Полезные материалы

Поза грою: 25 історій з Олімпіади не про спорт

  1. 1896 - Афіни: Грецький принц і вогонь
  2. 1900 - Париж: Перша жінка і яхти
  3. 1904 - Сент-Луїс: Бігун і яблуко
  4. 1908 - Лондон: Чотири падіння за десять хвилин
  5. 1912 - Стокгольм: Перші купальниці
  6. 1920 - Антверпен: Тенісистка як ікона стилю
  7. 1924 - Париж: Священик на естафеті
  8. 1928 - Амстердам: Плавець став голлівудським Тарзаном
  9. 1932 - Лос-Анджелес: Бігунка на ім'я Бейб
  10. 1936 - Берлін: Негр-чемпіон на фашистської Олімпіаді
  11. 1948 - Лондон: Спортсмени в післявоєнній бідності
  12. 1952 - Гельсінкі: Стрибки чех, чи родич Франкенштейна
  13. 1956 - Мельбурн: Удар по обличчю від радянського спортсмена
  14. 2004 - Афіни: Переможниця естафети і депресії

На честь XXX літніх Олімпійських ігор, що відкриваються в цю п'ятницю в Лондоні, Look At Me згадує найважливіші моменти літніх Олімпіад нема про спортсменів і рекорди, а про людей і світ навколо нас. Серед них - поява перших спортсменів-знаменитостей, участь в марафоні кубинського бідняка Фелікса Карвахал, теракт в Мюнхені, етапи Холодної війни, тріумф Китаю і легендарний «жест Козакевича».

1896 - Афіни: Грецький принц і вогонь

1896 - Афіни: Грецький принц і вогонь

Відкриття перших сучасних Олімпійських ігор в Афінах відбулося 5 квітня 1896, в день незалежності Греції. Приблизно 80 тисяч чоловік прийшло на стадіон Панатінаїкос, принц Костянтин оголосив Ігри відкритими, а потім дев'ять команд-учасниць і 150 співаків заспівали гімн Олімпійських ігор, який виконувався до 1958 року. Традиція запалювати олімпійський вогонь з'явилася набагато пізніше, в 1928 році.

1900 - Париж: Перша жінка і яхти

1900 - Париж: Перша жінка і яхти

У 1900 році жінкам вперше було дозволено брати участь в Олімпійських іграх. Першою чемпіонкою стала Елен де Пуртале, графиня і яхтсменка.

1904 - Сент-Луїс: Бігун і яблуко

1904 - Сент-Луїс: Бігун і яблуко

На Іграх в Сент-Луїсі прославився кубинський бідняк Фелікс Карвахал. Просячи милостиню, він зібрав гроші на квиток в Сент-Луїс, щоб брати участь в марафоні. Майже всю дистанцію кубинець пробіг першим, але, побачивши на дереві яблуко, він зупинився, щоб зірвати його, бо не їв приблизно сорок годин. Проте Карвахал прибіг четвертим і став справжньою знаменитістю.

1908 - Лондон: Чотири падіння за десять хвилин

1908 - Лондон: Чотири падіння за десять хвилин

Італієць Дорандо П'єтро на фініші марафону в Лондоні. Спортсмен був так стомлений, що, вибігши на олімпійський стадіон, звернув не в ту сторону, а потім впав учетверо за десять хвилин. Проте П'єтро прийшов першим, але був дискваліфікований, тому що його суперник Джон Хейс подав скаргу на те, що італійському бігунові допомагали вставати. На батьківщині П'єтро став національним героєм, а королева Олександра вручила йому почесний кубок.

1912 - Стокгольм: Перші купальниці

1912 - Стокгольм: Перші купальниці

У 1912-му жінки вперше брали участь в змаганнях з водних видів спорту. Англійська жіноча збірна з плавання виграла золото, залишивши суперниць з інших країн далеко позаду.

1920 - Антверпен: Тенісистка як ікона стилю

1920 - Антверпен: Тенісистка як ікона стилю

Французька тенісистка Сюзанн Ленглі завоювала на Олімпіаді в Антверпені не тільки дві золоті та одну бронзову медаль, а й любов публіки. Вона стала першою спортсменкою - іконою стилю і першою тенісисткою-знаменитістю.

1924 - Париж: Священик на естафеті

1924 - Париж: Священик на естафеті

Шотландський легкоатлет Ерік Лідделл на параді в свою честь після VIII Олімпійських ігор. Молодий шотландець збирався стати християнським священиком і готувався до змагань лише кілька років. У Парижі він відмовився брати участь в 100-метровому забігу, тому що той проходив в неділю, але 400 метрів він пробіг за 47,6 секунди, поставивши новий олімпійський рекорд і став одним з найвідоміших легкоатлетів XX століття - про нього навіть зняли фільм «Вогненні колісниці », який отримав« Оскара »в 1981 році.

1928 - Амстердам: Плавець став голлівудським Тарзаном

1928 - Амстердам: Плавець став голлівудським Тарзаном

Джонні Вайсмюллер (в центрі) встановив 67 світових рекордів і виграв дві золоті медалі на іграх в Амстердамі, а потім кинув плавання, підписав контракт з Metro Goldwyn Mayer і зіграв Тарзана в шести фільмах цієї кінокомпанії.

1932 - Лос-Анджелес: Бігунка на ім'я Бейб

1932 - Лос-Анджелес: Бігунка на ім'я Бейб

Бейб Захаріас (друга зліва) перемагає на змаганнях з бігу з перешкодами і встановлює світовий рекорд (80 метрів за 11,7 секунди). Крім того, спортсменка досягла успіху в гольфі та баскетболі, а потім була названа Associated Press дев'ятій в списку найбільших атлетів XX століття.

1936 - Берлін: Негр-чемпіон на фашистської Олімпіаді

1936 - Берлін: Негр-чемпіон на фашистської Олімпіаді

Лені Ріфеншталь знімає «Олімпію» - грандіозний профашистский документальний фільм про Олімпіаду і перевазі німецьких спортсменів. Однак найуспішнішим учасником Ігор в Берліні став афроамериканець Джессі Оуенс, який отримав чотири золоті медалі.

1948 - Лондон: Спортсмени в післявоєнній бідності

1948 - Лондон: Спортсмени в післявоєнній бідності

Відкриття перших повоєнних Ігор в напівзруйнованому Лондоні в 1948-му. Під час Другої світової війни Олімпіади 1940 і 1944 років були скасовані. Через економічних проблем в Лондоні не було побудовано жодного нового споруди, а спортсмени жили не в Олімпійському селищі, а в уже існуючих будинках. Крім того, Німеччина і Японія були запрошені, а СРСР відмовився від участі з політичних мотивів.

1952 - Гельсінкі: Стрибки чех, чи родич Франкенштейна

1952 - Гельсінкі: Стрибки чех, чи родич Франкенштейна

Еміль Затопек, відомий як «стрибучий чех» через те, що його стиль бігу багато хто вважав незграбним, виграв дистанції в 1000 і 5000 метрів, а також пробіг марафон. Незважаючи на те, що багато хто називав його «найжахливішим істотою після Франкенштейна», а лікар рекомендував не брати участь в Іграх через запалення гланд, Олімпіада в Гельсінкі показала, що Затопек - один з найвидатніших бігунів на довгі дистанції XX століття.

1956 - Мельбурн: Удар по обличчю від радянського спортсмена


Член угорської збірної з водного поло Ервін Завзяття після матчу з СРСР. XVI Олімпійські ігри проходили менше ніж через місяць після Угорського повстання 1956 року, яке було жорстоко придушене радянськими військами. Під час матчу Завзяття образив російського гравця Валентина Прокопова, який вдарив угорця в обличчя.

1960 - Рим: Найшвидша жінка в світі з родини з 18 дітьми


Вільма Рудольф на Олімпійських іграх в Римі в 1960 році, коли вона отримала три золоті медалі і була названа «найшвидшою жінкою в світі». Перемозі передували безліч труднощів: вона народилася в бідній родині, в якій було 18 дітей, і перехворіла в дитинстві поліомієліт, віспою і була дуже слабка, поки не зайнялася баскетболом і не стала зіркою шкільної команди.

1964 - Токіо: Ровесник Хіросіми запалює вогонь


Йошинорі Сакаї, що народився в Хіросімі в день, коли на місто було скинуто атомну бомбу, запалює олімпійський вогонь в Токіо. Молодий японський бігун був удостоєний цієї честі, тому що організатори токійській Олімпіади хотіли показати, що Японія відновлюється після війни.

1968 - Мехіко: Олімпіада на тлі студентських бунтів


Олімпіада в Мехіко відома не тільки вчинком Томмі Сміта і Джона Карлоса і рекордним стрибком Боба Бімона , А й жорстоко пригніченими студентськими демонстраціями, в ході яких загинуло кілька сотень людей. Студенти в надії на підтримку СРСР виступали з гаслами проти відсталості влади і утиску прав небілих рас.

1972 - Мюнхен: Палестинські терористи в Олімпійському селищі


Терорист з організації «Чорний вересень» в Олімпійському селищі в Мюнхені. Найтрагічніше подія за історію Ігор відбулося 5 вересня, коли вісім палестинських терористів увірвалися в Олімпійське селище і вбили двох членів ізраїльської команди і ще дев'ятьох захопили в заручники. Вони пізніше були застрелені палестинцями під час сутички з німецькою поліцією.

1976 - Монреаль: Єдина чотирнадцятирічна чемпіонка


Чотирнадцятирічна румунська гімнастка Надя Команечи на Олімпіаді в Монреалі, на якій вона отримала три золоті медалі і шість «десяток» від журі. Жодна румунська гімнастка не змогла повторити її рекорд. Крім того, тепер в Олімпійських іграх можуть брати участь тільки спортсмени, яким виповнилося шістнадцять.

1980 - Москва: Переможний жест радянським глядачам


Польський легкоатлет Владислав Козакевич показує радянським уболівальникам, освистали його, свій знаменитий жест. На олімпійському фіналі в «Лужниках» він боровся з поляком Тадеушем Слюсарський і радянським спортсменом Костянтином Волковим, за якого хворіли майже всі присутні на стадіоні, але в результаті золоту медаль виграв Козакевич.

1984 - Лос-Анджелес: Загальна улюблениця зіткнулася з суперницею


Видатна спортсменка і улюблениця британських уболівальників Мері Декер плаче після зіткнення з золою Бадд в фіналі забігу на 3000 метрів, через який їй довелося покинути гонку. Бадд переїхала до Великобританії з ПАР і не була так популярна, як її суперниця, і тому її звинувачували в тому, що вона навмисно штовхнула Декер. Подальший аналіз відеозаписів з Ігор показав, що це було випадкове зіткнення.

1988 - Сеул: Медалістка з накладними нігтями


Американська легкоатлетка Флоренс Гріффіт-Джойнер завоювала в Сеулі три золоті і одну срібну медаль, побивши кілька світових рекордів. Однак спортивним фанатам вона запам'яталася не тільки дивовижними спортивними результатами, через які її часто підозрювали у використанні заборонених препаратів, але і своїм стилем: спортсменка завжди носила яскраві накладні нігті і бігала у відвертих костюмах, з яскравим макіяжем і розпущеним волоссям.

1992 - Барселона: Джордан і баскетбольна дрім-тім


Скотті Піппи, Майкл Джордан і Клайд Дрекслер, головні гравці американської збірної з баскетболу, отримують золоті медалі на Олімпіаді в Барселоні. У 1992-му в Іграх вперше брали участь професійні баскетболісти НБА. Завдяки своєму найсильнішому складі команду США називали в той час Dream Team.

Рік випуску 1996 - Атланта: Камбек Мохаммеда Алі


Хворий на хворобу Паркінсона і вже п'ятнадцять років не бере участі в боях Мохаммед Алі запалює олімпійський вогонь на XVI Олімпійських іграх.

2000 - Сідней: Дітям до шістнадцяти вхід заборонено


Чотирнадцятирічна гімнастка Дон Фансяо під час XXVII Олімпійських ігор, які закінчилися для неї сумно. Китайська спортсменка завоювала бронзову медаль, але майже відразу після змагань розгорівся скандал, тому що стало відомо, що Фансяо чотирнадцять років, а не шістнадцять, як заявляли представники Китаю (в Олімпійських іграх можуть брати участь спортсмени від шістнадцяти років). У 2010 Міжнародна федерація гімнастики анулювала результати її виступу і передала медаль США.

2004 - Афіни: Переможниця естафети і депресії


З британської бігункою Келлі Холмс, яка перемогла на 800-метровій дистанції, раділи не лише спортивні фанати, а й безліч людей з усього світу, які страждають депресією. Англійська спортсменка пережила багато травм і під час підготовки до Олімпійських ігор страждала від депресивного розладу, в чому багаторазово визнавався в інтерв'ю, але не могла приймати ніякі ліки, тому що вони могли вплинути на її результат.

Рік випуску 2008 - Пекін: Четирнадцатікратная сенсація Майкла Фелпса


Американський плавець Майкл Фелпс на фініші 100-метрової дистанції стилем батерфляй. У 2008 році спортсмен виграв золото на всіх дистанціях, в яких брав участь, і став єдиним четирнадцатікратним олімпійським чемпіоном за всю історію.