Полезные материалы

25 найбільших українських гравців в історії футболу незалежної України

"Футбол 24" пропонує згадати знакових українських футболістів, які зробили вагомий внесок в наш футбол.

Сьогодні, в День Незалежності України, список найбільших фігур українського футболу буде складатися з вітчизняних гравців, які за версією "Футбол 24" заслуговують того, щоб вважатися найвидатнішими з часів набуття Україною незалежності і до сьогоднішнього дня.

Критеріями вибору 25-ти гравців виступали трофеї і досягнення (особисті та командні), рекорди, внесок в історію національної збірної України, а також рівень значущості футболістів для окремих команд. Список сформований в алфавітному порядку (номер позиції не залежить від значущості гравця), за винятком Андрія Шевченка, якого, проте, варто виділити, як найуспішнішого гравця в історії українського футболу часів незалежної України.

1. Андрій Шевченко

Амплуа: нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо", "Мілан"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): головний тренер національної збірної України

Андрій Шевченко, без перебільшень, найвідоміший український гравець в історії незалежності нашої країни. Він до сих пір є єдиним футболістом пострадянського простору, який отримав найпрестижнішу індивідуальну нагороду - "Золотий м'яч" (2004). Шевченко тричі ставав кращим бомбардиром Ліги чемпіонів (з урахуванням голів в кваліфікаційних раундах), двічі - італійської Серії А. Другий бомбардир в історії "Мілана". Всього за кар'єру провів 653 офіційних матчі, в яких відзначився забитими м'ячами 326 раз. Шевченко - кращий бомбардир в історії збірної України (111 матчів, 48 голів). Крім безлічі клубних і індивідуальних трофеїв, Шевченко став справжнім прикладом для цілого покоління українських гравців, які шукали натхнення в грі зоряного форварда. Зараз у Андрія Миколайовича починається новий виток кар'єри - в статусі головного тренера національної збірної України.

Проект "Команда Шевченка". 10 головних тез з перших інтерв'ю нового наставника збірної України

2. Андрій Воробей

Амплуа: нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець ФК "Десна" (Погреби), виступає в чемпіонаті київської області

Культовий футболіст для "Шахтаря". Андрій Воробей протягом декількох років був головною ударною силою "гірників": забив чимало голів, дебютував з рідним клубом в Лізі чемпіонів, тричі ставав чемпіоном України і володарем Кубка України. За основний склад "Шахтаря" грав з 1997 по 2007 рік. Всього в чемпіонатах України провів 283 гри, в яких забив 100 голів. Кращий бомбардир чемпіонату України сезону 2000/2001 (21 м'яч). У єврокубках зіграв 50 ігор, забив 12 голів. У складі національної збірної України провів 68 матчів, забив 9 голів.

Воробей: Забивши лондонському "Арсеналу" в стартові півгодини два м'ячі, ми банально розгубилися

3. Анатолій Тимощук

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар", "Зеніт", "Баварія", національна збірна України

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець казахстанського "Кайрата"

Чемпіон України ( "Шахтар"), Росії ( "Зеніт") і Німеччині ( "Баварія"), переможець Ліги чемпіонів і Кубка УЄФА, чвертьфіналіст ЧС-2006, учасник Євро-2012 і 2016, з 144-ю поєдинками рекордсмен за кількістю зіграних в складі збірної України матчів. У серпні 2016 року прийняв рішення закінчити виступи в складі національної команди. Анатолій Тимощук є одним з найтитулованіших футболістів України.

4. Андрій Воронін

Амплуа: нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Майнц", "Байєр"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): отримує тренерську ліцензію

Воронін - вихованець одеського "Чорноморця", але український футбол на клубному рівні він прославляв виключно за межами нашої країни. Форвард виступав за менхенгладбахську "Боруссію", "Майнц", "Кельн", леверкузенський "Байєр", берлінську "Герту", дюссельдорфську "Фортуну", англійський "Ліверпуль" і московське "Динамо". Найбільших успіхів досяг в Німеччині, де забив 85 голів в 266-ти поєдинках (чемпіонат, кубок, єврокубки). Всього на клубному рівні провів 391 матч і записав на свій рахунок 115 голів. За національну збірну України зіграв в 74-х поєдинках, де відзначався голами 8 разів.

Андрій Воронін - український патріот, що сформувався в Німеччині

5. Андрій Гусін

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

На жаль, Андрія Гусіна вже немає з нами. Видатний центральний захисник "Динамо" і збірної України в складі національної команди дебютував в 1993 році, всього зіграв 71 матч. Серед досягнень Андрія Гусіна 7 чемпіонських титулів з "Динамо", 4 кубка України, і статус півфіналіста Ліги чемпіонів легендарного сезону 1998/99. Після закінчення кар'єри футболіста працював тренером в структурі рідного "Динамо". Андрій Гусін відрізнявся товариським характером і доброю вдачею, за що завжди користувався повагою і любов'ю серед партнерів і вболівальників. Справа Андрія Гусіна продовжують його сини - Андрій та Іван, які також вступили на шлях футбольної кар'єри.

Леонід Гусін: Андрій приснився лише одного разу і сказав: "У тебе старий телефон. Візьми мій"

6. Андрій Несмачний

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): працює в якості футбольного експерта на телебаченні

Захищав кольори київського "Динамо", де провів всю професійну кар'єру. У національній збірній дебютував 26 квітня 2000 року (Болгарія - Україна). Один з найсильніших лівих оборонців українського футболу за роки незалежності. Учасник ЧС-2006. 6-кратний чемпіон України у складі "Динамо", володар Кубка України. Андрій Несмачний в 2009 році закінчив кар'єру в збірній, в 2011 році - в "Динамо" і футболі в цілому, після чого почав кар'єру телевізійного експерта в футбольному ток-шоу.

7. Андрій Пятов

Амплуа: голкіпер

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Шахтаря"

Один з найуспішніших воротарів України. 6-кратний чемпіон України, володар Кубка України і Кубка УЄФА у складі донецького "Шахтаря". Пятов був запасним воротарем збірної України на ЧС-2006 (на поле не виходив), до цього був основним воротарем молодіжної збірної України. На Євро-2012 став основним голкіпером збірної внаслідок травм Олександра Шовковського та Андрія Диканя і дискваліфікації Олександра Рибки. До цього дня є основним воротарем національної команди, провівши в її складі з 2007 року 67 поєдинків (станом на 24.06.2016). Пятов може похвалитися кращою сухою серією в історії збірної України (730 хвилин), яка на 2 хвилини кращий за попередній досягнення встановленого Олександром Шовковським (728 хвилин).

8. Андрій Ярмоленко

Амплуа: півзахисник / фланговий нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Динамо"

Вінгер київського "Динамо" є сучасним символом нинішньої команди і головною її зіркою. Серед основних трофеїв Ярмоленко 3 чемпіонські титули і 2 кубка України з "Динамо". Кілька сезонів визнавався кращим гравцем України, а також тричі ставав кращим бомбардиром Кубка України. Андрій Ярмоленко почав виступи за національну збірну України в 2009 році, поступово ставши ключовим гравцем для команди, разом з партнером по протилежному флангу Євгеном Коноплянкою. Позначку в 100 голів у футболці "Динамо" Ярмоленко пройшов 22 листопада 2015 го року, увійшовши таким чином в "клуб бомбардирів" киян, де опинився поруч з такими видатними форвардами, як Олег Блохін, Андрій Шевченко, Максим Шацьких та Сергій Ребров.

9. В'ячеслав Шевчук

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Шахтаря"

В'ячеслав Шевчук найбільших кар'єрних успіхів досяг у складі донецького "Шахтаря". Разом з гірниками 7 разів ставав чемпіоном України, володарем Кубка УЄФА, а також переможцем інших турнірів. Виступи у збірній України розпочав у 2003 році, з тих пір регулярно викликався до її складу і кілька разів виводив команду в якості капітана на матчі. Майбутнє 37-річного Шевчука в клубі і збірній поки під питанням, адже незважаючи на якісну форму останніх років, захисник є віковим гравцем.

10. Віктор Леоненко

Амплуа: нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): працює в якості футбольного експерта на телебаченні

У київському "Динамо" Віктор Леоненко виявився після втечі з московського. У Києві грав протягом 6 сезонів, відзначився 79 голами (62 з них в чемпіонатах України), входить в десятку кращих бомбардирів в історії клубу. Відрізнявся свавільним характером і напруженими відносинами з тренерським штабом. 4 сезони поспіль ставав чемпіоном України у складі "біло-синіх", а також три роки поспіль визнавався кращим гравцем України (1992, 1993, 1994 роки). Відомий матчами проти "Барселони" (ЛЧ, 1993 рік, "Динамо" - "Барселона", 3: 2) і "Спартака" (ЛЧ, 1994 рік, "Динамо" - "Спартак", 3: 2), в яких відзначився дублями і таким чином приніс перемоги "Динамо". З поверненням в "Динамо" Валерія Лобановського і появою в основній команді "Динамо" молодого Андрія Шевченка почав втрачати місце в основі.

Цитата Кварцяного або перл Леоненко? Тест від "Футбол 24"

11. Віталій Косовський

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): тренер в структурі дитячо-юнацької академії "Динамо"

Віталій Косовський з 1994 року виступав за "Динамо", в складі якого зіграв 131 матч і забив 20 голів. В єврокубках фланговий півзахисник зіграв 41 матч, забив 3 м'ячі. Свій стиль гри він характеризував так: "швидкість, проходи по флангу, націлені передачі, які доходять до гравців". 6 разів ставав чемпіоном України з "Динамо", а в сезоні 1998/99 доходив з киянами до 1/2 фіналу Ліги чемпіонів.

12. Владислав Ващук

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): керівник дитячої футбольної школи

З 1993 по 2008 рік виступав у складі київського "Динамо" з перервою в 2003-2005 роках, коли грав в інших клубах: московському "Спартаку" і одеському "Чорноморці". Викликався в національну збірну України з 1996 по 2007 рік. В її складі вийшов в чвертьфінал чемпіонату світу в 2006 році. Владислав Ващук - один з найуспішніших захисників часів незалежної України. Всього за кар'єру в клубах взяв участь в 478 матчах, де забив 22 голи. У національній збірній з 1996-го по 2001-й рік зіграв 63 поєдинки. Незважаючи на негативне ставлення до Ващуку з боку фанів "Динамо" (через перехід в московський "Спартак" і повернення до Києва), є найбільшою персоною для українського футболу.

"Ман Сіті" хоче підписати зі мною договір, - Ващук

13. Володимир Єзерський

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар", "Дніпро"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): працював в штабі Мирона Маркевича в "Дніпрі", поки не працевлаштованих

Володимир Єзерський - знакова футбольна особистість для України. Центральний захисник встиг пограти у багатьох українських клубах, серед яких "Динамо", "Шахтар" і "Дніпро". Тричі ставав чемпіоном України (1 раз в складі "Динамо" і двічі з "Шахтарем"). Також є володарем Кубка УЄФА з "Шахтарем". Володимир Єзерський за збірну України зіграв 39 матчів (1998-2008 рр.). Найбільше грав в "Дніпрі", в складі якого провів 146 поєдинків у чемпіонаті України.

14. Геннадій Зубов

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): працює в структурі дитячо-юнацької академії "Шахтаря"

Зубов був улюбленцем української публіки протягом довгих років. Один з найсильніших футболістів "Шахтаря" і збірної України кінця 90-х - початку 2000-х років. 10 років в футболці "Шахтаря", безліч чудових матчів, цілий букет гольових передач і чимало забитих голів. З "гірниками" ставав чемпіоном України в 2002 році. 4-разовий володар Кубка України. Всього за "Шахтар" провів 311 матчів і забив 73 голи. За збірну України провів 29 ігор і забив 3 м'ячі в період з 1996 по 2003 роки. На жаль, через травму був змушений завершити ігрову кар'єру досить рано (в 30 років).

15. Євген Коноплянка

Амплуа: півзахисник / фланговий нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Дніпро"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець іспанської "Севільї"

Вінгер збірної України, разом з Ярмоленко потрапив у список більше за рахунок авансу. У Коноплянки все ще є шанси його виправдати, але до цього він чимало зробив для українського футболу. Велике досягнення Євгена - його внесок в єврокубковому сезоні "Дніпра" 2014/15, в якому команда Маркевича дійшла до фіналу. За період кар'єри в "Дніпрі" (2006-2015 рр.) Взяв участь в 211 матчах, забивши 45 голів і віддавши безліч гольових передач. Його гра на лівому фланзі півзахисту створювала проблеми для суперників дніпрян і національної збірної України, куди Євген вперше був викликаний в 2010 році (до цього регулярно викликався в молодіжну та юнацькі збірні України). Перейшовши в "Севілью" Євген став володарем Кубка Ліги Європи, але він поки не є гравцем основного складу іспанців.

16. Олег Гусєв

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Динамо"

Улюбленець київських уболівальників почав свій шлях в "Динамо" в 2003 році. Гусєв - універсал, здатний повністю закрити будь-який з флангів. Наприклад, на чемпіонаті світу 2006 року Олег був змушений грати на позиції правого захисника в складі збірної України. 20 вересня 2015 року, в матчі чемпіонату України проти луцької "Волині", Гусєв забив 100-й м'яч у кар'єрі і увійшов в символічний "Клуб бомбардирів імені Олега Блохіна". Ставав 5 разів чемпіоном України з "Динамо". Півзахисник неодноразово виводив киян на матчі з капітанською пов'язкою і завжди користувався повагою до себе з боку ультрас і партнерів.

17. Олег Лужний

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): непрацевлаштованих

Потужний правий захисник киян володів не тільки вмінням "з'їсти" суперника на брівці, а й дати "чарівного стусана" партнерам по команді. Олег Лужний - 7-разовий чемпіон та 4-разовий володар Кубка України у складі "Динамо", чемпіон і володар Кубка Англії в складі лондонського "Арсеналу". Півфіналіст Ліги чемпіонів (1999) та фіналіст Кубка УЄФА (2000). Лужний поєднував в собі справжні капітанські якості і був визнаний авторитетом серед гравців. Крім того, своєю віддачею на поле завоював прихильність вболівальників "Арсеналу", які дали йому прізвисько "horse" ( "кінь") за кількість виконаної роботи на фланзі захисту. До складу збірної України Лужний викликався з 1993 по 2003-й роки і був одним з найважливіших гравців на полі.

"Міг і по печінці дати, і голову відірвати". 11 характеристик залізного капітана Олега Лужного

18. Олег Шелаєв

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Дніпро", "Металіст"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): спортивний директор дитячо-юнацької академії "Дніпра"

Олег Шелаєв до недавнього часу був рекордсменом за кількістю зіграних матчів у чемпіонаті України (412 матчів), але в квітні 2016 го його обійшов ще один гравець з нашого списку - Олександр Шовковський. Олег Шелаєв найбільше матчів провів за "Дніпро" і "Металіст". У складі національної збірної України (2004-2007 рр.) Олег Шелаєв провів 36 матчів, забив 1 гол. Разом зі збірною України він зіграв на чемпіонаті світу в Німеччині. Опорник завершив професійну кар'єру в Харкові в 2014 році і повернувся в "Дніпро", щоб працювати структурі клубу.

19. Олександр Головко

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): головний тренер молодіжної збірної України

Олександр Головко став чемпіоном України у складі сімферопольської "Таврії" в 20 років. Це було перше в історії чемпіонство української команди в новоствореному чемпіонаті. У 1995 році Олександр перейшов в "Динамо" (Київ), тоді тренував Йожеф Сабо. Олександр відразу зайняв місце в основі. У Києві Головко виступав з 1995-го по 2004-й роки, ставши чемпіоном України (7 разів), володарем Кубка України (5 разів) і півфіналістом Ліги чемпіонів. Неодноразово потрапляв в символічну збірну чемпіонату України за свою якісну гру в центрі захисту. Також регулярно викликався в національну збірну України (1995 -2004 рр.). Всього в збірній провів 58 матчів, з них в 13 матчах виводив її в статусі капітана. Після завершення кар'єри активно працює в якості тренера команд збірної України різних вікових груп починаючи з U-17 і закінчуючи U-21.

20. Олександр Рикун

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Дніпро", "Іллічівець", "Металіст"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): пробує свої сили в якості телекоментатора

Олександр Рикун - Унікальний Гравець в історії українського футболу. Такого бачення поля і пасу мало у кого можна було знайти. Обдарований півзахисник притягував до себе увагу, але повністю реалізувати свій фантастичний потенціал завадили систематичні порушення спортивного режиму. Незважаючи на це, Рикун все одно є одним з найпомітніших футболістів України, а його виступи за "Іллічівець", "Дніпро" і "Металіст" ще довго будуть залишатися в пам'яті уболівальників. До речі, за його трансфер харківський клуб заплатив величезні на ті часи гроші - 2 мільйони доларів, що стало першим придбанням "Металіста" такого масштабу.

"Гра мертва без генія торкань". Чому Рикун не став Зіданом

21. Олександр Шовковський

Амплуа: голкіпер

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Динамо"

Легендарний воротар і капітан київського "Динамо", чия кар'єра є зразком відданості клубу, з 1993-го року і до сих пір захищає кольори київської команди. Шовковський - рекордсмен у багатьох категоріях щодо кількості зіграних матчів. Зокрема, навесні 2016 року його побив попередній рекорд Олега Шелаєва за кількістю зіграних матчів в чемпіонаті України. Один з чотирьох воротарів за всю історію футболу, який зіграв 100 і більше матчів в Лізі чемпіонів (разом з Ікер Касільяс, Олівером Каном і Едвіном ван дер Саром). 14 разів ставав чемпіоном України з "Динамо", 11 разів ставав володарем Кубка України, неодноразово визнавався кращим голкіпером України та ін. Відомий своїм умінням відбивати 11-метрові. Став героєм ЧС-2006, де в 1/8 фіналу не пропустив жодного пенальті в післяматчевій серії зі Швейцарією, що дозволило збірній України вперше в історії вийти в 1/4 фіналу міжнародного турніру. І це далеко не повний список заслуг 41-річного голкіпера, який до цих пір є основним гравцем "Динамо".

Шовковський: Я не ходжу на роботу, я займаюся улюбленою справою більше 30 років

22. Руслан Ротань

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Дніпро"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Дніпра"

З 1998 року перебував в структурі "Дніпра". У 2005 році перейшов в "Динамо", а а в 2008-му повернувся і став одним із символів успіху сучасного "Дніпра". У складі "Динамо" ставав чемпіоном України (2006/07), а в "Дніпрі" найбільшими досягненнями були срібні медалі сезону 2013/14 і фінал Ліги Європи 2014/15. Центральний півзахисник також регулярно викликався в національну збірну України, починаючи з 2003-го року. В останній грі відбору на ЧС-2006 його гол приніс нічию у виїзному поєдинку з Грузією, і саме ця нічия дозволила Україні пробитися до фінальної частини ЧС в Німеччині. Неодноразово виводив національну команду на матчі в якості капітана.

23. Сергій Назаренко

Амплуа: півзахисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Дніпро"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): гравець "Дніпра"

Сергій Назаренко - рекордсмен "Дніпра" у багатьох номінаціях. Не один рік був ключовим гравцем команди і улюбленцем публіки, не втрачаючи своєї важливості при будь-якому тренері. Назаренко відомий прекрасним умінням пробити здалеку, виконати стандарти. У складі "Металіста" забив свій 100-й м'яч, увійшовши так в сімволічесій клуб Олега Блохіна і ставши найстаршим гравцем, який забив за харків'ян. У збірної України виступав з 2003-го по 2012-й роки. Сергій Назаренко досі виступає в складі "Дніпра", передаючи досвід молодим партнерам по команді.

Днепрянин-сотник. 10 фактів з біографії Сергія Назаренка, півзахисника-бомбардира

24. Сергій Попов

Амплуа: захисник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Шахтар"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): головний тренер юнацької збірної України U-16

Один з лідерів донецького "Шахтаря" початку 21 століття. Саме з ним в складі гірники виграли своє перше чемпіонство (2001/02) і дебютували в Лізі чемпіонів. 4 рази ставав володарем Кубка України. Чималу роль зіграв і для національної збірної України (54 матчі, 5 голів). У європейських кубках провів 36 матчів. У чемпіонаті України провів 267 матчів, забив 42 м'ячі. Зараз займає посаду головного тренера в юнацькій збірній України.

25. Сергій Ребров

Амплуа: нападник

Клуб (и), де досяг найбільшого визнання: "Динамо"

Нинішній статус (станом на 24.08.2016): головний тренер "Динамо"

Найбільший нападник київського "Динамо", який разом з Шевченком становив вбивчу пару форвардів, які наводили жах на суперників. Сергій Ребров вписав своє ім'я в історію "Динамо" і українського футболу в цілому після того, як провів 360 поєдинків у складі "біло-синіх", забивши 177 голів. Тричі визнавався кращим гравцем ЧУ, а також ставав кращим бомбардиром ЧУ (1997/98) і кращим бомбардиром Ліги чемпіонів 1999/2000 (з урахуванням кваліфікаційних ігор). Крім цього, Сергій Ребров з 1992 по 2006-й роки був гравцем національної збірної України (75 матчів, 15 м'ячів). На рахунку форварда 9 чемпіонство з "Динамо" (в статусі гравця), 7 Кубків України, чемпіонство в Туреччині ( "Фенербахче") і Росії ( "Рубін"). Також виступав у складі лондонського "Тоттенхема" і "Вест Хема". Зараз продовжує прославляти рідний клуб і Україна на посту наставника "Динамо", що робить не менш успішно.

25 найкращих тренерів в історії футболу незалежної України

25 найбільших гравців-легіонерів в історії футболу незалежної України

Цитата Кварцяного або перл Леоненко?