Фантастика! Зеніт-Баварія - 4: 0

Опубліковано: 02.05.08

Все-таки пітерська земля не для німців Все-таки пітерська земля не для німців. Звичайно, на відміну від уболівальників журналіст не повинен і не має права проводити паралелі між футболістами «Баварії» (непоганими, напевно, хлопцями і відмінними спортсменами) і фашистами, яким свого часу не вдалося взяти Ленінград.

Втім, навіть якщо від паралелей і не втриматися, то ця гра була блокадою Ленінграда (якої багато, зізнатися, очікували) а нагадувала інший момент історії - парад в Москві в червні 1945 року з опущеними німецькими штандартами. Для російського футболу цей момент за значимістю можна порівнювати - пітерський клуб сьогодні здобув велику перемогу.

Ось таку зліпив в Пітері дружину пан Адвокаат. Яка нікого на футбольному полі не боїться і кого завгодно може роздерти просто-таки на шматки. Навіть «Баварію», навіть головного гравця в цьому казино і найбільшу рибу у водоймі під назвою Кубок УЄФА, Бідні можуть витягувати будь-яку користь з міркувань про недооцінку суперника «Баварією» і т.д. Вищезгадану велику рибу пітерці могли сполохати ще своїм розгромом леверкузенського «Байєра». Та й в Мюнхені «Зеніт» показав свій рівень, нехай і злегка знітившись спочатку, але все одно ні в чому грізному противнику поступившись і поїхавши додому з результатом в свою користь. Так що, «Баварія» відмінно уявляла, з ким має справу. Хоча все ж розраховувала на свою міць і напевно в глибині душі кожен «баварець» вважав, що все-таки історія скінчиться так, як завжди. Клас позначиться, в якомусь моменті противник здригнеться, чи не допрацює, в крайньому випадку на останніх хвилинах німецький характер дасть про себе знати. Однак, пітерський «Зеніт» 2008 року - це зовсім інша історія. Тут не працюють старі правила. Пітерці з перших хвилин заграли в свій футбол (швидкий гол Погребняка, звичайно ж, був у допомогу цієї святої справи) і вже в другому таймі показали, що можуть просто домінувати на полі і що з швидким перепас «Зеніту» мюнхенці нічого не можуть вдіяти точно так само, як і леверкузенці. Наслідком цього був другий гол, а далі вже «Баварія» пливла і розкисати разом зі своїм нордическим характером, а «Зеніт» спокійно забивав цвяхи в труну мрії Хітцфельда, Кана і всіх інших про третій трофей за сезон.

І цю сенсаційну приголомшливу перемогу «Зеніт» здобув без лідера Андрія Аршавіна і просто дуже потрібного гравця основи Радека Ширла, в той час як «Баварія» була в кращому складі з повернулися в стрій грізним забивалою Лукою Тоні. Особистості грають свої ролі в історії, але свою історію «Зеніт» пише в цілому і сильний він своїм колективним свідомим. Гра є і це дійсно головне. Горшков - ветеран, але він розуміє цей футбол і тому може закрити навіть позицію лівого бека. Домінгес - технар і відмінний футболіст, але в «зенітовскій» «адвокаатовскій» футбол він грає гірше, хоча аргентинець сьогодні теж був дуже хороший. Хороший, але з гри в цілому випадав, бо, як будь-який латиноамериканець, завжди зробить зайве дотик. Зате Зирянов, Файзулін, Денисов, Погребняк (відсутні Аршавін і Ширл) і всі інші атакуючі кадри «Зеніту» (Тимощук, все ж, в основному, очолює обороняється лінію) освоїли «однокасательний» футбол Адвокаата блискуче і з допомогою цієї зброї можуть перемагати, як ми продовжуємо бачити, кого завгодно. Втім, не можна забувати і про настрій, який є у «Зеніта» - перемагали «Баварію» не тільки умінням, а й духом. А німці програли по обом цим напрямкам.
Початок гри складалося з двох епізодів, які могли направити всі в різні боки. Момент біля воріт «Зеніту» почався з проходу Янсена по лівому флангу. Захисник, здається, пару раз упустив м'яч, але все-таки навісив і все могло закінчитися досить сумно (як в чвертьфіналі ЧС-70, коли м'яч теж був упущений, а уругвайці взяли і забили). Цього разу Тоні зробив хорошу знижку на Клозе, але форвард пробив з гострого кута не надто сильно і Крижанац виніс м'яч з лінії воріт.

Пітерський відповідь і один з ключових моментів матчу. Погребняк в боротьбі з Лусіо заробив штрафний і сам же завдав чудовий удар. Павло вдарив від душі, «своя» стінка зробила свою дезорієнтуюча справу, мюнхенська стінка дала тріщину, а Олівер Кан взагалі опинився поза ситуації. Досвідчений воротар очікував чогось зовсім іншого від цього штрафного, а підлаштуватися під поточну ситуацію не сумел.Гол завдання «Баварії» не змінив, але позначився на впевненості німців і пітерців. Ці впевненості рушили в різних напрямках. Німці володіли м'ячем, але нічого серйозного вони не створювали, навіть маючи в штрафний «Зеніту» брилу Тоні. Луці не давали розгулятися Широков і Крижанац, а на неймовірного Рібері виходили, як на ведмедя, з одним (а то і не з одним) і Франк губився. Він був, образно кажучи, без одного. Пару раз француз пробив здалеку, виконував штрафні (благо їх арбітр вигадав з кожного зіткнення), проте вся баварська творча міць в цьому матчі могла виробляти лише насіння для пітерської захисту. І воротаря Малафєєва, який діяв відмінно. У другому таймі В'ячеслав навіть в свого Широкова вріжеться, то чи від бажання підстрахувати, то відчуваючи брак поводження з м'ячем.

Контратаки «Зеніту» небезпечніше - це факт. Зирянов б'є з лінії штрафного після откідкі Погребняка - воротар справляється з неполучен ударом. Потім Домінгес відмінно прокидає м'яч за спину німецьким захисникам і Анюков під гострим кутом виходить на ударну позицію і може забивати, але Кан все-таки ліквідує угрозу.Немци відповідають декількома дійсно небезпечними навісами після штрафних - на підмогу Тоні вирушає здоровань Демікеліс. Після скидання захисника Тоні б'є головою над поперечиною - напевно, найскладніший момент у пітерських воріт. Трохи пізніше після кутового Демікеліс знову виграє повітря, але і який чиниться йому опір каже - м'яч летить повз ціль.

До кінця першого тайму (хвилин за десять) «Зеніт» переходить в наступ і захоплюється цим заняттям. Атака триває не одну хвилину, пітерці відмінно тримають м'яч, із задоволенням розгортаючи суперника. Ця атака повинна була закінчитися голом і ось після знижки Домінгеса соло виконує Зирянов. За частку секунди півзахисник зауважив ривок одного з опонентів, який намагався прочитати подальше переміщення Костянтина. Майже не торкаючись м'яча, Зирянов віртуозно змінив напрямок бігу, проскочив між двома і опинився в штрафній, а потім відмінно пробив в дальній угол.Наверное, цей м'яч, що став з одного боку проявом найвищого індивідуальної майстерності, а з іншого, підсумував прекрасний контроль м'яча і колективний футбол «Зеніту», був «Сталінградом» цієї гри. Баварці, здається, зрозуміли, що якщо когось і будуть розривати цього вечора на "Петровському" (як обіцяв перед матчем Франц Беккенбауер), то не "Зеніт».

Хітцфельд зробив дві заміни в перерві, знявши Янсена (полеглого жертвою агресивної правого флангу «Зеніту», він навіть в цьому не винен, просто лівим флангом Горшкова пітерці не так часто атакували) і випустивши замість Зе Роберто Подольські. На початку тайму німці були активніше, користуючись тим, що «Зеніту» знову було потрібен певний час, щоб налаштуватися на свій футбол. Після обрізки в центрі поля могло бути небезпечно, але Малафєєв відбив удар Тоні. Потім було ще кілька навісів, але пітерська оборона справлялася з цим тиском не надто впевненого в собі гранда.

А вже на 54-й хвилині пітерці забили третій гол, після якого вже можна було потроху заспокоюватися за результат гри. Знову відбувся швидкий і чудовий розіграш м'яча на правому фланзі, Анюков промчав і навісив, а Файзулін відмінно пробив головою з центру штрафного майданчика. М'яч пролетів прямо над Каном, але рука Олівера була викинута із запізненням. Ветерану хотілося закінчити міжнародну кар'єру перемогою в фіналі Кубка УЄФА, а замість цього вона закінчилася 4 голами в Санкт-Петербурзі. Оллі можна навіть пожаліти. Що поробиш, цей «Зеніт» Кану був не по зубам.Как і «Баварії». У німців вже все летіло не туди, куди треба. Подольські з центру штрафного б'є вище, а з ударом Швайнштайгера впорався воротар, який радіє можливості показати себе.
«Зеніт» атакує ще й забиває четвертий. Домінгес проходить на правому фланзі Лама (він його і обігнав і обіграв) пасує в центр штрафного, де розташований Погребняк, що б'є в протихід Кану. Як у дворі. Німці не встигають стежити за польотом м'яча навіть очима. 4: 0 - ви могли б це собі уявити?

Справедливо, що німці так і не забили гол престижу, який зіпсував цей неймовірно красивий рахунок. Тут вже не потрібно було ні додавати, ні додавати. На жаль, з цим не погоджувався неприємний норвезький арбітр. Підсуджував німцям по дрібницях в першому таймі, в другому, за рахунку 4: 0, він показав жовту картку Погребняку, покаравши його за абсолютно нормальну боротьбу за м'яч з Лусіо в центрі поля. Тепер Павло пропустить фінал і це, звичайно, великий удар для нього. До кінця гри на форварда, який забив «Баварії» два голи, було шкода дивитися.

Ця картка розлютила Павла і він мало не забив німцям зі штрафного. Трохи пізніше міг відбутися гол, який був би копією четвертого м'яча. Але Файзулін після проходу Денисова по правому краю в боротьбі із захисником пробив неточно.

Ну що ж, здається, все вже сказано. Залишається додати - спасибі, «Зеніт», спасибі, Адвокаат. Перший сприйняв, другий навчив. З'ясовується, що суперклуби можна не тільки перемагати, їх можна розмазувати по полю. Казковий «Зеніт» продовжує свою феєрію, у якій повинен бути тільки один кінець - Кубок УЄФА. І це тільки для початку, бо вже восени в Лізі чемпіонів підлатати пробоїни, який підкупив декого відповідного і ще більш зміцнілий морально «Зеніт» може робити те ж саме, що він робив сьогодні. Не бачу перешкод для цього.

Автор: Андрій Крикунов

«Зеніт» - «Баварія» - 4: 0

«Зеніт»: Малафєєв, Крижанац, Домінгес (Лі Хо, 89), Погребняк, Широков, Зирянов, Файзулін, Анюков, Денисов (Іонов, 92), Тимощук, Горшков.
«Баварія»: Кан, Лусіо, Демічеліс, Рібері, Тоні, Зе Роберто (Подольські, 46), ван Боммель, Клозе (Соса, 62), Лам, Янсен (Лелль, 46), Швайнштайгер.
Голи: Погребняк (4), Зирянов (39), Файзулін (54), Погребняк (73).
Попередження: Погребняк (76) - Тоні (67), Лелль (81).

Удари (в створ): 10 (6) - 20 (7).
Офсайди: 3 - 0.