Полезные материалы

1992 рік: збірна без країни

Частина 10. 1983 і посилання на частини 1-9.
Частина 11. 1984. Відстояли золото.
Частина 12. 1985. Бронза в Фінляндії.
Частина 13. 1986. Сценарій мрії.
Частина 14. 1987. Мордобій в Пьештяні.
Частина 15. 1988. Третє золото канадців.
Частина 16. 1989. Бурі + Федоров + Могильний = золото.
Частина 17. 1990. Срібний фотофініш.
Частина 18. 1991. П'яте золото Канади.

Фюссен (Німеччина).
26 грудня 1991 року - 4 січня 1992 року.

Чемпіонат світу серед молоді 1992 року стало в багатьох сенсах переломним для нашої збірної. Уявіть собі картину. На турнір приїжджає збірна, грає, навіть виграє, а за пару днів до вирішальних зустрічей з'ясовується, що країни, яку вона представляє, більше немає. Прямо як у фільмі «Термінал», де нещасний герой Тома Хенкса з вигаданої країни Кракожія раптом виявляється «людиною без держави». Поки він летів в США, влада в його країні захопили повстанці, уряд був повалений, а паспорта стали недійсні. Приблизно в цей же стан потрапили і наші «збірники», прокинувшись 1 січня 1992 року і дізнавшись, що Союз Радянських Соціалістичних Республік зник з карти світу.

До честі чиновників ІІХФ, буквоїдством на користь суперників нашої команди вони займатися не стали. Занадто високий був авторитет радянського хокею, щоб дискваліфікувати команду за рішення політиків. Довелося міжнародної федерації поступитися власними правилами і визнати «перейменування» збірної СРСР в СНД по ходу турніру. Абсурду ситуації додавало наявність в складі нашої команди двох латвійців (Озоліньша і Жолток), тобто представників суверенної країни, яка взагалі ніколи не входила в СНД. Закрити очі довелося і на цей факт.

Закрити очі довелося і на цей факт

МЧМ-1992. Фото 01.

Фюссен. Німеччина.

Боротьба за медалі до моменту перейменування була в самому розпалі. Ще радянська дружина встигла здобути чотири перемоги поспіль, у тому числі і над головними конкурентами - збірної Швеції. У шведів тоді блищали

Золото - СНД / СРСР.
Срібло - Швеція.
Бронза - США.

молоді Мікаель Нюландер, Петер Форсберг, Мікаель Ренберг і Маркус Неслунд, на чотирьох настріляли 25 шайб - більше половини всього, що закинула їх команда. Однак в бою проти збірної СРСР майбутні зірки НХЛ не вистояли, поступившись з рахунком 3: 4.

Три інші перемоги були, що називається, черговими: фіни поступилися 1: 4, німці та швейцарці і зовсім розгромлені - 0: 7 і 2:10 відповідно. А до найважливішим битвам готувалася вже команда СНД. І першу ж свою гру провалила. Завжди по-особливому налаштовані на російських чехословаки видали свій кращий матч на турнірі, перегравши суперників 5: 2. Втім, на турнірному становищі нашої збірної ця невдача ніяк не позначилася. Феєричні перемоги над американцями (5: 0) і канадцями (7: 2) проклали для нас дорогу до золота. Цікаво, що в битві з родоначальниками хокею відразу три гравці збірної Співдружності зробили дублі: Костянтин Коротков, Олександр Чербаев і Олександр Кузьмінський.

МЧМ-1992. Фото 02.

Зліва направо: Олексій Ковальов, Олексій Яшин, Борис Миронов.

У підсумку нам вдалося на одне очко випередити шведів, які втратили бали в грі з канадцями. Так скандинави повернулися на п'єдестал після дворічної відсутності. Бронзовими призерами стали американці, повторили успіх 1986 року. А от переможець турніру двох останніх років, канадська збірна, не просто залишилася без медалей, але і зовсім відкотилася на шосту (!) Сходинку турнірної таблиці. Гірше грали тільки Німеччина та Швейцарія. Ця невдача була для Канади настільки болюча, що п'ять наступних чемпіонатів світу вона не залишала противникам шансів. Ми ж забули про золото на довгі шість років.

Варто сказати пару слів і про індивідуальні досягнення учасників МЧМ. Перші чотири рядки заліку бомбардирів окупували шведські гравці, а найкращим у складі команди

Кращі гравці турніру: воротар - Майк Данем (США), захисник - Дарюс Каспарайтіс (СРСР / СНД), нападник - Мікаель Нюландер (Швеція).
Бомбардири турніру: Мікаель Нюландер - 17 (8 + 9), Петер Форсберг - 11 (3 + 8), Маркус Неслунд - 10 (8 + 2), Майкл Ренберг (всі - Швеція) - 10 (6 + 4), Олексій Ковальов (СРСР / СНД) - 10 (5 + 5), Ерік Ліндрос (Канада) - 10 (2 + 8).

СНД став майбутній олімпійський чемпіон і зірка НХЛ Олексій Ковальов . На його рахунку п'ять голів і п'ять результативних передач.

Незважаючи на те що наша команда пропустила найменше на турнірі, кращим голкіпером був визнаний не є Миколо Хабібулін, а американець Майк Данем. Ще більш дурна ситуація вийшла з захисниками: Дарюс Каспарайтіс був визнаний кращим гравцем оборони, але не потрапив до символічної збірної турніру. Настільки абсурдні рішення ІІХФ обумовлювалися бажанням нагородити гравців з різних команд. А тому в кращу ігрову шістку потрапив тільки один чемпіон - все той же Ковальов. Решта місць зайняли представники США, Канади, Фінляндії та Швеції.

Склад нашої команди на цьому чемпіонаті дійсно був золотим. Гравці тієї команди вже були досвідченими бійцями, призерами юніорських чемпіонатів Європи. Був навіть один чемпіон цього турніру - Борис Миронов. Більше десятка переможців МЧМ-92 згодом грали в НХЛ: Микола Хабібулін, Сандіс Озоліньш , Дарюс Каспарайтіс , Олексій Житник , Олексій Ковальов , Олексій Яшин, Сергій Жолток, Андрій Николишин, Равіль Гусманов , Борис Миронов, Сергій Крівокрасов. Багато з них у найсильнішій лізі світу стали справжніми зірками.

МЧМ-1992. Фото 03.

Через півтора місяці після перемоги на молодіжній першості Хабібулін, Каспарайтіс, Житник і Ковальов стали олімпійськими чемпіонами в складі збірної СНД. Однак цей радісний рік не обійшовся і без своєї трагедії. Вихованець «Трактора», захисник Артем Копоть, що став одним з кращих гравців нашої

Символічна збірна турніру:
Воротар:

Майк Данем (США).
Захисники: Янне Гронвалл (Фінляндія), Скотт Нідермайєр (Канада).
Нападники: Пітер Ферраро (США), Олексій Ковальов (СРСР / СНД), Мікаель Нюландер (Швеція).

команди на турнірі і задрафтований «Піттсбургом», розбився на нічному шосе Челябінська. З моменту його нагородження медалями молодіжного чемпіонату пройшло всього кілька тижнів. Хокейну історію випало творити зовсім іншим людям.

Збірна СРСР / СНД

Воротарі: Микола Хабібулін (ЦСКА, 6 ігор, 7 пропущених шайб), Ільдар Мухометов ( «Динамо» М, 3, 5).
Захисники: Сандіс Озоліньш (ХК «Рига», 7 ігор, 1 гол + 5 передач, 4 хвилини штрафу), Дарюс Каспарайтіс ( «Динамо» М, 7, 1 + 5, 4), Борис Миронов (ЦСКА, 7, 2 + 2, 29), Олексій Житник (ЦСКА, 7, 1 + 1, 2), Артем Копоть ( «Трактор», 7, 0 + 1, 6), Олексій Трощинський ( «Торпедо» КК, 7, 0 + 1, 2 ), Владислав Бульін ( «Дизелист», 7, 0 + 0, 10).
Нападники: Олексій Ковальов ( «Динамо» М, 7, 5 + 5, 2), Денис Метлюк ( «Лада», 7, 5 + 2, 4), Олексій Яшин ( «Динамо» М, 7, 4 + 2, 2 ). Олександр Чербаев ( «Хімік», 7, 4 + 2, 8), Костянтин Коротков ( «Спартак», 7, 4 + 2, 12), Сергій Крівокрасов (ЦСКА, 7, 3 + 3, 22), Сергій Жолток (ХК «Рига», 7, 2 + 4, 6), Михайло Волков ( «Крила Рад», 7, 1 + 3, 2), Андрій Николишин ( «Динамо», М, 7, 1 + 2, 2), Равіль Гусманов ( «Трактор», 7, 1 + 1, 0), Денис Винокуров (ЦСКА, 7, 1 + 1, 2), Олександр скинений ( «Салават Юлаєв», 6, 1 + 2, 4), Олександр Кузьмінський ( «Сокіл », 6, 2 + 0, 2).
Тренери: Петро Воробйов, Володимир Каменєв, Валерій Голдобін.