Полезные материалы

Караганда спортивна

  1. СПОРТКОМБІНАТ ім. Нурк Абдірова
  2. Стадіон «Шахтар»
  3. Центр боксу ім. Серика Сапієв
  4. Спортивна база центру підготовки олімпійського резерву
  5. Плани на найближче майбутнє

У світлі успішного виступу наших спортсменів на літній Олімпіаді в Лондоні розвиток спорту в Караганді отримало додатковий імпульс.

Якщо шахтарський край може виховувати чемпіонів, що займають перші місця на п'єдесталах пошани світових спортивних змагань, варто задуматися про те, які умови створюються в регіоні для розвитку такого важливого аспекту соціальної та національної політики держави, як спорт. Отже, ми продовжуємо огляд спортивних об'єктів Караганди.

СПОРТКОМБІНАТ ім. Нурк Абдірова

Саме з відкриттям цього спорткомплексу в далекому 1958 року Караганда зажила спортивним життям. Сьогодні тут розташовуються плавальний басейн, два зали боротьби і зал боксу. Ще кілька років тому об'єкт перебував в досить жалюгідному стані. На початку 2011 року тут завершено капітальний ремонт за програмою «Дорожня карта», з бюджету на його проведення виділили 365 мільйонів тенге. Це був перший капремонт будівлі за його піввікову історію.

До речі, відремонтувати спорткомплекс було не так-то просто. Об'єкт - пам'ятник архітектури, знаходиться під охороною держави, значно видозмінювати його фасад заборонено законом. Перед початком робіт чиновникам треба було визначитися з ходом ремонту і тими змінами, яким може бути піддано будівлю. Тоді міський акимат оголосив конкурс серед карагандинських дизайнерів і архітекторів. Їм запропонували розробити дизайн-проекти приміщення басейну і тренувальних залів. Фасад же повинен був зберегти свій первісний вигляд. Всього на конкурс було представлено сім робіт. Переможцю обіцяли здійснення авторського нагляду при реалізації проекту і грошовий приз у розмірі 150 тисяч тенге. Треба сказати, що багато дизайнерів тоді все ж порушили правила конкурсу та посягнули-таки на фасад.

Наприклад, Марина Забитіна запропонувала пофарбувати фасад в оливковий або світло-бежевий колір, щоб кілька його виділити. Дизайнер Меіржан Жусупбек пропонував осучаснити фасад будівлі, виклавши його цеглою, і виділити головний вхід, спорудивши над ним козирок-навіс. На його думку, будівля хоча і має історичну цінність, виглядає саме по собі непрезентабельно і несучасно.

Ідея з конкурсом не мала успіху. Напевно, тоді чиновникам думки дизайнерів здалися надто сміливими. Гідного, на їхню думку, проекту так і не знайшлося, а терміни початку і кінця ремонту тиснули. В результаті виграв тендер підрядникам довелося ремонтувати СПОРТКОМБІНАТ, максимально зберігаючи його первісний вигляд.

Упор був зроблений на технічне оснащення басейну, так як саме басейн - головна визначна пам'ятка СПОРТКОМБІНАТ. У порівнянні з іншими водними резервуарами Караганди він кілька виграє в розмірах. Правда, басейн в реконструйованому рік тому спорткомплексі «Жастар» в Теміртау в два рази більше - довжина доріжок становить 50 метрів. По відношенню до цього басейну доречний спортивний термін «велика вода» - тут проходять змагання з плавання серед дорослих. Що ж стосується басейну в спорткомплексі Абдірова, то тут проходять обласні та міські змагання юнацьких чемпіонатів. Для дорослих спортсменів параметри басейну дозволяють проводити Кубок Казахстану зі стрибків у воду. Найбільша глибина - чотири з половиною метра, найменша - півтора метра, довжина басейну становить 25 метрів, ширина 13 метрів.

Але найголовніше тут не розміри і глибина, а постійно оновлюється вода з власної свердловини, спеціально передбаченої ще в далекі радянські роки для водопостачання басейну. У спорткомплексі є насосна станція. Вода чотири рази на добу проходить серйозну систему очищення шляхом фільтрації, а спеціальні лампи ультрафіолету вбивають залишилися мікроби і знижують запах хлору, властивий воді в басейнах. До того ж в найближчому майбутньому в приміщенні, де розташовується басейн, підвищиться температура повітря, тобто стане помітно тепліше. В даний час ремонтується горищне приміщення комплексу - утеплювальний шар буде повністю замінений.

- У нас на кількість жителів є певні норми за кількістю басейнів, - розповідає в. о. начальника обласного управління туризму, фізичної культури і спорту Наталія Сухорукова. - За цими нормами, в області на кількість жителів має бути не менше 13 басейнів. Їх катастрофічно не вистачає. Басейн само по собі дуже витратне будівництво. І він доріг у змісті, звідси випливають невтішні висновки.

Крім басейну в спорткомплексі після ремонту змінилися і інші приміщення Крім басейну в спорткомплексі після ремонту змінилися і інші приміщення. У залі боксу діють ринг, доставлений з Новосибірська, і нове електронне табло. Груші та інший спортивний інвентар виготовили на замовлення. Єдине, що не змінилося, - це знаменитий гонг, напевно вже став спортивним раритетом, гідним місця в одному з музеїв міста, так як використовується він суддями під час спортивних змагань ще з 70-х років, хоча зали спорткомплексу тепер оснащені сучасним обладнанням, в тому числі і електронним гонгом. Восени в спорткомплексі з'явиться новий тренажерний зал.

- Зараз в порожньому підвальному приміщенні СПОРТКОМБІНАТ площею 120 квадратних метрів проводиться ремонт, - розповідає Аблахат Мендібаев, інженер СПОРТКОМБІНАТ ім. Н. Абдірова. - У майбутньому тут розташують тренажерний зал з новим обладнанням, окремими душовими та роздягальнями. Тут будуть займатися учні спортивних шкіл Караганди. У вільний від цих занять час тренажерний зал за абонементами буде доступний населенню міста.

Стадіон «Шахтар»

Один з найстаріших спортивних об'єктів Караганди був побудований, як і СПОРТКОМБІНАТ ім. Н. Абдірова, в 1958 році. Основною частиною комплексу є футбольний стадіон на 19 тисяч місць - домашній стадіон для футбольного клубу «Шахтар». На території комплексу також розташовані зал хокею з шайбою і м'ячем, запасне поле зі штучним покриттям, поле з природним газоном, тенісні корти, зали настільного тенісу, важкої атлетики, боксу, велоспорту, міську ковзанку.

У 2001 році на стадіоні проводилися ремонт і реконструкція, було укладено нове футбольне поле з натуральним газоном, проведена реконструкція трибун, по периметру поля з'явилися бігові доріжки У 2001 році на стадіоні проводилися ремонт і реконструкція, було укладено нове футбольне поле з натуральним газоном, проведена реконструкція трибун, по периметру поля з'явилися бігові доріжки. Після проведення цих робіт минуло понад десять років, і сьогодні стадіон знову помітно постарів. Зараз тут проводиться поточний ремонт. Крім цього керівництво будує плани щодо поліпшення інфраструктури. До речі, днями стало відомо, що біля стадіону новий директор. Посада зайняв В'ячеслав Мазитов, інженер-механік за фахом, закінчив КарГТУ. В інтерв'ю нашій газеті В'ячеслав Нілович розповів про найближчі плани.

- Стадіон знаходиться в зоні підробки, ми запрошували фахівців «Промбудпроект», вони обстежили конструкції споруд і рекомендували посилення опорних бетонних конструкцій північній і східній трибун.
Також потрібно зробити гідроізоляцію стиків між сидіннями, щоб туди не потрапляла вода. Ці роботи заплановано на найближчий час.

Запилені сидіння трибун і бруд на стадіоні, на що скаржаться багато вболівальників, директор пояснює складними кліматичними умовами і менталітетом деяких громадян-уболівальників, які приходять на матчі з пакетами харчів і газетами.

- Це неминуча проблема, у нас відкритий стадіон, якби він був критим манежем, було б по-іншому. Ми працюємо за планом, до матчу сміття немає, але якщо на матч приходить 10000 чоловік ... самі розумієте, не всі прибирають за собою сміття.

У 2006 році стадіон «Шахтар» отримав ліцензію УЄФА, що дає право проводити міжнародні матчі. Один з таких значущих матчів пройшов тут в липні цього року. У зв'язку з тим, що карагандинський клуб «Шахтар» в минулому році став чемпіоном РК в прем'єр-лізі сезону 2011-2012 рр., У команди з'явилася можливість вийти на матчеві ігри клубних ігор Ліги чемпіонів. Так, 24 липня «Шахтар» провів гру з футбольним клубом Чехії.

- Перед кожною грою прем'єр-ліги приїжджає інспектор Казахстанської федерації футболу, - розповідає В'ячеслав Мазитов. - Він обстежує поле - якість трави, відсутність витоптаних проміжків, розмітку. Нарікань не було. Інспектор УЄФА з Бельгії також прийняв стадіон перед проведенням міжнародного матчу «Шахтар» - «Слован».

До проведення ігор міжнародного рівня ще попереднє керівництво стадіону готувалося заздалегідь. У 2009 році встановили козирок на східній трибуні, передбачений стандартами УЄФА, і щогли з прожекторами, які якісно висвітлюють поле.

- Звичайно, ремонт, реконструкція - це не будівництво нового ... Але у нас є ідеї поліпшення інфраструктури. Запустили рампу для ролерів, зробили невелику пірамідку і інші пристосування для екстремального катання на роликах. Зараз багато ролери в Караганді катаються на міських площах, ми надаємо їм якісний роллердром. Також на стадіоні буде обладнаний майданчик для паркурщиків, її ескіз розробив карагандинський паркурщик Олександр Суворов.

В'ячеслав Мазитов пролив світло і на ситуацію зі стадіоном «Ливарник», який в народі отримав статус «примари». Справа в тому, що його і стадіоном-то назвати складно - на його місці зарослий травою пустир.

- З «Ливарник» ситуація дійсно сумна. Нещодавно його передали на баланс стадіону «Шахтар». Є територія, де він розташовувався; ворота стоять, старі вуличні тренажери, трибун немає, поля як такого теж. Зараз шукаємо інвесторів, щоб провести там роботи. Нічого глобального будувати не будемо, на цьому стадіоні не передбачені душові та туалети. Постараємося відновити його не для проведення якихось масштабних ігор, а для того щоб на цьому стадіоні можна було пограти в футбол дворовим командам або командам з базуються неподалік підприємств.

Центр боксу ім. Серика Сапієв

Центр боксу площею більше 5300 квадратних метрів, як і Тенісний центр, і Льодовий палац, побудований до 20-річчя Незалежності Республіки Казахстан. Зал тут розрахований на 800 посадочних місць. Ринг і сидіння для глядачів трансформуються, тобто прибираються, коли немає змагань, щоб звільнити зал для інших видів спорту, наприклад, футболу чи волейболу. У центрі боксу діють тренувальний і тренажерний зали, готельний комплекс. Центр боксу площею більше 5300 квадратних метрів, як і Тенісний центр, і Льодовий палац, побудований до 20-річчя Незалежності Республіки Казахстан Є всі умови для проведення тренувань національної збірної з боксу, а також для республіканських і міжнародних змагань. З дня відкриття в центрі вже було проведено декілька значимих змагань: в грудні проходив турнір імені Галим Жарилгапова, а в травні - чемпіонат РК з боксу серед юнаків «Кращі з кращих».

- Ми надаємо тренувальну базу в оренду карагандинській школі боксу, - розповідає виконавчий директор Карагандинського центру розвитку боксу Денис Торопов. - Влітку у нас небагато людей, але з початком навчального року тут, як і в спорткомплексі Абдірова, проходять регулярні заняття. Центр боксу побудували завдяки інвесторам. Орендна плата, яку ми беремо з керівництва школи боксу, мінімальна. Поки центр існує в основному за рахунок дотацій від приватного інвестора. В майбутньому планується проводити республіканські матчі, також будемо залучати спонсорів.

Спортивна база центру підготовки олімпійського резерву

Цей спортивний об'єкт знаходиться в центрі Караганди, за торговим домом «Абзал», і добре відомий як серед спортсменів, так і серед любителів здорового способу життя. Саме тут розташовується другий за популярністю басейн нашого міста. Складається ЦПОР з трьох окремо розташованих будівель: адміністративного комплексу з готелем для спортсменів, тренажерного залу з сауною і гімнастичним залом і будівлі, де знаходиться плавальний басейн з трьома доріжками. Останній будували з дотриманням всіх необхідних стандартів, навіть підлогу тут з підігрівом. Глибина басейну 180 см з плавним переходом на 220 см, довжина 25 метрів, ширина 8,5. Очищення води відбувається шляхом її постійної фільтрації.

- Спочатку центр будувався в першу чергу для спортсменів, - розповідає заступник директора ЦПОР Куаниш Імаяков - Спочатку центр будувався в першу чергу для спортсменів, - розповідає заступник директора ЦПОР Куаниш Імаяков. - Часто перед змаганнями, коли спортсменам необхідно привести себе в гарну форму, вони по кілька тижнів живуть тут, займаються під контролем тренерів, у нас також працює їдальня, де спортсмени за призначенням отримують посилене або дієтичне харчування, також займаються в басейні. У вільний від цих занять час ми надаємо басейн і тренажерний зал всім бажаючим на платній основі. У нас діють дитячі групи з плавання, які сьогодні дуже затребувані серед батьків, охочих оздоровити своїх дітей.

Плани на найближче майбутнє

Скоро в мікрорайоні «Блакитні ставки» почнеться будівництво критого футбольного манежу на 5 тисяч місць, необхідність в якому виникла разом з вступом в УЄФА карагандинського футбольного клубу «Шахтар». З наступного року Казахстанська федерація на вимогу Європейського футбольного союзу переходить на графік ігор «осінь-весна». Якщо раніше в Караганді всі футбольні матчі проходили в теплу пору року на стадіоні «Шахтар», то тепер, у зв'язку з нововведеннями, в місті має з'явитися критий футбольний манеж.

Але це ще не всі зміни, які очікують Караганду в найближчому майбутньому. Можливо, Майкудук (а саме «Блакитні ставки») і Південний Схід з'єднає великий спортивний парк. За генеральним планом в цьому районі 32 гектара землі відведено під забудову спортивних об'єктів. Крім зведення критого футбольного манежу влади в 2014 році планують почати тут будівництво нового футбольного стадіону на 30 тисяч місць, оскільки стадіон «Шахтар» був побудований ще в 1958 році і вже не відповідає вимогам часу.

Фото: boksclub.ru

інформаційна служба www.kn.kz