Полезные материалы

Як стати баскетбольним арбітром?

Інформація про те, як розвивати майстерність початківцям баскетбольним суддям

Ситуація в нашому баскетболі така, що проблеми є не лише з появою нових конкурентоспроможних гравців і тренерів, а й суддів. Наших арбітрів в даний час практично немає на топових світових і континентальних першостях.

Я не раз чув питання, та й на сайт періодично прилітають запити про те, як стати представником цієї професії в Росії? З чого почати, де вчитися, як отримати практику, а потім ліцензію і призначення на серйозні матчі і підвищувати майстерність? Сьогодні спробуємо порозбирали в цих питаннях. Не всі можуть стати професійними гравцями і тренерами, але хоче залишитися в баскетболі, так чому б не піти по суддівському шляху.

Для початку визначимося з ліцензією. Видається вона на 1 рік і потрібно тільки для обслуговування матчів чемпіонату Росії. Щоб її отримати, необхідно здати 3 іспити:

1. Правила баскетболу та інтерпретацій (на 25 питань потрібно дати мінімум 20 правильних відповідей).
2. Регламент чемпіонату і першості Росії.
3. Тест з фізичної підготовки «Метроном».

Топові судді, а їх близько 120 чоловік, які регулярно обслуговують чемпіонати Прем'єр-ліги, Суперліги (жінок і чоловіків), здають правила два рази в рік, а фізпідготовку - тест «Метроном» 1 раз. Тобто якщо восени вони здають регіональний семінар, то допускаються на центральний семінар, і там здають ці ж іспити. Хто успішно їх здає, отримує ліцензію на рік.

У січні проходить центральний міжсезонний семінар, на якому висвітлюються зміни в правилах, проводиться робота над помилками, виставляються якісь критерії і здається теоретичний іспит тільки за правилами і біговій норматив з фізичної підготовки «Метроном» для польових суддів. Якщо ж діючий суддя не здає зимовий іспит, то не допускається на другу половину сезону. Такі випадки бувають.

З чого починати? Починати треба, звичайно, з міських змагань - спочатку дитячих, потім студентських, дорослих. У багатьох регіонах діють Школи Молодого Арбітра, заняття в яких проводяться безкоштовно. Початківці судді проходять певний курс і потім з часом починають залучатися на ігри дитячого першості города.После того, як людина набирається досвіду і практики, суддівський комітет регіональної федерації рекомендує його на чемпіонат Росії, але і там є система відбору, яка допускає до суддівства дитячих змагань першостей Росії. Далі крок за кроком, рік за роком на шляху до Суперліги, Прем'єр-лізі, Лізі ВТБ. і ФІБА.

Де черпати знання? Один із сайтів, який підходить для отримання актуальних теоретичних знань по баскетбольному суддівства - це. На цьому інформаційному порталі міститься свіжа інформація по суддівству в Росії і світі. Там багато цікавого і багатогранного: методичні матеріали, правила, відеокліпи ізапісі семінарів. Офіційне представництво ВКОНТАКТЕ цього унікального баскетбольного порталу для початківців, професійних суддів, а так само для всіх любителів баскетболу розміщено за адресою. Сайт ReferyPro створений Школою Молодого Арбітра (ШМА), на чолі з її керівником - суддею міжнародної категорії і руководітелемучебно-методичної комісії суддівського департаменту РФБ Федором Борисовичем Дмитрієвим за підтримки Московської обласної федерації баскетболу (МОФБ).

В яких регіонах проводяться ШМА? Крім Москви і Московської області - це Санкт-Петербург, Самара, Псков, Омськ, Іжевськ, Новосибірськ, Калуга, Хабаровськ, Ростов, Краснодар, Воронеж, Єкатеринбург і деяких інших містах. Зокрема в Москві безкоштовні уроки проходячи по вівторках. У Московській області - по вівторках, п'ятниця в федерації баскетболу Москви або на іграх. Але все це поки функціонує окремо, централізованої і організованої роботи ще немає. У ряді європейських країн вже є відпрацьовані програми підготовки суддів, ми ж поки тільки на шляху до цього.

Яке наше представництво в Європі? У минулому році нас було близько 15 суддів FIBA. У цьому - 12 суддів ФІБА від Росії. Два роки тому Євролігу обслуговувало троє суддів: стодола Семен, Путенко Ілля і Давидов Олексій. Потім залишився тільки Семен, хоча більше йому дістається матчів Єврокубку. Крім того, FIBAсейчас поміняла систему. Вона стала схожа з футбольної - національна федерація за своїм рейтингом спільно з FIBA ​​визначає коло суддів, які гідні работатьна матчах FIBA. Вони повинні відповідати вимогам європейських, національного чемпіонату і не мати порушень.

Які суддівські заходи мають бути? Найближчим часом буде виїзд молодих суддів на семінар до Швеції делегацією з 12 осіб. Це буде турнір ScaniaCup. У травні навчально-методична комісія Департаменту професійного судействасовместно з Московської обласної федерацією баскетболу проведе два табори на базі першості Московської області серед хлопчиків і девочекна спортивній базі в Покровському. Будуть запрошені судді з усіх регіонів Росії, а також з Білорусі, може бути, з Казахстану. Це буде вже 10-й подібний табір за 4 роки. У червні-липні має бути поїздка на клініку арбітрів в НБА або НСАА. Федір Дмитрієв спільно з одним з наших суддів поїде вчитися і обмінюватися досвідом з тими, хто проводить цей захід. Це буде частиною роботи навчально-методичної комісії. Подібне траплялося вже в 2016-му році. Плюс, в червні на запрошення Федерації Баскетболу Казахстану в третій раз планується великий табір в Астані по роботі в основному з молодими арбітрами. Там буде 4 дні семінару і 3 дня роботи на майданчику зі зворотним зв'язком і відео аналізом кожного судді.

Про роботу Школи Молодого Арбітра і своєї місії поділився Федір Дмитрієв:

Про роботу Школи Молодого Арбітра і своєї місії поділився Федір Дмитрієв:

«Мені зараз найбільш актуально і ефективно займатися саме з молоддю - від 14 до 25-30 років. Вести спадкоємність поколінь і готувати молоді кадри в правильному напрямку, які будуть обрані федерацією для обслуговування матчів Чемпіонату країни. Нещодавно ми разом з Островським Євгеном і Давидовим Олексієм успішно склали іспити на національного інструктора ФІБА. Тому отримані нами знання хотілося б передати наступним поколінням. Своїм завданням, як голови УМК і керівника Школи Молодого Арбітра Мособласті, вважаю не тільки грамотно навчати молодь, а й контролювати правильне виконання. Зараз коректую свою програму підготовки, щоб більше залучити молодих хлопців, щоб вони не стільки слухали, скільки робили самі під нашим контролем. Ось це в даний час найголовніше, і це те, що FIBA зараз вимагає.

Ми намагаємося виставляти необхідні критерії, щоб вони розуміли різницю менталітетів російської людини і європейця. Адже важливо не тільки знати правила суддівства, потрібно грамотно їх застосовувати. FIBA сама постійно займається програмою підготовки молодих суддів, але нам необхідно адаптувати їх рекомендації під свою країну відповідно до вимог європейських і міжнародних змагань ».

Кращі молоді судді з усіх регіонів країни протягом року виїжджають на пріфібовскіе клініки - семінари. Зараз Департамент професійного суддівства розробив програму наставництва, по якій за 10 молодими судьямііз ТОП-50 кращих арбітрів Росії по рейтингу закріплені наставники з числа п'яти діючих суддів FIBA.

Щороку навчально-методична комісія готує по два посібники з різних видів підготовки суддів: психологічної, фізичної, психо-фізіологічної; по комунікації і взаємодії; методичні рекомендації та практичні поради. Уже випущено 6 таких посібників. За ним ми отримуємо позитивні відгуки, значить. це корисно, і ми будемо рухатися в цьому напрямку.

Ще одна з важливих завдань, яке стоїть перед нами - викладачами, які повинні готувати суддів - це розвивати і формувати прості людські якості, щоб суддя крім фіксації фолів і порушень міг розуміти баскетбол, професію і складність роботи тренера і гравців. Одним словом - бути людиною! Це дуже актуально в даний час ».

Це дуже актуально в даний час »

Яке наше представництво в Європі? У минулому році нас було близько 15 суддів FIBA. У цьому - 12 суддів ФІБА від Росії. Два роки тому Євролігу обслуговувало троє суддів: стодола Семен, Путенко Ілля і Давидов Олексій. Потім залишився тільки Семен, хоча більше йому дістається матчів Єврокубку. Крім того, FIBAсейчас поміняла систему. Вона стала схожа з футбольної - національна федерація за своїм рейтингом спільно з FIBAопределяет коло суддів, які гідні работатьна матчахFIBA.Оні повинні відповідати вимогам європейських, національного чемпіонату і не мати порушень.

Я не раз чув питання, та й на сайт періодично прилітають запити про те, як стати представником цієї професії в Росії?
З чого почати, де вчитися, як отримати практику, а потім ліцензію і призначення на серйозні матчі і підвищувати майстерність?
З чого починати?
Де черпати знання?
В яких регіонах проводяться ШМА?
Яке наше представництво в Європі?
Які суддівські заходи мають бути?
Яке наше представництво в Європі?