Полезные материалы

Яку роль екс-президент РФБ зіграла в розвалі російського баскетболу

Юлія Анікєєва потрапила в поле зору правоохоронних органів.

Life78 проаналізував віхи роботи Юлії Анікєєва на посаді президента головною баскетбольної організації країни, які точно збіглися з самими провальним періодом для російського баскетболу за всю його історію.

Юлія Сергіївна Анікєєва, уродженка Ленінграда, яка закінчила інститут фізичної культури імені Лесгафта і Вищу школу бізнесу МДУ, очолила Російську федерацію баскетболу в 2013 році.

Вибори Анікєєва в якості президента РФБ супроводжувалися гучним скандалом і, як пізніше з'ясувалося, пройшли з серйозними порушеннями. Тоді невірно були встановлені норми представництв делегатів, які мають право голосу. І саму звітно-вибіркову конференцію скликали не за статутом. Простіше кажучи, до виборів допустили більше зацікавлених в приході Анікєєва, а її противників «ізолювали». Незадоволені підсумками голосування звернулися з позовом до суду.

- Вибори проходили з порушенням закону. Федерація баскетболу Москви відразу про це заявила. Був арбітражний суд з цього питання. У травні 2014 суд визнав вибори недійсними, однак, Анікєєва відмовилася цей позов виконувати, - повідомив Life78 віце-президент федерації баскетболу Москви Олександр Новожилов.

Ставши біля керма РФБ, насамперед Анікєєва попросила піти з поста головного тренера збірної Росії Фотіс Кацікаріса. Про це він сам розповів шанувальникам баскетболу у відкритому листі.

При правлінні Юлії Анікєєва був призначений новий головний тренер збірної Василь Карасьов (нині головний тренер петербурзького «Зеніту»)

Карасьов повіз національну команду на Євробаскет, де вона зайняла принизливе 17 місце. Варто зауважити - всього роком раніше збірна Росії взяла бронзу на Олімпійських іграх в Лондоні.

Через погане виступу на Євробаскеті 2013 року, збірна не відібрали на Чемпіонат світу-2014. Однак у РФБ була можливість врятувати становище, використавши право на отримання спеціального запрошення організаторів ігор, яким федерація на чолі з Анікєєва тоді не скористалася. Порахувала, що внесок за право потрапити на ЧС занадто великий. У підсумку на Чемпіонат світу замість Росії поїхав аутсайдер - збірна Фінляндії. Визнані майстри від баскетболу почали відмовлятися від роботи в РБФ.

- Принципово відмовлявся входити в новий склад виконкому при Анікєєва. Мені здавалося, що її загальний напрямок розвитку федерації неправильне, і те, що я говорив - не чули. Вся ця «закулісна» боротьба мені не подобалася, - пояснив Life78 колишній член виконкому РФБ Ігор Онок.

Уникали справ з РФБ і провідні баскетболісти країни, вони почали масово відмовлятися від ігор за збірну. Причини не йти в збірну в 2013 році знайшли такі зіркові баскетболісти, як Кириленко, Хряпа, Каун, Мозгов, Биков і Воронцевіч.

У свою чергу, Федерацією були введені санкції щодо гравців, які не приїжджають в національну команду.

Положення в російському баскетболі погіршилося, стався розкол між РФБ і кращими клубами країни. Анікєєва і керівники клубів просто перестали спілкуватися. Найважче складалися відносини Анікєєва - Ватутін (генеральний директор ЦСКА).

У 2015 році на Євробаскеті збірна Росії навіть не вийшла з групи. Хоча раніше програмою мінімум для національної команди вважався вихід в чверть фінал. Провальний виступ на Євробаскету-2015 позбавило шансу потрапляння росіян на Олімпійські ігри в Ріо.

Крім того, через постійні скандали в РФБ Міжнародна федерація баскетбольних асоціацій дискваліфікувала російську організацію, таким чином російський баскетбол був виведений з міжнародної арени до врегулювання конфліктів і зміни президента Анікєєва.

Тим часом наближені Анікєєва нагадують, що вона непогано працювала в Асоціації студентського баскетболу Росії. У 2013 році студентська збірна навіть виграла Універсіаду.

- Нинішня ситуація в нашому баскетболі, результат не 2-3 років. У нас система не налаштована на національну команду, а налаштована на кращі клуби країни. Наші ключові гравці збірної мали низьку ігрову практику у своїх клубах і коли приходили грати за збірну їм було складно налаштуватися на те, що вони можуть бути лідером. Це системна помилка, - розповів life78 один із захисників Анікєєва, який побажав залишитися неназваним.

25 серпня 2015 року Юлія Анікєєва подала у відставку. Зараз вона проходить підозрюваної у кримінальній справі «Шахрайство, вчинене в особливо великому розмірі». У матеріалах фігурує недостача на рахунках РФБ близько 20 млн рублів.

- Є звіт аудиторів, що за підсумками 2014-2015 років нецільовим чином виведені кошти з РФБ в кілька разів перевищують 20 млн рублів. Слідство триває, - повідомляє джерело life78.

При цьому, що прийшов на зміну Анікєєва Андрій Кириленко, до слова теж петербуржець, заявив, що викликають сумніви витрати РФБ становлять близько 120 млн рублів. Мова про велику кількість «незрозумілих» угод Федерації з індивідуальними підприємцями.

Нагадаємо, Юлію Анікєєва підозрюють в шахрайстві . Пресненський районний суд Москви посадив петербурженка під домашній арешт. Тепер їй загрожує до десяти років позбавлення волі.