Полезные материалы

Азбука українського баскетболу. Н - Я

Артем Панченко продовжує введення в український баскетбол. Місце кланів і роль федерації, що йде вдалину історія і великі плани - у другій частині алфавіту.

фото:   bc фото: bc.donetsk.ua

Перша частина абетки

Н - Національна збірна

Чим більше слідів радянського баскетболу залишалося в національній збірній України, тим миліше і цікавіше глядачеві вона була. Цілковитий розвал баскетболу, що триває донині, відкотив її як школяр у військкоматі до рівня європейського дна без найменших перспектив. Божевільні зміни в регламенті ФІБА-Європа, що відбулися вже після закінчення відбіркового турніру до Євробаскету і перевернули з ніг на голову його результати, трошки прикрасили цілісну картину, але складно сперечатися з тим, що саме люди ззовні, а не ми самі, зробили нас конкурентоспроможними. Ну, як зробили? Знищивши розподіл на дивізіони, вони загнали в континентальний баскетбол страхітливі збірні з багаторічними традиціями: опинитися слабкіше Австрії, Кіпру, Ісландії, ми все-таки не змогли, хоча, треба віддати належне - подекуди явно старалися.

Про - «Одеса»

Культовий місто, культовий клуб, нав'язують конкуренцію «Будівельнику» тоді, коли він намагався беззастережно домінувати на вітчизняних просторах. «Одеса», з ярликом муніципальних, на довгий час вилетіла з числа претендентів медалей будь-якої гідності, але рідко сходила з перших шпальт. Вірус лимонної лихоманки імені Віталія Лебединцева гарантував, що з командою зі столиці гумору завжди буде цікаво. Він погрожував своїм гравцям штрафом за відвідування інтернет-ресурсів баскетбольного змісту, де його багаття все адекватні люди, прийняв рішення продавати акредитації на Ігри за 500 доларів за сезон, проводив епічні передматчеві установки і пропагував високоінтелектуальний баскетбол, десь на рівні між Спанч-Бобом і курсом позбавлення від наркотичної залежності окультними методами. «Приватизація» клубу частково пішла одеситам на користь, проте часи боротьби за чемпіонство, схоже, безслідно зникли за горизонтом.

П - «Приват»

«Імперія Зла» на думку одних і «Струмочок надії» на думку інших. Істина навряд чи десь посередині, як зазвичай, а, скоріше, поруч з першим поняттям. Спроби монополізувати стан речей в організації, яка охоплює щось загальнонаціональне, зазвичай призводять до конфліктів, де великі дядьки в черговий раз ризикують розвалити худосущний баскетбол на частини. У структуру «Привату» входять сім клубів - «Будівельник», «Дніпро», «Ферро-ЗНТУ», «Говерла», «Одеса», «Галичина» і «Дніпро-Азот». Вони голосують єдиним фронтом з усіх найважливіших питань і продавити свої ініціативи, що переходять дорогу клубам «Привату», інші сім президентів не в змозі, навіть об'єднавшись єдиним фронтом - елементарно немає більшості голосів. Навіть маючи в своєму складі президента ФБУ, чемпіона країни і клуб-гігант з Маріуполя, «меншовики» все одно усвідомлюють, що ні на що по-справжньому впливати вони не в змозі. Коли люди з таким рівнем доходу бачать, що їх тримають за незрозуміло кого - лайки не уникнути, а вона ніколи не змушувала себе довго чекати.

Р, С-Розвал / Сходження

Дивовижний процес в історії українського баскетболу, від його негативних наслідків ми страждаємо досі. Президент ФБУ Волков розійшовся по ряду важливих питань з лідером фронту «Привату» Богданом Гулямовим і всі клуби, тільки-тільки отримали фінансування Коломойського, пішли в окрему лігу. Олександр Анатолійович по своїх каналах закрив для останніх легітимний статус і новоявлена ​​УБЛ виявилася неофіційною лігою в межах країни. Зрозуміло, не працюючи за правилами ФІБА, її керівники могли застосовувати все, що завгодно: 2.5 очка за перемогу в овертаймі, підписання дискваліфікованих через допінг легіонерів і т. Д. Промацавши грунт, американці з чорного списку повалили сюди юрбою, і їх потік не зупинився до сих пір.

Провівши два паралельних один одному недочемпіоната, Волков і Гулямов зрозуміли, що потрібно знову зобразити дружбу, через рік об'єднавши свої банди клубів в нову «Суперлігу», голосно іменується Асоціацією. НБА можна, а нам ні? Продекларувавши купу принципів, усл ні домоглася, напевно, жодного з них, але президенти клубів як і раніше стрясають повітря розмовами про великі діяння на благо. Хоча, у цього процесу був один позитивний ефект: карта баскетболу в країні неймовірно расшірірілась і гроші прийшли не тільки в Київ і Маріуполь, але і чи не в усі кінці України.

Т - Тимур Арабаджи

Легендарний представник харківського баскетболу, кращий скорер в постосоветской двадцатілетке, який увійшов в аннали вітчизняної історії як людина з паспортом громадянина України, який забивав 50+ очок в одному матчі Суперліги і проводить всю кар'єру, за рідкісними винятками, в місцевому «Політехніці». Притягувався до збірної країни, але там не пішла, зате з'їздив на стрітбольний чемпіонат, звідки привіз золоті медалі Moscow Open-2009. Статус про-гравця, за дивним збігом обставин, не завадив йому взяти участь в цьому змаганні. Здається, що Вища Ліга, де через недостатньо високих фінансових можливостей борсаетя харківський клуб, виявилася для організаторів таким темним лісом, що вони і подумати не могли, що там є виконавці, здатні порвати на ганчірки турнір подібного рівня. Бронза на першому ЧС з баскетболу 3х3 після цього сприймалася вже як належне.

У - Український уболівальник

Журба та смуток. Вболівальник баскетболу як вид в Україні трагічно загинув років десять тому, коли стало ясно, що радянські стандарти баскетболу ніколи не будуть досягнуті при їх життя. Сьогодні цей вид спорту нікому не цікавий, скільки-небудь серйозну арену реально можна заповнити в Маріуполі, Івано-Франківську та Миколаєві, в двох з трьох міст, де немає великого футболу. Навіть Південний вже потихеньку відвалюється - не до баскетболу. Чемпіонат Європи нібито повинен підвищити інтерес, однак про його проведення відомо лише касти обраних: журналістам, функціонерам, гравцям і парі-трійці фанів на місцях. Сильно.

Ф - ФБУ

Ще одна «Імперія Зла», яка має хоч якийсь вплив на те, що відбувається в баскетболі лише завдяки тому, що залишила за собою право надання статусу національного для першостей всередині країни, тобто, якщо Суперліга посвариться з Волковим або спробує остаточно усунути його від справ насущних - він передасть статус чемпіонату країни Вищій Лізі, яка за паперами зараз їм і є, відповідно, всі клуби-учасники усл не отримають квоту в Єврокубки. Вища Ліга або ВТБ - ось їх шлях в такому випадку, ну або повалення Волкова з посади, як варіант, однак це малоймовірно. Сівши в крісло як представник Защук Nation, що володіє мандатом від таємничої політичної сили, що називається в широких столичних колах ПСП (Партією Свідків пакращення), Олександр Анатолійович своїх позицій не віддасть нікому. А щоб відвести погляди від насущних проблем, можна в черговий раз зібрати порожню прес-конференцію або, ще краще, взяти іменитого тренера і розповісти про те, які зміни він проводить в структурі, ні разу за рік тут не з'являючись. ФБУ, заручившись на той момент підтримкою «Привату», запросила в Україну Майка Фрателло - шановного олдскульного закордонного фахівця, який працює ТВ-аналітиком і стала закривати всі щілини одним і тим же посилом: професійна команда Майка працює над зміною ситуації і скоро ви побачите результати їх праць. Якби хтось із функціонерів не брили все той час, як я чекаю цих самих результатів - хрін би ви знали Джеймса Хардене або Антона Понкрашова.

Х - БК «Харцизьк»

Казкова історія з вивезенням арбітрів матчу між місцевим клубом та харківським «Авантаж-Політехніком», назавжди внесла Харцизьк на баскетбольну карту Європи. Піддаючи арбітрів обструкції під час гри, високоповажні представники господарів, вдаючись до допомоги братків і сек'юріті цієї чудової арени, вирішили вивести бригаду з рефері і комісара, що обслуговували програний в кінцівці матч - на екскурсію по місцевих визначних пам'ятках, а конкретно - на будівництво поруч з лісом. Як говориться в анекдотах - у нас там центральний офіс. ФБУ у відповідь зняла БКХ з чемпіонату Вищої Ліги, але потім виявилося, що за регламентом клуб з змагання з таким убогим причин зняти не можна: місцевий ДС дискваліфікували, а «Харцизьк» повернули і зобов'язали заплатити штраф у розмірі 100 тисяч гривень, повісивши цінник на вивезення арбітрів будь-куди. Додаткова комічність страхітливої ​​ситуації ось ще в чому: виявилося і в Суперлізі подібна ситуація можлива, адже покарань для такого свавілля не передбачено за статутом. Арбітрів відсторонили на три місяці, а про внутрішні процеси, що почалися всередині, ми ще якось поговоримо, там багато чого цікавого.

Заява від суддів в міліції. Результати?

Ну, ви мене розумієте

Ц - Центральний апарат влади

Вибори керівника Суперліги - фантастична демонстрація цінності всього вітчизняного баскетболу. Вигнавши втришия Альгимантаса Павілоніса ще перед стартом сезону, усно прикрасивши його «відкріпне лист» звинуваченнями в розкраданні соціалістичної власності, дивовижна ліга досі вибирає собі начальника, але ж плей-офф стартує через пару тижнів. Лінія «Привату», яка не бажає допускати до влади опозиційного кандидата, навіть погодилася на відкриту вакансію керівника: кожен з вас може подати заявку на посаду глави Суперліги хоч зараз, але те, що при поданні вашої програми з'явиться запит про те «а за чий рахунок банкет? », має розвіяти всі ваші рожеві надії. Поки нові горе-керівники не влаштовують лігу високих цінностей і неймовірних досягнень, їй тихенько керує в.о., звичайно ж, представляє структуру «Привату». Акуратно так, тоненько.

Ч - Чемпіонат Європи-2015

Право проведення Євробаскету-2015, отримане в середині грудня позаминулого року, відкривало Україні величезні перспективи щодо популяризації баскетболу, проте з часів виграшу тендера на його проведення, чудова лінія ФБУ не подарована країні жодного реального шансу усвідомити, що через два роки кожен зі списку міст буде заповнений зеленою армією з Литви і це навряд чи буде супроводжуватися військовими діями. Арени існують тільки на папері, реклами турніру навіть на ній немає, інтересу до нього практично не існує в зв'язку з банальними незнанням про його проведення. Остаточного списку приймаючих міст немає до сих пір, претендують ж Київ, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк, Харків, Львів та Івано-Франківськ. Загалом, як керують, так і працюють.

Ш - Школи

Школи підготовки молодих баскетболістів і їх стан - ще один абзац суїцидальної схильності. Відсутність якісних залів і тренерів з підготовки, слабке фінансування, незрозумілі процеси формування збірних різних вікових категорій, маса підстав на всіх рівнях і стандартна і чи не повсюдна можливість купити для пацана ігрові хвилини в ДЮСШ, створюють всі умови для того, щоб стався максимальний відтік кадрів . Якщо ж ви все-таки довели ваше чадо до підписання першого професійного контракту - не сумнівайтеся, про вас подбають. П'ятирічну угоду з низкою структур під загрозою недопуску в зал (яких на місцях практично немає) за дрібниця - ваша об'єктивна перспектива. Не подобається - наймай агента або в супермаркеті продукти розвантажують. Так і живемо.

Е - Ель-Амін

Найуспішніший легіонер вітчизняного чемпіонату, таємний шанувальник британської класики футболу: пивний живіт, проблеми з алкоголем, зловживання жіночою увагою, але в той же час - перемоги, перемоги, перемоги. Ель-Амін в будь-якому стані був готовий порвати суперника на якийсь завгодно прапор і отримуючи шалені гроші в «Азовмаші» і «Будівельнику» - з огляду на співвідношення його ігрових якостей до дотримання режиму і віком - був наріжним каменем в їх надіях на завоювання головного трофея сезону . Всі найбільші успіхи «Азовмаша» в минулої декаді пов'язані з трьома прізвищами: президент Савчук, головний тренер Гірскіс і лідер Ель-Амін. Перших двох, на жаль, вже з нами немає, але три титули від Халіда залишаться в історії назавжди.

Ю - Південний

Місто трьох будинків і двох кварталів, що розташувався поруч з великим портом, незважаючи на свої габарити, виявився досить гордим для завоювання кілька бронзових медалей чемпіонату, побудови першого нормального баскетбольного палацу з часів розвалу Союзу, винагороди приїздом самого Дірка Новіцкі в складі збірної Німеччини на один з відбіркових матчів. З порівнянних людей за останнє десятиліття, лише Тоні Паркер одного разу з'їздив до Києва, де поступився українцям в складі французької національної дружини. У Південному гравцям комфортно: тихо, затишно, всі свої, всі один одного знають, доброзичливі і прості городяни. З одного боку - тебе ніхто не чіпає, можеш спокійно концентруватися на баскетболі, з іншого - година їзди і ти в Одесі, де можеш сміливо порушувати цю концентрацію. Один з найдивовижніших феноменів українського баскетболу.

Я - яйця Ярутіса

Роландас Ярутіс ніколи не був гравцем великого таланту, видатних фізичних даних або монстром із залу легкоатлетичної підготовки, але саме він увійшов в історію вітчизняного баскетболу золотими літерами, як чудовисько, що забивають найважливіші кидки в серіях плей-офф, в кубкових зустрічах або в вирішальних поєдинках регулярного чемпіонату. «Містер Clutch». Він бив свої трійки з сиреною, бив їх з центру, по одній, серіями. Всі знали до кого Маріуполь доведе м'яч, намагалися закривати, але Рол все одно примудрявся вийти до нього, отримати, жахнуть і принести черговий титул своїй команді. Явище.

Ну, як зробили?
НБА можна, а нам ні?
Результати?