Полезные материалы

Суддівство в баскетболі

  1. Склад суддівської бригади
  2. Рух судді в баскетболі
  3. Як стати баскетбольним суддею?

Наявність судді в баскетболі грає важливу роль на баскетбольному майданчику Наявність судді в баскетболі грає важливу роль на баскетбольному майданчику. Цей факт чудово розумів батько засновник гри Нейсміт Джеймс. Уже в першому зводі правил, канадсько-американський викладач вводить на поле одного рефері, який стежить за дотриманням досить простих на 1892 рік правив. З розвитком баскетболу, свого вдосконалення зажадав і інститут суддів. Замість однієї людини, суддівська бригада стала включати двох або трьох арбітрів майданчики - головного суддю і суддів і арбітрів допомагають обслуговувати матч - секретаря, комісара, секундомеріста, помічника секретаря та оператора часу.
Баскетбольний суддя в процесі гри дає можливість двом сторонам протистояти один одному на рівних правах і в дусі спортивного суперництва. Гравці, які грають без суддівства в баскетболі, не з чуток знають, що в запалі азарту виникають десятки спірних моментів. Гра втрачає свою сутність і перетворюється в з'ясування відносин серед гравців. Якщо без суддівства грається має значення матч для принципових команд, то кожен гравець починає трактувати правила і моменти в свою сторону. Саме тому для постановки хорошого ігрового моменту потрібно кваліфікований рефері в баскетболі.

Суддівство змагань з баскетболу вимагає не тільки знання і дотримання правил суддівства в баскетболі, а й багаторічного досвіду за плечима Суддівство змагань з баскетболу вимагає не тільки знання і дотримання правил суддівства в баскетболі, а й багаторічного досвіду за плечима. Обов'язки суддів в баскетболі не обмежуються чітко написаними постулатами. Фундаментальні принципи у винесенні рішення про порушення правил - це основа побудови цілісної гри. Від цього вміння рефері залежить атмосфера на паркеті. Суддя зобов'язаний об'єктивно оцінювати ситуацію дотримуючись здорового глузду і враховувати здатності гравців і їх настрій разом з відношенням до гри. Не варто судити професіоналів і новачків однаково. Так новачки допускають велику кількість технічного браку. Одна фіксація пробіжок практично загальмує хід гри.
Важливо пам'ятати, що рефері не варто робити зайві паузи без явної необхідності і. Не варто карати фолом ненавмисним контакт, який не дає переваги в конкретній ситуації. Будь-яка грубість або агресія повинні бути припинені моментально, щоб не допустити втрати контролю над ходом гри. Детальніше про базові принципи суддівства можна прочитати в пункті 47.3 правил гри .
Від уміння рефері підтримати цілісність гри залежить безпосередній хід матчу. Гравці повинні пам'ятати, що рефері не має права виносити рішення на користь однієї з команд. До суддівства допускаються арбітри, які не мають прямих і непрямих зв'язків з керівництвом клубів. У разі незрозумілого для спортсмена моменту, він може звернутися за роз'ясненням до судді у ввічливій формі бажано в ситуації мертвого м'яча . Незнання жестів суддів в баскетболі може привести до абсурдних моментів, коли одне порушення трактується гравцем, як зовсім інше.
Основні жести баскетбольного судді можна розділити на групи в порядку важливості значимості для гравця:
- Офіційні жести суддів в баскетболі, пов'язані з порушеннями;


Важливо знати, що порушення призводить до втрати м'яча, але не відбивається в командних та персональних фоли спортсмена.
- Жести пов'язані з типами фолів;


На відміну від порушень, фоли караються індивідуально за несанкціоноване дію одним гравцем по відношенні до іншого.
- Жести замін і тайм-аутів;

- Жести набору очок;
- Жести набору очок;

- Інформативні жести;
- Інформативні жести;

- Жести для нумерації гравців;
- Жести для нумерації гравців;

- Особливі фоли;
- Особливі фоли;

- Суддівство в баскетболі і жести, пов'язані з ігровими годинниками.
- Суддівство в баскетболі і жести, пов'язані з ігровими годинниками

Знання знаків судді в баскетболі допомагає швидко орієнтуватися в ситуації на майданчику і не витрачати дорогоцінний час на зайві розгляду.


Склад суддівської бригади

Кількість суддів у баскетболі безпосередньо залежить від організатора турніру. Будь-яка гра на професійному рівні вимагає наявність наступних арбітрів:
Кількість суддів у баскетболі безпосередньо залежить від організатора турніру - Головний суддя і судді майданчика.
На майданчику знаходяться два або три рефері, які фіксують помилки. Але їх обов'язки поширюються набагато ширше. Головний суддя виносить значущі для гри рішення від допуску команд і відповідності одягу гравців регламенту до технічного стану використовуваного інвентарю , Спорядження та обладнання. Небажання гравця зняти предмет одягу або аксесуар, який може нашкодити учасникам матчу є причиною недопуску спортсмена до гри. Головний суддя може зарахувати поразку «позбавленням права» при серйозних порушень регламенту або правил . Однією з таких ситуацій є участь 13-го гравця в матчі. У цьому випадку оформляється протест і всі значущі позначки містяться в звіті головного судді по баскетболу.
До виконання повноважень рефері приступають за 20 хвилин до офіційно початку зустрічі. Виносячи рішення по ходу зустрічі, судді дотримуються чіткого правила і не піддають вже прийняті рішення колег. Закінчує обслуговування матчу він разом з сиреною.
Форма суддів в баскетболі досить однотипна і складається з сорочки, а так же штанів, баскетбольних кросівок і шкарпеток. Прийнята колірна гамма в міжнародному співтоваристві - сірий верх і чорний низ. Проте легко можна зустріти суддів одягнених і в більш яскраві кольори верху. В американському баскетболі практикується використання сорочки в чорно-білу смужку.

- Секретар і його помічник - Секретар і його помічник.
Секретар в баскетболі - відповідає за правильність ведення протоколу гри. Через секретаря подається заявка з прізвищами та іменами учасників, які можуть взяти участь у грі. Кількість гравців однієї команди не може перевищити дванадцяти чоловік, включаючи п'яти гравців основного складу і семи запасних. Секретар веде всі записи пов'язані зі зміною ігрового рахунку і взаємодіє з командами при необхідності провести заміну або взяти тайм-аут. Секретар має право звернутися до арбітра тільки в ситуаціях мертвого м'яча. Саме секретар стежить за загальною кількістю персональних і командних фолів і доводить цю інформацію до судді і граючих команд. Для правильного виконання обов'язків секретаря важливо знати правила баскетболу і жести суддів.
- Секундомеріст.
Здавалося б, чого тут складного сидіти і управляти пристроєм ігрового часу? На перший погляд така проста функція вимагає знати значення жестів суддів в баскетболі. Секундомеріст включає і зупиняє час на табло не тільки за прямою вказівкою судді (свистку), але і самостійно при наступних ситуаціях: введенні м'яча в гру, спірного і штрафного кидка, часу тайм-ауту і перерв між чвертями. В останній чверті, коли на табло горить менше двох хвилин ігрового часу, секундомеріст зупиняє відлік після кожного закинутого м'яча.

- Оператор часу для кидка - Оператор часу для кидка.
Всі знають про правило володіння двадцять чотири секунди. Основна функція оператора - дотримуватися його. Він включає або продовжує таймер, як команда встановлює законне володіння над м'ячем і зупиняє без скидання таймера при виході м'яча за межі баскетбольного майданчика в аут і спірного кидка. Скидання табло до 24-х відбувається, коли м'яч успішно покинутий або перейшов в контроль команді суперників. Секундомеріст зобов'язаний очистити записані часові проміжки володіння до 14 секундам в ситуації, коли на команді володіє м'ячем зроблений фол або м'ячем заволоділа атакуюча команда після невдалої спроби вразити кільце. В цьому випадку м'яч повинен зачепити саме кільце, а на секундомере бути будь-яка цифра менше чотирнадцяти секунд. Детальніше про обов'язки оператора часу для кидка можна прочитати в статті 50, офіційних правил .


Рух судді в баскетболі

Багатьом телеглядачам і гравцям здається, що рух судді в баскетболі не має під собою своїх законів Багатьом телеглядачам і гравцям здається, що рух судді в баскетболі не має під собою своїх законів. Насправді це помилка. Головним завданням суддів є необхідність постійного контролю над ситуацією на майданчику. Тому для них дуже важливо бути в хорошій фізичній формі і знаходиться в потрібному місці в потрібний час. Два арбітра в полі, які обслуговують матч, рухаються за принципом трикутника. Суть поділу майданчика на A і B зводиться до того, що коли м'яч знаходиться в зоні A, то рефері саме цього прямокутника дивиться за гравцями, які ведуть боротьбу з м'ячем. Суддя зони B в цьому випадку відповідає за дотриманням правила трьох секунд і всіма гравцями, які знаходяться без баскетбольного м'яча . Протягом гри, в моменти пробиття штрафних, судді міняються один з одним місцями. Цей постулат, дозволяє виключити дублювання прийнятих рішень. В англомовному виконанні навіть існує окреме посібник FIBA (eng) , Яке пояснює розстановку і взаємодію суддів.

Як стати баскетбольним суддею?

Цим питанням задається кожен другий спортсмен на початку своєї кар'єри Цим питанням задається кожен другий спортсмен на початку своєї кар'єри. Досвід суддівства допомагає зрозуміти не тільки жестикуляцію суддів в баскетболі, а й подивитися на гру їх очима. Баскетбольним суддею може стати кожен. Для отримання заповітного звання міжнародного арбітра, необхідно розвиватися в цьому напрямку довгі роки.
Існує безліч шкіл молодого арбітра, де кандидату дають загальні навички суддівства. Ідеальним віком для початку кар'єри є 15-16 років. Закладаючи фундамент в ці роки, у потенційного судді є всі можливості, щоб дістатися до заповітного розквіту кар'єри в термін до 35 років, який встановлений ФІБА, як крайній для отримання кваліфікації міжнародного арбітра. Для суддівства міських і обласних та всеукраїнських змагань необхідно отримати ліцензію судді, яка вимагає успішного складання тестів на знання правил баскетболу та тесту по ОФП підготовці «Метроном». Конкуренція на топовом рівні серед суддів висока, але регіональні турніри постійно відчувають брак талановитих кадрів. Тому, якщо ви хочете пов'язати своє життя з баскетболом, то найпростішим способом дізнатися про можливості буде написати нам або в федерацію баскетболу вашого міста.

Як ми з'ясували, робота судді є важкою працею. Знання правил гри і основних жестів суддів в баскетболі дозволить отримати нові емоції від гри. Вчіться баскетболу разом з проектом BallGames!

Здавалося б, чого тут складного сидіти і управляти пристроєм ігрового часу?
Як стати баскетбольним суддею?