Полезные материалы

Плавання для малюків. Як і де освоїти груднічкової плавання

  1. Навіщо вчити плавати?
  2. Коли починати заняття?
  3. Як вчити?
  4. З чого почати?
  5. Плаваємо у ванні
  6. Пірнаємо? Пірнаємо. Пірнаємо!
  7. Що не треба робити в воді:
  8. Йдемо в басейн
  9. Малюк поплив - що далі?
  10. Ніколи не пізно починати

зміст:

«Вчіть дітей плавати! Плавати раніше, ніж ходити! Заняття з дітьми від народження до року! »Книги, статті, рекламні оголошення дитячих розвиваючих центрів переконують нас в тому, що займатися плаванням з немовлям просто необхідно.

Починаючи з кінця 70-х років минулого століття водні заняття з дітьми стали настільки поширені, що зараз, мабуть, буде важко знайти дитину у віці від 0 до 3 років, з яким жодного разу не поплавали і якого жодного разу не «пірнули». Тим більше дивним є той факт, що навчилися плавати раніше, ніж ходити немовлят можна побачити хіба що на фото в книгах або в інтернеті. І навіть плаваючі дворічки є небувалою рідкістю. Можливо, це відбувається тому, що заразившись самою ідеєю того, що плавати з малюками треба, батьки не розуміють, а для чого ж це треба, в чому мета занять. І ставлять собі неправильні цілі, ходять зі своїми малюками в басейн, не дивлячись на всі крики і протести самої дитини, ризикуючи геть відбити у нього бажання спілкуватися з водою.

До змісту

Навіщо вчити плавати?

«Як" навіщо "? Звичайно, для здоров'я! »- скаже любляча мама і буде права. І матиме рацію мама, яка скаже: «Для розвитку!» І не права буде мама, яка скаже (або не скаже, але десь в глибині душі подумає): «Щоб виростити чемпіона світу!» Плавання має бути для дитини, а не для задоволення маминих амбіцій.

Що дає дитині вода? Багато що. По-перше, адаптація до водного середовища збагачує досвід, дає нові враження, що так важливо для розвитку особливо маленьких дітей. Водні заняття надають виражений оздоровлюючий і зміцнюючий ефект. Вода нормалізує м'язовий тонус, знімає напругу, зміцнює м'язи, гартує, розвиває вестибулярний апарат (відчуття рівноваги). Таким чином, водні заняття стимулюють розумовий і фізичний розвиток дитини . Але не менш важливим виявляється і те, що вода дарує мамі і її маляті безцінні хвилини спілкування, зміцнюють зв'язок між ними, що встановлюють взаєморозуміння і довіру. Водні заняття допомагають самій мамі зробити власне життя повніше і цікавіше, вчать її краще відчувати своє дитя. Всі ці безперечні плюси занять приносять таку користь самі по собі, що результат - вміння дитини плавати в ранньому віці - стає не так вже важливий в порівнянні з ними.

До змісту

Коли починати заняття?

До занять плаванням з малюками до 3 років підійде девіз: «Чим раніше, тим краще». І засноване це, в першу чергу, на те, що приблизно до тримісячного віку у дитини ще не згасли плавальні рефлекси, завдяки яким він автоматично затримує дихання при зануренні у воду і здатний самостійно пересуватися у воді. Власне, все «навчання» плавання на першому році життя малюка зводиться до того, щоб підтримати цей рефлекс і поступово в процесі занять розвинути його в стійкий навик. Тому оптимальним терміном початку занять вважається вік від 10-14 днів (коли заживе пупкова ранка) до 3 місяців. Однак якщо ви вирішили почати займатися з малюком пізніше, не варто засмучуватися. Починати ніколи не пізно. Просто в тому випадку, якщо вашій дитині виповнилося більше 3 місяців, вам доведеться заново вчити його затримувати дихання при зануренні у воду.

Можна починати займатися і з діточками після року-двох років, але в цьому випадку заняття будуть коригуватися з урахуванням віку дитини. Ті проводки, які можна виконувати з немовлятами, звичайно, вже не підійдуть. Буде потрібно весь ваш материнський досвід і педагогічний талант, щоб зацікавити малюка заняттями в басейні, виробити у нього позитивне ставлення до води, проводити заняття у формі веселої гри. Старших діток слід відразу вчити видихати у воду при зануренні. Чим старша дитина, тим активніше він зможе брати участь в заняттях, тим більше ігор для навчання ви зможете йому запропонувати.

До змісту

Як вчити?

Всі діти різні, і неможливо виробити єдиний підхід, тим більше в такому ніжному віці. Хтось більш міцний, йому можна давати відразу велике навантаження. Одному більше подобається, коли його водять по воді на спині, інший відразу намагається перевернутися на живіт. Буває, дітки не люблять, коли вода потрапляє їм на обличчя, в такому випадку підготовка до пірнання може зайняти більш тривалий час. Тому, якщо є можливість, запросіть або відвідайте досвідченого інструктора, якому ви довіряєте. Він пояснить, як правильно тримати малюка, дасть корисні поради щодо саме вашої дитини.

Самостійні заняття з дітьми вимагають від мам великої віддачі. Не варто методично виконувати все, що вичитали в книгах або інтернеті, - прислухайтеся до вашого малюка, дивіться на його реакції, придумуйте свої елементи - головне, щоб вони доставляли дитині задоволення.

До змісту

З чого почати?

Починати треба з себе. З маминого спокою і впевненості в тому, що вода - це не небезпека, якої треба боятися, а природна і здорове середовище, в якій можна перебувати. Поки у вас є страх перед водою, поки вода викликає у вас напруга, ви не зможете впевнено і спокійно займатися з дитиною. І значить, такі заняття не підуть на користь ні вам, ні йому. Не починайте заняття, ставлячи перед собою завдання навчити дитину плавати. Ваше завдання - залучити дитину до водного середовища, збагатити його досвід, урізноманітнити його враження і наситити його життя позитивними емоціями. Плавання тоді стане просто результатом всього цього, приємним позитивним бонусом, який обов'язково прийде, якщо ви будете послідовні в заняттях. Просто знайте, що всі діти починають ходити, а в воді все діти починають плавати - хтось раніше, хтось пізніше, але обов'язково починають. І навіть більше того - при народженні всі діти вміють плавати. І регулярні заняття у водному середовищі допомагають дитині розвинути і закріпити цю здатність.

Перед початком занять слід проконсультуватися з педіатром, неврологом, ортопедом. Вони оглянуть вашої дитини і скажуть, чи можна йому займатися в воді. Плавання показано практичним всім дітям і в багатьох випадках навіть рекомендується лікарями в якості терапії і реабілітації, однак бувають винятки. Заняття у воді не проводять в гострий період захворювань, при шкірних інфекціях і висипаннях, важких пороки серця і судорожному синдромі.

Ви отримали схвалення педіатра і невропатолога? Чудово! Але не варто відразу ж бігти з крихіткою в басейн. Для малюка від народження і до 5-6 місяців басейном може стати велика домашня ванна.

Отже, ваш малюк здоровий, ситий (але не відразу після їжі), задоволений, не хоче спати. Мама сповнена рішучості відкрити йому шлях у велике плавання. Наповнюємо добре вимиту (краще содою) ванну водою і вперед!

До змісту

Плаваємо у ванні

Якою має бути вода в ванні? Вважається, що для купання немовлят температура води повинна бути близько 37 градусів. Однак для плавання ця температура не дуже підходить - вона дуже тепла і малюк в ній розслабляється. Чим прохолодніше вода, тим активніше дитина, тим менше ймовірності його переохолодження, тим більше оздоровлюючий і гартує надають водні процедури. Температура 34 градуса буде оптимальною, але важливо дивитися на реакцію малюка - якщо така вода не приносить йому задоволення, то краще зробити її тепліше - 35-36 градусів. Скільки триває перше заняття? Потрібно дивитися на реакцію дитини. Почніть приблизно з 10 хвилин. Кожен день ви будете трохи збільшувати час, який дитина проводить у воді (до кінця року воно становитиме 45-60 хвилин), і поступово робити воду більш прохолодною, довівши її приблизно до 28 градусів (температура води в звичайному басейні).

Чим старша дитина, тим важливіше для нього обстановка, в якій проводяться заняття. У воді повинні знаходитися яскраві іграшки, за якими малюк буде плавати або які потрібно буде діставати з дна. Добре супроводжувати заняття приємною музикою. Розмовляйте з малюком під час занять, посміхайтеся йому, частіше хваліть. Якщо дозволяють розміри ванни - залазьте туди разом з дитиною. Не робіть з заняття методичну відпрацювання проводок і пірнання - в воді можна грати, плескатися. Навіть годувати малюка можна у ванні. Адже найголовніше - отримувати задоволення від перебування у воді.

Маленькі діти починають плавати спочатку під водою. Коли малюк зможе пропливати якусь відстань під водою на затримці дихання, він почне вчитися піднімати голову або повертати її для вдиху. Тому на перших етапах дитині потрібно освоїти пірнання і вміння триматися у воді самостійно. Здійснюється це за допомогою різних проводок дитини у воді в положенні на спині і на животі і поступового привчання до пірнання. При проводках маленьких дітей тримають зазвичай за голову і верхню частину плічок. Тримати можна однією або двома руками, головне, щоб це було зручно вам і дитині. Підтримки повинні бути вільними - такими, щоб малюки могли проявляти і закріплювати плавальний рефлекс. Крім горизонтальних проводок можна тримати малюка у воді вертикально, підтримуючи за ручки і ніжки, притиснуті до живота - в позі ембріона. У такій позі піднімайте малюка вгору-вниз в воді (роби своєрідні «стрибки»), і в міру звикання дитина буде все більше і більше занурюватися під воду - спочатку по плечики, потім по шийку, до підборіддя, по ротик, по носик, з головою. Це буде одночасно і підготовкою до пірнання, і тренуванням затримки дихання під водою.

Малюка проводять у ванні «вісімками» - вісім-десять кіл на животі, потім відпочинок у вертикальному положенні, потім 8-10 кіл на спині. На поворотах малюка підводять до бортика ванни так, щоб він згинав ніжки, а випрямляючи їх, відштовхувався. Кількість таких циклів збільшується поступово в міру збільшення тривалості заняття. З 3-4 місяців можна використовувати і автономні підтримки - «чепчик русалки» (шапочка з вставленими в неї пінопластовими блоками). Поступово ваша підтримка буде зменшуватися. Спочатку в положенні на животі ви будете притримувати малюка за верхню частину спинки, шийку і потилицю, потім приблизно до 15 заняття можна тримати малюка «ложкою» - обхопивши потилицю однією рукою, потім чотирма пальцями, потім кінчиками двох пальців. При використанні «чепчики русалки» з нього поступово витягують по два пінопластових блоку. При регулярних (не менше 3-4 разів на тиждень) заняттях до 4-5 місяців дітки вже можуть триматися на воді самостійно в положенні на спині.

При регулярних (не менше 3-4 разів на тиждень) заняттях до 4-5 місяців дітки вже можуть триматися на воді самостійно в положенні на спині

До змісту

Пірнаємо? Пірнаємо. Пірнаємо!

Мабуть, найбільше побоювань у батьків викликає пірнання. Однак відбувається це через те, що батьки самі бояться занурювати дитину під воду. Але на заняттях плаванням без пірнання не обійтися. Якщо дитину правильно підготували до занурення, то цю вправу не викликатиме у нього неприємних емоцій. Тим більше не варто побоюватися, що він може захлинутися. До 3 місяців рефлекс затримки дихання не дасть малюку наковтатися води, а потрапляння води в вушка абсолютно безпечно.

Як же підготувати дитину до пірнання? Для цього під час проведень і стрибків починайте поливати малюкові на личко водичку. Якщо малюкові це буде неприємно, почніть з потилиці, поступово переходите на чоло, потім, коли малюк звикне, - поливайте на личко. Можна при цьому давати команду «пірнаємо». Коли малюк перестане реагувати на поливання личка водою, буде закривати очі і затримувати дихання - значить, він буде готовий до занурення.

При зануренні спочатку поливаємо личко водою і опускаємо малюка у воду буквально на секунду, у міру звикання починайте проводити малюка під водою на 1-2 метра. Для надійності можете прикрити рот і носик малюка долонею. Пірнання - це, в першу чергу, вміння правильно регулювати режим вдиху і видиху. Тому дуже важливо стежити за диханням дитини - коли він робить вдих, коли видих, коли затримує дихання. Піймати момент «вдих - видих - затримка» і поливайте і опускайте малюка під воду в цей момент. Потім починайте потихеньку відпускати малюка під час занурення «у вільне плавання» - спочатку буквально на секунду, потім на дві і більше. Ваша впевненість буде запорукою успіху малюка.

Що не треба робити в воді:

  • не форсувати події - різко збільшувати час заняття, різко знижувати температуру води. Це тільки послабить організм малюка, а не оздоровить його;
  • не переходити до наступного кроку в навчанні, поки не освоєний попередній;
  • не робити того, що не тямиш;
  • не працювати на результат і чекати від дитини швидких успіхів - мета занять у воді не результат, а самі заняття;
  • не орієнтуватися на інших, дивіться тільки на свою дитину, на те, що може він, і пишаєтеся навіть найменшим успіхом;
  • не порівнюйте його з іншими;
  • не користуйтеся додатковими пристосуваннями (нарукавниками, жилетами, кругами): вони можуть закріпити у дитини навик неправильного (вертикального) положення у воді;
  • не втрачайте почуття гумору.

До змісту

Йдемо в басейн

Для кого-то раніше, для кого-то пізніше, але «ний» період прилучення до води закінчується: малюкові стає недостатньо місця для плавання. Ось тепер потрібен басейн. Краще, якщо це буде спеціальний дитячий басейн-жабник з проточною системою очистки води, в якому мама знаходиться у воді разом з дитиною. Чудово, якщо в такому басейні вас зможе консультувати інструктор, який уміє працювати з дітьми у віці до трьох років. Але навіть якщо у вашому басейні буде такий інструктор, самим головним тренером для малюка все одно залишаєтеся тільки ви самі.

Простір басейну відкриває простір для занять та ігор. Але прекрасно займався в ванні малюк може спочатку злякатися великої кількості води в басейні. Не варто його квапити. У перші заняття можете просто походити в водичці, міцно обнявшись і розглядаючи те, що відбувається навколо.

Як займатися в басейні? Робіть ті ж самі проводки, але тримайте малюка вже не за головку (як немовля), а за ручки або за ніжки, обличчям до себе або від себе. Коли ви тримаєте малюка за ніжки (за стегна) малюк може триматися руками за дошку або паличку, може ні за що не триматися. Робіть з ним кола по воді, тримаючи його то за одну, то за іншу ручку в положенні на спині. Якщо малюк вміє триматися на воді - відпускайте його від себе, щоб він допливає до бортика (драбинки) або, навпаки, від драбинки або бортика до вас.

Спочатку відстань, яку повинен подолати малюк, буде мінімальним (буквально відстань витягнутої руки). Поступово збільшуйте його. Продовжуйте стрибати в воді з малюком. Він може стояти обличчям до вас і спиратися на ваші стегна, а ви будете тримати його за ручки. Можна стрибати в обнімку, поступово занурюючись все глибше в воду. Якщо малюк міцно тримається за вас - спробуйте прокатати його на спині, періодично опускаючись під воду або на животі (ви тоді будете плисти на спині). Для пірнання користуйтеся бортиком: посадіть малюка на нього і дайте зістрибнути до вас в воду. Спочатку тримайте малюка за ручки, потім за одну ручку, потім підхоплюйте біля самої поверхні, потім малюк почне випливати самостійно, а ви поступово будете відходити від бортика, збільшуючи відстань, яке малюк буде пропливати. Пірнайте разом - тримаючись за руки, обличчям один до одного, щоб при зануренні малюк міг бачити ваше обличчя, вашу посмішку. Якщо дитина спокійно поринає в воду - відпускайте його під водою, він буде виринати самостійно. Пірнати можна ще й з маминих рук. Добре, якщо в басейн ви будете ходити не одні, а з чоловіком або з ким-небудь з родичів. Тоді малюка можна буде відпускати плавати від мами до тата. Можна буде кидати малюка в воду, а ваш напарник буде ловити його - спочатку у поверхні води, потім у воді.

Пірнайте з малюком декілька разів поспіль, ретельно стежачи за його диханням - це необхідно для розвитку плавальних навичок. Коли малюки вже добре пірнають і затримують дихання надовго, їм можна давати завдання збирати іграшки з дна басейну. Починати тренування можна вдома у ванній. Наливайте воду по чуть-чуть, потім все вище і вище. Коли малюк буде спокійно опускати голову під воду і діставати іграшки, запропонуйте йому зробити те ж саме в басейні.

До змісту

Малюк поплив - що далі?

Яке це щастя - ваш малюк ошелешує Ви можете пишатися и Їм, и собою! Альо НЕ Варто вчитись малюка «правильно працювати руками и ногами» если Ви самі не тренер. На жаль, Наслідки такого навчання буде вельми плачевні. Неправильно поставлена ​​техніка может закріпітіся, и тренеру потім буде складно перевчіті дитину. Коли ваша дитина Вже зможу пересуватіся по воде самостійно, вашим завдання стані Показати дитині, что вода может тримати его даже в тому випадка, если ВІН Нічого в ній НЕ буде делать (Не буде гребті руками и ногами). Учіть дитину ковзатися по воде, трімаючісь за дошку (обруч, палицю), за Ваші руки, відштовхуючісь від вас або від бортика, вчіть завісаті у воде без руху ( «зірочка»), вчіть правильно відіхаті у воду, пірнаті, дістаючі предмети з дна . З 3-4 років зазвичай вже можна віддавати дітей в підготовчу групу до тренера, де з ними будуть займатися до переходу до 7 років в звичайний басейн.

до змісту

Ніколи не пізно починати

Немає нічого страшного в тому, що ви почали з малюком займатися після року. Плавання все одно принесе йому величезну користь. Але в цьому випадку підготовчий період займе більш тривалий час. Нехай спочатку малюк звикає до «маленької воді» - до ванною. Показуйте дитині презентації з фотографіями дітей в басейні, читайте вірші і розповіді про море, дивіться картинки, слухайте пісеньки. Малюйте, ліпіть, грайте з іграшками - нехай вони у вас плавають, пірнають. Рано чи пізно будь-якому малюкові захочеться спробувати виконати все самому. І коли ви опинитеся разом в басейні, вашим головним завданням буде не злякати дитину, не відбити у нього бажання перебувати у воді. Звичайно, після року всі заняття з діточками проводяться в ігровій формі. Ви не просто вчіться дихати в воду - а пускаєте бульбашки (можна навіть змагатися, хто більше пустить бульбашок - маленький плавець або його мама), що не дістаєте з дна іграшку, а полюєте за скарбами. Ви присідаєте в воді і стаєте гномиками, а потім знову виростає; упірнаєте в обруч як лев на арені підводного цирку; не опускати обличчя у воду, а намагаєтеся подивитися, що за сюрприз сховався під водою. Чи граєте в догонялки, в підводний човен, ходите в гості до мешканців підводних глибин. Чим різноманітніше і веселіше будуть ігри, тим більше задоволення і радості отримаєте і ви і дитина, тим більш продуктивними будуть заняття.

Мітліна Марія

Коментувати можут "Плавання для малюків. Як і де освоїти груднічкової плавання"

Навіщо вчити плавати?
Коли починати заняття?
Як вчити?
З чого почати?
«Як" навіщо "?
Що дає дитині вода?
Ви отримали схвалення педіатра і невропатолога?
Скільки триває перше заняття?
Як же підготувати дитину до пірнання?
Як займатися в басейні?