Полезные материалы

ІСТОРІЯ БАСКЕТБОЛУ У МАІ

ІСТОРІЯ БАСКЕТБОЛУ У МАІ

.

1945р. Рига, першість ВЦРПС. В.Шендель, Л.Зайцева, Е.Зарковская, В. Копилова, Р.Харламова, Е.Войт, З.Лагун

Великий баскетбол у МАІ почав своє становлення в 1945 році, коли був створений перший спортивний студентський клуб Московського авіаційного інституту, найбільш прославився своєю жіночою баскетбольною командою - лідером радянського баскетболу в перші повоєнні десятиліття, стала п'ятикратним чемпіоном СРСР - 1946, 1947, 1951, 1954 і 1955 років.

Команда була створена з учнів і співробітників інституту, які відігравали в московських баскетбольних клубах.

Біля витоків маёвского баскетболу стояли такі чудові майстри, як Віра Шендель, Людмила Зайцева, Євгенія Зарковская, Валентина Копилова, Роза Харламова, Олена Войт, Зінаїда Лагун.

Команду очолював тренер - ЗМС Г.К.Румянцев. Перше "бойове хрещення" команда отримала в травні 1945 року, вигравши приз відкриття сезону в Москві. В цьому ж році в серпні команда виступила на всесоюзному рівні в першості ВЦРПС в Ризі і відразу ж завоювала перше місце, а у вересні 1945 року баскетболістки МАІ склали єдину студентську команду, яка брала участь в XII чемпіонаті СРСР, стала срібним призером, програвши всього лише одне очком чемпіонові - московським "Динамо". При цьому один з найсильніших клубів - московський Спартак був розбитий вщент - (52:12).

1946р., Париж, перед останньою грою

У серпні 1946 р запрошення робочого спортивного союзу Франції команда МАІ зробила тріумфальне турне по містах Франції, виступивши в Парижі, Страсбурзі, Ліоні, Брів, Ніцці, Марселі, де команду приймав керівник компартії Франції - Марсель Кашен. Високо пронісши прапор радянського спорту, команда виграла у всіх містах з загальним рахунком 343: 64.

Успішний виїзд команди до Франції поклав початок післявоєнним міжнародним зустрічам радянських баскетболістів.

Повернувшись з Франції команда взяла участь у першості СРСР в Києві і завоювала титул чемпіона країни 1946 року. В цьому ж році баскетболістки МАІ домоглися звання найсильнішого вузівського колективу на чемпіонаті центральної ради ДСТ "Наука".

У 1947р. команда знову стала чемпіоном сссс, вигравши золоті медалі, вперше засновані в СРСР. У 1948р. команда стала чемпіоном ВЦРПС і завоювала срібні медалі першості СРСР. У 1949р. багато гравців команди виступили в складі молодіжної збірної СРСР на всесвітніх студентських іграх в Будапешті і виграли золоті медалі чемпіонів. У 1950р. команда була фіналістом кубка СРСР, в 1952р. стала володарем кубка СРСР, а в 1953 р - переможцем першості ВЦРПС. Ще тричі в 1951, 1954 і 1955 рр. команда ставала чемпіоном СРСР. Другим призером на чемпіонатах СРСР команда ставала в 1945, 1948, 1952 і 1953рр. Багато гравців команди, виступаючи в складі збірної країни удостоювався звання чемпіонів світу та Європи.

В.Горохов і О.Логінов

Успіхи команди були пов'язані з тактичним планом гри, заснованому на тактики швидкого прориву, розробленого і безперервно вдосконалюється тренерами - спочатку ЗМС Г.К. Румянцевим, а потім прийшли в команду в 1950 році ЗМС В.В. Гороховим. Слід зазначити, що Г.К. Румянцев, будучи за освітою архітектором, створив макет емблеми - значка СК МАІ в 1946р.

Команда МАІ була багаторазовим чемпіоном Москви серед команд майстрів баскетбольних клубів Динамо, Спартак, Локомотив, Будівельник і ін., Що грали на рівні всесоюзних чемпіонатів.

До останніх успіхів команди відноситься виграш чемпіонату СРСР в 1955 році. На першій спартакіаді народів СРСР в 1956р. до складу збірної Москви, яка зайняла 1-е місце, входили 5 гравців МАІ. На другий спартакіаді народів СРСР в 1959р. був лише один гравець - вихованка МАІ В. Костикова. У сезоні 1960 р. команди МАІ немає серед команд вищої ліги. Короткий час життя - біда всіх вузівських колективів, які не мають власних ДЮСШ.

Короткий час життя - біда всіх вузівських колективів, які не мають власних ДЮСШ

1948р., Першість ВЦРПС, стадіон "Динамо"

У баскетбольному колективі МАІ виховалася ціла плеяда чудових спортсменів - інженерів і вчених: Е. Войт - ЗМС, професор, Л. Зайцева - МС, доцент, ЗМС Е. Зарковская, В. Корнєєва, Л. Васильєва, З. Лагун, Р. Харламова . Що прийшла в МАІ в 1947 р Л. Алексєєва була беззмінним капітаном команди МАІ і збірної СРСР, була старшим тренером жіночої збірної СРСР, що привів його команду до олімпійських медалей. За великі заслуги в спорті вона була нагороджена орденом Леніна. ЗМС В.В. Копилова виховала цілу плеяду баскетболістів будучи старшим тренером в ДСО "Наука". Члени команди майстра спорту А.В. Євдокимова і В.Я. Шевченко працювали на кафедрі фізвиховання МАІ старшими викладачами.

Спеціалізація з баскетболу в інституті має хорошу традицію, початок якої виходить від славної жіночої баскетбольної команди МАІ.

Всесоюзну славу команді МАІ принесли: В. Шендель, Л. Зайцева, Е. Зарковская, В. Копилова, Р. Харламова, Е. Войт, З. Лагун. Л. Алексєєва, Л. Васильєва, Н. Морозова, О. Медведєва, В. Корнєєва, В. Шевченко, А. Євдокимова, В. Кулл, Р. Дубініна, М. Жаркова, Р. Маментьева, М. Реутова, М. Петрова.

Л.Зайцева, Е.Зарковская