Полезные материалы

Новорічне меню по-російськи: смачні традиції

Новий рік - одне з найулюбленіших і довгоочікуваних свят. Зустрічають його в різних країнах по-різному: скрізь є свої традиції і прикмети, що обіцяють в наступаючому році щастя і удачу. Традиції можуть бути пов'язані і з місцем зустрічі Нового року, і з нарядами гостей, і навіть зі святковим столом. Наприклад, новорічне меню по-російськи має бути різноманітним, ситним і багатим.

Улюблене свято

Новий Рік - найулюбленіше свято у переважної більшості росіян. Але так було не завжди: в колишні часи в Росії, як і в багатьох інших країнах, набагато пишніше відзначали настання Різдва Христового, ніж Новий Рік. Після Жовтневої революції, коли святкування Різдва було скасовано, головним зимовим святом автоматично став вважатися Новий Рік. Такий стан речей збереглося і після розвалу Радянського Союзу, тим більше, що релігійні свята в Росії відзначають за юліанським календарем, а значить, Новий Рік настає раніше Різдва.

Новий Рік в Росії вважається сімейним святом, яке найкраще відзначати в колі сім'ї. Звичайно ж, це не обов'язково: багато хто вирушає зустрічати Новий Рік в клуби або ресторани, хтось виїжджає з компанією на природу, а хтось взагалі відправляється в теплі країни. І все-таки найчастіше свято відзначають будинку за накритим столом.

Новорічний стіл повинен ломитися від страв: чим більше буде на ньому різних страв, то багатша і безтурботніше буде життя в наступаючому році. За часів тотального дефіциту господині починали підготовку до свята за кілька місяців, закуповуючи рідкісні і смачні продукти. А якщо покупка делікатесів була неможлива, то гостям пропонували прості, але різноманітні і красиво прикрашені страви.

Сьогодні, коли навіть найвишуканішими делікатесами нікого не здивувати, пріоритети дещо змінилися. Тепер страви новорічного столу повинні бути не просто рідкісними, дорогими і смачними, а й оригінальними, незвичними, нестандартними. Це стосується не тільки складу страв (він часто залишається цілком традиційним), але і їх прикраси.

російські закуски

Багатство російської закусочної столу в усі часи вражало уяву іноземців. Безліч сортів солоної риби та ікри, холодець і холодець, салати і домашні соління - закуски в російській стилі так різноманітні, що їх можна перераховувати безкінечно. На жаль, час вносить свої корективи, і багато найпростіші російські закуски на зразок осетрової ікри міцно перейшли в розряд делікатесів, які мало кому доступні. У той же час закусочний стіл збагатився ковбасами, шинками, паштетами і копченостями, які урізноманітнюють меню.

Абсолютно немислимий російський закусочний стіл без салатів. Самі традиційні салати на Новий Рік - «Олів'є», «Мімоза» і оселедець «під шубою». Салатів на столі повинно бути багато, на всі смаки: з м'ясом, з грибами, з рибою, з свіжих овочів. Як правило, вони подаються у великих салатницях, а не порційно.

Щоб надати новорічного столу російський колорит, слід приготувати побільше закусок, не нехтуючи ні салатами, ні домашніми соліннями і маринадами, ні заливним. Завжди доречні будуть російською закусочної столі квашена капуста і солоні огірочки, солона риба (підійдуть як розкішна сьомга, так і куди більш демократична оселедець) і ікра, консервовані салати з овочів і холодець, мариновані гриби і маленькі пиріжки з різними несолодкими начинками, фаршировані яйця та овочеві асорті.

Всі ці закуски мають виражений пікантний смак і чудово поєднуються з національним російським напоєм - горілкою. Втім, страви російської закусочної столу добре гармонують і з іншими напоями, в тому числі і безалкогольними.

Оскільки святкування Нового Року за російською традицією відбувається під час різдвяного посту, на столі обов'язково повинні бути присутніми закуски, приготовані тільки з продуктів рослинного походження. Це можуть бути різні страви з грибів, овочів, круп.

Гаряче

Дегустуючи російські новорічні закуски, не варто забувати, що попереду ще гаряче. В ролі основного блюда зазвичай виступають страви, приготовані в духовці - фарширований молочне порося; гусак з яблуками; качка з гречаною кашею; курка, засмажена до хрусткої скоринки; свинячі реберця; відбивні під шаром майонезу і сиру (так зване «м'ясо по-французьки»); печеня з грибами; риба з начинкою або в натуральному вигляді. Менш звичні, але від того не менш бажані гарячі страви для святкування Нового Року по-російськи - дичину, наприклад, печеня з зайця чи смажені перепела. Справді російський смак додають блюдам лісові гриби.

Як гарнір виступають найчастіше запечену картоплю, картопляне пюре або рис. Іноді гарнір запікається разом з м'ясом або рибою, іноді готується окремо. Нерідко до гарячих страв подаються салати зі свіжих овочів, хоча це і не характерно для російської кухні.

Для дотримують піст зазвичай пропонують гарячі страви з овочів з грибами. Наприклад, це можуть бути фарширований картопля або грибний плов.

Напої і десерти

Хоча національним російським напоєм вважається горілка, на Новий Рік прийнято пити шампанське. Пляшка ігристого вина відкривається під бій курантів, і всі гості зрушують келихи з побажаннями щастя в наступаючому році.

З безалкогольних напоїв до столу зазвичай подаються соки і морси. Але можна підкреслити національний характер застілля, запропонувавши гостям покуштувати суботні або узвар. Прекрасним вибором стануть сухі і кріплені вина, а також медовуха - ароматний напій з невеликим вмістом алкоголю.

З усього розмаїття десертів російської національної кухні для святкування Нового Року краще вибрати найлегші страви: фруктові салати, компоти, киселі, печені яблука з начинкою. Нерідко в Росії до святкового новорічного столу подають і морозиво з фруктами або шоколадом.

Марія Бикова


Статті по темі