Полезные материалы

Більше плавання, менше ходьби: програму літньої Олімпіади в Токіо чекають зміни

Програма Олімпійських ігор 2020 року в Токіо буде затверджена в липні. Поки міжнародні спортивні федерації висувають свої пропозиції, в яких дисциплінах повинні бути розіграні олімпійські нагороди. Одні побажання дозволять збірній Росії поповнити медальну скарбничку, інші її лише спустошать.

Програма літньої Олімпіади в Токіо буде значно відрізнятися від тієї, яка була представлена ​​на недавніх Іграх в Ріо-де-Жанейро. Список видів спорту поповнився ще минулого літа за рахунок бейсболу (для чоловіків) і софтболу (для жінок), карате, скелелазіння, серфінгу і скейтборду. Тепер Міжнародний олімпійський комітет повинен визначити, які конкретні дисципліни всередині одного виду спорту дозволять атлетам обзавестися олімпійськими медалями.

У головних світових спортивних федерацій є безліч амбіційних пропозицій, як повинна виглядати програма Олімпійських ігор в Токіо. Кому-то хочеться розіграти побільше комплектів нагород, хтось готовий з тих чи інших причин замінити одні дисципліни на інші, а хтось задоволений існуючим порядком. Більшість передбачуваних змін було озвучено в ході зустрічі, що пройшла в датському Орхусі.

Також по темі

Тенісний дует з Гейтсом і марш проти тренера «Арсеналу»: незвичайні події тижня спорту Тенісний дует з Гейтсом і марш проти тренера «Арсеналу»: незвичайні події тижня спорту

Один з найтитулованіших тенісистів сучасності Роджер Федерер збирається провести матч в дуеті з американським підприємцем ...

У МОК, який затвердить програму в липні на нараді виконкому, є дві основні вимоги до спортивним федераціям. Олімпійським чиновникам не хочеться навантажувати організаторів Ігор новими потоками спортсменів, і багато ініціатив можуть бути відхилені, якщо вони передбачають істотне збільшення числа учасників. У той же час міжнародний комітет має намір добиватися максимального рівноправності між чоловіками і жінками і готовий піти на деякі поступки заради цього.

Найбільший пакет пропозицій представила Міжнародна федерація водних видів спорту (FINA), в чиєму віданні перебувають плавання, стрибки у воду, водне поло і синхронне плавання. FINA наполягає, що олімпійська програма повинна якомога менше відрізнятися від чемпіонатів світу, пише портал Inside the Games.

У федерації сподіваються на введення 50-метрових запливів усіма чотирма стилями, 800-метрівки у чоловіків і «полуторки» у жінок кролем, двох мішаних естафет 4 × 100 метрів (вільним стилем та комбінованої), двох комплектів нагород в хай-дайвінгу та змагань змішаних дуетів у синхронному плаванні. FINA пропонує збільшити кількість учасників жіночого ватерпольної турніру з восьми до 12 команд, при цьому скоротивши заявки для кожної збірної до 11 осіб.

Пропозиції FINA на перший погляд здаються занадто сміливими. Однак плавання володіє особливим становищем завдяки величезній популярності в США, Китаї, Європі, Австралії і самої Японії. Відразу 12 нових дисциплін дозволять МОК збільшити ефірний час змагань і виставити більш високу вартість за телеправа. А ось іншим водним видам спорту навряд чи так пощастить, тому що МОК не любить збільшувати кількість учасників без вагомих на те причин. Якщо ж хай-дайвінг і синхронне плавання за участю чоловіків будуть схвалені, то у Росії з'являться шанси на нові медалі.

Зміни можуть торкнутися і одного з найбільш консервативних видів спорту - легкої атлетики. МОК більше не горить бажанням проводити змагання зі спортивної ходьби через низький інтерес, в тому числі з боку молодіжної аудиторії, і останніх допінгових скандалів. Членів МОК також хвилює, що на дистанції 50 км медалі розігрують тільки чоловіки. Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) вже дозволила жінкам брати участь в заходах на 50 км, але поки тільки на рівних умовах з чоловіками.

IAAF пропонує МОК розглянути варіант з введенням естафети 4 × 5000 метрів на треку і заміною 20-кілометровій дистанції на полумарафонскую, але важко сказати, чи врятують ці заходи спортивну ходьбу. Поки IAAF готує остаточну відповідь по ходьбі, близько 60 спортсменів підписали петицію на захист 50-кілометрового заходу, від якого члени МОК цілком можуть відмовитися. Для Росії, якщо її легкоатлети повернуться на світову арену, будь-який удар по ходьбі буде дуже болючим.

Також по темі

Мобільний золото: медалі Олімпійських ігор в Токіо зроблять із застарілих гаджетів

Медалі літніх Олімпійських ігор 2020 року в Токіо створять з перероблених мобільних телефонів, смартфонів і іншої електронної ...

У командних видах спорту зміни в програмі вкрай рідкісні, але Міжнародна федерація баскетболу продовжує просувати стрітбол - гру в одне кільце двома командами три на три. Олімпійський досвід у цій дисципліни вже є - правда, тільки в рамках юнацьких Ігор. Від МОК буде потрібно лише знайти 96 зайвих місць в Олімпійському селищі, а натомість Ігри отримають турнір, якому забезпечені високі рейтинги, нехай і на досить короткий час. Російські спортсмени в 2014 році вигравали медалі чемпіонату світу зі стрітболу, коли він проходив в Москві, але якщо справа дійде до включення, то сподіватися на це буде складно - конкуренція між професіоналами моментально зросте.

Міжнародний союз велосипедистів (UCI) пропонує повернути в олімпійську програму медісон - командну трековую гонку на витривалість. Але тепер медалі будуть розігруватися не тільки серед чоловіків, але і серед жінок. Також в UCI розробляють концепцію проведення змагань з BMX-фрістайлу, яким буде гарантована увага з боку любителів екстриму. Російські велосипедисти навряд чи зможуть похвалитися успіхами в цих дисциплінах.

У стрільбі з лука можуть з'явитися змагання по дабл-міксту, для яких не потрібно збільшення числа учасників - п'ятий комплект нагород розіграють країни, які отримали хоча б по одній квотою у чоловіків і у жінок. Поки російські чоловіки не почнуть відбиратися на Олімпіаду, нова дисципліна не зможе навіть теоретично принести медалі.

Програми сучасного п'ятиборства і тріатлону можуть розширитися за рахунок змішаних естафет. Як і в стрільбі з лука, нових спортсменів запрошувати не доведеться, так що у цих дисциплін є хороший шанс потрапити на Олімпіаду, а у Росії буде можливість отримати зайву медаль - як мінімум в п'ятиборстві.

Від гребних видів спорту потрібно зрівняти медальні можливості чоловіків і жінок. Поки невідомо, які грядуть зміни в академічному веслуванні, а у Міжнародній федерації веслування на байдарках і каное є конкретні пропозиції. По-перше, в гребному слаломі замість чоловічих каное-двійок можуть з'явитися жіночі каное-одиночки. Низькі шанси російських слалому на медалі після цього виявляться зовсім на дні. По-друге, планується введення жіночого каное на гладкій воді - прописку можуть отримати одинаки на дистанції 200 метрів і двійки на 500-метрівці.

Також по темі

CAS повірив Степанової: два російських тренера довічно дискваліфіковані CAS повірив Степанової: два російських тренера довічно дискваліфіковані

Міжнародний арбітражний суд (CAS) довічно дискваліфікував двох російських тренерів-легкоатлетів Олексія Мельникова і Володимира ...

Натомість зникнуть 200-метрові каное-одиночка і байдарка-двійка. Саме ці дисципліни приносили Росії медалі на Олімпіаді-2012, а й жіноче каное могло б поповнити скарбничку збірної. По-третє, чоловічий байдарці-четвірці можуть удвічі скоротити дистанцію - з 1000 м до 500.

Дзюдо і тхеквондо розробляють проект введення змішаних командних турнірів. Для Росії це була б дуже хороша новина, але якщо федерації попросять збільшити кількість квот для своїх видів спорту, то МОК може сказати «ні». Втім, дзюдо цього може і не знадобитися, так як команди планується обмежити всього трьома членами замість п'яти, як це відбувається на чемпіонатах світу.

У боксі можуть з'явитися ще дві вагові категорії у жінок, щоб в сумі їх виявилося п'ять. На кількості чоловічих медалей це позначитися не повинно - Міжнародна федерація любительського боксу пропонує скоротити число учасників в кожному чоловічому вазі, щоб на Олімпіаду поїхало більше представниць прекрасної статі. Для Росії чим більше дисциплін в боксі, тим краще - вітчизняні спортсмени часто потрапляють на п'єдестал пошани.

Міжнародна федерація стрілецького спорту також готова змінити змагальну програму з урахуванням рекомендацій МОК, що стосуються гендерної рівності. На Іграх в Токіо в кульової та стендової стрільби з'являться нові дисципліни: стрілянину з пістолета з 50 метрів запропоновано замінити на «змішані команди, пневматичний пістолет», стрільбу з гвинтівки лежачи з 50 метрів - «змішані команди, пневматична гвинтівка», а дубль-трап - на «змішані команди, трап». Таким чином, кількість нагород буде збережено. Російські спортсмени будуть цілком конкурентоспроможні на міжнародних змаганнях, як це було на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро, де було завойовано чотири нагороди і встановлено два олімпійські рекорди.

Любителі настільного тенісу вправі очікувати розіграшу медалей в трьох нових комплектах нагород - в чоловічих і жіночих парах, а також в міксті. Від МОК не буде потрібно запрошувати нових спортсменів, оскільки ті, хто і так пройде відбір за існуючими правилами, зможуть заявитися на нові турніри.

У важкій атлетиці настав час ввести восьмий комплект нагород у жінок, що вже відбулося на останньому чемпіонаті Європи в Спліті. Категорія понад 75 кг розділилася на до 90 кг і більше. На континентальній першості Росії це принесло зайве золото, так що і шанси на ще одну олімпійську медаль збільшаться. Головне, щоб нові допінгові скандали не завадили російським важкоатлетка поїхати в Токіо.

Самим прогнозованим зміною в олімпійській програмі можна назвати звичну ротацію в командних дисциплінах фехтування. Замість чоловічий рапіри та жіночої шпаги, що принесли Росії золото і бронзу на Олімпіаді в Ріо, очікується повернення чоловічої шаблі і жіночої рапіри, в яких у вітчизняних фехтувальників теж високі шанси на успіх.

Решта видів спорту або не планують змінювати свої програми, або поки не визначилися з висунутими пропозиціями. Попередньо на Олімпіаді в Токіо будуть розіграні 324 комплекти нагород - на 18 більше в порівнянні з Ріо через включення п'яти нових видів спорту. Але в липні і ця цифра може серйозно змінитися, причому як у велику, так і в меншу сторону.