Полезные материалы

Серед фанатів «Марселя»

Знову вокзал Сан-Шарль. Знову червона гілка і станція метро "Rond-Point du Prado". Знову Велодром.

Через два роки після незабутнього матчу Євро-2016 Росія - Англія я знову опинився в Марселі. Минулого разу виїзд видався надто емоційним: нескінченні бійки в місті, розбиті вітрини барів в Старому порту, сорок тисяч англійців, які виконують свій гімн в унісон і, звичайно ж, неймовірний гол Василя Березуцького на останній хвилині, приніс нам єдину нічию на тому турнірі.

Цього разу моєю метою стала гра місцевого Олімпіка. І за підсумком - це виявилася зовсім інша, але не менш атмосферна поїздка.

Чемпіонати багатьох європейських країн в цьому сезоні починаються на тиждень пізніше звичайного через нещодавній чемпіонату світу. Особливо у Франції, яка стала переможцем мундіалю. Право приймати гру, що відкриває новий сезон 10 серпня, дісталося якраз Марселю. Тому на запрошення Бена відвідати місто на лазурному березі я відповів позитивно.

Бен - француз арабського походження, з яким я познайомився в Москві на чемпіонаті світу, коли той організовував футбольний турнір серед вболівальників. Крім того, що він переживає за Марсель і збірну Франції, у Бена є свій бізнес-проект, в якому він об'єднує любителів подорожувати на футбольні матчі по всьому світу. Але про це трохи пізніше. Зараз - на матч.

Місце зустрічі - бар «Олімп», який знаходиться в ста метрах від Велодрому. Тут вже за кілька годин до матчу все рясніє біло-блакитними кольорами. Сьогодні в плані поспілкуватися з місцевими фанатами Олімпіка, подивитися гру з фанатської трибуни Virage Nord і, зрозуміло, досліджувати маркетингову складову матч-дей південців.

Незважаючи на те, що Марсель приймає тільки Тулузу, яка була вісімнадцятої в минулому сезоні, мені обіцяють аншлаг. У всякому разі купити квитки онлайн на трибуни за воротами неможливо, тому на допомогу мені приходить Бен і хлопці з його групи "Fanatiс". Познайомившись з усіма, ми просиділи ще хвилин двадцять у барі, після чого почали висуватися до стадіону. Тут для проходу мені вручили ось так от абонемент.

"У нас є хлопці, які живуть не в Марселі, і не можуть відвідувати кожен матч, як сьогодні. Тому тобі пощастило. Так, квитки на північний і південний віражі у відкритому доступі не продаються."

Пройшовши огляд, ми піднялися сходами до потрібного гейт. Сумно, але територія навколо стадіону ніяк не використовується під матч-дей. Ніяких розваг і кейтірінга. Про матч відкриття сезону нагадують лише лицьові банери стадіону з зображеннями Пайєта і Манданди в новенькій формі «Олімпіка. Однак матч сьогодні особливий не тільки тому, що він відкриває вісімдесят перший сезон Ліги 1, а й тому що сьогодні відбудеться подія, яка відбудеться лише вдруге в історії клубу. Вболівальники Марселя сьогодні перед матчем побачать кубок світу, який презентують одразу четверо представників «провансальців»: 3 гравця і один тренер. Це воістину історична подія.

У підтрибунному приміщенні ми беремо по газованій воді і заходимо в чашу, звідки доноситься злагоджене і швидке спів фанатів Марселя. Шоу починається хвилин за сорок до початку матчу. Шумова підтримка своєї команди починається тут не на першій хвилині матчу і не на момент виходу команд на поле, а тоді, коли у Олімпіка починається розминка: повні трибуни і максимум звуку. Поява на полі Стіва Манданда, Аділя Рамі і Флоріана Товена знаменує довгі овації: кубок світу повернувся сюди через двадцять років.

Поява на полі Стіва Манданда, Аділя Рамі і Флоріана Товена знаменує довгі овації: кубок світу повернувся сюди через двадцять років

Атмосфера на нашому північному віражі після стартових хвилин напружена до межі. Зізнатися, я трохи здивувався, коли побачив на стійці заводить чорношкірого хлопця. До цього моменту таких лівих прецедентів я ще не бачив ні у Франції, ні на трибунах інших толерантних країн. Виявилося, що колір шкіри на трибуні Марселя зовсім ні до чого. Зате тут вистачає інших розборок. Ультрас-угруповання Марселя з'ясовують між собою, хто з них має великий авторитет.

Ультрас-угруповання Марселя з'ясовують між собою, хто з них має великий авторитет

Спочатку якісь хлопці в перших рядах закликають заводить заткнутися, а через пару хвилин просто відключають мікрофон з динаміком рухом двох ніг. Далі у відповідь включаються вже інші хлопці з задніх рядів і понеслась ... На тлі цього Марсель забиває перший м'яч в чемпіонаті, але нижньому ярусу зараз не до цього.

"Так, таке тут відбувається частенько", - вибачається Бен. "Зазвичай господарі цього сектора - угруповання по імені Yankee. Але в минулому сезоні вони зробили дуже багато помилок, стосовно іміджу фанатів Марселя і клубу. Тому з нового сезону ця банда де-юре заборонена. Причому це розпорядження президента клубу.

Через хвилину ситуація вщухає, але ще через дві починається нова бійка. Цього разу з мене з'являється якийсь банер, який різко кинулися знімати стюарди з нижніх рядів. Виявилося, на ньому була якась напис про цих "Янкі".

В результаті десять стюардів намагаються відняти банер у п'ятдесяти осіб, після чого охорона безуспішно відступає. Тут же залітає другий гол у ворота Тулузи ». Але кому тут до цього?

Після перерви починається добротний супорт з кутового сектора центральної трибуни, однак цих фанатів Марселя починають освистувати свої ж з північного віражу. "А це що ще таке?" - питаю у одного з приятелів Бена в футболці фіналу Ліги Європи в Ліоні. "Це? Це ще одна заборонена група. Їх абонементи анулювали після великої кількості піротехніки на останньому матчі сезону, вони знатно підставили інші фірми. Тому тепер вони там."

Запах марихуани на секторі варто все 90 хвилин. Я не перебільшую. Чимось все це нагадує Грецію або Сербію, за одним лише винятком - поліції тут на стадіоні немає ніякої. Тільки та сама група стюардів, яка до кінця матчу залишається на секторі. Пам'ятається, на Росія - Англія вони себе так не вели, хоча це та ж організація.

Пам'ятається, на Росія - Англія вони себе так не вели, хоча це та ж організація

"Розумієш, це - Марсель", - говорить мені Бен, - тут ніколи не буде паспортів вболівальника як на ЧС або фан-карт, як в Туреччині. Якщо керівництво захоче піти проти нас, то тут спалять стадіон і вб'ють того людини, хто напише цей закон. "

- На Євро все було зовсім по-іншому ...

- Ніхто такого не очікував. Англійці, російські, місцеві, поліція ... Тут були всі. Звичайно, то що сталося тут, нам не сподобалося. Сам уяви. У вас йде чемпіонат світу десь в Сочі, і перед матчем Польща - Англія вболівальники починають з'ясовувати стосунки між собою в місті, змітаючи все на своєму шляху. Не думаю, що вам сподобається. Але мушу сказати, що організація чемпіонату світу в Росії - це реально рівень, просто тут все по-іншому, - намагався пояснити Бен. - Ти ж знаєш, що у нас найголовніше дербі з Парижем? Так ось у нас вже вісім років з ними обопільний заборона на відвідування гостьових матчів між «Олімпіком» і ПСЖ. Вісім років гостьові сектори на дербі порожні, тому що влада боїться сутичок. Вони не можуть нас контролювати.

Марсель, тим часом, забиває третій м'яч, а під кінець матчу і четвертий - відмінно початок сезону.

Коротко про матч-Дей. У фойє і на поле перед матчем ніяких розваг немає. У перерві на газон вийшли тільки школярі пробити кілька буллітів. Атрибутика продається тільки в одній точці - офіційному магазині біля західної трибуни. Асортимент широкий: від дитячих вилок до навушників. Однак інтерес публіки не такий як годиться до початку сезону - «Олімпік» не підписав жодного новачка в трансферне вікно (на той момент - прим. Ред.), Тому на футболках нового сезону немає нових прізвищ. Колекції, присвяченій перемозі на кубку світу теж немає, що мене трохи засмутило - хороший б був сувенір. У центрі міста, до слова, є ще один магазин, але рази в три менше.

Ну і коротко про те, чим займається клуб крім матч-дей в роботі з уболівальниками. Тут виділю два значущих блоку. Перший - фан-клуби Марселя за межами Франції, яких поки всього сім, але всі вони отримують певні переваги при покупці атрибутики або в разі підтримки «Марселя» на матчах. Другий - благодійний фонд, який підтримує дітей в школах, малий бізнес Марселя, міські дитячі турніри та навіть міські графіті, які просувають бренд "провансальців".

Після гри Бен і його приятелі розповіли мені ще купу всього цікавого про свої пригоди на чемпіонаті світу. Але найголовнішим був його проект під назвою freecouch4fans.com. Бен, як і його соратники часто їздять на виїзні ігри «Марселя» у Франції і Європі і часто стикаються з проблемою дорогого житла для ночівлі. Особливо це стосується масових виїздів, коли в місто одночасно приїжджають кілька тисяч фанатів гостьової клубу. Ця ж проблема регулярно встає під час великих турнірів: ЧС, Євро, фінали великих турнірів, Олімпійські ігри і так далі. Бен створив платформу по аналогу couchsurfing.com - соціальної мережі серед мандрівників, які приймають у себе гостей на кілька днів - абсолютно безкоштовно. Його проект - це аналогічна майданчик, яка створена для вболівальників з усього світу, які відвідують виїзні матчі і спортивні заходи. Пам'ятайте квартири по півмільйона в Саранську на ЧС або дикий ажіотаж з житлом під час фіналу ЛЧ в Києві? Завдяки цьому сайту місцеві вболівальники буквально врятували своїх однодумців від грабіжницьких цін.

Мета проста - створити глобальну спільноту вболівальників і любителів спорту, які готові допомагати один одному, подорожуючи в різні точки планети. Для уболівальників це повинно стати зручною онлайн-платформою, на якій вони завжди могли б знайти своїх соратників в іншому місті, щоб познайомитися з місцевим футбольному колоритом, місцевою культурою, вболівальниками - це не просто прийняти у себе когось вдома, а саме досвід спілкування , спільного відвідування матчів і т.д. - розповідає Бен.

"Цей проект згодом може допомогти клубам добрати певний відсоток відвідуваності. Наприклад, у нас в Марселі багато регіональних уболівальників з міст в двох-трьох годинах їзди від сюди. Та практично у кожного клубу є такі шанувальники. Проблема в тому, що для них оплата однієї-двох ночей в Марселі в день домашній гри - одна з проблем приїзду, а ми допомагаємо вирішити цю проблему. Хіба не чудово? "

Бен також займається і організацією товариських матчів і турнірів серед уболівальників. Цей француз реально горить своєю ідеєю і дуже наполегливий, а як інакше пояснити той факт, що він зібрав кілька команд уболівальників з різних країн і провів турнір десь в Бібірево під час ЧС? Ось такі унікальні французи з Марселя.

PS

У наступному випуску вас чекає інше місто на Лазурному березі - Ніцца. Чому це один кращих Французький клубів в плані роботи з уболівальниками і маркетингу? Як тут віддячили капітана збірної Франції і уродженця Ніцци Уго Льоріса після перемоги на ЧС? І невелику пригоду з неблагополучного району, де я вирішив пограти в дворовий футбол з місцевими хлопцями.

PPS

Півтора роки тому я побував на дербі «Олімпік»: Ліон проти Марселя. Читати про це тут

Як «Олімпік» з Ліона працює з уболівальниками? Читати тут

Але кому тут до цього?
А це що ще таке?
Це?
Ти ж знаєш, що у нас найголовніше дербі з Парижем?
Пам'ятайте квартири по півмільйона в Саранську на ЧС або дикий ажіотаж з житлом під час фіналу ЛЧ в Києві?
Хіба не чудово?
Цей француз реально горить своєю ідеєю і дуже наполегливий, а як інакше пояснити той факт, що він зібрав кілька команд уболівальників з різних країн і провів турнір десь в Бібірево під час ЧС?
Чому це один кращих Французький клубів в плані роботи з уболівальниками і маркетингу?
Як тут віддячили капітана збірної Франції і уродженця Ніцци Уго Льоріса після перемоги на ЧС?