Полезные материалы

Як полтавець зробив дешеву сонячну електростанцію і став незалежним

- Уже втомився відбиватися від родичів

- Уже втомився відбиватися від родичів. Клюють, щоб не грався з цим всім і провів нормальний світ, - каже 31-річний Михайло Гришко з селища Котельва на Полтавщині. - А я не хочу принципово. Хочу бути незалежним, назавжди позбутися від усіх цих комунальних платежів, контролерів, перевірок.

Михайло не оплачує комунальні послуги. Воду бере з криниці, будинок обігріває котлом, який працює на дровах. Він же гріє воду для купання. Електрика виробляє автономна сонячна електростанція.

- Електрична лінія проходить в 5 метрах від будинку, - пояснює. - Щоб підключити одну фазу, потрібно було заплатити 7 тисяч гривень, дві - 13 тисяч. Це мене переконало перейти на автономне енергозабезпечення. Перечитав в Інтернеті купу теорії. Чи не на всі питання отримав відповідь. Але вирішив спробувати.

Спочатку чоловік купив за 450 грн панель сонячної електростанції потужністю 30 Вт і контролер за 120 грн. Прикріпив на стіну будинку. Під'єднав їх до двох старих автомобільних акумуляторів ємністю по 60 ампер-година. Система живить дві 12-вольт світлодіодні лампочки потужністю по 5 Вт. Одна висвітлює двір, друга - котельню.

Читайте також: Як селяни самі побудували сонячну електростанцію і заробляють по «зеленому» тарифу

- Через місяць докупив ще одну панель потужністю 215 Ватт за 2,3 тисячі гривень, - згадує. - Поставив ще два накопичувальних гелевих акумулятора по 40 ампер-година кожен. Обійшлися в 2,2 тисячі гривень. Електростанція виробляє напругу в 12, 24 або 48 вольт, а побутових приладів треба 220 вольт. Потрібен ще інвертор. Тесть дав старий, від автобуса.

Велика панель живить електроенергією будинок. Кімнати висвітлюю трьома світлодіодними лампами загальною потужністю 23 Вт, 5 Вт споживає зарядний пристрій для мобільного, 45 Вт - телевізор, 65 Вт - ноутбук, 11 Вт - настільна лампа.

- Моя система обійшлася в 5,5 тисячі гривень, - Михайло показує кошторис. Крім приладів, в ній міститься інформація про витратні матеріали. - За пробний місяць справила 18 кіловат-годин електроенергії, а використовував я менше 16. Система практично вічна. Панелі розраховані мінімум на 30 років. Єдина проблема - акумулятори. Вони дорогі, служать не більше п'яти-семи років.

Автономна сонячна електростанція - система альтернативного виробництва електроенергії. Складається з світлочутливих панелей, накопичувальних акумуляторів, контролера і інвертора змінного струму, необхідного для роботи побутових пристроїв.

Читайте також: Домашня СЕС і зелений тариф приносять дохід в 9 тис. Грн на місяць

- Перед покупкою сонячних батарей потрібно визначити потреби будинку в електроенергії, - радить 58-річний Олександр Юденко, інженер столичного підприємства з виготовлення панелей. - Подивитися показники миттєвого споживання електрики, пікового, місячного обсягу. Бажано брати з запасом, тому що кількість електроприладів стає дедалі більше.

Сонячні електростанції поділяють на три типи: автономні, резервні і комбіновані. Вони різних конструкцій, потужностей.

- Автономну ставлять тоді, коли в будинку немає стаціонарної електромережі. Така сама потужна, найскладніша і найдорожча. Для неї потрібні десятки панелей, акумуляторів, потужний інвертор, - пояснює інженер. - Можна робити резервну ставлять для підстраховки стаціонарної, на випадок перебоїв з електрикою. Така дешевша, малопотужна, забезпечує будинок електрикою протягом двох-чотирьох годин. Комбінована - найскладніша. Ця система живить всі прилади, надлишок виробленої електроенергії назад поставляється в стаціонарну мережу.

Перед встановленням сонячної електростанції інженер радить визначити потенціал території. Панелі монтують на дах або стіни будинків з найбільш сонячної сторони.

- Сонячні батареї беруть фермери і власники будинків, до яких важко провести стаціонарний світло, - каже. - Або для зменшення споживання, щоб укластися в менший ліміт, оплачувати за дешевшим тарифом.

Читайте також: Заробляти за допомогою приватної сонячної електростанції і «зеленого» тарифу вже почали в Миколаєві

Сонячні батареї стійкі до вологи, вітру, снігу, граду і перегріву.

- Панелі мають посилене покриття, вставлені в алюмінієвий каркас, - пояснює керівник підприємства по встановленню сонячних батарей 56-річний Любомир Костюк з Івано-Франківська. - Панель розміром 1 на 1,7 метра важить 20 кілограмів. Рекомендований кут нахилу встановлення - 60 градусів. Якщо монтувати на дах, то між панеллю і покриттям має бути 15-20 сантиметрів, щоб сніг не забивав щілину. Доглядати за ними не потрібно. Крім, як раз на рік мити від пилу.

Цікаві факти:

56 років тому вперше використовували сонячну батарею. Вона питала американський супутник "Вангуард". Масово панелі виробляють з 1987-го. Встановлювали на годинник і калькулятори.

+1235 кіловат-годин сонячної електроенергії припадає на протязі року на 1 кв. м території України. У Польщі - 1080 кВт-год / кв.м, Німеччини - 1000 кВт-год / кв. м.

1700 годин світять прямі сонячні промені на територію України протягом року. Це показник сонячного випромінювання північно-західній частині країни. У лісостеповій зоні - 1900-2000 годин, в степовій 2300-2400.

320 мільйонів Ватт електроенергії виробляє найпотужніша в світі сонячна електростанція Longyangxia Dam в Китаї. Електростанція Perovo Solar Park в Сімферопольському районі Криму, має потужність 100 МВт.

2 мільярди Ватт становить потужність сонячних панелей, випущених в 2012 році китайською компанією Yingli - світовим лідером галузі.

джерело: gazeta.ua

Сподобалася стаття? Поділіться нею і буде вам щастя!

Loading ...