Полезные материалы

Розминка перед тренуванням. Як правильно її провести.

Ми захоплюємося стійкістю Миколи Тищенка - захисника олімпійської збірної СРСР з футболу 1956 року народження, дограти до кінця найважливіший півфінальний матч з переломом ключиці;  ми дивуємося волі триразового олімпійського чемпіона з греко-римської боротьби Олександра Кареліна, після   важкої травми   - відриву великого грудного м'яза, який повернувся на килим і став переможцем Олімпіади;  ми схиляємо голову перед великим   Ленсом Армстронгом   , Який зумів перемогти рак і виграв після цього шість разів поспіль найвідомішу велогонку в світі - «Тур де Франс» Ми захоплюємося стійкістю Миколи Тищенка - захисника олімпійської збірної СРСР з футболу 1956 року народження, дограти до кінця найважливіший півфінальний матч з переломом ключиці; ми дивуємося волі триразового олімпійського чемпіона з греко-римської боротьби Олександра Кареліна, після важкої травми - відриву великого грудного м'яза, який повернувся на килим і став переможцем Олімпіади; ми схиляємо голову перед великим Ленсом Армстронгом , Який зумів перемогти рак і виграв після цього шість разів поспіль найвідомішу велогонку в світі - «Тур де Франс». Ні числа прикладів мужності і самовідданості, спортсмени в усі часи здійснювали і будуть здійснювати справжні подвиги.

Але, це - спорт вищих досягнень, де робота через «не можу», робота на межі і навіть за межею людських можливостей - реалії, сувора дійсність, невід'ємна складова професійного спорту. Саме тому з подивом і нерозумінням сприймаються факти одержання травм при виконанні вправ в рядовий, «Домашньої» , Дуже далекою від змагальної обстановки, яка потребує від спортсмена надприродних вольових і фізичних зусиль.

Кращий спосіб запобігання травм - це їх профілактика. А найкраща профілактика травм - це розминка. Тому поговоримо про користь розминки, адже, хворобу краще попередити, ніж лікувати. Може виникнути питання - а для чого вона потрібна? Невже не можна обійтися без неї? І взагалі - що це таке, розминка?

Розминка - це підготовка організму до майбутнього навантаження в основній частині тренування. Під час розминки відбувається розігрів організму - не вдаватимемося в медичні подробиці, але за даними ряду досліджень температура м'язів піднімається з 34 до 38 градусів, частота серцевих скорочень може зростати до 160-180 ударів в хвилину, при цьому підвищується інтенсивність обміну речовин, прискорюється приплив свіжої, насиченою киснем крові, підвищується еластичність м'язів, зв'язок і сухожиль, що, в свою чергу, зводить до мінімуму ризик отримання розтягувань, надривів і вивихів і інших травм. Характерна риса розминки - підвищення витривалості (без проведення розминки втома настає набагато швидше).

Експерти виділяють в розминці дві частини: загальну і спеціальну. Загальна розминка в основі своїй єдина для всіх видів спорту:

  • вправи в русі: ходьба, вправи в ходьбі, біг, вправи в бігу;
  • загально-розвиваючі вправи на місці; принцип виконання - зверху вниз: потягують вправи, вправи для м'язів рук і плечового пояса, вправи для м'язів тулуба, вправи для м'язів всього тіла.

А ось далі настає спеціальна частина - тут істотну роль грає специфіка виду спорту: легкоатлет приступає до виконання спеціальних бігових вправ ; футболіст виконує різні вправи з м'ячем на місці і в русі, удари і обведення; штангіст, гиревик або бодібілдер - руху, майбутні в основній частині заняття, але з набагато меншою вагою і з великою кількістю повторень; одноборець - прийоми страховки, спеціальні вправи на килимі, імітацію ударів, найпростіші сутички. Багато атлетів виконують в кінці розминки вправи на розтяжку. Одним з основних ознак готовності організму до тренування є, поряд з підвищенням частоти дихання і серцебиття, виділення поту. «Розігріли» - кажуть спортсмени.

Тривалість розминки може займати від 15 до 30 хвилин, в залежності, крім виду рухової активності, від рівня підготовки, завдань на майбутню тренування, погодних умов, віку і статі атлета.

Про недоцільність проведення розминки може міркувати тільки ледар-торопига, якому ліньки витратити кілька хвилин на початку заняття, але не шкода місяців відновлення після отриманої травми. Такий «горе-атлет» ніколи не забуде прогріти двигун свого автомобіля, збираючись на ту ж тренування, але вважатиме непотрібним затратити чверть години на безсумнівно більш важливий розігрів - підготовку свого тіла до фізичних навантажень. Повірте, ніколи жоден грамотний спортсмен не стане виконувати так звану контрольну «примірку», заздалегідь не розім'ялися.

У сучасному спорті немає чемпіонів, які нехтують розминкою. Тут можна і потрібно згадати і взяти за зразок підготовку артистів балету - обов'язкова робота біля верстата протягом 40-45 хвилин двічі в день плюс як мінімум півгодини перед виходом на сцену. Готують свій голос до виступу і оперні співаки - вони виспівує, виконуючи спеціальні вправи в диханні і вправи на голосові зв'язки, які допомагають, чи не зриваючи голоси, розкритися їх таланту у всій потужності і красі. Навіть в такому приємному занятті, як відвідування парної, теж необхідна підготовка - перед «капітальними» заходами з віником досвідчені банщики обов'язково роблять один-два прогревочних «підходу».

Розминка - це найважливіша складова зростання фізичних і естетичних показників тренованості атлета - сили, витривалості, гнучкості, швидкості і краси статури. Головне - це почуття міри - розминка не повинна викликати стомлення і відбивати бажання продовжувати заняття. І тут головним радником виступає організм, тіло атлета.

Невелике літературне відступ. В одній зі своїх чудових книг Марк Лазаревич Галлай, Герой Радянського Союзу, заслужений льотчик-випробувач, розповідаючи про славну і героїчну роботу своїх колег-льотчиків, приходить до висновку, що будь-який випробуваний літак перед тим, як «показати свій норов» дає зрозуміти маленької і ледь помітною технічною несправністю про що насувається несправності великий - аварії, і необхідно володіти відмінним льотним чуттям і досконалим технічним слухом, щоб зуміти цей натяк почути і запобігти катастрофу, що насувається.

Давайте дружити зі своїм тілом, давайте вчитися розуміти його, слухати і допомагати йому. Ніякої інструктор, ніякої лікар не знає наш організм краще нас самих. Дотримання правильної техніки рухів, грамотно, зі знанням справи спланована, інтенсивна, до поту розминка - ось основа, фундамент майбутньої тренування. Неквапливість, вдумливість і навіть мудрість - саме ці якості повинні стати нашими союзниками і нашими помічниками, щоб, не дай Бог, не трапилася травма. Не треба форсувати навантаження, наші м'язи пам'ятають відчуття сили, нашу свідомість пам'ятає, що це таке - «м'язова радість». Ніколи не забувайте, що головний тренер - це розум.

Може виникнути питання - а для чого вона потрібна?
Невже не можна обійтися без неї?
І взагалі - що це таке, розминка?