Полезные материалы

заняття йогою, йога центр, школа йоги, йога Айенгара, заняття йогою в Москві

Йога для життя

Інтерв'ю Б.К.С Айенгара. Газета "Ведомости" від 24.04.09, Москва

Якби мова йшла про громадських діячів, я порівняла б його з Мартіном Лютером Кінгом або Нельсоном Манделою. Якщо про музикантів - з Давидом Ойстрахом або Мстиславом Ростроповичем. Шрі Б. К.С. Айенгар - не тільки віртуозно володіє мистецтвом йоги, він ще й геніальний учитель і популяризатор. Шанс поговорити з такою людиною випадає лише один раз. Адже Айенгар - жива легенда. 90-річний мудрець і одночасно новатор, який розкрив секрети давньої індуїстської та буддійської традицій для західного світу. У те, що творив зі своїми учнями Айенгар, часом неможливо повірити: після 30 уроків гуру 80-річна королева Бельгії стояла на голові вісім хвилин! А сам Айенгар зміг в 60 років відновитися після двох дорожніх аварій і інфарктів.

Я виглядаю гуруджі в номері MaMaison Pokrovka Suite Hotel і з подивом помічаю, що трохи нервую - після розповідей про те, що в VIP-залі Домодєдово зустрічали лягали на підлогу і цілували вчителю ноги. Нарешті, в кімнату входить маленький босий сивий індус в світлому одязі, з ним свита людина з п'яти. Ми починаємо розмову, і я дивуюся бадьорості співрозмовника, лише вчора вчинила два багатогодинних перельоту. Видно, що він старий, але реакції у нього як у п'ятдесятирічного. Він бадьоро жестикулює, схоплює питання на льоту, жартує. Його мова дуже образна - він порівнює йогу з океаном, а душу - з діамантом в темній печері.

- Давайте почнемо з простого: що привело вас до Москви?

- Вперше я відвідав Москву 20 років тому, в 1989 році. Тим часом, що я бачив тоді, і тим, що я бачу зараз, - величезна різниця. Просто як небо і земля - ​​неможливо повірити, що такі зміни відбулися в країні за такий короткий час. Пам'ятаю, раніше я говорив друзям: ви повинні вчитися толерантності у російських - уявіть собі, що значить витримувати в черзі по три години і ще посміхатися! Тоді мене запросило Міністерство охорони здоров'я - для показової практики. Їх цікавило, як можна підтримувати здоров'я природним шляхом, без медикаментів.

- А зараз яка мета?

- Немає ніякої спеціальної мети. Є двадцятирічний розрив. Тоді я не знав, як сприймуть моє вчення тут, якого роду інтерес є у людей. Двадцять років тому я зустрічав росіян, які займалися йогою підпільно, а мої книги передруковували на ксероксі, фотографії (з зображенням поз йоги) були ледь помітні. З тих пір я бачив сотні росіян, які приїздили в Пуну (Місто в штаті Махараштра, де Айенгар живе з 1940-х років, тут знаходиться його Інститут йоги. - «П'ятниця»). Я бачив величезний інтерес, щирість і шанування з боку викладачів з Росії. Але поки не пройшли класи, я не можу відчути, що тут зараз відбувається в світі йоги (Майстер-клас Айенгара відбудеться в рамках конференції Yoga Journal 23-26 квітня на ВВЦ. - «П'ятниця»).

- Чи правда, що ви запрошені в Кремль? Що ви хочете донести владі Росії?

- Ні, потрапити туди я не прагну. Моє завдання лише в одному - навчати йозі.

- А якщо такий випадок все ж випаде, нехай і не з вашої ініціативи, що ви скажете?

- Я б сказав: це тіло дано нам Богом, це тіло - храм духу. Етична дисципліна починається з тіла, з того, щоб утримувати тіло здоровим. Розум не може бути вільним і незалежним без фізичного здоров'я. Йога дає здоров'я і призводить до того, що розум знаходиться в найтіснішому контакті з тілом.

- Чи є зв'язок між успіхами в бізнесі і йогою?

- (Айенгар відповідає несподівано різко.) Тут є величезна різниця, і навіть дисонанс. Так, йога допомагає практикуючому бути в тісному контакті зі своїм тілом, допомагає бути впевненим і натхненним. Але є бізнесмени, які на 100% егоцентричні і здатні думати тільки про багатство. Звичайно, вони створюють робочі місця, але не думають про людську природу, про її сутність, про душу. Основна рушійна сила їхнього бізнесу - гіпертрофований егоїзм. Йога, навпаки, культивує самовідданість і безкорисливе служіння.

- Але інтерес до йоги в Росії настільки великий, що серед практикуючих є навіть не просто успішні, а надуспішного бізнесмени, мільярдери, наприклад, Роман Абрамович, Володимир Євтушенков. Причому Абрамович - послідовник вашої школи, наскільки мені відомо!

- (Учитель пом'якшується.) Тут є одна хороша річ. Росія - особлива країна, що ввібрала в себе риси Сходу з його чуйним емоційним інтелектом і Заходу з його високо освіченими мізками. Таке дивне поєднання я бачив тільки в Росії, і більше ніде. Може бути, це і допомагає практикувати і щиро прагнути до самовдосконалення.

- Вас не засмучує в такому випадку, що йога комерціалізується? Вона вже стала такою популярною, що сама по собі перетворюється в бізнес.

- Тоді, друже мій, я задам зустрічне запитання - чи багато ви знаєте мультимільйонерів і мільярдерів серед йогів, серед тих, хто присвятив себе саме цьому заняттю? (Раптово знову стає різким.) Часто гроші заробляють завдяки йогам, але не самі йоги! Не треба плутати одних з іншими! (Вже сміючись.) Наприклад, візьміть мене - моє ім'я знає весь світ, але хіба я мільйонер ?!

Про себе я подумала: мільйонер - не мільйонер, але ж створив великий бренд. Адже ім'я Айенгара носять сотні йога-студій по всьому світу. Але сперечатися з ним не хотілося, до того ж, я не впевнена, що гуруджі знайомий з мовою маркетологів.

- Чому і навіщо ви стали поширювати і популяризувати йогу в західному світі?

- Так, саме я мав честь поширити йогу в західному світі. Але це була не моя ініціатива. Я ніколи не тримав в голові, що повинен це зробити. Мене запросив видатний скрипаль Ієгуді Менухін. У нього були проблеми зі здоров'ям, і одного разу він приїхав до Індії. Він випадково потрапив до мене, прозаймався два-три дні і сказав, що ніхто не може йому допомогти так, як я (Сам Менухин писав про це знайомство так: «... я не брав уроки регулярно, поки не зустрів Айенгара - НЕ бородатого аскета, а добродушного хлопця з дружиною і дітьми ». -« П'ятниця »). Через три дні він дав блискучий концерт в Бомбеї, але ж до цього не міг грати. Він сказав, йому потрібен хтось, хто буде вчити його. Запросив мене до себе і тим самим заклав основу для того, щоб популяризувати йогу по всьому світу. Так що (Сміється.) Це його ідея, і все йому повинні бути вдячні! Це він покликав мене вчити йоги в Швейцарію, а потім в Англію і Америку.

- А є серед ваших учнів хтось, кого ви запам'ятали найбільше, хто залишив слід у вашому серці?

- Якщо говорити про те, кого я запам'ятав, то це Ієгуді, адже саме він дав мені поштовх, відкрив ворота до того, щоб поширити моє мистецтво повсюдно. І він займався йогою до свого останнього подиху (Менухин помер в 1999 році у віці 83 років. - «П'ятниця»). А люблю я всіх студентів. Ви все для мене рівні. Неважливо, практикуєте ви десятки років або приступили зовсім недавно. Ви всі мої діти, і я не можу виділити, хто з дітей краще, хто гірше. Настільки рівного підходу до учнів незалежно від їх рівня ви ніде більше не знайдете!

- Я читала, що ви буваєте дуже суворі до учнів і навіть били декого!

- Ну, знаєте, видатні музиканти навіть били інструменти, коли виходили з себе! А я не ламав тіла учнів, я давав їм життя! (Сміється.) Насправді, треба вчити, і вчити чесно. Коли тіло агресивно, з ним потрібно працювати у відповідній манері. Удар працює як моментальне виправлення і відразу змушує відчути і запам'ятати, що було не так і як правильно. Після цього учень все запам'ятовує, вже повірте! Це такий учительський трюк. (Посміхається.) Між іншим, жоден учень від мене не пішов і не перестав займатися йогою!

- Є один парадокс, який давно приводить мене в глухий кут. Якщо я правильно розумію, йога за своєю природою релігійна, а мета занять - досягти стану самадхи (в буддійської традиції - просвітлення або нірвани). Але більшість практикуючих в Росії і на Заході - світські люди, які використовують йогу як фітнес, нехай незвичайний, зате вельми корисний і дієвий. Чи немає тут протиріччя?

- Древнеиндийский філософ Патанджалі говорив: людина займається йогою, щоб насолоджуватися, отримувати чисте задоволення від просвітлення. Люди і тоді отримували задоволення від йоги, і зараз. Питання в тому, це задоволення чисто фізичне або ще й духовне? Це дві гілки дерева - одна з них означає здоров'я, щастя, комфорт, а інша - щось таке, що важко визначити, як сонце, квітуче, що виблискує, яке не знає темряви. Йога це дерево, гілки дерева - дві стежки, якими може скористатися йогін. Це питання вибору для кожного. Здоров'я - не кінець йоги, можна рухатися далі, не обов'язково на цьому зупинятися.

- Особисто ви допомагаєте людям відкрити одну з них - здоров'я?

- Знаєте, до мене люди приходять з певними проблемами, щоб їх вирішити. Є приказка: якщо людина просить шматок хліба, не дай йому камінь. Я даю те, що людині потрібно в цей момент: рішення його проблем. Поки вони не будуть вирішені, людина не зможе рухатися далі. Моє завдання вести учня цим шляхом. Люди не задоволені своїм життям і для початку треба вирішити ці проблеми. Але це початок.

- І ваш метод вирішення проблем годиться для всіх людей без винятку? З будь-якої фізіологією і темпераментом? Або є люди, яким це не підходить?

- Йога дієва абсолютно для всіх - і для маленької дитини, і для літньої людини. Ніяких обмежень немає. Звичайно, потрібно враховувати рухливість, стабільність і т.д. Тут є ще один аспект: більшість людей розуміють здоров'я як фізичну і розумову складову, але є ще етичне здоров'я, яке враховує йога, а також емоційний, інтелектуальний; також це свідомість, усвідомленість, душа. Здоров'я - це не просто бути в формі, це розуміння. І йога дає здоров'я у всіх сенсах і показує шлях до нього.

- Я неодноразово зустрічала застереження про те, що деякі дихальні вправи йоги (пранаяма) при необережному поводженні і безграмотному навчанні можуть нашкодити людині. У яких випадках це можливо?

- При таких вправах ви маєте справу з енергією, праной. Вона рухається в тілі по певних каналах. Потрібно використовувати її таким чином, щоб не створити небезпеку для тіла. За аналогією з електрикою: його використовують, пам'ятаючи про техніку безпеки, адже може статися замикання. Якщо прана в вашому тілі буде рухатися неправильно, вона зашкодить вашому тілу. Пранаяма - це особливий розділ йоги, яким треба займатися індивідуально. Енергія не повинна витрачатися неправильно або втрачатися. Цьому потрібно вчитися під керівництвом досвідченого гуру, але такі зустрічаються досить рідко. Можете почитати про техніку пранаями в моїх книгах.

- Як же вибирати собі наставника?

- Гуру сам вибирає собі учня. (Сміється.) Адже вчитель зазвичай набагато більш просунутий, ніж учень, і він як раз може оцінити учня. А ось учневі оцінити вчителя куди складніше. Його завдання - дозріти для свого вчителя.

- Як при всьому різноманітті шкіл йоги вони не конфліктують один з одним, на відміну, наприклад, від течій навіть всередині однієї релігії.

- Перш за все, йога - не релігія. Потрібно відчути тонку різницю між поняттям «релігія» і «релігійність». Йога це дхарма, буквального перекладу цього слова ні на одну мову не існує. Це таке собі керівництво, що не дає людині впасти, що включає досвід тих, хто падав раніше. Далі. Колись, близько 150 років тому, йога була єдиною системою, всередині якої існувало чотири напрямки, кожне відповідало за своє знання. Згодом з'явилися й інші напрямки. Але в будь-якому випадку, у всіх них мета одна - привести людину до досконалості. Яка різниця, з якої стежці підходити до Евересту, якщо мета одна - піднятися на вершину?

- І яка ваша місія в цьому йога-світі і світі взагалі?

- У мене немає місії. Я тільки інструмент. В юності я страждав від різних хвороб, повинен був померти від малярії, постійного грипу. Але мені прийшло щось, що допомогло бути щасливим. Тепер я повинен поділитися з іншими тим, чим насолоджуюся я сам.

- Ви щаслива людина?

- Найщасливіший. І хочу цим ділитися.

Давайте почнемо з простого: що привело вас до Москви?
А зараз яка мета?
Чи правда, що ви запрошені в Кремль?
Що ви хочете донести владі Росії?
А якщо такий випадок все ж випаде, нехай і не з вашої ініціативи, що ви скажете?
Чи є зв'язок між успіхами в бізнесі і йогою?
Вас не засмучує в такому випадку, що йога комерціалізується?
Тоді, друже мій, я задам зустрічне запитання - чи багато ви знаєте мультимільйонерів і мільярдерів серед йогів, серед тих, хто присвятив себе саме цьому заняттю?
Наприклад, візьміть мене - моє ім'я знає весь світ, але хіба я мільйонер ?
Чому і навіщо ви стали поширювати і популяризувати йогу в західному світі?