Полезные материалы

Ендопротезування суглобів у літніх пацієнтів в ECSTO

Хірурги-ортопеди Європейської клініки спортивної травматології і ортопедії (ECSTO) успішно виконують як планове, так і екстрене ендопротезування суглобів літнім пацієнтам. Буквально на днях наші фахівці провели такі операції двом жінкам - 85-ти і 80-ти років.

Жінки надійшли в клініку майже одночасно: у одній при падінні в день звернення була зламана шийка стегна, у другого діагностований запущений артроз колінного суглоба з вираженим больовим синдромом. За результатами обстеження протипоказань до хірургічного лікування виявлено не було, тому в обох випадках лікарі ECSTO прийняли рішення оперувати пацієнток.

- У літньому віці при переломі шийки стегна остеосинтез (скріплення зламаних кісток металевими фіксаторами) недоцільний, - розповідає   професор, заступник головного лікаря ECSTO Андрій Карданов   (Prof - У літньому віці при переломі шийки стегна остеосинтез (скріплення зламаних кісток металевими фіксаторами) недоцільний, - розповідає професор, заступник головного лікаря ECSTO Андрій Карданов (Prof. Andrey Kardanov) . - Така операція завжди передбачає тривалий (до 6-8 місяців) обмеження навантаження на ногу, а ставити 85-річну пацієнтку на милиці в очікуванні, поки у неї зростеться кістка, не можна, саме тому в таких випадках виконується ендопротезування кульшового суглоба. Більш того, ймовірність зрощення перелому шийки стегна у літніх людей наближається до нуля, тоді як ендопротезування дозволяє повернутися до звичного способу життя буквально через 2-3 тижні. Що стосується іншої пацієнтки, то це була вже її друга операція. Чотири місяці тому я замінив їй один зруйнований колінний суглоб, але, оскільки суглоб другий ноги теж був зруйнований, на тлі збільшення рухової активності це викликало болю, вона знову прийшла до нас. Обидві пацієнтки були успішно прооперовані і виписані через тиждень.

У багатьох лікарнях хірурги відмовляються оперувати літніх пацієнтів через ризик небезпечних для життя ускладнень, однак, якщо при руйнуванні суглоба або переломі шийки стегна не зробити операцію, то людина назавжди втратить здатність ходити і може померти від розвиваються в результаті постільного режиму або зниження рухової активності патологій, наприклад, пневмонії або тромбоемболії. Крім того, постійний біль - це джерело підвищеного артеріального тиску, стресових виразок, підвищення рівня цукру крові.

В ECSTO пацієнтів віком ретельно обстежують і готують до операції не тільки анестезіологи та хірурги, але і терапевти, кардіологи та невропатологи. Призначається комплекс заходів, який знижує ризики негативного впливу на організм операції та анестезії. Як правило, вже через добу прооперованих пацієнтів переводять в звичайну палату, а через 7-8 днів вони йдуть додому на своїх ногах.

Замінити можна будь-який суглоб, але в більш, ніж 90% випадків в заміні потребують тазостегновий і колінний , Особливо, якщо мова йде про літніх людей.

В арсеналі наших хірургів сьогодні є безліч різних модифікацій ендопротезів, як тазостегнового, так і колінного суглобів. У літніх пацієнтів найбільш важливими параметрами, що визначають вибір ендопротеза, є ті, які дозволяють людині після операції вести звичний спосіб життя, не згадуючи про штучне суглобі взагалі. Зокрема, для заміни тазостегнового суглоба використовуються ендопротези з великим діаметром головки, що виключає післяопераційний вивих навіть при дуже слабких м'язах або супутніх неврологічних захворюваннях. Найсвіжіший приклад від проф. карданова : «Операція ревізійного ендопротезування кульшового суглоба у пацієнтки 82 років з повторюваним вивихом головки ендопротеза, встановленого в Німеччині 6 років тому. Протягом 5 років після операції ніяких проблем з імплантованим німецькими колегами суглобом не було, однак протягом останнього року після перенесених неврологічних захворювань м'язи оперированной ноги стали помітно слабкіше, що стало причиною вивихів головки ендопротеза при самих звичайних рухах. Кожен вивих вимагав вправляння під загальним наркозом, причому один раз вправляти головку ендопротеза довелося відкрито. Нам не залишалося нічого іншого, як замінити два компонента німецького суглоба - чашку і головку. Знову встановлені компоненти виключають саму можливість вивиху, дозволяючи при цьому користуватися ногою в повному обсязі. Звичайно, ревізійне протезування - це більш складна технічно і більш яка загрожує ускладненнями операція, проте в даному випадку все пройшло по максимально сприятливим сценарієм ».
В арсеналі наших хірургів сьогодні є безліч різних модифікацій ендопротезів, як тазостегнового, так і колінного суглобів

Зазвичай застосовуються ендопротези з безцементного фіксацією в кістки, однак, якщо интраоперационно визначається виражений остеопороз (розм'якшення кісток), хірург робить вибір на користь цементної фіксації, що, як і в першому випадку, дозволяє двавать повне навантаження на ногу вже на наступний день після операції.

При виборі типу ендопротеза для заміни колінного суглоба важливо орієнтуватися на стан зв'язкового апарату коліна. У ситуації, коли є виражений дисбаланс або застаріле пошкодження зв'язок колінного суглоба, потрібно застосування стабілізованого ендопротеза. Конструкція такого суглоба дозволяє абсолютно нормально користуватися ногою навіть при повній відсутності зв'язок. Фіксація колінного ендопротеза до кістки завжди за допомогою кісткового цементу, це дозволяє почати реабілітацію і ходьбу з навантаженням в ті ж терміни, що і після заміни тазостегнового суглоба.
При виборі типу ендопротеза для заміни колінного суглоба важливо орієнтуватися на стан зв'язкового апарату коліна

Існує думка, що ендопротезування - це операція, пов'язана з великою крововтратою. Однак при правильних діях хірурга, коли операція триває годину-півтори, а розрізи тканин мінімальні (7-10 см. Для тазостегнового і 12-15 - для колінного), крововтрата становить близько 200-400 мілілітрів. У рідкісних випадках, коли заповнення крові все ж потрібно (важкі посттравматичні артрози, складне ревізійне ендопротезування, протезування при онкології), необхідні компоненти крові завжди є в наявності в реанімаційному блоці клініки.

- «Ми повертаємо радість рухів», - так звучить девіз нашої клініки, тому, слідуючи йому, ми вважаємо, що право на активне життя має кожна людина незалежно від віку. 70, 80, 90 років - це ж не межа, - підсумовує Андрій Карданов . - Люди повинні ходити на своїх ногах до останнього, і саме тому ми прагнемо оперувати літніх пацієнтів, даємо їм шанс продовжувати нормально жити. Буквально на наступному тижні планується заміна колінного суглоба у пацієнта 86 років - він не тільки продовжує працювати, а й водить автомобіль, займається фізкультурою в домашньому спортзалі. Вчасно виконана малотравматичная операція, адекватне післяопераційне ведення і реабілітація гарантують нашим пацієнтам можливість рухатися без болю, продовжувати обслуговувати себе, не бути тягарем для оточуючих.