Полезные материалы

Бензин візьме своє

Ціни на автомобільне паливо, що росли в 2016 році повільніше загальної інфляції, в 2017 році можуть обігнати її в 2 - 2,5 рази, прогнозують експерти. Зупинити подорожчання в наступному році теж навряд чи вдасться. Ціни на автомобільне паливо, що росли в 2016 році повільніше загальної інфляції, в 2017 році можуть обігнати її в 2 - 2,5 рази, прогнозують експерти

Олег Харсеев / Коммерсант

Хоча російські автомобілісти продовжують економити на бензині, нафтовики будуть випускати його навіть більше, ніж раніше. Але надлишки, які, за експертними оцінками, в 2018 році збільшаться більш ніж в два рази і перевищить 10 млн тонн, не вплинуть на вартість палива на АЗС - їх вигідніше відправляти на експорт.

За підсумками шести місяців 2017 року ціни на петербурзьких АЗС зросли в середньому на 3,8%, говориться в матеріалах Петростата. Найсильніше подорожчав АІ-92 - на 4,5%, АІ-95 - на 3,5%. Хоча збільшення було менш значним, ніж по країні в цілому, радіти передчасно, вважають учасники ринку.

Відкрито продавці палива динаміку цін не коментують, посилаючись на можливі претензії федеральної антимонопольної служби, проте в неофіційних бесідах зізнаються, що подальше зростання вартості палива «економічно неминучий».

Тиск на ціни продовжить надавати торішній податковий маневр (політика Мінфіну щодо збільшення податку на видобуток корисних копалин паралельно зниження експортного мита). «В результаті підвищення акцизів оптова вартість палива підскочила в 2016 році на 12 - 15%», - розповів «Фонтанці» один з учасників ринку. Хоча в цьому році зростання сповільнилося, роздріб досі не відіграла і колишнє підвищення.

За словами іншого гравця, зараз АЗС нібито змушені стримувати зростання цін за рахунок власного прибутку. Якщо великі вертикально інтегровані компанії можуть дозволити собі працювати в збиток, отримуючи доходи від виробництва і оптових продажів, то незалежна роздріб знаходиться на межі втрати рентабельності, відзначає він.

Можливе підвищення цін співрозмовники оцінюють в межах 8 - 10%, тоді як офіційний прогноз по загальній інфляції ЦБ і Мінекономрозвитку зберігають на рівні 4%.

В інвестиційній компанії "ФІНАМ", навпаки, вважають, що вплив акцизів вже себе вичерпало, так само як і погана погода, яка спровокувала прискорення інфляції в травні і червні. «Пожвавлення ділової активності і зростання реальних доходів населення не відбувається, так що внутрішні причини для подорожчання бензину немає», - коментує експерт-аналітик АТ «ФІНАМ» Олексій Калачов.

Натомість експерти Vygon Consulting поділяють побоювання учасників ринку. Аналітики прогнозують, що ціни на Аі-92 піднімуться на 8,5%. Але цього буде недостатньо для компенсації підвищення оптових цін. «Маржа АЗС в 2017 році залишиться на низькому рівні - близько 3% від роздрібної ціни», - відзначають вони.

На роздрібну вартість нафтопродуктів буде надавати і зростання європейських цін. Про те, що вітчизняні автолюбителі не можуть існувати ізольовано від зарубіжних, недавно нагадав і президент Володимир Путін. на зустрічі з працівниками Лебединського гірничо-збагачувального комбінату Глава держави зауважив, що в Росії ціни на бензин і так нижче, ніж у багатьох інших державах, через що паливо вивозиться за кордон. «Якщо ми не хочемо, щоб у нас все потягли, то треба і всередині країни тримати певний рівень», - пояснив він.

У наступному році зниження цін також чекати не варто. Попит на бензин, споживання якого вперше впало в минулому році, продовжить знижуватися в цьому і наступному. Незважаючи на це, обсяги виробництва нафтопереробних заводів будуть рости, вважає глава «Нафтового клубу» Олег Ашихмин.

На думку експертів, цьому сприятиме поява нових потужностей (6 млн тонн на ТАНЕКО і 3 млн тонн на Яйском НПЗ) і модернізація, що пройшла на кількох інших підприємствах. Хоча самі нафтовики свої плани не розкривають, за оцінками Vygon Consulting, в 2017 році обсяг випуску може збільшитися на 5%, до 42 млн тонн, в 2018 році - на 9%, до 45,9 млн тонн.

Такий розрив між виробництвом і споживанням загрожує рекордним профіцитом. У 2016 році виробництво бензину вже перевищила потреби внутрішнього ринку на 4,9 млн тонн, у 2017 році надлишки можуть досягти 7,2 млн тонн, а до 2018 року перевищити 10 млн тонн. Але надлишок продукції навряд чи вплине на внутрішній ринок - продукція з великою часткою ймовірності буде поставлятися за кордон. В кінці минулого року мита на експорт товарного бензину скоротилися вдвічі, що робить такі поставки досить вигідними, відзначає Олексій Калачов.

На думку експерта, перспективними покупцями є країни Східної і Південної Європи, а також Туреччина. «Практично скрізь ціни на бензин в півтора-два рази вище російських», - пояснив він. У Vygon Consulting вважають, що зайвий бензин нафтові компанії, швидше за все, будуть зливати на Близький Схід - наприклад, в Іран, де спостерігається дефіцит палива, і в Африку.

Однак уповільнити зростання цін може втручання УФАС. За словами Олега Ашихмина, учасники ринку попросили антимонопольників перевірити обгрунтованість підвищення цін в оптовій ланці. «Якщо буде видано припис, подорожчання вдасться стримати», - говорить він.

На початку липня начальник управління регулювання ПЕК ФАС Росії Дмитро Махонін вже розкритикував нафтові компанії за ціни по дизельному паливу і авіагас і пригрозив виробникам розглядом. Ситуацію, коли внутрішні ціни зростають, а зниження експорту не відбувається, представник відомства назвав «ненормальною».

Однак самі виробники з такою логікою не згодні. За словами представника одного з великих гравців, підприємства в своїх планах відштовхуються виключно від ємності ринку. «На збільшення вартості бензину виробництво не впливає», - сказав він.

Галина Бояркова,

«Фонтанка.ру»