Полезные материалы

«Якби не вийшли, нас відправили б на уроки». Школярі - на мітингу в підтримку олімпійців

Репортаж Sports.ru.

ru

Василівський спуск, годину дня. З динаміків кричить російська попса, бруківка поруч з Кремлівської стіною завалена одноразовим посудом. Люди тиснуться до десяткам причепів похідної кухні - йде роздача безкоштовної гречаної каші та чаю. Через дорогу видніються кілька груп школярів - відповідальні перераховують їх і шукають очима загубилися. Наказу чекають і тисячі солдат, яких поставили охороняти металеві загородження. З неба валить неприємний мокрий сніг, під ногами - мерзенна коричнева сльота. Тільки що тут завершився мітинг-концерт чи на підтримку російських олімпійців, то чи в пам'ять про героїв Сталінграда. За даними МВС, на мітинг прийшли 60 тисяч людей. В основному натовп складалася з людей 35+.

- Що за подія? Проводи на Олімпіаду і 75-річчя Севастопольської битви. Про допінг ми теж чули. Думаємо, все погано для Росії. Чи не можемо послати наших спортсменів на Ігри, - плутався в свідченнях чоловік, який втік з концерту через півгодини після початку.

- Мітинг без теми. Просто «Росія в моєму серці». Дуже весело. Шипулін виходив на сцену, висловлював негативні емоції, що спортсменам заборонили виступати. Але я підтримую, що спортсмени все одно їдуть на Ігри, - дві жінки теж поспішали в метро, ​​не дочекавшись фіналу.

Але я підтримую, що спортсмени все одно їдуть на Ігри, - дві жінки теж поспішали в метро, ​​не дочекавшись фіналу

Жінка з тарілкою безкоштовного каші зізналася - якби не мітинг, вона б пішла на роботу:

- Але це не примусово - за велінням серця.

- У нас 10 чоловік від організації тут, - додала її подруга.

- Молода людина, гудбай, - не змогла відразу відповісти на питання про мету мітингу перша.

- Да все.

- Зібралися з приводу сили нашої країни.

- З приводу єднання країни з суспільством, з усіма. Щоб країна стала єдиною, - резюмували дами.

***

Серед купи дорослих на мітингу виділялися групи молоді. Здавалося, вони ще більше не розуміли, навіщо їх відправили мокнути і мерзнути під слова про патріотизм і хіти прабабусь.

- Я не знаю, з приводу чого мітинг. Кажуть, це все для підтримки олімпійських гравців. Нам замдиректора сказала. Ми з коледжу ТСіТ №29. Джанунц Гаяне Георгіївна, ми вас любимо! - без іронії кричали в диктофон кілька учениць. - Вона сказала, що потрібно йти. Не обов'язково, але взагалі бажано. Сьогодні у нас немає занять. Якби не пішли, вдома б спали. Але все добровільно. З коледжу пішло 30 чоловік.

- Рік волонтера оголосили, в честь цього зробили концерт. Нас відправили сюди, сказали, що потрібно обов'язково приїхати. Всього 40 чоловік, - розповідали 16-річні хлопці з педучилища підмосковного Зарайська.

Всього 40 чоловік, - розповідали 16-річні хлопці з педучилища підмосковного Зарайська

- Ми дружимо зі школою, тому був привід зібратися. Просто захотіли. Мітинг? Сьогодні річниця визволення Севастополя (насправді вона 9 травня - Sports.ru). І ми підтримуємо наших спортсменів, - пояснювала група підлітків, яка відмовилася представитися. На питання, що конкретно сталося зі спортсменами і при чому тут Олімпіада, один з них відповів, що «був мельдоній, і він усім завадив».

Спочатку концерт, через якого з 6:00 до 14:00 перекрили кілька вулиць у центрі, заявлявся як мітинг з двох приводів: 75-річчя перемоги у Сталінградській битві і підтримки російських олімпійців. Захід під назвою «Росія в моєму серці» організовувала Громадська палата. Її голова Валерій Фадєєв - провідний недільної програми «Час» і член Вищої ради «Єдиної Росії» - вийшов на сцену після всіх виступів і висунув свою версію: «Ми проводимо мітинг у зв'язку з проводами наших спортсменів на Олімпіаду і в зв'язку з санкціями, які висувалися проти нашої країни. І так співпало, що відзначається 75-річчя Сталінградської битви. І що нам нинішні санкції в порівнянні з тим, що було тоді? Вища справедливість завжди на стороні Росії. Саме тому вона вистоїть ».

Ведучими заходу стали Світлана Зейналова ( «Доброго ранку» на Першому) і співак Олександр Маршал. Сестра суперзірки «НТВ» ще у вступній промові зізналася: «Мітинг не посвячений жодної конкретної теми. Ми зібралися, щоб висловити величезну любов до країни ». За наступні 60 хвилин на сцені з'явилися Василь Лановий, виробник російського пармезану Олега Сирота, Валерія, Ольга Кормухіна, група «Город 312», Олег Газманов, Зара, Нюша. Хтось просто співав, інші розповідали про Велику вітчизняну, Сирію або життя під санкціями.

В середині івенту Зейналова і Маршал згадали про спорт. «Нас всіх об'єднує одна пристрасть - гордість за російський спорт. Через тиждень стартують Олімпійські ігри. На них чекали спортсмени і вболівальники. І нас, звичайно, не здивувала новина про рішення МОК - наша країна відсторонена від участі в Олімпійських та Паралімпійських іграх. Наші спортсмени змушені виступати під нейтральним прапором. Але якщо хтось думав, що таким чином може зломити дух наших спортсменів і всіх, хто вболіває за російський спорт, то вони помилялися. Нас ніщо не зупинить, як не зупиняло ніколи », - провідні читали текст з папірця. На екранах з'явилася зворушлива нарізка кращих моментів російського спорту: гол Савічева в фіналі Олімпіади під крик Маслаченко, три секунди з баскетбольного Мюнхена, золото Ана і Сотниковій, стрибок Ісінбаєвої, гол Аршавіна Голландії, Олексій Нємов, який заспокоює трибуни. Після цього перед натовпом з'явився Антон Шипулін.

Після цього перед натовпом з'явився Антон Шипулін

Біатлоніст розповів про ситуацію з білим прапором і відстороненням. Пояснив, що йому боляче за країну і спортсменів. Але закінчив бадьоро: «Підтримка країни - це вже половина перемоги». Зазвучала повна версія гімну Росії - Антон, в п'ятницю набув Putin Team, підняв триколор на флагшток.

Всі опитані Sports.ru дорослі запевняли, що прийшли на мітинг добровільно. Навіть ті, хто в складі організованої групи чекав автобуса, який привіз їх на захід. Слов'янська площу не вміщала весь транспорт, деяким доводилося чекати: «Ми самі прийшли, ніхто не змушував. Чому з прапорами? Підтримуємо «Єдину Росію». А мітинг пройшов на честь 75-річчя Сталінградської битви. Про спортсменів теж знаємо, Шипуліна бачили. Їде він на Олімпіаду? По-моєму, так, але не під нашим прапором. Наша група з Звенигорода. Нас багато тут. Чи не від організації, просто ми за партію ».

***

Якщо дорослі прийшли на мітинг не тільки в складі делегацій, а й компаніями по 3-6 чоловік, то діти стояли виключно групами. Поряд з кожною височів керівник, який ніс прапор. Але більше всіх виділився «Бойове братство». Воно не тільки привезло з собою прапори, а й переодягнувся всіх дітей в куртки з назвою руху. За словами викладача, яка виводила хлопців з концерту, діти - учні єдиною гімназії міста Щелково, яку курирує організація ветеранів-афганців. Педагог пояснила, що всі школярі були привезені на захід добровільно.

- Як ми сюди потрапили? Виграли конкурс по ЮІР - юні інспектори руху. І нас відправили. Всього 15 чоловік. Відмовитися ми не могли. Ну, точніше замість нього нас би просто направили на уроки. Але ми погодилися поїхати, - не підтримує версію викладача учениця 8-го класу Щелковской гімназії. - Це мітинг на честь 75-річчя Сталінградської битви. І ще, щоб Олімпіаду бойкотувати. Що таке «Бойове братство»? Якщо чесно, ми не знаємо. Нам тільки сьогодні роздали куртки.

Нам тільки сьогодні роздали куртки

Помітивши інтерес до організації, вчитель підвів до кореспондента Sports.ru чоловіка передпенсійного віку. Ним виявився керівник «Бойового братерства» по Щелковського району. Наступні три хвилини Анатолій Павлович дивився прямо в очі і дуже голосно говорив: «З приводу спортсменів правильно - ми переможемо, ми Росія, ми всіх покладемо на лопатки. Потрібно їхати обов'язково, без проблем. Нашого прапора там не буде, але на трибунах вони будуть і всі зрозуміють, що це таке. Зі школярами ми ведемо військово-патріотичну роботу. Ми їм показуємо, щоб вони набиралися духу і сили. Були такі ж міцні, як ми, старе покоління ».

***

3 лютого мітинги в підтримку олімпійців відбулися по всій Росії. На вулиці виходили в Краснодарі, Владивостоці, Липецьку, Бєлгороді, Уссурійську, Челябінську та інших містах.

За день до цього на сайті Thequestion.ru з'явився питання : «Школярі, вас змушують ходити на провладні мітинги?». Розгорнута відповідь на нього дав «учень 9-го класу середньої школи Петрозаводська Ігор Іванов». Його суть зводилася до того, що учнів 9-11 класів всіх шкіл Петрозаводська, які навчаються по суботах, 3 лютого зобов'язують з'явитися на мітинг на підтримку олімпійців: «Класний керівник знизала плечима:« Це наказ Міністерства освіти ».

Sports.ru зв'язався з автором відповіді.

- Мене правда звуть Ігор, але прізвище не Іванов і називати її не хочу. Я навчаюся у дев'ятому класі. Номер школи озвучити не можу, тому що педагогам за це настучат по шапці. Хоча насправді вони чудові люди.

Про мітинг нам повідомив класний керівник. Сказала, що він в підтримку олімпійців і за ті уроки, які скасували, нам поставлять п'ятірки. Уроки - це дві фізкультури. Спочатку ще говорили, що якщо не прийдемо, погані оцінки не поставлять. Цим вчителя як би натякали, що мітинг необов'язковий і що вони не схвалюють наказ міністерства освіти. Але зараз друзі з різних класів написали мені, що захід обов'язкове. Йдуть усі, хто звільняється від уроків. Вчителі, навіть не класні керівники, теж підуть. В інших школах не так. Там визначають якийсь один клас. Ось в 29-й школі - восьмий. А в нашій - всіх, хто вчиться по суботах.

А в нашій - всіх, хто вчиться по суботах

Я піду на мітинг, бо цікаво, що там буде. Але брати активну участь не буду.

У коментарях на Thequestion писали, що для дев'ятикласника у мене підозріло грамотну мову. Насправді спочатку я задав питання з іншого аккаунта, чи законно це. Потім зі мною зв'язався шеф-редактор сайту, я дав йому інтерв'ю: він сам поставив питання і нижче привів розшифрований відповідь. Мої слова він трохи підредагувати, але сенс не міняв.

***

Крім школярів, на мітинг в Петрозаводську відправили кадетський корпус.

«Нам оголосили на побудові, - розповідає один з кадетів, який попросив про анонімність. - Директор, Єфімов Дмитро Олександрович, сказав, що треба прийти і годину перебувати на головній площі міста. Пояснив, що про Олімпіаду ми всі знаємо: деякі наші спортсмени відмовилися брати участь, деякі їдуть під нейтральним прапором. І в честь цього буде мітинг. Формулювання така: «На честь підтримки спортсменів». Кадетський корпус прийняв рішення, що більшість класів прийде туди. Підуть всі з 5-го по 11-й, крім 9-х. Відмовитися не можна. Якщо у нас запланований вихід в місто, то воно не обговорюється. Думаю, більшість поставилося до цього нормально. Але я проти: не можна так, хоча б нас запитали, захід-то не всередині корпусу ».

За словами кадета, два роки тому корпус теж відправляли на мітинг - в річницю приєднання Криму до Росії. На ньому учням вручали прапори «Єдиної Росії». А в січні він чув, що «вчителів і студентів гнали, щоб розписувалися за Путіна».

Про те, що вчителі закликають підлітків йти на мітинг, Sports.ru розповіли і в лісотехнічному коледжі Петрозаводська. Студент першого курсу Ярослав Сеземін пояснив, що учні знають про мітинг з середи: «півтижня нам говорили про Олімпіаду - що не пускають наших спортсменів, і їх потрібно підтримати. По суботах ми не вчимося, але класний керівник сказав старості надати список тих, кого не буде на мітингу і чому. Це не обов'язково, але краще сходити. Система така - якщо ти не допомагаєш, то й тобі теж. А то почнуть говорити: «Ось, ти не за наших спортсменів».

Через кілька хвилин Ярослав уточнив, що йти на мітинг треба в обов'язковому порядку. Так йому сказали друзі, а їм - класні керівники. Учень вважає, що рішення приймали на рівні звичай. Певна кількість людей з класу, які відвідають мітинг, вимагали також в школі №46. «Якщо відмовитися, думаю, великих проблем не буде», - каже одна з учениць. Школяр з ДЮСШ №4 вважає по-іншому: «Сказали, якщо не прийдеш, розбиратимуть. У друзів таке ж - в школах, технікумах ».

У друзів таке ж - в школах, технікумах »

3 лютого телефони адміністрації Петрозаводська, місцевого департаменту освіти і кадетського корпусу не відповідали. Завуч з навчально-виховної роботи лісотехнічного технікуму Наталія Миколаївна Овчинникова повідомила Sports.ru, що ніхто з учителів не агітував дітей йти на мітинг: «Просто сказали, що відбудеться захід, приходьте. Якщо хтось не прийде, ніяких проблем у них не буде. Тільки оголосили про подію, ось і все ». Директор 14-ї школи Світлана Пахомова пояснила, що «наказу, що учні повинні з'явитися, не було. Можливо, вчителі фізкультури або шкільного активу повідомили, що такий мітинг є. Але точно можу сказати, що від занять нікого не звільняли. Зараз йдуть уроки і ніякі групи дітей нікуди не збираються ».

До початку зимових Олімпійських Ігор в Пхенчхані залишається 6 днів.

фото: Олександр Головін ; РІА Новини / Григорій Сисоєв, Ілля Питалєв

Що за подія?
Мітинг?
І що нам нинішні санкції в порівнянні з тим, що було тоді?
Чому з прапорами?
Їде він на Олімпіаду?
Як ми сюди потрапили?
Що таке «Бойове братство»?