Полезные материалы

До Туреччини вже не кличуть суперзірок. скінчилися гроші

Ліра обвалилася на 40%.

Ліра обвалилася на 40%

П'ять днів тому в Туреччині закрилося найбідніше літнє трансферне вікно за 11 років. Сумарно клуби витратили 49 мільйонів євро. Для порівняння минулого літа - 110, а взагалі в попередні 10 років літні витрати не опускалися нижче за позначку в 60 млн євро.

Нижче 5 найпомітніших трансферів літа. Все набагато гірше, ніж раніше, але поки не так погано, як в РПЛ.

• іслам слімані (з «Лестера» в «Фенербахче») - оренда, 1,5 млн євро
• Баду Ндіайе (з «Сток Сіті» в «Галатасарай») - оренда, 0,75 млн євро

• Андре Айю (з «Суонсі» в «Фенербахче») - оренда, 1,5 млн євро

• Адем Ляйіч (з «Торіно» в «Бешикташ») - оренда, 1,25 млн євро

• Лоріс Каріус (з «Ліверпуля» в «Бешикташ») - оренда, 1 млн євро

Дідьє Дрогба, Уеслі Снейдер, Робін ван Персі, Лукас Подольскі їхали в Туреччину догравати, але були змушені виїхати раніше настання пенсійного віку. У списку топ-гравців ліги залишилися 34-річний Рікарду Куарежма і 35-річний Пепе.

У списку топ-гравців ліги залишилися 34-річний Рікарду Куарежма і 35-річний Пепе

У цього є просте пояснення - катастрофа турецької економіки. З початку року турецька ліра обвалилася по відношенню до долара на 40 відсотків. Раніше долар коштує 3,8 ліри, зараз 7.

Основною причиною катастрофи аналітики називають бажання президента Реджепа Тайіпа Ердогана підвищити рейтинг, опустивши відсоткові ставки. Дивно, але в підсумку це призвело до гігантської інфляції, величезного дефіциту бюджету і краху національної валюти.

Якщо раніше інвестори охоче вкладали в місцеву економіку, то поведінка президента їх тепер серйозно турбує, і ризикувати ніхто не хоче. Минулого місяця Ердоган призначив міністром фінансів зятя і атакував незалежний центробанк. Банк підвищував процентні ставки, рятуючись від інфляції. Ердоган же був упевнений в зворотному: підвищення ставок все тільки посилює.

Ердоган же був упевнений в зворотному: підвищення ставок все тільки посилює

Минулого тижня Ердоган звинуватив в крах «терористів з соціальних мереж», які «завдають шкоди, поширюючи неправдиві чутки про підвищення курсу долара», а зять президента повідомив, що економіка Туреччини стабільна, ніяких ризиків в майбутньому немає. І в цьому є щось знайоме.

Прямо в ці хвилини турецьку економіку добиває не тільки Ердоган, але і Дональд Трамп, який подвоює тарифи на імпорт алюмінію з Туреччини.

У футболі теж знайома картина.

• Контракти суперзірок прив'язані до валюти, і клуби виконують їх з великими труднощами. Якби не «Фенербахче», все було б зовсім сумно. Там хоча б отримують бонуси в євро від участі в єврокубках.
• Через падіння купівельної спроможності населення падає виручка клубів.
• Хтось знаходить в кризі хороше: нарешті-то в турецькій лізі побільшає місцевих.

У червні Ердоган переміг на виборах, взявши, за офіційними даними, 52,4% голосів.

У червні Ердоган переміг на виборах, взявши, за офіційними даними, 52,4% голосів

Міць турецької опозиції оцінити важко. Але точно відомо, що якщо фанати стануть її активною частиною, владі буде складніше. У 2013 році в Туреччині спалахнули масові заворушення, які підтримали фанати «Фенербахче» і «Бешикташа». На вулиці вийшли понад 2 млн осіб, в зіткненнях з поліцією загинули 10 осіб.

Але в підсумку бунт був придушений. Хоча Ердогану так і не вдалося підпорядкувати собі весь бізнес. Наприклад, власник «Фенербахче» Алі Йилдирим Коч підтримував протестуючих в 2013-му і не можна сказати, що він на стороні уряду зараз. Турецькі стадіони і раніше заповнюються і періодично закипають від гніву. І чим слабкіша буде ліра, тим серйозніше буде цей гнів.

фото: globallookpress.com / Seskim Photo / imago, Tolga Adanali / ZUMA Press, Diego Cupolo / NurPhoto, DepoPhotos / Turkish Presidency