Полезные материалы

Запрошуємо до обговорення проекту Закону Республіки Білорусь "Про внесення доповнень до Кримінального кодексу Республіки Білорусь"

26 червня 2018

Міністерство спорту і туризму Білорусі та установа "Національне антидопінгове агентство" запрошують до громадського обговорення проекту Закону Республіки Білорусь "Про внесення доповнень до Кримінального кодексу Республіки Білорусь" (Скачати проект Закону).

Зауваження та пропозиції щодо законопроекту можна направляти
до 22 липня 2018 року на електронну адресу: [email protected] .

Необхідно відзначити, що питання введення в Республіці Білорусь кримінальної відповідальності за допінг у спорті опрацьовуються спільно з зацікавленими органами державного управління і спортивними федераціями з 2012 року і не втратили своєї актуальності.

Пропонований до обговорення законопроект розроблено на виконання пункту 9 Указу Президента Республіки Білорусь від 24 травня 2018 р № 201 "Про протидію допінгу в спорті", який вступає в силу з 27 листопада 2018 року.

Як показує світовий досвід, проблема допінгу є однією з центральних в сучасному спортивному русі.

В даний час найбільше занепокоєння Міжнародного олімпійського комітету викликають дві серйозні загрози олімпійському руху - це допінг і тоталізатор. Обидва цих негативних явища здатні девальвувати цінності та ідеологію спорту, підірвати імідж будь-якої держави не тільки в спортивному середовищі, а й у цілому.

У зв'язку з цим загальна нульова терпимість до допінгу з боку спортивного руху спрямована на збереження цінностей спорту та Олімпійського хартії, в тому числі шляхом посилення антидопінгового законодавства.

При виявленні фактів застосування допінгу широко застосовується принцип колективної відповідальності, а іноді, навіть за відсутності неспростовних доказів вживання допінгу, від участі в найбільших міжнародних спортивних змаганнях усуваються команди, спортивні федерації та цілі країни.

З метою попередження використання допінгу в ряді країн прийняті нормативні правові акти, що передбачають посилення заходів і введення кримінальної відповідальності за незаконний обіг заборонених в спорті речовин. А в таких країнах як Австралія, Іспанія, Італія, Франція кримінальна відповідальність передбачена і за застосування допінгу.

Наприклад, в Італії за використання, володіння, призначення, підбурювання до вживання допінгу встановлена ​​кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від 3-х місяців до 3-х років і сплатою штрафу в розмірі 51 тисячі євро, а за поширення заборонених в спорті речовин - позбавлення волі на термін від 2-х до 6-ти років і сплатою штрафу в розмірі 77 тисяч євро.

Варто відзначити, що в останні роки в Республіці Білорусь значно активізовано роботу з протидії допінгу в спорті і статистика застосування заборонених речовин знижується.

Особливо це помітно в застосуванні анаболічних стероїдів, кількість виявлених випадків вживання яких в порівнянні з 2014 роком знизилося в три рази.

Разом з тим, незважаючи на принципову позицію Міністерства спорту і туризму, Національного олімпійського комітету Республіки Білорусь і установи "Національне антидопінгове агентство" в питаннях застосування заборонених препаратів і методів, в нашій країні не вдалося повністю уникнути проблем з дотриманням спортсменами і тренерами антидопінгових правил.

Олімпійські ігри 2008 року, які пройшли в м.Пекіні і вважалися найуспішнішими в спортивній історії нашої країни (19 медалей), перестали носити цей статус через допінгових порушень білоруських спортсменів - залишилося 13 нагород.

У зв'язку з цим Указом № 201 вже передбачено низку жорстких заходів до спортсменам і їх персоналу, причетним до вживання допінгу, що дозволить забезпечувати повноцінну реалізацію положень Міжнародної конвенції Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури "Про боротьбу з допінгом у спорті", членом якої є Республіка Білорусь.

Довідково:

До персоналу спортсмена відносяться - тренер, педагогічний працівник, менеджер, спортивний агент, медичний працівник або інша особа, яка бере участь у спортивній підготовці спортсмена.

Наприклад, дані особи позбавляються права на подальшу роботу в сфері фізичної культури і спорту та зобов'язані відшкодувати всі виплачені їм кошти за досягнуті із застосуванням заборонених в спорті речовин і методів спортивні результати.

Ці підходи відповідають міжнародній практиці і в даний час на офіційному інтернет-сайті Всесвітнього антидопінгового агентства розміщений список з 168 осіб персоналу спортсмена (громадян різних країн), з якими згідно з пунктом 2.10 Всесвітнього антидопінгового кодексу заборонено будь-яку співпрацю, пов'язане зі спортивною діяльністю.

Однак практика показує, що при виявленні фактів застосування допінгу в більшості випадків відповідальність лежить тільки спортсмен, отримуючи спортивну дискваліфікацію.

Довідково:

Відповідно до статті 21.1.3. Всесвітнього антидопінгового кодексу спортсмени несуть повну відповідальність за те, що вони споживають і використовують.

Дискваліфікація за допінг спортсмена, в підготовку якого вкладаються значні бюджетні кошти, як правило, означає завершення його спортивної кар'єри і негативно впливає на міжнародний спортивний імідж і економіку країни.

Крім цього, сучасні дослідження дозволяють стверджувати, що тривале застосування анаболічних стероїдів та інших заборонених в спорті речовин викликає ряд ускладнень в стані здоров'я спортсменів, а також незворотні важкі патології.

У зв'язку з цим за аналогією з іншими країнами, в тому числі Російською Федерацією, проектом Закону пропонується встановити кримінальну відповідальність персоналу спортсмена за використання відносно спортсменів і тварин, що беруть участь в спортивних заходах, а також відміна спортсменів до вживання допінгу.

Зокрема, пропонується доповнити Кримінальний кодекс Республіки Білорусь (далі - Кодекс) статтею 1481, згідно з якою передбачаються заходи кримінальної відповідальності персоналу спортсмена за використання відносно спортсмена або тваринного, який бере участь в спортивному заході, речовин і методів, включених в Республіканський перелік заборонених в спорті речовин і методів.

Довідково:

Кримінальна відповідальність за використання відносно спортсмена субстанцій і (або) методів, заборонених для використання в спорті, передбачена статтею 230-2 Кримінального кодексу Російської Федерації.

Включення статті 1481в Главу 19 Кодексу обумовлено тим, що наслідки спортивної дискваліфікації спортсмена за допінг у спорті призводять до втрати його професійної працездатності у зв'язку з позбавленням спортсмена права здійснювати педагогічну діяльність у сфері фізичної культури і спорту та порівняти зі складом злочину, передбаченим статтею 148 Кодексу за умисне позбавлення професійної працездатності.

Проектом Закону пропонується також доповнити Кодекс
статтею 3311, яка передбачає кримінальну відповідальність за схиляння спортсмена до використання заборонених в спорті речовин і методів, включених в Республіканський перелік заборонених в спорті речовин і методів, персоналом спортсмена.

Довідково:

Відповідно до Указу № 201 Республіканський перелік заборонених в спорті речовин і методів затверджуватиметься Міністерством спорту і туризму за погодженням з Міністерством охорони здоров'я на підставі списку заборонених речовин і методів Всесвітнього антидопінгового агентства з урахуванням пропозицій НАДА.

Заходи кримінальної відповідальності, передбачені проектом Закону, більш лояльні, ніж заходи відповідальності, встановлені Кодексом щодо залучення неповнолітніх до вживання сильнодіючих або інших одурманюючих речовин, а також міри відповідальності, передбачені Кримінальним кодексом Російської Федерації за аналогічні дії щодо спортсменів.

Довідково:

Відповідно до статті 230-1 Кримінального кодексу Російської Федерації за схиляння спортсмена до використання субстанцій і (або) методів, заборонених для використання в спорті, максимальне покарання передбачає позбавлення волі на строк до трьох років.

Необхідно відзначити, що в Республіканський перелік заборонених в спорті речовин і методів відповідно до списку заборонених речовин і методів Всесвітнього антидопінгового агентства можуть входити наркотичні засоби, психотропні речовини або їх прекурсори або аналоги.

У зв'язку з цим, і з метою розмежування заходів кримінальної відповідальності за допінг у спорті від заходів кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, статті тисяча чотиреста вісімдесят один і 3311 проекту Закону містять відповідні норми.