Полезные материалы

Бей, як блискавка, біжи, як саламандра: вчимося грати в американський футбол в Єкатеринбурзі

Американський футбол досить жорстокий вид спорту, так що екіпірування відповідна.

Американський футбол у себе на батьківщині - це найпопулярніша спортивна ліга країни, де зоряні гравці отримують десятки мільйонів доларів за сезон і купаються в любові уболівальників, а за кожну секунду рекламного часу під час Супербоула мало не до смерті борються всі великі бренди.

Американський футбол в Єкатеринбурзі - це продувається всіма вітрами міжшкільний стадіон на Південно-Заході, на полі якого недільного вечора виходять серйозні хлопці в пошарпаної формі, які заробляють гроші як завгодно, тільки не грою. З хвилини на хвилину почнеться їхня третя на тижні тренування, так що грає в звичний всім футбол дітлахам доводиться звільнити майданчик, понуро штовхаючи свій круглий м'яч.

За розминати спостерігає Валерій Негруца, головний тренер команди з класним назвою «Уральські блискавки» - в американському футболі не прийняті звичні російському вуху «Локомотив», «Спартак» або «Динамо». Тут «Патріоти» рубаються з «Грифонами», «Тигри» приймають «Буревісник», а в суботу наші «Блискавки» почали чемпіонат з перемоги над «Вовками» з Астани з рахунком 45: 7.

Під час нашої бесіди Валерій не забуває стежити за своїми підопічними і гримати на них.

Під час нашої бесіди Валерій не забуває стежити за своїми підопічними і гримати на них

Валерій Негруца, головний тренер «Блискавок».

- Як все це почалося, як прийшла в голову ідея створити команду?

- Це було в 2008 році - до речі, на форумі E1.RU. Ось, Денис там створив тему, щоб зібрати команду з американського футболу, і ми зібралися. У перший раз прийшли 4 людини, і ось з тих пір ми щось намагаємося робити.

У перший раз прийшли 4 людини, і ось з тих пір ми щось намагаємося робити

Ми навіть знайшли ту саму тему, а в ній, як голка в яйці, посилання на ще більш ранню - аж 2007 року.

- Чому саме футбол, чому не регбі, наприклад?

- Я почав займатися американським футболом в 14 років, коли жив в Озерське і грав за місцеву команду. Мені хотілося, щоб команда була і тут. У регбі в Єкатеринбурзі грають, і це не в новинку, так що, якби хтось хотів, він пішов би в регбійну команду і займався б там.

- Чим крута ця гра?

- Ця гра крута тим, що тут знайде місце для себе будь-яка людина.

- Тобто не обов'язково бути великим і важити під сотню?

- Бачите, які різні у нас гравці? Ось маленький зовсім, легенький, і геть здоровий кабан стоїть. Цим людям всім є застосування в цій команді, у кожного є своє амплуа на полі. У європейському футболі чи хокеї загальний тип гравця усереднені, наприклад, дуже великий хлопець з великою вагою себе не знайде. А тут він буде корисний. У нас різношерста публіка, ось Морозов є, студенти ( «Вась, ти де вчишся?» - «У Гірському»). Звичайні чоловіки з сім'ями, досить дорослі, середній вік команди 28 років, якщо брати всіх.

Звичайні чоловіки з сім'ями, досить дорослі, середній вік команди 28 років, якщо брати всіх

У відомого ведучого Олександра Морозова свою думку про те, хто тут зірка. У відомого ведучого Олександра Морозова свою думку про те, хто тут зірка В американському футболі є місце гравцям будь-якої комплекції.

- Ви зібралися в 2008-му, а коли заявилися в Лігу американського футболу?

- ЛАФ - це досить недавнє освіту, раніше це називалося чемпіонатом Росії, там ми граємо з 2012-го. У 2015 році зайняли 4-е місце з приблизно 20-23 команд. Ми виграли свій дивізіон з чотирьох команд, вийшли в плей-офф і програли у чвертьфіналі.

- Що потрібно зробити, щоб туди потрапити?

- Щоб туди потрапити, потрібні склад, гроші - внесок за сезон близько 100 000 рублів - і майданчик.

- Щоб туди потрапити, потрібні склад, гроші - внесок за сезон близько 100 000 рублів - і майданчик

Футбол, він і в Америці футбол, тут теж штовхають м'яч ногами. І навіть голи є (але воротарів немає).

- Можете в двох словах пояснити, що відбувається на полі під час гри?

- Все досить просто. Є м'яч, дві команди, у кожної є своя залікова зона. Завдання команди, що володіє м'ячем, - доставити в «заліковку» противника. М'яч доставляється або ногами по землі, коли гравець з ним біжить, або по повітрю, коли м'яч пасують вперед. У команди є чотири спроби на те, щоб подолати 10 ярдів, потім м'яч переходить до суперника.

У команди є чотири спроби на те, щоб подолати 10 ярдів, потім м'яч переходить до суперника

Тут все просто. Але не без тонкощів.

- Що потрібно зробити, щоб американський футбол у нас став популярним, як хокей, футбол?

- Мені здається, потрібно почекати. Справа в тому, що цей спорт нормально в Росії існує з 1990 року. Культурі хокею і футболу у нас більше 100 років, все прийде. Якщо цей спорт буде розвиватися належним чином, то все з часом прийде. Звичайно, у нас не вийде такого глобального шоу, як у американців - у них все-таки це національна і важлива гра. Але, принаймні, буде щось рівня європейського футболу точно.

- Чи є збірна Росії з американського футболу?

- Так, вона виступає на чемпіонаті Європи.

- І як у нас справи?

- Поки що не дуже (хм, а у європейського і американського футболу більше спільного, ніж здається. - Прим. Ред.).

- Ви граєте теж на цьому стадіоні? Квитки, щоб на вас подивитися, купувати не треба?

- Домашні - так, проводимо тут. Квитки ми не продаємо, це нереально, це шкільний стадіон, і повинен бути доступний громадянам в будь-який час. Що стосується глядачів, то ясна річ, це друзі, знайомі і родичі, але є і фанати, деякі навіть на виїзних іграх нас підтримують, це дуже приємно.

- Виїзди організуєте за свій рахунок?

- Так, десь допомагають спонсори, але в основному самі.

- Який у вас найдальший виїзд? Далекий Схід?

- Ні, Москва. На Далекий Схід ніхто не їздить грати, тому що це дуже дорого навіть за мірками однієї людини.

На Далекий Схід ніхто не їздить грати, тому що це дуже дорого навіть за мірками однієї людини

В американському футболі нікуди без силової боротьби.

- А були випадки, коли ті чи інші багаті москвичі переманювали гравців до себе?

- Одна людина з нашої команди - Кирило Третьяков - грає за московських «Патріотів», це чемпіони Росії, виїхав жити і працювати в Москву.

- Що потрібно, щоб почати займатися американським футболом у вас?

- Ви приходите до нас на тренування, ми дивимося ваш рівень фізпідготовки і інші навички, на перших порах дамо форму. У Росії не продають форму, все везе з Європи / США. Бюджетна версія в районі 20 000 рублів. Той же хокей, наскільки я знаю, набагато дорожче.

Валерій пояснює одному з підійшли гравців, що тепер і на весь сезон він основний правий гард, і питає, вивчив він плейбук. Плейбук - це те, чим любителі американського футболу парирують звинувачення в тому, що їх улюблений спорт тупий і безглуздий. Виглядає він як кілька листків формату А4, на яких намальовані тактичні схеми з кружечками і стрілочками і незрозумілими скороченнями. Кожен гравець повинен знати його напам'ять, а нам знімати його строго-настрого заборонили.

Відбираючи м'яч, тут не шкодують ні себе, ні суперника.

- Про неприємні сторони гри. Американський футбол травматичний і небезпечний?

- Як будь-який спорт. Всі травми, які відбуваються в спорті, на мою думку, від особистих проблем і дурниць спортсменів.

Всі травми, які відбуваються в спорті, на мою думку, від особистих проблем і дурниць спортсменів

А ось кому дістається більше всіх.

Але списувати все травми на особисту дурість все-таки не варто. Контактної боротьби і систематичних ударів по голові не вдається уникнути навіть професіоналам. Завершили кар'єру заокеанські гравці НФЛ нерідко страждають від цілого букета неврологічних захворювань, а деякі і зовсім закінчують життя самогубством.

На тлі цього справжнім порятунком виглядає прапор-футбол - по суті, це та ж сама гра, але в ній немає силової боротьби. Замість того, щоб валити на землю гравця, який володіє м'ячем, досить зірвати у нього з пояса стрічку - той самий прапор. В Америці цей вид спорту використовується як система підготовки дітей до великого футболу. Можна відпрацювати всі базові навички - як бігти, куди бігти, як ловити м'яч, не надягаючи важку захисну екіпіровку. Не дивно, що прапор-футбол приваблює в тому числі і дівчат, які не хочуть контактної боротьби.

По сусідству з «блискавкою» тренується жіноча команда «Уральські Саламандри» - вирушаємо до дівчат, щоб все-все дізнатися про прапор-футбол.

Прапор-футбол: не такий нешкідливий, як здається

Наша співрозмовниця Віра квотербек (причому в двох командах відразу: «Московські сирени» і «Уральські саламандри»), капітан, а часом ще проводить тренування і судить гри. Все встигає!

- Привіт. Скажи, коли утворилася команда? Кому прийшла в голову ідея?

- У лютому 2013 року. Я була другою людиною в команді. До цього була дівчинка, вона бігала на тренуваннях з хлопцями, вони боялися її зашибісь і сказали: «Давайте створимо вже жіночу команду для Вікторії». Вона зробила пост в «ВКонтакте», я побачила один з репоста і прийшла на перше тренування.

- Ви спочатку хотіли грати у флаг-футбол або все-таки в американський?

- Мені хотілося грати в повноцінний футбол, але у нас було недостатньо людей - навіть хлопчикам не вистачає гравців, і в підсумку нас зібралося ідеальне кількість для флаг-футболу - замість 11 осіб нам потрібно 5.

- І з екіпіровкою простіше?

- Так, з екіпіровкою тут простіше, потрібен тільки прапорець на поясі, його зривають з гравця з м'ячем, замість того щоб валити його на землю. Але в принципі, дівчатка, які хочуть грати в контактний футбол, в нього грають, тренуються з хлопцями. А так, все те ж саме - лови м'яч, заноси в залікову зону.

- Наскільки я розумію, це не так травматично ...

- Насправді, це помилка, точною статистикою я не володію, але чи то в New York Times, чи то в Wall Street Journal була стаття, що дитячий прапор-футбол набагато травматичніше дитячого контактного футболу. Там дуже різкі рухи. Наприклад, розрив хрестоподібних зв'язок - досить популярна травма. Ось у мене Ліза і Аня порвали «хрести». Ліза досі не грає, а Аня ось з наколінниками. Без зв'язок можна грати, але це все одно дискомфорт, навіть психологічний.

Без зв'язок можна грати, але це все одно дискомфорт, навіть психологічний

«Саламандри» перед тренуванням.

- Що з чемпіонатом по прапору?

- Чемпіонат проводиться з 2015 року, і найперший ми виграли, обігравши в фіналі «Московських єдинорогів».

- Чудово вітаю! Багато взагалі жіночих команд грає у флаг-футбол?

- Насправді, так, приблизно 25-30, в жіночому американському футболі їх 10.

- Насправді, так, приблизно 25-30, в жіночому американському футболі їх 10

«Саламандри» - чемпіонки Росії по флаг-футболу 2015 року. Всім показали, хто Мідної гори господині!

- За участь в чемпіонаті ви теж платите внесок?

- Так, але не такий великий - 2 000 з команди і 450 з людини.

- Так, але не такий великий - 2 000 з команди і 450 з людини

На поясі - той самий прапор, який потрібно зірвати з гравця з м'ячем.

- До вас може прийти будь-яка досить смілива дівчина?

- Так, ми чекаємо всіх від 16 років і взагалі будь-якого віку. Найстаршій нашій дівчині - 39 років, у нас дуже дружна команда. Великий футбол все ж складніше, там потрібно більше витривалості і м'язів. Прапор - легкий, швидкий і атлетичний, а в контактному може себе спробувати дівчинка будь-якій ваговій категорії.

- За нетривалу історію команди ви встигли вже завести якихось принципових суперниць?

- На самому початку нашої кар'єри таким суперником був Челябінськ, ми з ними зіграли першу товариську гру, і у свій час вони нас постійно обігравали, і так тривало до першого чемпіонату Уралу. І ось кінцівка гри, рахунок 19:19, вони горять, у дівчат здають нерви, і вони просто почали нас бити і пішли з поля!

- А чим закінчилася ця історія? Повинна ж була втрутитися федерація, судді?

- Судді прийняли неправильне рішення, залишили нічию, якої бути не може в принципі - ні у прапорі, ні у великому футболі. Суперниці пішли з поля, їм повинні були присудити технічну поразку, але в підсумку дали цю нічию. Незважаючи на це, ми вийшли з першого місця і все виграли.

- Але це ж дуже дивна історія! Як матч може закінчитися внічию, якщо за правилами не може бути нічиєю?

- У прапорі все дуже складно, і тема контролю для нас досить хвора. Федерація американського футболу Росії, по суті, робить нам ласку, що взагалі цим всім займається. Тобто спочатку прапор-футбол повинні акредитувати як вид спорту - поки він неофіційний, його немає в реєстрі. Хлопчики можуть отримати майстрів спорту, якщо виграють чемпіонат, а ми виграли - і не отримали нічого. Здали гроші - отримали пластиковий кубок. Я люблю футбол, і мені дуже хочеться, щоб його акредитували, щоб люди не витрачали своє здоров'я і не рвали хрести просто так.

Я люблю футбол, і мені дуже хочеться, щоб його акредитували, щоб люди не витрачали своє здоров'я і не рвали хрести просто так

Ось як виглядає спроба позбавити гравця з м'ячем прапора.

- Є до цього якісь зрушення?

- Є, федерація щороку подає документи в Міністерство спорту, я не зовсім компетентна в цьому питанні, але потрібно, щоб в 30 регіонах країни було по одній команді, або якось так.

- З ким у вас найближчий матч?

- З Іжевському або Озерськ, тому що нас помістили в дивізіон «Волга». Просто Іжевську було ні з ким грати, а ми були не проти. Виїзд не такий вже і далекий, нам приємно туди з'їздити, це згуртовує команду, а ще я чоловіка зустріла на першому тренуванні.

Виїзд не такий вже і далекий, нам приємно туди з'їздити, це згуртовує команду, а ще я чоловіка зустріла на першому тренуванні

Чоловікам біля воріт виразно подобається прапор-футбол.

- Прапор-футбол в Штатах, до речі, такий же популярний, як великий футбол?

- В Америці прапор дуже популярний, в нього грають і діти, і люди похилого віку, а в НФЛ є своя прапор-ліга, вони грають в формі НФЛовскіх команд. Наймасштабніші змагання по прапору - це «Біг Боул» в Німеччині, він буде проходити в травні. І чемпіонат світу по прапору теж проводиться раз на три роки.

- Чи є у нас збірна по прапору?

- Поки ще немає, але мені здається, що або в наступному році, або через рік з'явиться.

Всі бажаючі спробувати свої сили в цих видах спорту можуть зв'язатися з «блискавкою» і «Саламандра» через їх групи в «ВКонтакте»: vk.com/urallightnings і vk.com/ural_salders .

Текст: Дмитро АНДРЄЄВ
Фото: Артем Устюжаніна / E1.RU
Відео: Максим БУТУСОВ / E1.RU

Як все це почалося, як прийшла в голову ідея створити команду?
Чому саме футбол, чому не регбі, наприклад?
Чим крута ця гра?
Тобто не обов'язково бути великим і важити під сотню?
Бачите, які різні у нас гравці?
«Вась, ти де вчишся?
Ви зібралися в 2008-му, а коли заявилися в Лігу американського футболу?
Що потрібно зробити, щоб туди потрапити?
Можете в двох словах пояснити, що відбувається на полі під час гри?
Що потрібно зробити, щоб американський футбол у нас став популярним, як хокей, футбол?