Полезные материалы

Як вибрати блок живлення для комп'ютера

  1. Що таке блок живлення?
  2. Як вибрати бік харчування?
  3. потужність БП
  4. Фірми-виробники БП
  5. Якість збірки БП
  6. Тип БП
  7. Power Factor Correction (PFC) або корекція коефіцієнта потужності
  8. Система охолодження БП
  9. Зовнішній вигляд і конструкція

Ви коли-небудь помічали, що ваш комп'ютер сам по собі перезавантажується? Або, наприклад, при тривалій роботі починає видавати шум? Так ось, вся справа криється в блоці живлення. Багато хто помилково думають, що куплений системник зі стандартним блоком живлення буде спритно працювати. Як тільки ви помітили проблеми, то необхідно протестувати деталь. У разі виявлення помилок краще вибрати новий блок живлення. Який саме і за якими параметрами, буде розказано в статті.

Що таке блок живлення?

Блок живлення (БП) - це майже головний механізм комп'ютера, який формує напруга, що отримується з електричної мережі. Іншими словами це серце ПК. Наприклад, в Росії величина струму електромереж дорівнює 220 В, а частота 50 Гц. За допомогою блоку живлення ця величина «переробляється» в необхідну кількість постійного струму. У країнах, де напруга складається з інших цифр, показники будуть перетворюватися по-іншому.

При виході з ладу БП весь системник починає неправильно працювати. Самим нешкідливим явищем бувають зависання програм, миготіння монітора. Про важкі випадки краще не думати, але знайте, що поломка може торкнутися ще й таких деталей, як процесор і інші частини, які живляться від блоку.

Як вибрати бік харчування?

Особливих труднощів при виборі БП не виникне навіть якщо ви користувач. Для цього необхідно ознайомитися з усіма потрібними параметрами, які важливі при роботі блоку.

Для цього необхідно ознайомитися з усіма потрібними параметрами, які важливі при роботі блоку

Внутрішній устрій блоку живлення

  • Потужність БП.
  • Фірма-виробник БП.
  • Якість збірки БП.
  • Тип БП.
  • Power Factor Correction (PFC).
  • Система охолодження БП.
  • Зовнішній вигляд і конструкція.

потужність БП

Потужність визначається у кожного ПК окремо. Дізнатися про це важливий показник можна декількома способами:

Порада: під час ручного обчислення потужності за основу беріть номінальну потужність. Цей той самий показник, який постійно виробляє системний блок.

  1. Шляхом ручного обчислення. Для ручного обчислення беруться показники роботи кожного компонента. Всі вони підсумовуються. До отриманих значень необхідно додати запас 15-25%. Запас потрібен для роботи комп'ютерів на повну потужність. Також це може продовжити термін служби комп'ютерів.
  2. У виробника. Щоб не робити розрахунок вручну, можна зайти на сайт виробника і ознайомитися з потужністю кожної моделі ПК.
  3. Шляхом автоматичного розрахунку. Ще одним способом обчислення потужності є занесення даних в програму. Знайти її можна в інтернеті. Вам необхідно буде заповнювач поля з відмітками про комплектуючих (жорсткому диску, оперативної пам'яті, відеокарти, материнської плати і інших пристроїв). Далі потрібно буде вказати кількість всіх компонентів і виконати розрахунок.

Увага! Не всі он-лайн калькулятори виробляють вірні розрахунки. У деяких програмах розрахована потужність може відрізнятися в районі 100 Вт. Тому користуйтеся відразу декількома автоматичними розрахунками. Вибирайте середнє значення.

Фірми-виробники БП

Від якості виробництва залежить не тільки термін служби блоку живлення, але і його повноцінне функціонування. Зі зрозумілих причин блоки живлення відомих виробників будуть коштувати трохи дорожче розкручених брендів. Однак не варто покладатися на зовсім бюджетні моделі. Більшість опитаних користувачів не довіряють їм. Краще переплатити деякі засоби і бути впевненим в надійності марки.

  • Високотехнологічні БП: AcBel, XFX, 3R, Gigabyte, OCZ, ASUS, PowerMan Pro, BeQuiet,, Enermax, ZIPPY, Enlight, Epsilon, FSP, Thermaltake, HEC, HiperTopower.
  • Середньостатистичні моделі: Hercules, INWIN (PowerMan), MEC, CoolerMaster, HiPro, Microlab.
  • Моделі БП низької якості: Power Master (дешеві моделі), PowerBox, Tsunami, SuperPower (Codegen), Colors-It, GoldenPower, Gembird, SparkMan.

Підключення блоку живлення

Варто зазначити, що не всі блоки живлення невідомих брендів будуть погано справлятися зі своїми функціональними обов'язками. Але ймовірність поломки випадає здебільшого на менш розкручені марки, ніж на продукцію відомих перевірених виробників.

Якість збірки БП

Правильний блок живлення має масу понад 2 кг. Його стінки зроблені з міцного матеріалу, а всередині містяться всі необхідні компоненти. Блок живлення повинен мати коробку та інструкцію, в якій розписані всі технічні характеристики. Також всередині упаковки повинні бути кріплення і паспорт виробу.

Порада. Обов'язковою характеристикою БП є його ККД. Він повинен становити не менше 80%.

Тип БП

Залежно від того, як підключаються відходять лінії, БП умовно можна поділити на такі типи:

  1. Стандартний тип - недорога і проста модель, де всі кабелі підключаються безпосередньо до БП. З цієї причини втрати енергії зводяться до мінімуму.
    Головним недоліком цього пристрою є велика кількість переплітаються кабелів. Через їх обсягу циркуляція повітря працює важко. Вони перешкоджають проникненню повітряного потоку.
  2. Модульний тип - це тип зручний спеціальними кріпленнями кабелів. При стикуванні вони не плутаються і не заважають роботі системи. Більш того, дроти можна підключати в міру необхідності. Недоліком такої роботи є велика втрата при провідний передачі.
  3. Гібридний тип - об'єднується в собі дві моделі стандартного і модульного БП. Принцип роботи складається на прямому підключення проводів. При необхідності можна підключати в спеціально виділені роз'єми додаткові дроти. Так, робота системи більш функціональна. Втрати мінімальні.

Power Factor Correction (PFC) або корекція коефіцієнта потужності

Розрізняють два модуля корекції: Активний PFC і пасивний PFC. Всі вони працюють на розподіл потоків напруги.

Всі вони працюють на розподіл потоків напруги

Вибирайте блок живлення відповідно до характеристиками ПК

Пасивний модуль - це дросель або, іншими словами, котушка, яка розподіляє напруження. Цей вид модуля встановлюють в бюджетні моделі з низькою продуктивністю.

В активному модулі замість котушки міститься плата. Вона захищає від стрибкоподібних потоків і стабілізує напругу. За допомогою такого механізму система буде працювати зі стабільним напругою. Це практично ідеальний варіант для модульної системи. Тому при виборі блоку живлення потрібно дотримуватися цього типу.

Система охолодження БП

Блоки живлення, як правило, оснащені спеціальним вентилятором, який охолоджує системи. При наявності одного вентилятора розміром 80 х 80 см варто знати, що це непродуктивний блок. Для сучасних моделей хорошим буде вважатися наявність відразу двох вентиляторів 120 х 120 см і 80 х 80 см. Також можуть використовуватися вентилятори 80 х 80 в просунутих пристроях, але це тільки при наявності оребрених радіаторів.

Також можуть використовуватися вентилятори 80 х 80 в просунутих пристроях, але це тільки при наявності оребрених радіаторів

Вибирайте блок живлення з двома вентиляторами

Зовнішній вигляд і конструкція

За зовнішнім виглядом блоки живлення можуть відрізнятися особливістю оформлення боксу. Крім основних роз'ємів і перемикачів на ньому можуть бути додаткові індикатори напруги, кнопка перемикання напруги, вхід для підключення кабелю до монітора і інше.

Від правильно обраних характеристик буде залежати робота вашого системника. Не економте на важливих агрегатах і тоді ваш ПК буде працювати набагато довше.

Як вибрати блок живлення: відео

Що таке блок живлення?
Як вибрати бік харчування?
Або, наприклад, при тривалій роботі починає видавати шум?
Що таке блок живлення?
Як вибрати бік харчування?