Полезные материалы

Не лізь на дах. Як канал «Наш футбол» проникає в мобільні пристрої

Матч 12 туру Чемпіонату Росії 2013/2014 ЦСКА - "Динамо" за допомогою сервісу "Наш футбол онлайн" можна було подивитися безкоштовно. фото - sports.ru/tribuna/blogs/ligatv

Особисто мені питання трансляцій спортивних змагань через Інтернет, за допомогою чи комп'ютера або мобільних пристроїв, цікавий з двох причин. Перша - це все голосніше звучать розмови про швидку смерть телебачення, яка, як мені здається, ніяка не смерть, а просто можливий перехід до нового способу передачі телевізійної картинки, наприклад, через той же Інтернет, коли остаточно зітреться грань між вайфай-роутером і телеприставкою . Тобто телепродукт як такою залишиться, тільки отримувати ми його будемо приблизно як відео з Ютьюб.

Ну і друга - вітчизняна специфіка отримання доступу до кабельного або супутникового телебачення. Вірніше, специфіка часом виникає відсутності цього доступу: то дах або балкон у нас не на потрібній стороні будинку, то сусіди проти появи білої тарілочки на даху або нових проводів в під'їзді. І в цьому випадку саме рідний комп'ютер, смартфон або планшет може стати практично аналогічним способом підключитися до бажаного спортивного каналу.

Саме тому я уважно стежу за появою і розвитком вітчизняних сервісів легального перегляду спорту через Інтернет, і саме тому я з великим інтересом сприйняв новину про появу сервісу "Наш футбол онлайн", який дозволяє дивитися офіційний телеканал Російської Прем'єр-Ліги через Інтернет в HD-якості за ті ж 149 рублів, як якщо б ви підключили його через свого телевізійного провайдера. Інтерес виявився настільки великим, що я перший раз зважився зробити те, до чого вже кілька місяців зі зростаючою наполегливістю закликає різноманітна реклама від "Ліги-ТВ" - заплатити за телевізійний продукт під назвою "російський футбол". Не те, щоб раніше я був затятим "сопочніком" - просто мені цілком вистачало обсягу трансляцій РФПЛ на НТВ і каналі "НТВ-Плюс Спорт Плюс". Але тут цікавість узяла верх.

Поки сервіс "Наш футбол онлайн" є просто інтернет-трансляцію каналу "Наш футбол". Картинку можна дивитися в SD, HD 720 і HD 1080, причому перехід від однієї якості до іншого (якщо ви "попросили" цей перехід відповідним кліком мишки) відбувається без переривання трансляцій. Без "лагов" поки не обходиться: в перший день дії абонемента під час перегляду матчу "Зеніт" - ЦСКА картинка переривалася у мене раз 7-8, але є відчуття, що справи з цим налагоджуються, плюс до того напевно кількість "лагів" залежить і від навантаження, тому що, наприклад, за чотири перегляду прямого ефіру суботнього "Голеностоп-ШОУ" картинка зависла в цілому рази два. По ходу дії мого місячного абонемента в сервіс додали і архів матчів. До якості відео тут претензії немає, а ось самі матчі викладають з пристойним запізненням, їх доводиться чекати кілька днів. А враховуючи, що на торрентах записи матчів, в тому числі і в HD, з'являються практично відразу після їх закінчення, чекати їх на легальному сервісі навряд чи хто буде.

І ось ця думка - відмінний привід перейти від того, що сервіс "Наш футбол онлайн" є зараз, до того, яким би хотілося його бачити. Тому що для того, щоб зрозуміти, а яким хочеться бачити привабливий легальний сервіс інтернет-трансляцій, треба зрозуміти одну просту річ: якщо цей сервіс пропонує те ж саме, що пропонують пірати, до піратів будуть продовжувати ходити. І тому не треба сподіватися на совість користувачів, треба переманювати їх до себе, кажучи: "Так, у нас за гроші, але зате у нас тут так круто, що про ці витрачені гроші ви не пошкодуєте". Я не знаю, чи задоволені в "НТВ-Плюс" або в тій же КХЛ кількістю покупок прямих трансляцій на їх інтернет-сайтах, але, як мені здається, саме через те, що вони, як і пірати, пропонують просто стрім з картинкою, вони не так затребувані і популярні, як могли б бути.

Зарубіжний досвід показує, що подібні сервіси ні в якому разі не повинні бути просто трансляцією. У тій же Америці обов'язкові атрибути місцевих "геймцентров" і "гейм пасів" - це і онлайн-статистика з можливістю пройти по посиланнях в численні статистичні розділи, і супровід відео текстовими трансляціями і появою відео моментів матчу вже по ходу гри. Це і можливість стежити паралельно за кількома іграми, що йдуть в один час, однак стосовно РФПЛ це безглуздо, так як паралельних матчів у нас в чемпіонаті практично не буває. І наявність онлайн-чату, правда, в Росії такий чат з великою ймовірністю перетвориться в слово з чотирьох букв: перша "з", остання "ч". Хоча, з іншого боку, навряд чи це дійство захочуть влаштовувати люди, які заплатили за цю трансляцію 150 рублів.

В ідеалі такі інтернет-трансляції - це ще й можливість насолоджуватися ними, причому з усіма описаними вище приблудами, не тільки на комп'ютері, але і на мобільному пристрої, про що я згадав на початку. Тим більше що в тій же Європі або Америці цими сервісами користуються не замість підписки на платний телеканал, а на додачу до цієї підписці, щоб дивитися трансляції, перебуваючи поза власного будинку. Тут, до речі, є чим похвалитися і самої РФПЛ: у технічного партнера "Ліги-ТВ" - "НТВ-Плюс" - вже є досвід створення мобільних додатків перегляду футбольних матчів, і додаток для перегляду матчів Чемпіонату Росії теж існує, правда, варто воно 1000 рублів. Та й через «Наш футбол онлайн» із підпискою теж можна подивитися трансляцію, якщо відкрити сторінку go.nf.tv в браузері свого смартфона або планшета, ніж та користувався ваш покірний слуга, заощадивши тим самим горезвісний "косар".

Нарешті, ще один, мабуть, найголовніший момент, що дозволяє зробити хороший і при цьому популярний сервіс легального перегляду інтернет-трансляцій - це його якість і надійність. Якщо користувачеві з швидким Інтернетом обіцяють хорошу HD-трансляцію - треба подбати і про те, щоб вона безперебійно працювала і не "вставала" секунд на 10-15. Якщо обіцяють архів і відео моментів по ходу матчу - треба забезпечити, щоб матчі і хайлайти своєчасно викладали. Якщо передплатник має доступ до статистики - робити так, щоб вона була актуальною. Тому що користувач, який заплатив гроші за абонемент і отримав "лага" весь час трансляцію, міцно подумає, коли йому запропонують підписку продовжити.

Сервіс "Наш футбол онлайн" з'явився зовсім недавно, і вже сама його поява - відмінний хід з боку "Ліги-ТВ", яка цими самими "відмінними ходами" радує телеглядачів з самого початку сезону РФПЛ. Надалі нам обіцяють крім трансляцій і архіву всіх матчів чемпіонату аналітичні передачі, огляди, хайлайти, причому не тільки на екрані комп'ютера, а й на смартфонах, планшетах (обіцяють випуск спеціалізованих додатків під для iOS і Android) і навіть на набирають популярність телевізорах Smart TV . З огляду на такі перспективи проникнення РФПЛ в наші електронних девайси, фраза з жартівливого ролика-реклами Youtube-каналу "Наш футбол" про "плати 250 рублів, залізь на дах, встанови тарілку і дивись матчі Нальчика" сприймаються не зі зловтіхою, а просто з іронією.

Матеріал написаний спеціально для грудневого номера журналу "Football Tribune"