Полезные материалы

Бесплатнеие методи перевірки контрагента на сайті ФНС Росії

  1. 1. Перевірити наявність реєстрації контрагента в ЕГРЮЛ
  2. експерти
  3. 2. Переконатися в дійсності ІПН контрагента
  4. 3. Перевірити дійсність номера свідоцтва про держреєстрацію контрагента або свідоцтва про присвоєння...
  5. 4. З'ясувати, чи не подавав контрагент в інспекцію документи на держреєстрацію змін (про зміну гендиректора...
  6. 5. Переконатися в тому, що контрагент відсутній в списку компаній, з якими немає зв'язку з їх юридичною...
  7. 6. Перевірити, що адреса, за якою зареєстровано контрагент, не включений в список адрес масової реєстрації
  8. 7. Переконатися у відсутності відомостей про дискваліфікацію гендиректора контрагента
  9. 8. Переконатися, що в керівництві контрагента немає інших дискваліфікованих осіб
  10. 9. Перевірити, що контрагент не може бути перелічений недіючих юридичних осіб, за якими податківці...
  11. 10. З'ясувати, чи немає діючих рішень податківців про зупинення видаткових операцій на рахунках контрагента
  12. 11. Перевірити, чи не прийнято чи власниками контрагента рішення про ліквідацію або реорганізацію компанії
  13. 12. Переконатися, що серед засновників і керівників контрагента немає осіб, неможливість участі яких...

Доцільно зберігати скріншоти з відомостями про контрагента Важливо перевіряти повноваження представника контрагента Ніяка перевірка не дасть повної гарантії сумлінності фірми

З а останні місяці ФНС Росії розробила і впровадила на своєму сайті кілька нових електронних сервісів, які дозволяють додатково перевірити контрагента. Наприклад, дізнатися, чи не припинені чи операції по його рахунках в банках або дискваліфіковані чи його керівник. Втім, і раніше на цьому сайті функціонувало вже кілька сервісів для перевірки контрагентів. Причому більшістю з них можна користуватися безкоштовно.

Редакція журналу склала список доступних на сайті ФНС Росії електронних сервісів, за допомогою яких будь-яка організація або підприємець може безкоштовно перевірити контрагента і з урахуванням отриманих даних вирішити питання про безпеку укладення з ним угоди. А юристи, фінансові директори та інші фахівці (див. Врізку нижче) поділилися досвідом роботи з цими електронними помічниками.

У будь-якому випадку необхідно враховувати, що отримання позитивного висновку навіть по всім перевіряється параметрами не може забезпечити 100-відсоткової впевненості в благонадійності контрагента. Проте проведення такої перевірки свідчить про прояв організацією належної обачності при виборі ділового партнера і допоможе їй відхилити звинувачення податківців в зв'язках з фірмами-одноденками. Тому важливо зберігати і роздруковувати скріншоти з сайту ФНС Росії, що містять відомості про контрагента і його посадових осіб (звичайно, перш за все ті, які свідчать про його сумлінності). Навіть якщо за допомогою цих доказів організація не зможе переконати інспекторів, вони стануть в нагоді їй в суді.

1. Перевірити наявність реєстрації контрагента в ЕГРЮЛ

Перевірити наявність реєстрації контрагента в ЕГРЮЛ

Більшість компаній починають перевірку контрагента з того, що дізнаються, чи числиться він в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб (ЕГРЮЛ). У цьому можна переконатися за допомогою сервісу «Перевір себе і контрагента», який знаходиться в загальному списку електронних сервісів на сайті ФНС Росії (можна також перейти по засланні ).

Для перевірки необхідно знати хоча б найменування юридичної особи. Або замість назви в пошуковий рядок можна ввести його ІПН або свідоцтво про Державну. Масштаби пошуку можна звузити, вказавши в бланку запиту цікавить суб'єкт РФ або навіть точну адресу.

Олексій Кузнєцов, директор Центру енергоефективності ГНЦ РФ ВАТ «НДІ Теплоприбор», зазначив, що за допомогою цього сервісу можна подивитися актуальні на даний момент відомостей про юридичну особу: його ОГРН, ІПН, КПП, поточний найменування (в разі його зміни відбиваються попередні назви) і юридична адреса. Повний збіг цих відомостей з тими, які надав контрагент, і наявність у нього відповідних документів є одними з доказів його надійності. Однак не слід повністю покладатися тільки на ці факти.

На думку Георгія Хурошвілі, керуючого партнера юридичної компанії «Ренесанс-LEX», перевірка наявності контрагента в ЕГРЮЛ не дає ніяких гарантій. Адже в ЕГРЮЛ внесені як сумлінні платники податків, так і одноденки. Звичайно, за датою створення юрособи і кількості записів про внесення по нього в ЕГРЮЛ різних змін можна зробити якісь загальні висновки про контрагента. Наприклад, зареєстрована 5-10 років тому компанія, щодо якої періодично вносилися зміни до реєстру, чи виявиться одноденкою. З іншого боку, не виключено, що за цей час змінилися власники організації і нові власники використовують її для проведення сумнівних операцій, що трапляється нерідко.

Олексій Даньшин, консультант аудиторсько-консалтингової компанії, також рекомендує звертати увагу на дату реєстрації контрагента (дату внесення запису про нього в ЕГРЮЛ). Якщо компанія зареєстрована недавно і пропонує дуже вигідні умови угоди, є привід задуматися, як їй так швидко вдалося освоїти ринок. У цьому випадку експерт рекомендує перед укладенням договору зібрати побільше відомостей і про саму організацію, і про її керівника і засновників. Якщо контрагент не зареєстрований в ЕГРЮЛ, від підписання з ним договору безпечніше відмовитися. Завдяки цьому компанія зможе захистити себе як від господарських, так і від податкових ризиків.

експерти

Дякуємо за сприяння в підготовці матеріалу

Анну Глазкову, фінансового директора Абави Груп

Олексія Даньшина, консультанта аудиторсько-консалтингової компанії

Оксану Ефімьеву, старшого юриста консалтингової компанії

Олексія Кузнєцова, директора Центру енергоефективності ГНЦ РФ ВАТ «НДІ Теплоприбор»

Марію Рудакову, старшого податкового консультанта компанії КПМГ

Сергія Рюміна, керуючого партнера ТОВ «Консультаційно-аудиторська фірма" ІНВЕСТАУДІТТРАСТ "»

Римму Скорохватова, податкового консультанта «Що робити Аудит»

Георгія Хурошвілі, керуючого партнера юридичної компанії «Ренесанс-LEX»

Крім того, Георгій Хурошвілі підкреслив, що на сайті ФНС Росії доступна інформація лише про факт внесення в ЕГРЮЛ записів про юрособу і держреєстрації змін, але не про самих зміни, що відбулися. Не можна в цьому сервісі дізнатися і ПІБ особи, яка має право без довіреності діяти від імені компанії, перевірити види її діяльності або наявність філій або представництв. Тому багато експертів рекомендують додатково запитувати виписку з ЕГРЮЛ по цікавого контрагенту і використовувати інші методи перевірки і електронні сервіси.

2. Переконатися в дійсності ІПН контрагента

Переконатися в дійсності ІПН контрагента

Інший популярний сервіс дозволяє перевірити дійсність ІПН контрагента на поточну дату. Адже навіть якщо юрособа включено в ЕГРЮЛ, його ІПН може бути визнаний недійсним. На жаль, цей факт не завжди відбивається в переліку відомостей про юрособу, розміщених на сайті ФНС Росії.

Особливість сервісу з перевірки ІПН полягає в тому, що він розділений по суб'єктах РФ. Причому місце знаходження комп'ютера, з якого зайшли на сайт ФНС Росії, зазвичай визначається автоматично. Регіон можна змінити або на головній сторінці сайту, або в верху загального списку електронних сервісів. Так, якщо на сайт відомства зайшов користувач з Свердловської області, система запропонує базу ІПН саме з цього регіону. Щоб отримати доступ до бази іншого регіону, необхідно вибрати цікавий суб'єкт РФ.

Ще одна особливість полягає в тому, що по кожному регіону є два сервісу - «Дійсні ІПН юридичних осіб» і «Недійсні ІПН юридичних осіб» (розташовані на сайті в кінці загального списку електронних сервісів). У базі дійсних номерів необхідно вказати, що перевірявся ІПН, а в базі недійсних - можна або перевірити конкретний ІПН, або переглянути весь список за обраним суб'єкту РФ.

Оксана Ефімьева, старший юрист консалтингової компанії, нагадала, що ІПН компанії може бути визнаний недійсним у разі її ліквідації або реорганізації, а також при виявленні у організації кількох ІПН (п. 20 Порядку та умов присвоєння, застосування, а також зміни ІПН, затв. наказом ФНС Росії від 29.06.12 № ММВ-7-6 / 435 @). Таким чином, якщо ІПН контрагента є недійсним, від партнерства з ним безпечніше відмовитися. Адже, крім підприємницьких ризиків, у організації виникнуть проблеми з визнанням витрат по угоді з такою юрособою і з вирахуванням «вхідного» ПДВ по ній.

Втім, більшість експертів вважають, що відсутність ІПН перевіряється контрагента в базі недійсних ІПН є лише одним із доказів того, що він, можливо, не є одноденкою. Причому доказом далеко не найвагомішим.

3. Перевірити дійсність номера свідоцтва про держреєстрацію контрагента або свідоцтва про присвоєння йому ІПН

Перевірити дійсність номера свідоцтва про держреєстрацію контрагента або свідоцтва про присвоєння йому ІПН

Зазвичай в рамках перевірки контрагента, особливо якщо мова йде про укладення значної угоди, компанії запитують у нього копії установчих документів, а також свідоцтв про держреєстрацію та постановці на податковий облік. На сайті ФНС Росії є сервіс «Недійсні свідоцтва», за допомогою якого можна перевірити ці свідчення (знаходиться в загальному списку електронних сервісів). У пошуковий рядок досить ввести серію і номер документа.

Сервіс розділений по суб'єктах РФ (за аналогією з сервісом по перевірці ІПН). Однак існує лише база недійсних свідчень. На жаль, в ній містяться лише серія і номер свідоцтва та дата визнання його недійсним. Ні назва організації, ні її ІПН в цьому сервісі не відображаються, що може утруднити роботу з цією базою. Хоча недійсність навіть одного свідоцтва контрагента повинна насторожити і спричинити більш ретельну його перевірку до укладення договору.

4. З'ясувати, чи не подавав контрагент в інспекцію документи на держреєстрацію змін (про зміну гендиректора або складу учасників)

З'ясувати, чи не подавав контрагент в інспекцію документи на держреєстрацію змін (про зміну гендиректора або складу учасників)

В рамках сервісу «Перевір себе і контрагента» можна також дізнатися про що відбулися у партнера зміни, документи на держреєстрацію яких були подані в інспекцію, але поки ще не зареєстровані. Наприклад, про зміну його найменування або місцезнаходження, складу учасників, призначення нового генерального директора.

З одного боку, наявність подібних змін є непрямим свідченням того, що компанія все-таки існує і веде якусь господарську діяльність. З іншого боку, недавня зміна керівництва підвищує ризик укладання угоди з уповноваженою на те особою.

Відзначимо, що серед результатів пошуку відображаються відомості про дату готовності документів після держреєстрації. Якщо при перевірці контрагента виникли певні сумніви в його сумлінності, можна дочекатися закінчення цієї реєстрації та попросити надати копії документів, що стосуються конкретних змін.

Крім того, результати пошуку містять спосіб, яким компанія подавала документи в інспекцію (особисто або поштою). Використання контрагентом поштових відправлень може навести на висновки про те, що його представники уникають спілкування з податківцями. У цьому випадку доцільно провести більш ретельну перевірку партнера. Хоча не виключено, що йому так простіше взаємодіяти з інспекцією, наприклад через віддаленість її будівлі від офісу організації.

Анна Глазкова, фінансовий директор Абави Груп, підкреслила, що в будь-якому випадку при підписанні з контрагентом договору, актів про виконання робіт або інших документів завжди необхідно перевіряти повноваження особи, що виступає від його імені. Укладення угоди з уповноваженою особою може призвести до того, що за позовом заінтересованої сторони суд визнає її недійсною і вимагатиме повернути все отримане при її виконанні (ст. 166 і 167 ГК РФ).

5. Переконатися в тому, що контрагент відсутній в списку компаній, з якими немає зв'язку з їх юридичною адресою

Переконатися в тому, що контрагент відсутній в списку компаній, з якими немає зв'язку з їх юридичною адресою

Усередині сервісу «Перевір себе і контрагента» є база даних про юридичних осіб, зв'язок з якими за вказаною в ЕГРЮЛ адресую відсутня. Олексій Кузнєцов пояснив, що для користування цим сервісом необхідно вказати на бланку пошуку хоча б один з наступних реквізитів: ОГРН, ІПН або найменування об'єкта аудиту. Якщо компанія числиться в цій базі, це буде відображено в результатах пошуку. Причому буде вказано юридичну адресу, за якою з компанією немає зв'язку.

Звичайно, в цьому випадку не можна стверджувати, що організація є одноденкою. Адже її юридична адреса може збігатися, наприклад, з місцем проживання засновника або генерального директора. У цьому випадку необхідна додаткова перевірка контрагента за іншими ознаками неблагонадійності. У той же час відсутність зв'язку з організацією на юридичну адресу в сукупності з іншими обставинами може привести до того, що податківці вважатимуть її одноденкою.

Сергій Рюмін, керуючий партнер ТОВ «Консультаційно-аудиторська фірма" ІНВЕСТАУДІТТРАСТ "», додав, що відсутність зв'язку з контрагентом за юридичною адресою все одно може зіграти негативну роль. Справа в тому, що в разі проведення податківцями зустрічної перевірки вони навряд чи отримають від такого контрагента відповідь, якщо відправлять запит на цю адресу. Відсутність відповіді перевіряючі, швидше за все, розцінять як доказ того, що угода з цим контрагентом була укладена виключно в цілях отримання необгрунтованої податкової вигоди. Це спричинить донарахування податку на прибуток та ПДВ, а також пені і штрафів. Такої ж думки дотримується Марія Рудакова, старший податковий консультант компанії КПМГ.

Втім, Олексій Даньшин вважає, що від укладення договору з потенційним партнером, який числиться в цьому списку, краще відмовитися. Експерт при цьому звернув увагу на роз'яснення Банку Росії, в яких банкам рекомендовано користуватися правом відмови від укладення договорів з особами, які потрапили в зазначений список (лист від 28.06.12 № 90-Т).

6. Перевірити, що адреса, за якою зареєстровано контрагент, не включений в список адрес масової реєстрації


Перевірити, що адреса, за якою зареєстровано контрагент, не включений в список адрес масової реєстрації

Ще один сервіс на сайті ФНС Росії надає інформацію про так званих адресах масової реєстрації, тобто адреси, за якими зареєстровано кілька юросіб. Ця база знаходиться всередині сервісу «Перевір себе і контрагента». У вікні пошуку необхідно поелементно вказати перевіряється адреса, причому можна вибирати із запропонованих довідників: спочатку суб'єкт РФ, місто, вулицю і номер будинку. Якщо не вводити номер будинку, система покаже всі адреси масової реєстрації на обраної вулиці.

По завершенні пошуку сервіс виводить інформацію про загальну кількість юросіб, зареєстрованих за конкретною адресою, або вказує, що адрес масової реєстрації за вказаними параметрами пошуку не виявлено.

Анна Глазкова зазначила, що зазвичай масовими вважаються адреси, на яких зареєстровано більше 10 компаній, хоча в конкретному регіоні у податківців може бути й інший підхід. Разом з тим в сучасній дійсності адреса, на якому зареєстровані 10 і більше фірм, зовсім не рідкість. Очевидний приклад - бізнес-центри, офісні та торгові комплекси, в яких буває зареєстровано і по 200 реально діючих організацій, а іноді навіть більше.

Олексій Кузнєцов також вважає, що сама наявність декількох компаній за однією юридичною адресою не є приводом для занепокоєння. Однак якщо перевіряється контрагент зареєстрований за адресою, за якою створено понад 10 інших компаній, і будівля, що знаходиться за цією адресою, не є бізнес-центром (це легко перевірити в інтернеті), є підстави для проведення ретельнішої перевірки. Навіть якщо контрагент є добросовісним партнером, реєстрація за такою адресою може спричинити підвищений інтерес з боку податкових органів, що в кінцевому підсумку може призвести до несприятливих податкових наслідків.

7. Переконатися у відсутності відомостей про дискваліфікацію гендиректора контрагента

Переконатися у відсутності відомостей про дискваліфікацію гендиректора контрагента

Нещодавно ФНС Росії запустила новий електронний сервіс « Пошук відомостей в реєстрі дискваліфікованих осіб », Який включений до складу сервісу« Перевір себе і контрагента ». З його допомогою можна дізнатися, чи не був дискваліфікований генеральний директор контрагента, тобто не позбавив його суд права займати цю посаду. Для цього достатньо вказати його прізвище (ім'я, по батькові та дату народження вказувати не обов'язково).

Якщо дискваліфікація застосовувалася, результати пошуку будуть представлені у вигляді таблиці. У ній можна перевірити назву організації та посаду цікавить особи. Крім того, в таблиці вказується термін дії дискваліфікації, дати її початку і закінчення, а також стаття КоАП РФ, відповідно до якої застосована ця міра відповідальності. При відсутності реквізитів пошуку видається весь список записів, внесених до реєстру дискваліфікованих осіб.

Римма Скорохватова, податковий консультант «Що робити Аудит», вважає, що цим сервісом доцільно користуватися не тільки під час перевірки контрагента перед укладенням договору, але також і при підписанні будь-яких значущих документів. Адже якщо до того моменту гендиректор буде дискваліфікований, він не має права виступати від імені компанії і не може видавати іншим особам довіреності на представлення її інтересів. Договори і доручення, підписані дискваліфікованим особою, вважаються недійсними.

Анна Глазкова додала, що виявлення гендиректора контрагента в списку дискваліфікованих осіб - це серйозний привід задуматися про його репутації, а також про репутацію очолюваної ним компанії, а значить, і про перспективи можливої ​​співпраці, які в кінцевому підсумку можуть виявитися не такими вже райдужними.

Сергій Рюмін нагадав, що ФНС Росії веде базу дискваліфікованих осіб лише з 1 січня 2012 року. Раніше цим займалося МВС Росії (постанова Уряду РФ від 06.05.11 № 349). Однак максимальний термін дискваліфікації складає три роки (ч. 2 ст. 3.11 КоАП РФ). Таким чином, громадянин може бути дискваліфікований, але це не відображено в цьому сервісі. Тому якщо виникли якісь сумніви щодо повноважень гендиректора, можна звернутися в свою інспекцію із запитом про конкретну особу. Але така інформація надається платно (лист ФНС Росії від 13.02.14 № СА-4-14 / 2279). Або можна скористатися аналогічним безкоштовним сервісом на сайті (Єдиний федеральний реєстр відомостей про факти діяльності юридичних осіб), розділ «Банкрутства» → «Реєстри» → «Дискваліфіковані особи». Пошук в ньому здійснюється на прізвище особи, що перевіряється або за назвою компанії.

8. Переконатися, що в керівництві контрагента немає інших дискваліфікованих осіб

Переконатися, що в керівництві контрагента немає інших дискваліфікованих осіб

Крім перевірки генерального директора, в реєстрі дискваліфікованих осіб можна також дізнатися, чи не входять до складу інших виконавчих органів компанії дискваліфіковані особи. Наприклад, до складу ради директорів чи наглядової ради. Для цього в картці пошуку потрібно вводити не прізвище особи, що перевіряється, а назва організації або її ІПН. Результати пошуку видаються в тому ж вигляді, що і при перевірці на прізвище конкретної особи.

Можна також скористатися іншим аналогічним сервісом . У ньому пошук ведеться за назвою юрособи або свідоцтво про Державну. Правда, результати пошуку не містять відомостей про дискваліфікований особі, підставі, терміні, дати початку і закінчення дискваліфікації. Так що зручніше користуватися сервісом, що надає доступ до реєстру дискваліфікованих осіб.

Олексій Кузнєцов вважає, що така перевірка не дуже важлива, так як зазвичай досить знати, що не дискваліфікований чи гендиректор організації-партнера. Проте наявність дискваліфікованих осіб в керівництві має насторожити і послужити приводом для додаткових перевірочних заходів. З іншого боку, відсутність цікавить компанії в цьому реєстрі є додатковим плюсом на користь її сумлінності. На цьому наголосила Оксана Ефімьева.

9. Перевірити, що контрагент не може бути перелічений недіючих юридичних осіб, за якими податківці прийняли рішення про виключення з ЕГРЮЛ

Перевірити, що контрагент не може бути перелічений недіючих юридичних осіб, за якими податківці прийняли рішення про виключення з ЕГРЮЛ

За допомогою сервісу «Перевір себе і контрагента» можна також перевірити, чи не є контрагент фактично нечинним юрособою, що підлягають примусовій ліквідації за рішенням податкових органів. Податківці мають право прийняти таке рішення, якщо організація протягом останніх 12 місяців не здійснювала операцій хоча б по одному банківському рахунку і не уявляла звітність до інспекції (п. 1 ст. 21.1 Федерального закону від 08.08.01 № 129-ФЗ «Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців »).

Олексій Даньшин пояснив, що для пошуку в цій електронній базі необхідно вказати ІПН або свідоцтво про Державну компанії, що перевіряється. Наявність контрагента в списку недіючих юридичних осіб, швидше за все, означає, що хтось використовує реквізити колись існував юридичної особи для отримання власної вигоди. Якщо ваша компанія все-таки укладе договір з такою юрособою, податківці напевно заявлять про відсутність належної обачності при виборі контрагента та відмовлять у визнанні витрат по угоді і відрахуванні «вхідного» ПДВ по ній.

Втім, відсутність організації в цьому списку також ще не означає, що вона є добросовісною. Адже щоб інформація про неї з'явилася в цій базі, повинно пройти як мінімум 12 місяців з того моменту, коли компанія припинила діяльність, тобто перестала здавати звітність до інспекції і проводити операції по банківських рахунках. При цьому Олексій Кузнєцов відзначив, що наявність скриншота з датою і негативним результатом пошуку по вказаній базі послужить додатковим аргументом в разі претензій податківців.

10. З'ясувати, чи немає діючих рішень податківців про зупинення видаткових операцій на рахунках контрагента

З'ясувати, чи немає діючих рішень податківців про зупинення видаткових операцій на рахунках контрагента

У лютому 2014 року ФНС Росії презентувала ще один корисний сервіс, який надає інформацію про наявність рішень податкових органів про призупинення операцій по банківських рахунках платника податків та перекладів його електронних грошових коштів (листи від 20.02.14 № ПА-4-6 / 3003 та від 13.02. 14 № НД-4-8 / 2283). Цей сервіс розміщений на сайті відомства в іншому розділі, що не серед електронних сервісів.

Необхідно зайти в розділ «Про ФНС Росії», далі в утриманні сторінки (на синьому фоні) вибрати «Взаємодія з іншими державними установами РФ» → «Взаємодія ФНС Росії з Банком Росії» → «Система інформування банків про стан обробки електронних документів (« БАНКІНФОРМ »)». Або можна перейти по засланні .

Для перевірки в рядку пошуку потрібно вказати ІПН компанії, що перевіряється і БИК будь-якого банку. Олексій Даньшин пояснив, що БИК необхідний, так як сервіс призначений перш за все для банків. Що ж тоді їм може скористатися будь-яка організація.

У результатах пошуку відображаються найменування юрособи та інформація про наявність або відсутність діючих рішень про призупинення операцій на його рахунках в банках. Якщо такі рішення все-таки є, система додатково вказує дату кожного рішення про призупинення операцій, код податкового органу, що прийняв це рішення, і БИК банку, в який воно було направлено.

Георгій Хурошвілі вважає, що отримання такої інформації про контрагента корисно лише для оцінки його фінансового становища, але не більше того. Адже призупинення операцій по банківських рахунках не може однозначно вказувати на те, що власник рахунку є одноденкою.

Разом з тим відсутність у контрагента рахунків, заблокованих податківцями, додасть впевненості при перерахуванні грошових коштів, вважає Ганна Глазкова. Якщо ж ваша компанія є продавцем товарів, робіт або послуг, то наявність рішень про призупинення операцій по банківських рахунках майбутнього партнера підвищує ризик того, що отримати гроші від покупця буде дуже непросто. Не виключено, що реалізовані товари взагалі залишаться без оплати.

Більшість експертів рекомендують при виявленні інформації про блокування банківського рахунку контрагента вимагати від нього пояснень і поки утриматися від перерахування грошей. Найчастіше причини виявляються зовсім буденними: запізнення зі здачею декларації, наприклад через хворобу бухгалтера, або наявність копійчаної недоїмки зі сплати податків, пені або штрафів (п. 1 і 3 ст. 76 НК РФ). Від виникнення таких ситуацій не застрахована жодна, навіть давно і стабільно працююча, компанія.

11. Перевірити, чи не прийнято чи власниками контрагента рішення про ліквідацію або реорганізацію компанії

Перевірити, чи не прийнято чи власниками контрагента рішення про ліквідацію або реорганізацію компанії

У розділі «Перевір себе і контрагента» можна знайти інформацію про майбутню ліквідацію або реорганізацію контрагента. Звичайно, запланована власниками реорганізація компанії - це ще не так страшно, а ось прийняття ними рішення про її ліквідацію однозначно свідчить про те, що від укладення договору безпечніше відмовитися.

зазначена база знаходиться в загальному списку електронних сервісів ФНС Росії. У пошуковому рядку необхідно вказати лише ІПН або свідоцтво про Державну перевіряється контрагента.

Олексій Кузнєцов відзначив, що в разі виявлення компанії в цій базі доцільно запросити від неї додаткові пояснення та копії відповідних рішень. Сумлінна організація в цьому точно не відмовить. Однак відмова в наданні документів слід розцінювати як один з доказів неблагонадійності потенційного партнера.

Крім того, експерт додав, що процес реорганізації, а тим більше добровільної ліквідації є дуже тривалим. Протягом усіх його етапів компанія може здійснювати підприємницьку діяльність і продовжує залишатися звичайним суб'єктом цивільних правовідносин, тобто має право укладати угоди. Головне, вчасно дізнатися про закінчення реорганізації або ліквідації юрособи.

12. Переконатися, що серед засновників і керівників контрагента немає осіб, неможливість участі яких в цій організації підтверджена судом

Переконатися, що серед засновників і керівників контрагента немає осіб, неможливість участі яких в цій організації підтверджена судом

Нерідко в ході виїзних перевірок або судових розглядів у справах, пов'язаних з одноденками, з'ясовується, що засновник або гендиректор компанії не має до неї ніякого відношення. Організацію він не створював, ніяких установчих документів і договорів не підписував. Зазвичай такі фірми реєструються по загублених паспортах.

ФНС Росії з середини 2012 року веде базу зазначених юросіб (наказ від 31.05.12 № ММВ-7-7 / 380 @). Вона є підрозділом сервісу «Перевір себе і контрагента». На жаль, пошук організований тільки за реквізитами компанії, а не по ПІБ фізичної особи. Для цього в пошуковий рядок необхідно ввести її ІПН або свідоцтво про Державну.

Результати обробки запиту містять відомості і про компанії (її назва, ІПН і ОГРН), і про фізичну особу (ПІБ, ким є - засновником або керівником). Крім того, вказуються реквізити судового акта, який встановив неможливість участі конкретної особи в створенні або функціонуванні організації. Його текст можна знайти в картотеці судових рішень на сайті Вищого арбітражного суду РФ.

Марія Рудакова вважає ризикованим укладення договору з контрагентом, який числиться в базі осіб, які відмовилися в суді від участі або керівництва організацією. Причому, навіть якщо угода в дійсності буде проведена, високий ризик того, що податківці звинуватять другу сторону договору у взаєминах з одноденкою, що призведе до виключення витрат по угоді і відмови у відрахуванні «вхідного» ПДВ.

Втім, суди нерідко відзначають, що особа, що заперечує свою причетність до діяльності організації, може мати в цьому особисту зацікавленість (постанова ФАС Поволзької округу від 09.07.12 № А55-26205 / 2010). Це також необхідно враховувати при перевірці контрагента і робити висновки про його благонадійності лише на основі всебічного аналізу, а не на підставі окремих фактів.