Полезные материалы

Білорусь: тренер молодому спортсмену під виглядом вітамінів давав допінг

В останні роки ми особливо часто чуємо про допінгових скандалах, в які втягнуті білоруські спортсмени.Причому трапляються як досвідчені атлети, так і молодь, яка навіть і не спробувала себе у великому спорті.Але що змушує саме юних спортсменів обманювати свій організм?Про причини, випадках і виходах із ситуації "Комсомолка" поговорила з завідувачем кафедри спортивної медицини Білоруської медичної академії післядипломної освіти Геннадієм Загородній.
"Тренер каже:" З'їж пігулку - станеш чемпіоном "

Молодь на використання заборонених медичних препаратів штовхає бажання швидше досягти тих вершин, які вони бачать по телевізору, вірно?

Можно і так сказати. Але фармакологія не є засобом досягнення спортивних результатів. Без тренувань до сьомого поту підлітку ніякі препарати і добавки не допоможуть. Більш того, вони можуть навіть зашкодити.


Яку роль в цьому відіграє тренер?

Він може вплинути на молодого недосвідченого спортсмена. Як позитивно, так і негативно Грамотний наставник завжди діє адекватно, поступово і послідовно. Припустимо, тренер дає дитині якесь завдання, потім поступово ускладнює його, якщо бачить, що дитина справляється. Дитина не повинна бігти крос до знемоги, а потім піднімати штангу.


У чому тоді негативна роль полягає?

У нас бували такі випадки, коли тренер під виглядом вітамінів давав дитині заборонені засоби. Діти ж не особливо в цьому розбираються і вірять, коли до них звертається тренер: «З'їж пігулку - будеш чемпіоном». Так у нас попалася 15-річна легкоатлетка.


Якщо не тренер, то від кого ще дитина може дізнатися про допінг?

Так от кого завгодно. Навіть батьки, піклуючись про результат свого чада, закривають очі на заборонені речі. Був випадок з 15-річною дівчинкою в легкій атлетиці, якій для підвищення витривалості застосовувався кленбутерол. Спочатку спортсменка і батьки говорили, що застосовували його для лікування респіраторного захворювання. При повторній пробі концентрація речовини виявилася набагато перевищує всі мислимі терапевтичні дози. Та й в інтернеті досить форумів, де починаючому спортсмену «знавці» можуть порекомендувати анаболіки або стимулятори. Особливо хочу застерегти від «совєтів бувалих» в силових фітнес-центрах.


"Найбрудніші види - важка і легка атлетика"

Анаболіки? Стимулятори? Невже в юнацькому спорті все так серйозно?

Якось розбирали випадок, коли 15-річним підліткам радили важкі гормональні препарати. Допінг зараз однозначно молодшає. І це не тільки анаболіки і стимулятори. Наприклад, через жувальний тютюн в організм можуть потрапити заборонені засоби. Виробники кустарних продуктів додають в ці суміші легкі наркотики - похідні марихуани. З досвіду роботи стикався з випадками, коли у 17-річних підлітків знаходили сліди канабеноідов. Можливо, вони курили марихуану. У таких ситуаціях частіше всіх підловлюють хокеїстів і футболістів. Пару років тому подібний допінг знайшли навіть у голландських хокеїстів.


У яких видах найчастіше трапляються на допінгу молоді спортсмени?

Якщо брати офіційні дані, то це шахісти - 20% позитивних проб на рік. Правда, це просто математика - з п'яти шахістів попався один. Для концентрації уваги він використовував стимулятор. Найбрудніші у нас - важка і легка атлетика. Анаболіки вживають як молоді спортсмени, так і еліта. Також популярні психостимулятори, які входять до складу біологічно активних добавок.


На що сподіваються, вживаючи анаболіки ... І навіщо курять марихуану?

Анаболіки значно збільшують силу, обсяги виконуваної роботи. Тому використовуються в силових видах спорту. Марихуана розслабляє м'язи, знижує фізичне і психічне стомлення.


А чи бувають випадки випадкового потрапляння заборонених препаратів в організм?

Буває, що людина йде в магазин, купує спортивне харчування, не отримавши належної консультації від продавців. Тому що вони не володіють, та й не повинні володіти потрібною допінг-інформацією. Спортсмен купує добавку Х, а там дрібними літерами написано, що в ній заборонений препарат. Наприклад, в Мінську в інтернет-магазинах продається «Хеморейдж», який містить психостимулятор метілгексанамін. В такому випадку можна звинувачувати тільки самого себе.


Тільки по своїй помилці спортсмен може попастися на допінгу?

Підлітки звертаються до неспортивних докторам з тими чи іншими травмами або захворюваннями. Доктор виправдано призначає ліки, які прописані хворому, при цьому не повідомляючи ні спортсмена, ні його лікаря. А на допінг-контролі з подивом дізнається, що його тест позитивний. Обережними потрібно бути з препаратами для лікування респіраторних захворювань, внутрішньовенними крапельницями, сечогінними препаратами і кортикостероїдами. Ці помилки трапляються не стільки через незнання в цілому, скільки через незнання специфіки спортивної медицини. Наприклад, звичайний «Ринофлуимуцил», який можна купити в будь-якій аптеці, використовується для лікування нежиті, але заборонений в спорті. Те, що використовується в клініці, не завжди може використовуватися в спортивній медицині.


Яка частка на ринку таких препаратів?

Якщо ми говоримо про засоби, що продаються в аптеках, - частки відсотка. Якщо ж про біологічно активні добавки, то цифри можуть коливатися від десятків відсотків.


"Одного разу обстрілювали машини допінг-офіцерів"

Як часто молодь перевіряють на допінг?

Білоруське антидопінгове агентство проводить близько 2 тисяч проб на рік. Більше тисячі з них - контроль дітей до 18 років. Проводиться в основному на організованих змаганнях. Спортсмен олімпійської збірної, наприклад, зобов'язаний повідомляти про своє місцезнаходження кожні три місяці. Офіцери Всесвітнього антидопінгового агентства можуть приїхати до нього і взяти пробу в будь-який час дня і ночі.


Чи можна уникнути контролю?

Це не реально. Відмова від проходження проби, неявка на допінг-пункт, підміна сечі - подібні хитрощі вважаються порушенням антидопінгових правил Всесвітнього антидопінгового агентства з винесенням подальшого покарання. Мали місце випадки, коли з приїздом антидопінгової бригади «різко» спортсмени знімалися зі старту через «загострення захворювання». Через паркани від допінг-офіцерів уже ніхто не ховається в світі. У світі були, правда, випадки, коли офіцерам погрожували розправою, чинили тиск і навіть обстрілювали автомобілі.


Які покарання передбачені за допінг у молоді?

Все залежить від класу препарату. Якщо це легкий допінг, то обмежуються попередженням і анулюванням результату. Якщо більш-менш серйозний препарат, як стимулятори - дискваліфікація від 3 до 12 місяців. Якщо анаболіки - від двох років до довічного відсторонення від спорту.


Ну і найголовніше питання, яке всіх турбує: як боротися з допінгом?

Тільки через переконання, виховання можна добитися того, що людина буде реально віддавати звіт своїм діям. Ще років 10 тому, щільно спілкуючись із зарубіжними спортсменами, я помітив, що на застосування допінгів там реагують не так, що «я виграю, і авось проскочить», а в тому, що «я порушую загальноприйняті правила, я обманюю своїх партнерів». У нас вносяться зміни до Адміністративного та Кримінального кодексів про те, що за використання допінгу дітьми буде кримінальне покарання до трьох років тренерам і їх лікарям. Так що вони двічі подумають перед тим, як рекомендувати молодому спортсмену щось заборонене.


Леонід Позняк

Але що змушує саме юних спортсменів обманювати свій організм?
Яку роль в цьому відіграє тренер?
У чому тоді негативна роль полягає?
Якщо не тренер, то від кого ще дитина може дізнатися про допінг?
Стимулятори?
Невже в юнацькому спорті все так серйозно?
У яких видах найчастіше трапляються на допінгу молоді спортсмени?
І навіщо курять марихуану?
А чи бувають випадки випадкового потрапляння заборонених препаратів в організм?
Тільки по своїй помилці спортсмен може попастися на допінгу?