Полезные материалы

Василь КАРАСЬОВ: "Хотів би я тренувати ЦСКА? Звичайно, так" / Новини / Новини баскетболу Європи онлайн / Баскетбол / Спорт-Експрес в Україні


Вчора. Москва. Редакція "СЕ". Василь КАРАСЬОВ. Фото Олександра ФЕДОРОВА, "СЕ"

У п'ятницю в гостях у "СЕ" побував 41-річний головний тренер підмосковного "Тріумфу", сенсаційного півфіналіста чемпіонату Росії-2011/12, в минулому основний розігруючий і капітан національної команди країни, а з четверга - ще й наставник студентської збірної, яка виступить на Універсіаді-2013 Казані.

- Як сприйняли своє призначення головним тренером студентської збірної Росії?

- Для моєї кар'єри це крок вперед. Не скажу, що несподіваний. Я про все дізнався ще тиждень тому. Але коли мені вперше подзвонили з федерації, було дуже приємно. Робота має бути цікава.

І дуже відповідальна - ясно, що на домашніх Іграх все будуть вимагати від команди максимального результату. До речі, як гравець я жодного разу не брав участі в універсіадах. Хоча студентом значився років п'ятнадцять. (Посміхається.)

- Список кандидатів в збірну вже складено?

- Так. Приблизно 50 чоловік. Першою перевіркою для нас стане турнір Станковича: 25 червня збираємося в Новогорську, 4 липня вилітаємо в Китай. Найважливішим на даному етапі буде перевірити хлопців, чиї можливості мені не так добре відомі. Наприклад, Руслана Патеева і Андрія Семенова з університетських команд США. А допомагати мені в студентській збірній будуть ті ж фахівці, що і в "Тріумфі".

- З клубом контракт на майбутній сезон підписаний? Або можливі варіанти?

- Ніяких варіантів. Я продовжую тренувати "Тріумф". Зараз разом з керівництвом вже впритул займаємося селекцією. Влітку нам необхідно зміцнювати склад. У минулому сезоні лава у команди була недостатньо довгою.

- Тим не менш "Тріумф" завершив чемпіонат Росії на рекордному для себе четвертому місці і фінішував третім у Кубку виклику. Завдяки цим успіхам ви були визнані кращим тренером ПБЛ-2011/12 за версією "СЕ". Але чи могла ваша молода, зухвала команда домогтися більшого?

- Пройти в півфіналі плей-офф "Хімки" було, напевно, нереально. А ось в серії за бронзу проти "Локомотива" нас підкосили травми - Зварикіна, Валієва, Кулагіна. В умовах обмеженої ротації лідери не впоралися з додатковим навантаженням.

Основній групі гравців довелося провести за сезон під 80 матчів. Для хлопців, яким поки 18 - 20 років, це занадто багато. Адже вони до кінця фізично ще не сформувалися. Та й наші іноземці втомилися. Плюс - їм не вистачило досвіду. Цим перш за все пояснюю наша поразка від французького "Шалона" в півфіналі Кубка виклику.

- Самі після настільки насиченого сезону втома відчуваєте?

- Психологічну - безумовно. Тому в червні хочеться нормально відпочити, перезарядити батарейки. З'їжджу на тиждень в Пітер. А решту відпустки, швидше за все, проведу на дачі в Ватутінках.

- Хто з лідерів залишає "Тріумф"?

- Точно Джефферсон. За Маккі поки ясності немає. Зате Лендрі і майже всю російську молодь клуб зберіг. Що дуже важливо. "Тріумф" за традицією продовжить довіряти перспективним росіянам. Більше чотирьох іноземців в нашій заявці на наступний сезон не буде.

- Дейвон Джефферсон став не тільки кращим снайпером регулярного чемпіонату ПБЛ-2011/12, але і, мабуть, найяскравішим відкриттям російського сезону. Чи вийде у нього підтвердити клас в якому-небудь топ-клубі?

- Мені невідомо, куди йде Джефферсон. Але це досить своєрідний гравець - не четвертою і не п'ятий "номер". По суті, без позиції. Знайти себе в команді, де на нього не стануть грати так часто, як робили це в "Тріумфі", йому буде неймовірно важко.

Власне, під кінець чемпіонату манеру Джефферсона суперники розкусили, і він був не такий гарний, як взимку. Проте не здивуюся, якщо колишній лідер нашого клубу продовжить кар'єру, скажімо, в ЦСКА або "Хімках". І бажаю йому всіляких успіхів.

- Джефферсон та й весь "Тріумф" в цілому стрибнули в сезоні-2011/12 вище голови? Або ж ще восени, коли команду заздалегідь записали в аутсайдери чемпіонату Росії, ви розуміли, що насправді цей склад здатний "вистрілити"?

- Ми провели дуже сильну передсезонку в Литві. Перемогли "Жальгіріс", "Летувос Рітас", ВЕФ. Уже тоді високий потенціал команди чітко проглядався, і було очевидно, що наші новачки - той же Джефферсон, Лендрі, Кулагін - припали до двору. Залишалося вичавити з наявних гравців максимум, створити сприятливий мікроклімат. Чим і займався тренерський штаб весь сезон.

- Ви починали його в якості помічника Вальдемарас Хомічюса, змінивши литовця на посаді головного тренера після того, як "Тріумф" стартував в ПБЛ з трьох розгромних поразок поспіль. І тут же команда видала серію з шести перемог, а регулярку в результаті завершила на третьому місці. Таких яскравих тренерських дебютів, як ваш, російський баскетбол, мабуть, ще не знав. Але чи не здається вам, що цей дебют міг відбутися набагато раніше? Адже є приклади Євгена Пашутіна, Сергія Базаревіч - ваших ровесників і колишніх партнерів по збірній Росії, які вже досить давно працюють "головними".

- Мені здається, моя кар'єра розвивається досить логічно. Який сенс відразу кидатися у вир з головою? Щоб братися за щось всерйоз, потрібно спочатку підучитися. Ось я і рухався до мети крок за кроком. Завершував кар'єру в "Тріумфі" граючим тренером у Станіслава Єрьоміна. Потім сезон відпрацював в Люберцях наставником команди ДЮБЛ. Наступні два роки допомагав у тренерському штабі Хомичюс. І ось тепер я - головний тренер.

- Випадково чи ні те, що ви, Пашутін, Базаревич - в минулому розігрують?

- У цьому теж є логіка. Розігруючий є головним провідником тренерських ідей, він управляє командою на майданчику. Тому перші "номери" частіше стають згодом тренерами.

- Як довго триватиме Пашутін, помінявши недавно УНІКС на "Локомотив"?

- Не мені судити. Але Пашутін був і залишається одним з кращих тренерів нашого чемпіонату. Свій рівень він довів не тільки в УНІКС, а й в ЦСКА. Якщо чесно, до сих пір не можу зрозуміти, чому армійський клуб відмовився від послуг Пашутіна після першого ж сезону. Тоді ЦСКА виграв чемпіонат, Єдину лігу ВТБ і дійшов до півфіналу Євроліги, де поступився "Барселоні".

Не бачу великої різниці між тими результатами і, припустимо, нинішнім сезоном, при тому що зараз склад у ЦСКА набагато сильніше. Взагалі прагнення провідних російських клубів запрошувати кого завгодно, але тільки не російських фахівців, часто викликає подив.

- Ви б самі хотіли в майбутньому стати головним тренером ЦСКА?

- (Посміхається.) Звичайно, так. А як же? Адже ЦСКА на даний момент є кращим клубом Європи!

- Самим прогресуючим гравцем російського чемпіонату "СЕ" визнав вашого сина Сергія, який в 18 років зміг стати одним з лідерів "Тріумфу". Ваша присутність поруч допомогло йому розкритися?

- Сергію доводилося навіть важче, ніж іншим. Якби я робив синові якісь поблажки - і йому користі б не було, і мій авторитет в очах інших гравців "Тріумфу" відразу впав би. Тому я, навпаки, намагався тримати Сергія в їжакових рукавицях.

Приблизно так само вів себе по відношенню до свого сина Марко в "Альбі" Светіслав Пешич, коли я виступав за берлінський клуб. Вважаю такий підхід правильним. Вирости в по-справжньому класного баскетболіста можна тільки через наполегливу працю. І я нагадую Сергію про це, коли бачу, як син дозволяє собі трохи розслабитися після якогось вдалого матчу або ігрового відрізка.

- Коли Сергій буде готовий виїхати в НБА?

- Вирушати за океан треба готовим гравцем. У Сергія колосальний потенціал. Але він повинен провести в Європі ще два-три роки, додати фізично, в розумінні гри. Можливо, перейти в якийсь сильніший клуб, ніж "Тріумф". Не обов'язково російський. Однак поки я сина з Люберец нікуди відпускати не має наміру. У наступному сезоні команда виступить в Кубку Європи. Для Сергія цей турнір має стати хорошою перевіркою.

- Головний тренер збірної Росії Девід Блатт включив вашого сина в розширену заявку на олімпійський сезон. Чи сприймаєте це як аванс на майбутнє або у Сергія є шанс потрапити в остаточний склад?

- Все залежить від того, як він проявить себе на зборах. До речі, тему збірної ми з сином ще не обговорювали. Будинки взагалі намагаємося не говорити про баскетбол. Але коли Сергій повернеться з Пітера, де проводить зараз короткі канікули, я обов'язково дам йому пару рад перед від'їздом в розташування національної команди.

- Повернемося до підсумками сезону-2011/12. Чи не здивувала вас та легкість, з якою явно стомлений після "Фіналу чотирьох" Євроліги ЦСКА розправився у фінальній серії ПБЛ з "Хімками"? І чим ви пояснюєте катастрофу, яка сталася з армійцями в матчі року проти "Олімпіакоса"?

- За фіналом ПБЛ я не стежив, так як в ці ж дні "Тріумф" боровся за бронзу з "Локомотивом". Але така команда, як "Хімки", безумовно, не має права програвати три матчі поспіль з різницею 20 очок. Навіть - ЦСКА. Ну а про фінал Євроліги скажу так: у вирішальний момент Душан Івкович не побоявся випустити на майданчик необстріляних молодиків - і переміг. Я ж пам'ятаю всіх цих хлопців - Слукаса, Мандзаріса, Папаніколау - по молодіжній збірній Греції (Карасьов входив в тренерський штаб збірної Росії U19, яка завоювала бронзу ЧС-2011. - Прим. А.Б.).

У греків підростає дуже талановите покоління. І як тільки цим гравцям дали шанс, вони ним скористалися. У цьому плані "Олімпіакос" схожий на "Тріумф". У минулому сезоні наші клуби довели, що для досягнення результату зовсім не обов'язково цілком покладатися на дорогих легіонерів. Як не крути, а Івкович виграв Євролігу, по суті, грецькими баскетболістами. При досить скромному бюджеті.

- У Росії теж зросла суперталановитого покоління. Багато хто вважає нашу збірну претендентом на олімпійські медалі. На ваш погляд, виправдано?

- Все у нас начебто добре. Але є серйозна проблема - в країні немає жодного розігруючого. Хто закриє цю позицію на майбутньому в Венесуелі олімпійському відборі, розуму не прикладу. Особливо після травми Сергія Бикова, який насправді теж ніякий не перший "номер".

- Зустрічаються висловлювання, що в майбутньому основним розігруючим збірної міг би стати виступає за "Тріумф" Дмитро Кулагін ...

- Не згоден. Діма все-таки швидше снайпер, ніж плеймейкер. Очевидного рішення насправді немає. Ситуація з розігрується в країні запущена давно. Якийсь час рятував Холден. Але після його відходу все повернулося на круги своя. Наші школи не випускають сильних перших "номерів", а клуби посилюють проблему тим, що використовують в цьому амплуа виключно легіонерів.

- До речі, а чому син не пішов вашими стопами і не спробував себе в ролі плеймейкера?

- Насправді Сергій цілком ще може стати розігруючим. Він досить універсальний. Більш того, в деяких матчах, наприклад, в Балтійській лізі я використовував його на місці першого "номери". Але поки для амплуа розігруючого йому не вистачає "фізики". У такому віці це розв'язувана проблема.

- І все-таки з поправкою на дефіцит розігрують ви вважаєте нинішню збірну Росії найсильнішою в історії?

- Ох, дуже складно порівнювати з командами минулих років. З моїм поколінням, наприклад. Ми двічі брали срібло чемпіонатів світу, зате так жодного разу і не виграли континентальну першість. Але хіба в 90-х у нас була менш талановита і зоряна збірна, ніж в 2007 році, коли європейська вершина нарешті підкорилася? У кожного часу свій баскетбол, свої герої. Результат кожного турніру складається з нюансів. Все в цьому житті відносно. Але одне для мене очевидно: не маючи класних розігрують, домогтися багато чого практично неможливо.

Олексій БЕЗ'ЯЗИЧНИЙ, Спорт-Експрес

Як сприйняли своє призначення головним тренером студентської збірної Росії?
Список кандидатів в збірну вже складено?
З клубом контракт на майбутній сезон підписаний?
Або можливі варіанти?
Але чи могла ваша молода, зухвала команда домогтися більшого?
Самі після настільки насиченого сезону втома відчуваєте?
Хто з лідерів залишає "Тріумф"?
Чи вийде у нього підтвердити клас в якому-небудь топ-клубі?
Джефферсон та й весь "Тріумф" в цілому стрибнули в сезоні-2011/12 вище голови?
Або ж ще восени, коли команду заздалегідь записали в аутсайдери чемпіонату Росії, ви розуміли, що насправді цей склад здатний "вистрілити"?