Полезные материалы

Операція по заміні тазостегнового суглоба

  1. Міняти чи тазостегновий суглоб?
  2. Як проводиться операція з ендопротезування?
  3. Яку анестезію використовують під час ендопротезування?
  4. Як підготуватися до ендопротізірованію?
  5. Що відбувається після операції?
  6. Що відбувається після виписки з лікарні?

У підрозділі хірургії суглобів клініки Іхілов працює команда фахівців з величезним досвідом в ендопротезуванні кульшових суглобів

Тазостегнові суглоби - найбільші суглоби тіла людини. Тазостегнові суглоби з'єднують ноги з тілом. На тазостегнові суглоби припадають великі навантаження. Травмований і хворий тазостегновий суглоб приносить великі страждання людині.

Тазостегновий суглоб складається з тазової кістки, вертлюжної западини, голівки стегна і шийки стегнової кістки. По краях кульшової западини знаходиться, зміцнює тазостегновий суглоб, вертлужная губа (волокнисто-хрящове освіту).

Усередині вертлюжної западини знаходиться голівка стегнової кістки, що з'єднується за допомогою шийки. Нижче шийки стегнової кістки - великі і малі вертіла, стегнові і сідничні м'язи.

Зміцнюють тазостегновий склад зв'язки суглобової капсули. Головка стегнової кістки покрита суглобовим хрящем, який дозволяє їй м'яко ковзати. Куляста поверхню головки дозволяє здійснювати кругове обертання стегна.

Суглобовий хрящ між кістками грають важливу роль в якості амортизатора при ходьбі, стрибках і бігу. Руйнування хряща оголює кістки. Це призводить до сильного болю і обмежує рух.
Є кілька причин, що призводять до руйнування хряща:

  • Травми і удари тазостегнового суглоба
  • Ерозії кісток (остеоартрози витончують хрящ)
  • Ревматоїдний артрити, подагра та інші системні захворювання
  • аутоімунні захворювання
  • Недолік колагену і т.д.

В Ізраїлі ерозією хряща страждають близько 80% пацієнтів у віці до 65 років. Медикаментозне лікування може тільки полегшити біль, але не може допомогти зупинити ерозію хряща.

Тонка, гладка тканина, яка називається синовіальна оболонка, починається по колу круглої зв'язки в ямці на голівці стегнової кістки. Синовіальная оболонка огортає круглу зв'язку, доходить до вертлюжної западини, переходячи на її дно, покриває жирову подушку. Вона переходить з вертлюжної западини на внутрішню поверхню фіброзної сумки, а з неї - на шийку стегна і там, утворивши перехідну складку, доходить до початку хряща.

Як правило, всі компоненти суглоба працюють разом і виробляють плавний рух. Але через те, що тазостегновий суглоб має велику вагове навантаження всього тіла при ходьбі, бігу і перенесення важких предметів, він зношується, піддається різним чинникам ризику і хвороб.
Як правило, всі компоненти суглоба працюють разом і виробляють плавний рух
Причинами поразки тазостегнового суглоба є:

  • Травми і удари, переломи шийки стегна
  • Некрози голівки стегна
  • Запалення суглобів (інфекційні ускладнення)
  • гормональні зміни
  • Цукровий діабет
  • перевантаження суглоба
  • Повне руйнування голівки стегна
  • Зношена хрящова тканина
  • Дисплазія (вроджені деформації тазостегнового суглоба)
  • Артрози і артрити тазостегнового суглоба
  • Зайва вага
  • остеопороз
  • Порушення обміну речовин і кровообігу
  • Системні захворювання
  • Хронічний стрес і ін.

Проблеми в тазостегновому суглобі можуть виникнути в будь-якому віці. Біль в тазостегновому суглобі може бути викликана серйозними неврологічними захворюваннями хребта, паховими грижами і патологічними процесами в черевній порожнині.
В Ізраїлі, коли пацієнтові не допомагає консервативне лікування, болезаспокійливі препарати і фізіотерапія, а кожен крок викликає нестерпний біль, наприклад, через артрозу тазостегнового суглоба, перелом шийки стегна або пошкоджений хрящ, то лікар-ортопед рекомендує ендопротезування кульшового суглоба.
Ендопротезування кульшових суглобів відновлює втрачену можливість безболісно рухатися і відновлює функції кінцівок.

Міняти чи тазостегновий суглоб?

В Ізраїлі понад 90% пацієнтів досить результатами ендопротезування кульшового суглоба. У людей з'явилася можливість вільно рухатися, повністю зникла кульгавість, усунена біль в суглобі, відпала необхідність користуватися додатковими опорами.
Пройшовши повний курс реабілітації після заміни тазостегнового суглоба в Ізраїлі, пацієнти можуть самостійно пересуватися: ходити, плавати, грати в гольф, навіть їздити на велосипеді. Важливо пам'ятати: заміна тазостегнового суглоба, особливо, якщо це пов'язано з артритом, не дозволить інтенсивно займатися спортом, бігати, ходити на лижах і стрибати. Штучний суглоб має обмежений діапазон руху, в порівнянні зі здоровим тазостегновим суглобом. Але в повсякденному житті - прості рухи, ходьба без болю і милиць значно підвищують якість життя. Штучні імплантати тазостегнового суглоба розраховані на 15-20 років експлуатації. Після закінчення цього терміну вони замінюється новими.
Моделі ендопротезів тазостегнового суглоба в Ізраїлі постійно оновлюються. В даний час налічується близько 70 видів різних конструкцій. Успіх процедури ендопротезування кульшового суглоба залежить від суворого виконання пацієнтами спеціальної програми реабілітації та рекомендацій лікаря. Пацієнту дається інструкція про те, як чинити дозовані навантаження на оперовану ногу фізичними вправами.

Як проводиться операція з ендопротезування?

Ендопротезування кульшового суглоба - найпоширеніший метод заміни тканин тазостегнового суглоба. Ця складна високотехнологічна, артроскопічна мініінвазивна операція вимагає майстерності хірурга-ортопеда і досвіду його помічників.

Залежно від характеру ураження суглоба, лікар-ортопед вирішує, який вид конструкції ендопротеза використовувати кожному конкретному пацієнту. До операції вивчається загальний стан здоров'я пацієнта, причини захворювання суглоба і т. Д.
Мініінвазивна операція ендопротезування кульшового суглоба триває 2-3 години. Пацієнт лежить на боці, нога згинається і фіксується до столу.
Перший етап операції заміни тазостегнового суглоба - підготовка доступу до суглоба. Дуже важливий етап. Проводиться поздовжній розріз завдовжки 15-20 см уздовж суглоба. Сучасна техніка дозволяє мінімально травмувати м'язи і тканини. Надалі це допоможе швидко відновити рухові функції кінцівки. Під час цього етапу операції хірург-ортопед спеціальними мініінвазивних інструментами видаляє пошкоджені кістки, хрящі суглоба і т.д. Кісткові структури готуються до установки імплантату.
Другий етап операції ендопротезування кульшового суглоба - установка штучного протеза. Ендопротез може бути металевим, керамічним, пластиковим або комбінованим (в залежності від проблеми суглоба). Ендопротез кульшового суглоба складається з ніжки, головки, чашки і вкладиша - кожна з частин має свій розмір. Спочатку вставляється металевий стрижень в центрі верхньої частини стегнової кістки. Потім, вставляються головка і вкладиш, що забезпечують рух ноги.
Хірург-ортопед вправляють голівку, перевіряє довжину кінцівки, амплітуду руху, підбирає і встановлює (за розміром) ендопротез кульшового суглоба. Підбирається вузол тертя і вибирається матеріал ендопротеза. Після первинної фіксації і перевірки довжини кінцівки, ендопротез кульшового суглоба фіксується спеціальним хірургічним кістковим цементом або спеціальним розчином (без цементу), приростає до кістки. Іноді, під час однієї операції замінюють два суглоба - тазостегновий і колінний.
Третій етап операції ендопротезування кульшового суглоба - завершальний. Рану ретельно промивають антисептиками, пошарово вшивають тканини. На верхній шар шкіри накладають спеціальні скоби.

На верхній шар шкіри накладають спеціальні скоби

Яку анестезію використовують під час ендопротезування?

У більшості випадків ендопротезування кульшового суглоба в Ізраїлі виконується під загальним наркозом. Пацієнт абсолютно не відчуваючи болю при глибокому медикаментозному сні. Анестезіологами враховуються особливості стану здоров'я кожного пацієнта. Іноді, перевага віддається епідуральної анестезії, при якій пацієнт знаходиться в ясній свідомості протягом всієї операції. В Ізраїлі застосовується і комбінована спінальної-епідуральна анестезія. У будь-якому випадку, завжди враховується високий рівень захисту організму пацієнта. Останнім часом, в лікарні Іхілов успішно використовується комбінована анестезія. Пацієнт перебуває під наркозом від 1 до 2-х годин. Анестезіолог постійно спостерігає за станом пацієнта. У дуже рідкісних випадках буває різке падіння тиску і пульсу або алергічні реакції.
Під час проведення ендопротезування кульшового суглоба застосовуються лікарські препарати для профілактики інфекційних ускладнень.

Як підготуватися до ендопротізірованію?

При підготовці до ендопротезування кульшового суглоба необхідно принести висновок лікаря, діагноз і список ліків, що приймаються. Аналізи крові: кількість, біохімія і коагуляції; результати ЕКГ, рентген тазостегнового суглоба в двох проекціях. Іноді для уточнення діагнозу, потрібні додаткові зображення хворого або травмованого суглоба. Для візуальної діагностики застосовуються МРТ та комп'ютерна томографія.
Хронічні хворі повинні принести дозвіл від лікарів-фахівців. Наприклад, від кардіолога - пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, якщо Ви перенесли інсульт, то потрібен дозвіл від лікаря-невропатолога і т.д.
За тиждень до операції з ендопротезування тазостегнового суглоба необхідно припинити прийом антикоагулянтів .. Про це обов'язково повідомити хірурга або лікаря.
За 6 годин до операції з ендопротезування тазостегнового суглоба припинити приймати їжу. Не курити.
Безпосередньо перед операцією необхідно зняти зубні протези, ювелірні прикраси та ін. З дозволу анестезіолога, можна прийняти заспокійливий засіб, щоб зменшити відчуття тривоги.

Що відбувається після операції?

Після хірургічної процедури ендопротезування кульшового суглоба пацієнт залишається у відділенні реанімації під наглядом, поки не пройде вплив наркозу.
Потім, пацієнта переводять в палату. Через кілька годин йому допомагають встати з ліжка, і мережу в крісло. Через 1-2 дня, пацієнт вже може стійко стояти і ходити з підтримкою. Весь цей час пацієнт отримує необхідні протизапальні і болезаспокійливі ліки.
В відділенні ортопедії лікарні Іхілов (Сураські) пацієнт отримує спеціальні інструкції і навички про правильний догляд за місцем розрізу. Правильне поведінки пацієнта при замінений суглобі дозволить легко пройти довгий відбудовний період - від 3 до 6 місяців. Все залежить: від виду операції, загального стану здоров'я і успішної програми реабілітації.
Пацієнт вчиться напружувати м'язи стегна і гомілки. Вправи збільшують приплив крові до м'язів, допомагають запобігти набряклість і тромби. Вправи виконуються під керівництвом досвідченого фізіотерапевта.
Госпіталізація після ендопротезування кульшового суглоба, як правило, триває близько 7 днів.

Що відбувається після виписки з лікарні?

Вийшовши з лікарні, пацієнт уже знає, що процес відновлення можна прискорити, якщо все робити правильно. Після виписки з лікарні, пацієнт продовжує користуватися милицями або ходунками.
Під час відновного періоду після ендопротезування кульшового суглоба необхідно підтримувати чистоту і гігієну - особливо в області розрізу.
Кілька місяців після ендопротезування кульшового суглоба, пацієнт продовжує перебувати під наглядом ортопеда і фізіотерапевта. Таким чином, у пацієнта закріплюються навички, підвищується рівновагу і стійкість при ходьбі.
Якщо після операції у Вас несподівано з'явилися такі симптоми:

  • ознаки інфекції: висока температура, лихоманка
  • набряки не проходять
  • біль не припиняється
  • кровотеча і виділення з розрізу
  • постійна нудота
  • оніміння, пощипування і поколювання в ногах
  • наявність крові в сечі

Негайно зверніться до лікаря!

Після ендопротезування кульшового суглоба бажано ще в стаціонарі напружувати м'язи стегна, займатися дихальними вправами під наглядом лікаря.

  • Місце надрізу завжди має бути чистим і сухим.
  • Не можна сильно згинати ногу (більш ніж на 90 градусів).
  • Не можна різко повертати ногу вправо вліво, щоб уникнути вивиху.
  • Правильно переміщати стегна і оперовану ногу.
  • Спати бажано на спині або здоровому боці.
  • Дотримуватися збалансованої дієти. Контролювати залізо і кальцій, які необхідні для якнайшвидшого загоєння тканин і відновлення м'язової сили. Вживати такі продукти як: м'ясо, риба, кунжутне насіння, овочі і фрукти, горіхи, гарбузове насіння і ін.
  • Уникати стресів і хвилювань.
  • Уникати інтенсивних фізичних навантажень.
  • Використовувати спеціальну подушку, щоб зменшити навантаження на новий суглоб.
  • Кожен день робити вправи для відновлення втрачених функцій.
  • Вести здоровий спосіб життя.

Міняти чи тазостегновий суглоб?
Як проводиться операція з ендопротезування?
Яку анестезію використовують під час ендопротезування?
Як підготуватися до ендопротізірованію?
Що відбувається після операції?
Що відбувається після виписки з лікарні?
Міняти чи тазостегновий суглоб?
Як проводиться операція з ендопротезування?
Яку анестезію використовують під час ендопротезування?
Як підготуватися до ендопротізірованію?