Полезные материалы

Біатлон: історія, правила, екіпірування, спринт, естафета

Краще розвага північних прикордонників   Біатлон по праву вважається одним з найбільш захоплюючих видів спорту, адже він (що випливає з назви) об'єднує в собі дві різні дисципліни - біг на лижах по пересіченій місцевості і стрілянину з гвинтівки по мішенях Краще розвага північних прикордонників
Біатлон по праву вважається одним з найбільш захоплюючих видів спорту, адже він (що випливає з назви) об'єднує в собі дві різні дисципліни - біг на лижах по пересіченій місцевості і стрілянину з гвинтівки по мішенях. Тому біатлон - це гонка, для якої потрібні не тільки швидкість і витривалість, але і точність, міцні нерви і вміння швидко концентруватися, адже варто поспішити, недбало поставитися до вогневих рубежів, і штрафні хвилини і кола не дадуть перемогти найшвидшому спортсмену.
Історія
Якщо, як радив Козьма Прутков, дивитися в корінь, можна сказати, що біатлон зародився ще тисячі років назад, коли наші неолітичні предки, бігаючи на шматках дерева (прообразах сучасних лиж) з дрючками й луками в руках, намагалися завалити мамонта або ще якесь небудь бідну тварину. Якщо ж не заглиблюватися настільки далеко, виявиться, що сучасний біатлон родом зі скандинавських країн. Саме там прикордонні патрулі від нудьги змагалися між собою в швидкості і влучності.
Перший своєрідний чемпіонат (що характерно, відразу в міжнародному форматі) за таким біатлону пройшов в 1767 році між захисниками меж Швеції і Норвегії (мабуть, змагалися вони в тому, хто наздожене і підстрелить більше порушників). Так і продовжували військові розважатися так само до перших Зимових Олімпійських ігор в Шамоні, що пройшли в 1924 році. Тоді було вирішено включити в програму прообраз біатлону, правда, тоді він називався «змагання військових патрулів» і в нього входило також метання гранат і інші цікаві речі. У такому вигляді цей спорт «дожив» до 1948 року. Однак у зв'язку з анти-військовими настроями в суспільстві, коли людство вирішило все-таки «дати миру шанс», такі змагання були визнані занадто мілітаристським і замінені пентатлон, який з причини своєї складності якось не прижився (і, знову-таки на Пентагон схоже). І ось, лише в 1958 році мода на біатлон повернулася, на радість всіх любителів постріляти на лижах. А вже в 1960 році біатлон практично в сучасному вигляді був включений в програму Олімпійських ігор. Правда, він трохи відрізнявся по екіпіровці (так, замість дрібнокаліберних рушниць спортсмени тягали з собою важезні карабіни) і правилам (наприклад, дистанції були довші, ніж зараз, а тому гонки були менш динамічними і цікавими), але це вже деталі, головне, що біатлон міцно і надовго утвердився в програмі Ігор та серцях глядачів.
екіпірування
Для занять біатлоном, як і іншими зимовими видами спорту, звичайно ж, необхідна спеціальна екіпірування.
Перше, про що варто сказати, - це дрібнокаліберна гвинтівка, сконструйована спеціально для біатлоністів (все-таки з карабіном швидко бігти на лижах досить проблематично), яка кріпиться у спортсмена на перев'язі за спиною. Така гвинтівка 22 калібру важить не більше 3,5 кг. Вона оснащена механізмом, що блокує спусковий гачок, а перезарядка проводиться вручну. Крім того, обойми розраховані тільки на п'ять патронів. До речі, швидкість кулі, випущеної з такої зброї, досягає 380 м / секунду.
Лижі і лижні палиці у біатлоністів на перший погляд нічим не відрізняються від звичайних. Насправді лижні палиці, які використовують в біатлоні, довше, ніж у лижників, вони продовжені до підборіддя або рота. Що стосується лиж, то їх мінімальна довжина повинна бути на 4 см менше, ніж зростання спортсмена, а їх кінці менш заломлені до верху. Для кращого ковзання лижі зазвичай змащують воском.
Також біатлоністам необхідні: спеціальний костюм (цілісний, як у водолазів, або двійка), який допомагає підтримувати стабільну температуру тіла і зменшує опір вітру; жорсткі черевики, завдяки яким зменшується тиск на кісточку. Вся стандартна екіпірування для біатлону порівняно легка.
Правила
Ще років 40 тому правила біатлону були складними і заплутаними, так що глядачам, щоб зрозуміти, що відбувається, доводилося озброюватися калькуляторами і вираховувати, хто ж лідирує. Тепер, на щастя, правила стали набагато простіше, хоча деякі нюанси все ж треба буде пояснити.
На цих Зимових Олімпійських іграх буде представлено цілих 10 різновидів біатлону - 5 чоловічих і 5 жіночих (на минулій Олімпіаді їх було 8, а ще раніше - 6). Спортсменам належить позмагатися в індивідуальній гонці, спринті, естафеті, гонці переслідування і масовому старті. Біатлоністи можуть використовувати будь-яку техніку катання, але ніякими пристосуваннями, крім лиж і лижних палиць вони користуватися не мають права. На вогневих рубежах спортсменам завжди необхідно відстрілятися по 5 мішенях і правила стрільби, в загальному, в кожному виді однакові. А тепер про все докладніше.
індивідуальна гонка
Індивідуальна гонка є найстарішою дисципліною в біатлоні. У чоловіків вона проходить на дистанції 20 км, а у жінок - на 15 км, з перепадом висот 600-750 м. Спортсмени стартують з інтервалами від 30 секунд до хвилини. Їм видається по 20 патронів і кожен біатлоніст через рівні проміжки траси повинен подолати 4 вогневих рубежі, де йому належить вразити 5 мішеней, чергуючи на кожному з рубежів лежаче і стояче положення, причому стрілянина ведеться з відстані 50 м. При попаданні чорний кружечок мішені автоматично закривається білим диском. Для любителів точних цифр додамо, що діаметр мішеней становить 115 мм для стрільби стоячи і 45 мм для стрільби лежачи. Так що можете собі уявити, як воно біатлоністам - після швидкого бігу на лижах лежачи на животі потрапляти в маленьку мішень. А тим, хто не зміг впоратися з цим завданням доводиться ще гірше - кожен промах карається штрафний хвилиною, яка додається до основного часу спортсмена (важко, але справжній прикордонник повинен бути готовий до всього). Перемагає в індивідуальній гонці спортсмен, який пройшов трасу за найменший час з урахуванням штрафних хвилин.
спринт
Чоловіки-спринтери повинні пробігти 10 км, а жінки - 7,5 км, з перепадом висот 300-450 м. Як і в індивідуальній гонці, біатлоністи стартують з інтервалом в 30 секунд. Тут їм належить пройти тільки два вогневі рубежі, також по п'ять мішеней, з положень лежачи, а потім стоячи. Правила стрільби такі ж, як і в попередньому виді змагань, але за кожен промах біатлоністи отримують не штрафну хвилину, а штрафне коло, довжиною 150 м, на подолання якого йде в середньому 23 секунди. Переможцем в спринті також стає володар найменшого часу.
естафета
Естафета традиційно - один з найулюбленіших уболівальниками видів біатлону, адже в ній можна повболівати аж за чотирьох представників своєї країни, а саме з стількох спортсменів складається команда. Починається гонка з мас-старту, тобто біатлоністи стартують одночасно. Кожен член команди повинен пройти рівний ділянку траси - у чоловіків це 7,5 км, а у жінок 6 км, і відстрілятися на двох вогневих рубежах (лежачи і стоячи), а потім передати естафету сокомандніка. В естафеті умови стрільби трохи легше, тому що це єдиний вид біатлону, в якому на кожен рубіж з 5 мішеней дається на 3 патрони більше. Правда, кожен з трьох додаткових патронів необхідно заряджати окремо, на що також йдуть дорогоцінні секунди. Якщо біатлоніст все ж промазав, йому доведеться бігти штрафний 150-метрове коло. Природно, перемагає команда, що пройшла трасу швидше за всіх.
Гонка переслідування
У цій гонці учасники отримують шанс або довести невипадковість свого результату, або реабілітуватися за поразку. Справа в тому, що в гонці переслідування (12,5 км у чоловіків і 10 км у жінок) беруть участь 60 кращих спортсменів, які стартують в тому порядку, в якому вони закінчили індивідуальну гонку. Тобто першим зі старту йде переможець індивідуальної гонки, а решта біатлоністи відправляються за ним в тому порядку і з тим відставанням, з яким вони тоді фінішували. Вогневі рубежі розташовані через рівні проміжки траси, а сама стрілянина на перших двох ведеться лежачи, а на друге - стоячи, що надає додаткову інтригу гонці. Промахи караються штрафними 150-метровими колами. Хто перемагає, ви і самі здогадуєтеся.
Мас-старт
І, нарешті, ми підійшли до останнього виду змагань. У мас-старті беруть участь обрані, тобто 30 спортсменів (по числу мішеней), кращих за поточними результатами Кубка світу. Стартують біатлоністи одночасно, і чоловікам належить пробігти 15 км, а жінкам - 12,5. Загальний же формат цього змагання схожий з гонкою переслідування. До речі, на Туринській Олімпіаді мас-старт з'являється вперше.
Світові лідери
В принципі, і в біатлоні, як і в інших зимових видах спорту, лідери представляють стандартний набір північних країн. З трохи ширшим представництвом країн, що колись входили до СРСР. Також не можна не відзначити в цьому виді спорту досягнення норвежців і у перших рядках Оле-Ейнара Бьорндалена. Цей норвежець до своїх 32 років (лише 27 січня исполнившимся) встиг п'ять разів стати олімпійським чемпіоном, сім разів чемпіоном світу, ну а перемог на етапах Кубка світу і різних турнірах поплоше у нього просто не злічити. Але про нього ми ще поведемо окрему мову, а зараз про ситуацію в цілому.
Розглянемо ситуацію в сучасному біатлоні за допомогою етапів Кубка Світу, на яких біатлоністи регулярно відточують свою майстерність, попутно завойовуючи місця в олімпійській збірній і так далі. Етапів в Кубку Світу 9, за підсумками яких і визначається найсильніший біатлоніст року. До олімпіаді закінчаться 6 з 9 етапів, ну а поки, за підсумками 4 етапів лідирує німець, а точніше навіть два німця. Олександр Вольф набрав в цьому сезоні 288 очок, а Свен Фішер - 271. Третім слід француз Рафаель Пуаре (258 очей).
Росіянин Микола Круглов перебуває (між ще двох німців) на п'ятій позиції, ну а знаменитий Бьорндален поки тільки сьомий, випереджаючи на один і два очка, відповідно, Сергія Чепікова і Максима Чудова (обидва - Росія). Це, звичайно, ще далеко не підсумок, а навіть менше половини дистанції. У минулому сезоні, скажімо, Бьорндален виграв з 923 очками, випередивши вже згаданих Фішера і Пуаре, а також росіян Чепікова і Рожкова (вони були 4-м і 5-м). Неважко припустити більш високе місце знаменитого норвежця і за підсумками цього Кубка Світу. Ну і на Олімпіаді Оле-Ейнар не упустить випадку роздобути ще пару медалюх. Він такий.
У жіночому біатлоні лідирує також представниця Німеччини. Каті Вільгельм має 341 очко після чотирьох етапів і випереджає шведку Анну-Каріну Олофссон (308) і знамениту співвітчизницю Вуха Дізль (305). Ця Вуха у вільний від біатлону час працює прикордонниць, тобто біатлон це у неї в крові (як ви знаєте, прочитавши розділ історії). А так вона взагалі дворазова олімпійська чемпіонка і один з лідерів світового біатлону. Правда, минулий сезон вона завершила п'ятої, пропустивши вперед крім співвітчизниці Каті двох росіянок (Ольгу Пильову і Ольгу Зайцеву), ну і француженку Сандрін Бейлі, яка стала номером один. Нині Сандрін йде 11-й, але все тільки починається, та й потім про наближення Олімпіаді у біатлоністів думок набагато більше, ніж про етапах Кубка Світу. Не гріх і поберегтися. Але, в принципі, коло претенденток на медалі в Туніе у жінок можна окреслити вищепереліченими особами, не забувши ще про росіянку Світлану Ішмуратова і Альбіні Ахатова, китаянці Хайнюнг Лі і білорусці родом з Сум (колишньої нашої) Олені Зубриловою і ще кількох «німкенях» Катрін Апель, Мартіні глаго і Андре Хенкель. Вони все можуть, як говорили в знаменитому новорічному кіно.
На Україні
Не можна сказати, що на Україні біатлон процвітає, хоча якщо враховувати стан справ в інших видах спорту (бобслеї, наприклад), можливо і таке визначення. Непогані спортсмени в нашій країні є, але стабільні результати їм показувати щось заважає. Ну і знову ж таки, до норвезьких показників нам точно далеко.
Так, в нинішньому розіграші Кубка Світу вище всіх серед українських біатлоністів перебуває Руслан Лисенко. Позиція його - 45-я (26 очок). Роман Прима та Андрій Дериземля відстали ще серйозніше - вони на 72 (4 очки) і 74 (3) місцях. В'ячеслав Деркач набрав поки в залік лише 1 очко і знаходиться на останньому 79 місці.
Порівнюючи поточні результати наших біатлоністів з підсумковими 2004/2005, можна помітити, що Руслан Лисенко прогресує (був він 66-м), а Андрій Дериземля і В'ячеслав Деркач поки не можуть вийти на свій рівень (в минулому сезоні вони фінішували 31-м і 40 -м). На своєму рівні йде тільки Роман Прима (79-м був, 72-й поки), але рівень цей не дозволяє йому поки, на жаль, вийти в прими світового біатлону.
На жаль, відсутня в поточному рейтингу Олександр Біланенко, кращий біатлоніст України за підсумками минулого сезону (на 20 місці він закінчив сезон). 28-річний сумчанин брав участь в минулій Олімпіаді (також, як і Дериземля, Лисенко, Прима і Деркач). Наша команда в складі (В'ячеслав Деркач, Олександр Біланенко, Роман Прима, Руслан Лисенко) була сьомою в естафеті на ОІ-2002 з часом 1: 27: 02,2 (4 * 7,5 км). Це найкраще, чого домагалися наші біатлоністи за останній час.
Що стосується панянок, то на сьогоднішній день українська біатлоністка Ліля Єфремова знаходиться в двадцятці найсильніших (навіть всередині у цій двадцятки, тобто на 18 місці - 105 очок). 60-й Ліля була в минулому сезоні і ось так непогано розпочала новий. Оксана Хвостенко поки йде 36-й (38 очок), але вона, безумовно, ще додасть, адже саме Оксана була кращою українкою за підсумками минулого сезону (33 місце, 165 очок). Також в списку перших 70-ти можна знайти українку Ірину Тананайко (66 місце, 6 очок). Вона вже перевершила свої досягнення минулого сезону, втім, все це, звичайно, не може задовольнити вимогливого вболівальника вітчизняного біатлону. Є ще Олена Петрова та Ніна Лемеш, які також перебували за межею 60 найкращих за підсумками минулого сезону. Загалом, з усього цього можна зробити висновок, що на медалі нам особливо розраховувати не доводиться. Хоча помріяти іноді і не шкідливо. Автор:

Марія Безчастная, Андрій Крикунов
джерело: www.olympicgames.com.ua