Полезные материалы

«Боруссія» - «Вольфсбург» | Фінал Кубка Німеччини 2014/15 | прев'ю

Сьогодні між «Боруссією» і «Вольфсбургом» відбудеться 72-й фінал Кубка Німеччини. Обидві команди в різному ставленні заслужили участь в останньому офіційному матчі німецького сезону. Але сьогодні значимість фіналу відчувається особливо сильно з вестфальской боку. Тому що це останній матч для Юргена Клоппа і Себастьяна Келя в їх (дортмундської) кар'єрі, в якому вони разом з «Боруссією» можуть виграти свій останній трофей.

Тому що це останній матч для Юргена Клоппа і Себастьяна Келя в їх (дортмундської) кар'єрі, в якому вони разом з «Боруссією» можуть виграти свій останній трофей

Немає ніякого секрету в тому, що «Боруссія» Дортмунд і Кубок Німеччини довгий час не були тими словосполученнями, де одне могло асоціюватися з іншим, і навпаки. Число поразок і конфузних провалів дортмундців в цьому турнірі було в кілька разів вище числа успіхів в ньому. Дуже часто «чорно-жовті» вилітали з Кубка Німеччини вже на ранніх стадіях, причому неодноразово в матчах проти більш слабких команд. Саме тому в Німеччині, та й серед фанатського оточення, «Боруссія» називалася «некубковой» командою або, якщо хочете, Кубок Німеччини не турнір дортмундського клубу. Так було до 2012 року.

З 2012 року, за останні 4 розіграшу, «Боруссія» в 3-й вийшла в фінал Кубка Німеччини і в 2 з 3 випадків святкувала перемогу в Берліні. Але з тих пір, як кубковий ендшпіль став проводиться в столиці Німеччини, перемоги «Боруссії» чергуються з її ураженнями. У 1989 році був розгром «Вердера» (4: 1) з дублем Ноббі Діккеля, за яким послідувало поразку в додатковий час від Баварії (1: 2) в 2008 році). У 2012 році відбувся вже розгром самої Баварії (5: 2) з хет-триком Роберта Левандовскі, за яким послідувало знову поразка і знову в додатковий час і знову від Баварії (0: 2) в 2014 році. Так що сьогодні настала б черга для перемоги. І «Боруссія» йде по слідах програного кубка.

Кубка, який був загублений в чому через фатальну суддівської помилки. Рік тому центральний захисник Данте виніс м'яч після удару головою Матса Хуммельс вже за лінією воріт, але забитий за всіма правилами гри гол «Боруссії» був не зарахований. Сьогодні доля і суддя в будь-якому випадку не зможуть вплинути на результат матчу в такій формі: у фінальному матчі «Боруссії» проти «Вольфсбурга» вперше в історії Кубка Німеччини і німецького футболу буде задіяна технологія визначення взяття воріт Hawk-Eye ( «Орлине око») . Вже як мінімум в цьому відношенні матч 30 травня стає історичним і цього нововведення особливо радий вже зараз Матс Хуммельс, як і в 1966 році цьому був би радий його легендарний одноклубник, воротар Ханс Тілковскі після пам'ятного голи на Уемблі.

Положення перед фіналом. Хоча багато хто вважає саме команду Дітера Хекінг фаворитом перед початком матчу, але все ж можна застосувати до фіналу кубкового турніру може виглядати швидше помилкою. По крайней мере, статистика говорить наступне: якщо після першого кола «Вольфсбург» випереджав «Боруссію» на цілих 19 очок, то за підсумками другого - всього лише на 4 бали! Приблизно таким маленьким, якщо воно взагалі є, може бути перевага нижньосаксонських команди перед вестфальской.

Але важливо пам'ятати, що у фінальному матчі обидва претенденти на трофей як мінімум дорівнюють один одному - тут немає боротьби за 3 очка, тут неможлива нічия, потрібна тільки перемога і є тільки 90 хвилин (може, і більше). Якщо про якийсь матч і підходить фраза «м'яч круглий, поле рівне», то це про фінал будь-якого турніру. Тут все починається з рахунку 0: 0, без всякого розкладу в таблиці.

Рівність можна провести і в іншому відношенні: обидві команди вирішили свої завдання на сезон Бундесліги - «Вольфсбург» зумів виграти віце-чемпіонство, «Боруссія» - зайняти єврокубкова місце. Тому сьогодні у команд вже немає тих факторів, які визначали розклад сил і різницю між командами в останній очній грі Бундесліги.

Але якщо вже все-таки і варто було б «зважувати» команди перед фінальним боєм, то це потрібно робити безпосередньо в рамках виступу в Кубку Німеччини. І ось тут-то у «Боруссії» є суттєва перевага, в тому числі в досвіді. У 7-й раз дортмундський клуб вийшов в кубковий ендшпіль, відсвяткувавши перш 3 перемоги. І вперше в клубній історії «Боруссії» вдалося вийти у фінал Кубка 2-й рік поспіль.

Для порівняння: «Вольфсбург» лише у 2-й раз за всю свою історію вийшов у фінал другого за значущістю турніру. Перший млинець вийшов явним грудкою: в фіналі 1995 року ніжнесаксонци крупно поступилися іншій «Боруссії» з Менхенгладбаха (0: 3). Чи не відбудеться дежа-вю з дортмундської акцентом? Але, справедливості заради, варто відзначити, що «Вольфсбург» міг ще в 2 попередніх сезонах виявитися в Берліні, але в 2013 і 2014 роках незмінно зупинявся за крок від фіналу. В цілому цей клуб перш 5 раз зазнавав невдачі в півфіналах. З моменту останнього фіналу в 1995 році «Вольфсбург» зміг похвалитися хіба що перемогою в Кубку НФС в зальному приміщенні (1999) і Суперкубка Німеччини (2009). «Боруссія» ж, крім фіналу Кубка УЕФА 2002 і Ліги Чемпіонів 2013, виграла 3 Суперкубка Німеччини за цей час (в 2008, 2013 і 2014).

«Боруссія», завершивши на мажорній ноті сезон Бундесліги і вже гарантувавши собі участь в Лізі Європи незалежно від результату фінального матчу, сьогодні бореться за Кубок Німеччини не тільки по «ліричним» мотивами - щоб гідно попрощатися з Юргеном Клоппом і Себастьяном Келем і виграти єдиний можливий трофей сезону. Значимість виграшу Кубка 30 травня є і абсолютно «серйозна»: тільки перемога в останньому офіційному матчі сезону дозволить «Боруссії» безпосередньо пройти в груповий етап Ліги Європи. Це вберегло б її і нового головного тренера команди Томаса Тухель від нагальної підготовки і від непотрібних 4 матчів до і на старті сезону.

Шлях до Берліна дортмундська «Боруссія» виконала досить впевнений, здобувши в 5 матчах 4 перемоги і зігравши в півфіналі з Баварією внічию в основний час. У цьому розіграші Вестфальський клуб забив 13 голів, пропустивши лише 4 м'ячі, що можна вважати цілком гідним показником. Сьогодні, коли навіть 1 голи могло б бути достатньо для виграшу трофея, «Боруссія» може забити свій 400-й гол в 169-му матчі Кубка Німеччини.

Як тепер показує доля, можливо, це було на краще, що саме команді Клоппа довелося грати проти баварців в півфіналі, та ще в Мюнхені, а не, наприклад, «Вольфсбургу». Так Дортмунд отримав ще один досвід і ще одна перевага по відношенню до суперника - «чорно-жовті» вже «набили» собі руки і ноги перед фіналом і знають, як потрібно грати і триматися всі 120 хвилин і, що ще може бути важливо, як потрібно правильно проводити серію пенальті. Це може стане в нагоді в крайньому випадку.

Але у команди Клоппа і без цього великий досвід успішно проведених кубкових зустрічей. Лише 2 рази програла «Боруссія» в 21 останньому матчі Кубка Німеччини при 17 перемогах і 2 виграші в серії пенальті. Ці два єдиних поразки були від Баварії (в 2013 і 2014), щоразу на її полі, а обидві серії пенальті теж грали в гостях (в Дюссельдорфі і Мюнхені). 27 жовтня 2010 року програла «Боруссія» в останній раз (2: 4 в серії пенальті в Оффенбахе) в Кубку Німеччини, коли суперником була Баварія.

«Вольфсбург» з аналогічними показниками вийшов у фінал Кубка Німеччини, так само вигравши 4 матчі і 1 раз звівши його внічию. І хоча в поточному турнірі (якщо не брати до уваги серію пенальті) команда Хекінг пропустила в 5 матчах всього лише 1 гол, зігравши в 4 зустрічах «на нуль» (і в 3 останніх поспіль), але ніжнесаксоного клубу могло б сьогодні і не бути в фіналі .

У той час як у «Боруссії» її останній до фіналу матч закінчувався серією 11-метрових, у «Вольфсбурга» так завершувався найперший матч проти скромного «Дармштадта» в 1 раунді, який на той момент ще не знав і не гадав, що вийде в Бундеслігу.

Протягом 90 хвилин, а потім і 30 додаткових хвилин 2-я атакуюча команда сезону не могла забити клубу другої ліги. І тільки останній змащений удар Мілана Іванни зі складу «лілій» дозволив «вовкам» пройти далі. Хоча для «Вольфсбурга» все дійсно могло закінчитися погано, так як перший удар в тій серії змастив ніхто інший, як Налдо.

КОМАНДИ У КУБКУ НІМЕЧЧИНІ 2014/15

«Боруссія»: 4 перемоги, нічия (13: 4)

«Вольфсбург»: 4 перемоги, нічия (11: 1)

* Виграні по пенальті матчі оцінюється як нічия, виходячи з результату в основний час

Кадровий аспект. Якщо в матчах Бундесліги на перше місце при оцінці розкладу сил може найчастіше виступати становище команд в чемпіонаті, статус «лідера», то в фіналах турнірів, як правило, на першому плані з'являється досвід тієї чи іншої команди в проведенні подібних матчів і безпосередньо стан, в якій вона знаходиться. І в цьому відношенні «Боруссія» чи в чому поступається «Вольфсбургу».

«Боруссія», програвши лише 1 з останніх 7 офіційних матчів (що цікаво, саме «Вольфсбургу» 2 тижні тому) при 5 перемогах і нічиє, акурат до фіналу знаходиться в пристойній ігровій формі. Хоча футбол, який демонструють командою у другій частині другої половини сезону все ж не завжди був близький до того самого футболу, який успішно показувався дортмундцями ще рік тому, проте, ігровий клас і без цього не слабкою команди виявляв себе неодноразово.

В останньому матчі проти «Вердера» в Бундеслізі команді вдалося, особливо в першому таймі, виконати бажання Юргена Клоппа показати ще раз цей самий «футбол на повну котушку». Але сьогодні гравці повинні виконати ще одне останнє бажання «Клопп» - проїхати через Борзігплац з Кубком в руці, з останнім виграним трофеєм з «Боруссією», в якій він провів 7 років своєї успішної роботи і 318 офіційних матчів у кромки поля. Так що перемога стала б гідним прощанням Клоппа і його 4-м виграним титулом.

Але не тільки команда в цілому знаходиться в прекрасній формі, а й її окремі гравці, кожен з яких може і зобов'язаний зіграти сьогодні свою кращу гру і важливу роль.

Так, Марко Ройс, який сьогодні може зіграти весь матч (і навіть як в Мюнхені 120 хвилин), в 5 останніх зустрічах проти «Вольфсбурга» був причетний до 7 голам (4 голи і 3 передачі). І якщо 20 хвилин гри в Бундеслізі проти цього суперника в 33-му турі було для нього явно недостатньо, що укупі з 70 хвилинами, проведеними в грі з «Вердером», плюс тренування і можливість відновитися повинні забезпечити Ройс хороший ігровий тонус сьогодні.

П'єр-Емерік Обамеянг, як і в Бундеслізі, може і в фіналі Кубка Німеччини виступити в ролі гаранта голів, так як в цьому турнірі він забив в 3 матчах 4 голи і зробив передачу. Більше нього в цьому розіграші забили тільки Штефан Кісслінг ( «Байєр») і Свен Шіпплок ( «Хоффенхайм») по 6 м'ячів, але обох вже немає в сітці.

Якщо Обамеянг міг би бути гарантом голом, то Мітчелл Лангерак - гарант перемог «Боруссії» в Кубку Німеччини, в якому австралійський воротар залишається без поразок! У 11 матчах турніру, в яких Мітч пропустив всього лише 5 м'ячів, стояв він у воротах і 11 перемог здобула команда Юргена Клоппа. Так що, при всій повазі до Роману Вайденфеллер, сьогодні у наставника «Боруссії» немає підстав знову ставити його в ворота, як в матчі з «Вердером». Тим більше що і кубкова статистика говорить проти цього: свої 2 останніх поразки в Кубку (від Баварії) «Боруссія» зазнала саме тоді, коли ворота займав Вайденфеллер.

У поточному сезоні Лангерак ​​довелося пропустити лише 4 голи, включаючи серію пенальті з Баварією. Для порівняння: «Вольфсбург» пропустив у своїх проведених матчах 5 м'ячів - стільки ж, скільки австралійський голкіпер у всіх 11 кубкових матчах за Дортмунд.

Своєчасно до кращої ігровій формі повернувся Шінджі Кагава. 10 зі своїх 11 очок за системою «гол + пас» в цьому сезоні він набрав у другому колі, причому 3 останніх з них в 34-му турі в матчі проти «Вердера» тиждень тому. В цілому, в 5 останніх матчах ліги японець набрав 5 балів. Для порівняння: Кевін де Брейне, приголомшливий сезон якого незаперечний, за цей відрізок лише 3 рази був причетний до голів команди.

Ще більш класним виглядає своєчасний ренесанс Генріха Мхітаряна, який в 7 останніх офіційних матчах, в тому числі в півфіналі Кубка проти Баварії, набрав 7 очок за системою «гол + пас» (5 голів і 2 передачі). Для вірменського півзахисника це буде другий фінал Кубка Німеччини в його другому сезоні в клубі.

Поява в основі Себастьяна Келя було б сьогодні обґрунтованим не тільки тому, що це його останній матч в ігровій кар'єрі. Екс-капітан «Боруссії», поряд з Матс Хуммельс, перш частіше за всіх грав у фіналах Кубка Німеччини не тільки в складі дортмундської команди, а й серед усіх учасників зустрічі (2 рази).

На відміну від Юргена Клоппа, головний наставник «Вольфсбурга» Дітер Хекінг поки ще не має виграних у своїй тренерській кар'єрі трофеїв. Чого не скажеш про спортивному директорові клубу Клауса Аллофс, який вже 6 разів у своїй кар'єрі піднімав Кубок над головою: 4 рази як гравець «Вердера», 2 рази - як менеджер. Так само на рахунку Аллофса є ще й Кубок Франції, завойований у складі «Олімпіка» в 1989 році, коли французький клуб зробив Дубль. Дуель проти «Боруссії» стане для нього в цілому 10-м кубковим фіналом.

Особливим і навіяним сумом фінал і для «Вольфсбурга», на футболках гравців якого можна буде сьогодні побачити сердечко з номером 19 на ньому в пам'ять про загиблого в січневій автокатастрофі Жуніор Жуніор Маланда.

Чи не буде сьогодні радіти, з поваги до колишнього клубу, і Іван Перішич, якщо він сьогодні заб'є. Про це він заявив сам. Хорват виступав за «Боруссію» з 2011 по січень 2013 року і саме в складі дортмундського клубу виграв свій останній трофей - Кубок Німеччини 2012.

Сьогодні у «Вольфсбурга» може бути одна дуже важлива втрата. Завершальну тренування в п'ятницю на Олімпіаштадіоні вчора перервав центральний і провідний захисник Налдо, який в 2 попередніх очних матчах сезону забивав у ворота «Боруссії» (і в обох випадках приносив рятівні очки команді). Тим самим шанси на його появу в суботу різко знизилися, а то й знизилися зовсім. Ще раніше центральний захисник страждав від проблем зі сгибательной м'язом стегна і з цієї ж причини не зміг взяти участь в останньому матчі Бундесліги проти «Кельна» (2: 2) тиждень тому. Якщо бразилець сьогодні не зможе зіграти, замість нього в центрі оборони повинен з'явиться Робін Кнох. Наскільки сильно це позначиться на грі в обороні, припускати важко, але відсутність одного з кращих центрбеків всього німецького сезону - подія непересічна.

Кращим бомбардиром «Вольфсбурга» в цьому розіграші турніру є Луїс Густаво з 3 забитими голами.

Попередні склади команд:

Лангерак ​​- Ерік Дурм, Суботіч, Хуммельс, Шмельцер - Кель, Гюндоган - Мхітарян, Кагава, Ройс - Обамеянг

Бенальо - Вієрінья, Кнох, Клозе, Родрігез - Густаво, Арнольд - Даніель Каліджурі, де Брюйне, Перішич - Дост

Статистика особистих зустрічей:

Баланс Зустріч в Кубку Німеччини: 1 матч, 1 перемога (2: 0)

Хоча «Боруссія» і «Вольфсбург» проведуть сьогодні між собою 40-й офіційний матч, але лише у 2-й раз вони зустрічаються один з одним в рамках Кубка Німеччини. Хоча з моменту першої і досі єдиною зустрічі пройшло лише трохи більше року: в півфіналі минулорічного розіграшу турніру «Боруссія» виграла з рахунком 2: 0 завдяки голам Генріха Мхітаряна і Роберта Левандовскі. Таким чином, ще рік тому «Вольфсбург» був тією командою, яка «мимоволі» привела Дортмунд в Берлін. Але тепер сьогодні їм належить зіграти тут очно.

Але якщо брати в цілому, то перша зустріч представників дортмундського і вольфсбуржского футболу в Кубку Німеччини відбулася ще в першому раунді сезону 2001/02, коли сенсаційну перемогу над «Боруссією» здобула аматорська команда «Вольфсбурга» (1: 0). Цей матч відноситься до числа тих конфузів дортмундців в кубку, які часом траплялися.

Але на рівні основних команд «Боруссія» виграла 19 з 39 попередніх дуелей з «Вольфсбургом», 11 матчів завершився внічию і 9 разів перемагав суперник. В останній раз - в 33-му турі Бундесліги, 16 травня, з рахунком 2: 1 - тим самим рівно 2 тижні тому.

Але в 13 останніх офіційних матчах, в яких Дортмунд завжди забивав мінімум 1 гол, «Боруссія» програла «Вольфсбургу» лише 3 рази і виграла 7 зустрічей (3 нічиї).

У поточному сезоні команда Клоппа вже грала внічию (2: 2 в першому колі) і програла (1: 2 у другому) колективу Хекінг. Так що, можливо, і з цієї причини сьогодні перемога «Боруссії» над «Вольфсбургом» була б логічною.

Место встречи изменить нельзя - Берлін. Олімпіаштадіон

Олімпіаштадіон

У 30-й раз, з 1985 року, берлінський Олімпіаштадіон приймає фінал Кубка Німеччини. І цей стадіон як місце кубкового ендшпіля якнайкраще відповідає і значущості, і характером матчу: 2-й за місткістю стадіон Бундесліги (на єврокубкових і міжнародних зустрічах і зовсім самий місткий) в столиці Німеччини.

Альо в кінці сезону 2014/15 Олімпіаштадіон становится епіцентром НЕ лишь національного, а й Європейського футболу: Рівно через тиждень тут состоится и фінал Ліги Чемпіонів. І це є унікальною подією, так як ще ніколи один стадіон в жодній країні не приймав фінал найпрестижнішого єврокубка і кубка країни протягом одного тижня. Навіть у лондонського Уемблі, який брав в 2011 і 2013 роках на своєму газоні команди фіналістів Кубка Англії і Ліги Чемпіонів, не було такої щільності між двома матчами. Таким чином, сьогоднішній фінал Кубка Німеччини стає початком відліку великої тижня футболу.

Але абсолютно точно 30 травня Берлін стане найбільшим виїздом для «Боруссії». За даними клубу, в столиці Німеччини очікується до 135 тисяч уболівальників. І хоча це математично складно уявити, так як 35 тисяч буде присутній на самому стадіоні, приблизно стільки ж - на публічному перегляді фіналі на території колишнього аеропорту Темпельхоф і близько 15 тисяч разместяться всередині столиці в барах і громадських місцях, але навіть цифра в 80 тисяч фанатів виглядає вражаючою.

Хоча сектор у марафонських воріт, на яких розмістяться фанати «Боруссії» розділений, проте, дортмундська вболівальники запланували перформанс і в цьому останньому матчі Юргена Клоппа. Так що має бути знову щось особливе в їх виконанні.

І в цьому відношенні «Боруссія» безперечно буде мати перевагу над «Вольфсбургом», який вона має і в соціальних мережах. Так, наприклад, на Facebook акаунт дортмундського клубу налічує 12 722 077 «лайків», в 30 разів більше, ніж акк команди з Вольфсбурга (438 443).

Трофей і кількість перемог. Кубок Німеччини був спроектований в 1964 році Кельнським художником Вільгельмом Нагелем. Він заввишки в 52 см, вагою в 5,7 кг і має обсяг приблизно в 8 літрів. У 1991 році у кубку був збільшений цоколь, щоб можна було розміщувати на ньому додатково назви наступних клубів-володарів трофею. Вартість Кубка оцінюється приблизно в 100 тисяч євро.

З 1935 року розігрується Кубок Німеччини, яким більше всіх має Баварія (17), за якими слідують «Вердер» (6) і Шальке (5). У разі своєї перемоги «Боруссія» виграє другий за значимістю національний трофей в 4-й раз і зрівняється за цим показником з «Нюрнбергом», «Кельном» та «Айнтрахтом». Безпосередньо в Берліні фінал проводиться з 1985 року. З тих пір його вигравали 13 різних клубів, а частіше за всіх тут перемагали ті ж самі команди: Баварія (10), «Вердер» (5) і Шальке (3). Таким чином, якщо сьогодні виграє команда Юргена Клоппа, то «Боруссія», яка виграла його раніше в 1989 і 2012 роках, зрівняється з Шальке по числу перемог в Кубку за останні 30 років.

У 71-му попередньому фінальному матчі в 16 випадках основного часу не було достатньо для того, щоб виявити переможця. В останній раз це трапилося в 2014 році, коли «Боруссія» змушена була зазнати поразки від Баварії з рахунком 0: 2 в додатковий час. Вперше скористатися екстра-таймами довелося «Дрезднер» і «Нюрнбергу» (2: 1) в 1940 році. При цьому в 5 з 16 випадків навіть цього часу було недостатньо для перемоги тієї чи іншої команди. У 1977 році «Кельну» і «Герті» довелося зіграти навіть повторний матч, який виграли «козли» завдяки голу Дітера Мюллера. 4 фіналу вирішувалися в серії пенальті, в останній раз 16 років тому. У 2 таких випадках вигравав «Вердер» (1991 і 1999), в інших по разу Баварія (1984) і «Ганновер» (1992).

Арбітр зустрічі - Фелікс Брих

Суддівський чинник сьогодні теж міг би стати перевагою для «Боруссії», навіть якщо побічно. Тому що при Фелікс Брих команда Юргена Клоппа в поточному сезоні виграла всі свої 3 матчі в Бундеслізі (по 3: 0 у Фрайбурзі і вдома з «Падерборн» і 3: 2 в Ганновері). І загальний баланс зустрічей в Бундеслізі так само на користь Дортмунда: в 27 матчах 16 перемог, 8 нічиїх і лише 3 поразки.

І загальний баланс зустрічей в Бундеслізі так само на користь Дортмунда: в 27 матчах 16 перемог, 8 нічиїх і лише 3 поразки

Але цілком оптимістична статистика кубкових зустрічей, проведених «Боруссією» при суддівстві Бриха: 3 перемоги і поразки, причому воно відбулося лише в самій першій грі - 24 жовтня 2006 року (0: 1 від "Ганновера").

«Вольфсбург», який в цьому сезоні в чемпіонаті Німеччини зміг зіграти лише внічию з «Ганновером» (2: 2) при суддівстві Бриха, має не такий вражаючий баланс зустрічей: 11 перемог, 7 нічиїх і 7 поразок в 25 матчах Бундесліги.

Але в фіналі Кубка Німеччини для «Вольфсбурга» буде прем'єра: вперше шляху клубу і Фелікса Бриха перетнуться в цьому турнірі. Зазвичай перший млинець завжди комом. «Боруссія» це знає.

Для самого Бриха сьогодні 24-й матч в Кубку Німеччини.

BVB-Russia

BVB-Russia

Чи не відбудеться дежа-вю з дортмундської акцентом?