"З відеоарбітрамі в фінал вийшли б" Рома "і" Баварія ". Що відбувається з суддівством в Лізі чемпіонів?

ЛІГА ЧЕМПІОНІВ

Півфінальні матчі в Мадриді і Римі запам'ятаються не тільки безліччю голів і красивими комбінаціями. Одними з головних дійових осіб, на жаль, стали арбітри, чиї помилки спотворили результати обох зустрічей, переможцями яких стали "Реал" і "Ліверпуль" . Суддівські скандали на час затьмарили сам футбол.

Чакир і Марсель

Арбітр Джюнейт Чакир не зміг обійтися без помилок в ключових епізодах мадридського матчу, в якому зустрічалися "Реал" і "Баварія" (2: 2). Турок не призначив два пенальті у ворота "Королівського клубу". У самому кінці першого тайму проблеми із зором трапилися у всієї бригади. Ні сам суддя, ні його другий додатковий асистент Бариш Шимшек, що розташовувався біля воріт мадридців, ні другий суддя-помічник Тарік Онгун не зафіксували фол Марселу, який у своєму штрафному майданчику зіграв в м'яч лівою рукою і перервав передачу Кімміха . Дивно, адже, якщо вірити відеозапису, кожен із суддів мав бачити те, що трапилося.

Дивно, адже, якщо вірити відеозапису, кожен із суддів мав бачити те, що трапилося

Марсель рукою перериває передачу Кімміха.

Марсель рукою перериває передачу Кімміха

А на 52-й хвилині Чакир вдруге не покарав господарів поля 11-метровим ударом. У тому епізоді Серхіо Рамос порушив правила у своєму штрафному майданчику у єдиноборстві з Робертом Левандовскі і збив суперника.

Скоміна та РУКИ

На 63-й хвилині зустрічі "Рома" - "Ліверпуль" (4: 2) арбітр Дамір Скоміна зробив серйозну помилку, не покаравши англійську команду пенальті. У тому епізоді захисник ліверпульців Олександр-Арнолд правою рукою парирував удар Ель-Шаараві . Суддя замість 11-метрового удару і видалення англійського футболіста призначив кутовий.

Трент ОЛЕКСАНДР-Арнолд грає рукою в своїй штрафній.

Трент ОЛЕКСАНДР-Арнолд грає рукою в своїй штрафній

А незадовго до фінального свистка словенський рефері, навпаки, покарав британців пенальті. Судді або його першому додатковому асистентові Матею Півдню здалося, що Клаван зіграв рукою. Насправді рука захисника перебувала в природному положенні: такий контакт з м'ячем не вважається приводом для призначення 11-метрового удару.

Було на початку другого тайму і дуже спірне рішення першого асистента Юрі Прапротніка, який зафіксував положення "поза грою" у гравця "Роми". через секунди Джеко заробив пенальті, але його призначати не можна було, так як суддя-помічник раніше визначив офсайд.

ДРУГИЙ ФІНАЛ

"Уболівальники вже жартують, що з відеоарбітрамі в фіналі зіграли б" Баварія "і" Рома ". Але насправді це правда", - сказав після гри в Римі спортивний директор італійського клубу Мончі.

"Якби в Лізі чемпіонів використовували відеоарбітров, фінал був би іншим", - в тому ж ключі висловився захисник римлян Алессандро Флоренці .

Сказано на емоціях. Але сперечатися з ними складно. Не допусти Чакир і Скоміна ті помилки, що названі вище, до Києва могли відправитися "Баварія" і "Рома", яким для спільних перемог за підсумками двох зустрічей не вистачило зовсім небагато.

Не допусти Чакир і Скоміна ті помилки, що названі вище, до Києва могли відправитися Баварія і Рома, яким для спільних перемог за підсумками двох зустрічей не вистачило зовсім небагато

Арбітр Майкл ОЛИВЕР прославився після матчу "Реал" - "Ювентус". фото AFP

ВАР

Тепер при виникненні будь-якій спірній ситуації, пов'язаної з суддівством, регулярно згадують про відеоарбітров (ВАР) і відеоповтори. Мовляв, якби ВАР під рукою - розрулив б суперечка, знайшов би правильне рішення, допоміг би судді.

Це дійсно так і ... не так.

Наприклад, ніякої ВАР не допоміг би Майклу Оліверу, покарати "Ювентус" 11-метровим і видалив Буффона . Чому? Тому що пенальті - виключно думка того судді, який обслуговував гру в Мадриді і так оцінив те, що сталося. Допомога ВАР в тому епізоді взагалі не була потрібна. Так само як і при оцінці дій Буффона, бурхливо висловив незгоду з рішенням рефері.

І таких моментів у сучасному футболі маса. Ну, не панацея відеоповтори, не порятунок, не чарівна паличка.

Найчастіше, навпаки, бере досада, що вони дозволені. Як, наприклад, в тих епізодах, коли за заступ колінної чашечкою фіксують офсайд і скасовують важливий гол. Як, наприклад, в матчі бундесліги "Майнц" - "Фрайбург", в перерві (!) Якого протягом семи (!) Хвилин виконували 11-метровий удар. Як, наприклад, в чемпіонаті Китаю, коли суддя "відкрутив" назад гру, що тривала кілька хвилин, і призначив пенальті.

Таких дивних ситуацій за останні два роки набралося достатньо - в іграх Кубка конфедерацій-2017, чемпіонатах Німеччини, Італії та Китаю, Кубку Голландії ...

Звичний і улюблений футбол через відеоповторів втратив динамічність, видовищність і здоровий глузд. Кажу не в цілому про всім виді спорту, а про конкретні матчах, спотворених відеоповторами і відеоарбітрамі.

УЄФА І відеоповторів

Але ВАР напевно допоміг би і Чакир, і Скоміна.

Хоча ... судді і самі зобов'язані були розібратися в подіях у поле. Без відеоповторів. І без відеоарбітров. Тому що моменти були відкриті: якщо не для самих суддів, то для членів їх бригад - асистентів і / або додаткових асистентів.

Причому тут ВАР? Навіщо тут ВАР? Та ще в його як і раніше експериментальному вигляді - сиром, що не відпрацьований до кінця на всі сто відсотків, з безліччю дір і недоліків.

Саме тому президент УЄФА Александер Чеферін не пускає нововведення в самий розкручений клубний турнір в світі. Тому що керується одним відомим принципом - не нашкодь.

Хочуть Джанні Інфантіно і ФІФА ризикувати іміджем чемпіонату світу - будь ласка, вводите ВАР на першості планети. Подивимося, як нові технології приживуться в цьому турнірі.

Обмовлюся: ФІФА вжила заходів обережності. Замість одного ВАР в кожну бригаду ввійдуть чотири (!). Є надія, що вчотирьох вони спрацюють швидко і безпомилково.

А Чеферін поки придивляється. І, напевно, по-своєму він правий.

І, напевно, по-своєму він правий

П'єрлуїджі Колліна. фото REUTERS

Колліна

Прав в тому, що арбітри елітної групи УЄФА зобов'язані клацати як горіхи ті епізоди, що були в останніх матчах Ліги чемпіонів. Тим більше з урахуванням того, що під рукою є додаткові асистенти - так звані "заворотчікі". дітище П'єрлуїджі Колліни , Який дав зелене світло розширенню суддівських бригад.

Може, пора відмовитися від ідеї італійця, нерідко заважає арбітра? Той сподівається на помічника, помічник не вирішується взяти на себе відповідальність або ж бере її, допускаючи помилку. Так, наприклад, "допоміг" Сергію Карасьова Віталій Мєшков , Після чого російський рефері став ворогом лісабонського "Спортинга".

Або відмовитися від послуг італійця? Він сьогодні сидить на двох стільцях, очолюючи суддів і в ФІФА, і в УЄФА. Правда, в ФІФА до чемпіонату світу підготовкою арбітрів більше займається Массімо Бузакка. Але влітку швейцарець начебто залишить кабінет в Цюріху. Тоді влада Колліни стане безмежною. Може, йому вистачить роботи в ФІФА?

ПРИЧИНИ ПОМИЛОК

Якщо не брати до уваги теорії змов і нагрітих куль, можна припустити, що судді перегоріли. Так, досвідчені арбітри Чакир і Скоміна елементарно перегоріли. У всякому разі, така версія ходить зараз у кулуарах.

До останнього Бузакка і Колліна не відкривали імена рефері, запрошених для обслуговування ігор чемпіонату світу-2018. І тримали в напрузі європейських арбітрів-кандидатів. Начебто це не пішло на користь суддям.

Є й інша думка. Що позначилася політика Колліни, всіляко захищає і оберігає своїх провідних рефері. У якийсь момент у них з'явилося відчуття вседозволеності. Розслабилися.

ЩО РОБИТИ

Сьогодні однозначно правильного виходу немає. Арбітрам потрібно готуватися і не втрачати концентрацію. Їх начальникам - управляти процесом і настроєм рефері.

І всім разом - стежити за експериментом з відеоарбітрамі. Саме експериментом - ніяк інакше поки назвати його не можу.

Наб'ють руку, вироблять потрібну методологію, зможуть домогтися швидких і, головне, правильних дій ВАР, - тоді ласкаво просимо в Лігу чемпіонів.