Полезные материалы

У «Барселони» новий тренер. Що йому доведеться поміняти?

  1. «У голові - футбольний м'яч, в руках - фотокамера». Він став новим головним тренером «Барселони»

Станіслав Ринкевич - зі списком справ для Ернесто Вальверде.

Станіслав Ринкевич - зі списком справ для Ернесто Вальверде

Скорочення числа кандидатів на пост головного тренера «Барселони» проходило в дусі американської лічилки про десять негренят. Один за клуб не бігав, і їх залишилося троє. Бразильця насварив він, і їх залишилося двоє. Загалом, підсумкове призначення було сприйнято як даність.

Ернесто Вальверде - фігура не дуже відома для незалученість публіки, тренував він хоч і успішно, але все ж клуби другого ешелону, тому перший час преса відповідала на питання «хто він?». Прийшла пора шукати відповіді на запитання, а що ж він буде в «Барселоні» робити?

Але для початку давайте визначимося з тим, чого він робити не буде.

Ернесто Вальверде не буде для «Барселони» таким же своїм, як Гвардіола або Луїс Енріке. Мене не покидає думка, що коли керівники каталонського клубу говорили про спадкоємність і про те, що для цієї роботи потрібна людина, яка розуміє, як тут все влаштовано, вони мали на увазі якогось іншого кандидата.

Навіть в межах Каталонії знайдеться клуб, для якого Вальверде-футболіст був більш значущий, ніж для «Барселони». Баскська фахівець залишив «Камп Ноу» 27 років тому і з тих пір жодного разу не повертався сюди в якомусь іншому статусі, крім як тренер команди-суперника. У жодного випускника академії Ла Масіі не висів на стіні портрет Вальверде. Йдеться про людину з боку, і в цьому немає нічого страшного. Франк Райкард теж був людиною з боку.

Ернесто Вальверде не буде ні кройффістом, ні антікройффістом. Взаємини з Йоханом - важливий момент з політичної точки зору, який також говорить про стильових уподобаннях тренера. Вальверде отримував благословення Кройффа за часів роботи в «Еспаньолі» і «Валенсії», голландський патріарх завжди відзначав його інтелект і бажання вчитися, але ні про яке відродження тики-таки мріяти не варто.

В золотий вік Гвардіоли і Арагонеса, коли всі захоплювалися горизонтальним футболом у виконанні Іньєсти і Фабрегаса, Вальверде публічно аплодував їх умінню розпорювати суперників вертикальними передачами. Але це не єресь і не богохульство, щодо футбольних релігій Вальверде атеїст і прагматик, відштовхується від власних ресурсів і від суперника. Беручи нудні команди, він робив їх цікавіше, приймаючи команду після Марсело Б'єлси, він робив її нормальніше.

Ернесто Вальверде НЕ буде приречений на провал через те, що ніколи не тренував топ-клуб. Він, звичайно, може провалитися, але для того повинні зійтися чимало причин. Знову ж таки, який такий багатий досвід роботи з топ-клубами був у Райкарда, Гвардіоли і Енріке? При цьому екс-тренер «Атлетика» за своїми манерами схожий на європейського тренера екстра-класу більше багатьох колег-співвітчизників. У всякому разі, якщо вірити Гарі Невіллу, Вальверде був єдиним з іспанців, хто спілкувався з англійцем до і після матчу.

При цьому у Вальверде є вірний (15 років разом) і ефективний помічник, в цьому сенсі триває традиція дуетів Райкард-тен Кат, Гвардіола-Віланова і Енріке-Унсуе. Хон Аспіасу перші тайми своїх команд дивиться з президентської ложі, після чого в перерві обговорює гру з Ернесто і надає йому експрес-аналіз.

Що баскському дуету належить зробити в «Барселоні» в першу чергу?

Завдання №1. Знайти правильний підхід до Мессі, Суаресу і Неймара

Американська трійка - своєрідний ядерний реактор. Користь від нього очевидна, але і ризик високий. Два роки тому здавалося, що одного лише наявності трьох майстрів в нападі досить для того, щоб вигравати все на світі. Зараз їх вистачило тільки на Кубок короля. Що змінилося?

Перш за все, в нападі стало менше комбінаційної гри. За три сезони всі троє рухалися в напрямку яскравого індивідуалізму на шкоду загальній взаємодії. Жоден з них нормально на постійній основі не бере участі в командному пресингу (поодинокі епізоди розходяться на хайлайти і демонструються в якості наївних доказів). Як тільки «Барселона» втрачає когось одного з трійки нападу, думки в атаці стає більше - можна згадати переможний класико.

Нарешті, фактор мотивації. Справа не в кількості виграних трофеїв, а у відсутності якої б то не було конкуренції за місце в складі. Що б не робив Пако Алькасер на тренуваннях, він може розраховувати на місце в основі лише при травмах і дискваліфікацію когось із південноамериканців. Відсутність конкуренції завжди призводить до зниження вимог до себе. До чого призводить найвища конкуренція за місце під сонцем, можна подивитися на прикладі «Мадрида» -2017.

З одного боку, якщо «Барселона» хоче знайти баланс і енергійність, збільшити тиск на суперника в усіх матчах, то Вальверде ідеальний вибір. З іншого, він не може просто так взяти і посадити, наприклад, Суареса на лаву запасних. Його форварди - дуже складний в зверненні інструмент, з яким треба працювати ретельно і акуратно. Тренер повинен завоювати довіру кращих нападників світу і поступово довести до них думка про те, що грати так, як вони грають сьогодні, згубно для перспектив команди.

Завдання №2. Повністю переробити систему гри в півзахисті

Якщо ми приймаємо за факт те, що Мессі, Суарес і Неймар залишаються в «Барселоні», як мінімум, на наступний сезон, то слід логічний висновок, що треба міняти умови гри навколо них. Сьогоднішній підбір півзахисників «Барселони» призначений для іншої моделі гри, не в такій мірі орієнтованої на напад. Рафінья і Денис Суарес - прекрасні футболісти, але в сьогоднішній «Барсі» їх кращі якості не затребувані.

Затребувані будуть фізично міцні, «моторні» гравці, однаково добре вміють як атакувати, так і оборонятися, успішно працюють від штрафної до штрафної. Ім'я Поля Погба не дарма спливало в пресі ще на ранніх стадіях роботи Луїса Енріке. Погба не краща Іньєсти в сферичному вакуумі і абстрактному рейтингу півзахисників, але він був би набагато корисніше для каталонців тут і зараз.

Безумовно недоторканним залишається тільки Бускетс, чиї диспетчерські функції в команді будуть затребувані при будь-якій системі, хоча він теж виграє від придбання іншого типу півзахисників.

Безумовно недоторканним залишається тільки Бускетс, чиї диспетчерські функції в команді будуть затребувані при будь-якій системі, хоча він теж виграє від придбання іншого типу півзахисників

Оцінки «Бускетс той» і «Бускетс не той» по ходу сезону змінювалися в залежності від того, що за два гравці грали вище нього за схемою.

Завдання №3. Розкрити потенціал гравців, на яких поставили хрест

Вболівальники «Барселони» були напрочуд нещадні до героям останні трансферні кампаній. Лідери в своїх колишніх клубах - Іван Ракітіч, ​​Андре Гомеш, Пако Алькасер - оголошувалися в Каталонії бракованим товаром. Але футболіст не може розучитися грати за пару тижнів між переходом з одного клубу в інший. Значить, на новому місці гравця невірно використовують.

Ракітіч з практично чистою «десятки» в «Севільї» змушений був стати повноцінним центрхава (центрхава) в «Барселоні» перший час, а в міру заповнення нападу представниками Бразилії і Уругваю його ігрові функції все більше видозмінювалися. Через якийсь час, я впевнений, у хорвата трапився особистісний криза і він просто питав себе дивлячись в дзеркало: «хто я?», «Що я тут роблю?».

З певного моменту Луїс Енріке перестав намагатися вичавити максимум з ігрових навичок Ракитича і Гомеша, але ставити хрест на них обох рано. Зміна тренера, зміна підходу - саме те, що їм потрібно.

Зміна тренера, зміна підходу - саме те, що їм потрібно

За останні десять років Вальверде мав реальні шанси очолити «Барселону» тричі. Всякий раз, коли утворювався криза, працював на різних посадах Андоні Субісаррета активно намагався уявити свого співвітчизника як рятівника.

У 2008 році Вальверде міг змінити Райкарда, але вибір був зроблений на користь Гвардіоли. П'ять років по тому Вальверде повинен був підхопити команду після звісток про хвороби Віланова, але тренер залишився вірний контрактом з «Атлетиком». Нарешті, після фіаско Херардо Мартіно баск програв гонку Луїсу Енріке. Зірки на небі зійшлися. Тепер Вальверде належить зробити так, що зірки зійшлися і на землі.

«У голові - футбольний м'яч, в руках - фотокамера». Він став новим головним тренером «Барселони»

фото: globallookpress.com / Ortzi Omenaka / Urbanandsport / Nurphoto, Joanvalls / NurPhoto, D.Nakashima / AFLO, Joan Valls; Gettyimages.ru / David Ramos

Ернесто Вальверде - фігура не дуже відома для незалученість публіки, тренував він хоч і успішно, але все ж клуби другого ешелону, тому перший час преса відповідала на питання «хто він?
Прийшла пора шукати відповіді на запитання, а що ж він буде в «Барселоні» робити?
Знову ж таки, який такий багатий досвід роботи з топ-клубами був у Райкарда, Гвардіоли і Енріке?
Що баскському дуету належить зробити в «Барселоні» в першу чергу?
Що змінилося?
Через якийсь час, я впевнений, у хорвата трапився особистісний криза і він просто питав себе дивлячись в дзеркало: «хто я?
», «Що я тут роблю?