Полезные материалы

Олімпійські чемпіонки. Частина третя. Олександра Тимошенко

Олександра Тимошенко - перша українська олімпійська чемпіонка з художньої гімнастики

Олександра Тимошенко - перша українська олімпійська чемпіонка з художньої гімнастики.

Незадовго до Олімпіади-1992 розпався СРСР. Вже на передолімпійському чемпіонаті Європи виступали команди окремих країн - колишніх республік Радянського Союзу. Однак в Барселону, де проходили Олімпійські ігри, «художниці» вирушили в складі об'єднаної команди країн СНД. На церемонії нагородження в честь переможців з об'єднаної команди піднімався державний прапор спортсмена і грав гімн його країни, в разі Олександри - прапор і гімн України.

Художня гімнастика на Олімпіаді-1 992 запам'яталася двома скандалами. Перший був пов'язаний з відбором в об'єднану команду. Від кожної країни на Олімпійських іграх може виступати дві спортсменки. Сумнівів в участі Олександри Тимошенко не було, а ось за другу ліцензію боролися дві гімнастки - українка Оксана Скалдіна і росіянка Оксана Костіна. Перевагою Скалдіну був великий змагальний досвід і титул чемпіонки світу, Костіної - вдалий виступ на чемпіонаті Європи і перемога на відбірковому турнірі. Після всіх засідань тренерських рад, президентів національних олімпійських комітетів і листів на підтримку Костіної було вирішено, що виступати на Олімпіаді буде Скалдіна. Ця історія набула катастрофічного характеру. У 1993 році Оксана Костіна загинула в автокатастрофі, ставши незадовго до цього абсолютною чемпіонкою світу.

Другий скандал стався під час церемонії нагородження. Оксана Скалдіна, яка посіла третє місце, в знак протесту проти нечесного суддівства не поздоровив зі срібною медаллю іспанку Кароліну Паскуаль. Справа в тому, що за місяць до Олімпіади на чемпіонаті Європи Кароліна зайняла 11 місце, в той час як Скалдіна з втратою булави стала там п'ятої. Чи можливий за місяць такий прогрес іспанської гімнастки? .. Місцеві глядачі відреагували на вчинок Скалдіну обуреним свистом.

У порівнянні з цими скандалами перемога Олександри Тимошенко на Олімпійських іграх взагалі не розрекламована в пресі. Її виступи і завойована медаль питань у нікого не викликали. Гімнастка дійсно виступила добре, заслужено ставши олімпійською чемпіонкою.

Займатися художньою гімнастикою Олександра Тимошенко почала для підтримки здоров'я, але вже в 8 років потрапила в Школу Дерюгіної - школу, де готують чемпіонів. У 14 років Олександра виграла чемпіонат СРСР серед юніорів і завоювала три медалі на чемпіонаті Європи. У 1988 році, виступаючи вже за програмою сеньйорів, гімнастка стає другим номером радянської збірної після білоруски Марини Лобач. На передолімпійському чемпіонаті Європи-1988 Олександра Тимошенко перемагає в багатоборстві, поділивши першість з болгарськими гимнастками - Адріаною Дунавской і Елізабет Колєву. На Олімпійських іграх в Сеулі 16-річна Олександра завойовує бронзу. У 1989 році гімнастка стає абсолютною чемпіонкою світу, в 1991-му - виграє срібло на світовій першості, поступаючись Оксані Скалдіну. Золота медаль в Барселоні - її друга олімпійська.

Після Олімпіади-тисяча дев'ятсот дев'яносто два Олександра Тимошенко прийняла рішення завершити кар'єру і поїхала до своєї коханої людини і майбутньому чоловікові в Австрію. Протягом близько чотирьох років працювала тренером в Німеччині, а потім остаточно переїхала до Відня. Після народження дочки здобула юридичну освіту і працювала в адвокатській конторі. У 2007 році загинув чоловік Олександри, і їй довелося взяти частину його бізнесу на себе. Дочка Христина займається художньою гімнастикою, але в професійний спорт не пішла.

У 2010 році в Україні вийшла книга для дітей від Національного олімпійського комітету, в якій зібрані історії з дитинства відомих гімнасток-художниць. Розповідь «Електричка з Вишневого» присвячений Олександра Тимошенка.

Розповідь «Електричка з Вишневого» присвячений Олександра Тимошенка

Іра Блохіна, Олександра Тимошенко, Альбіна Дерюгіна та Ірина Дерюгіна перед вильотом на Олімпіаду-одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві.

Іра Блохіна, Олександра Тимошенко, Альбіна Дерюгіна та Ірина Дерюгіна перед вильотом на Олімпіаду-одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві

Минуле і сьогодення української гімнастики: (зліва направо) Вікторія Мазур, Оксана Скалдіна, Іріша Блохіна, Олександра Тимошенко, Ірина Дерюгіна, Альбіна Дерюгіна, Анна Різатдінова та Аліна Максименко. Чемпіонат Європи-2013, Відень.

Красива ретро-гімнастика у виконанні Олександри Тимошенко:

Церемонія нагородження на ОІ-1992:

Олімпійські чемпіонки. Частина друга. Марина Лобач

Олімпійські чемпіонки. Частина перша. Лорі Фанг

Чи можливий за місяць такий прогрес іспанської гімнастки?