Полезные материалы

Як приймати Л-карнітин? Схема прийому, дозування, побічні дії

  1. опис речовини
  2. Історія відкриття речовини
  3. У яких продуктах його найбільше?
  4. Використання для схуднення
  5. для спортсменів
  6. різновиди
  7. Як приймати?
  8. Загальні рекомендації по використанню
  9. Як приймати речовина в рідкій формі?
  10. Як приймати добавку в таблетках або порошку?
  11. Головні помилки
  12. Відгуки спортсменів про прийом добавки

Спортивна добавка випускається в різних формах: таблетки, капсули, рідина   опис речовини   L-карнітин (левокарнітіна) називається амінокислота, яка присутня в організмі людини і природним чином прискорює, а також поліпшує обмін речовин Спортивна добавка випускається в різних формах: таблетки, капсули, рідина

опис речовини

L-карнітин (левокарнітіна) називається амінокислота, яка присутня в організмі людини і природним чином прискорює, а також поліпшує обмін речовин.

Вона бере активну участь у процесах вироблення енергії з жирів. При її дефіциті організм втрачає здатність до переробки ліпідів, що призводить до ожиріння, проблем з серцем.

L-карнітин підвищує витривалість і знижує стомлюваність організму. Також він прискорює відновлення м'язових тканин після великих фізичних навантажень, допомагає захистити волокна від пошкоджень в процесі тренувань.

Прийом речовини у вигляді харчової добавки рекомендується при заняттях будь-якими видами спорту, але особливо на нього варто звернути увагу тим, хто займається бодібілдінгом, фітнесом та аеробікою.

Поширені два основних напрямки застосування:

  1. Як жиросжигателя для тих, хто прагне скинути зайві кілограми (але тільки в поєднанні з фізичними навантаженнями).
  2. Для підвищення сили імунітету і мозкової діяльності.

Історія відкриття речовини

Російський біохімік Гулевич В.С. разом з Крімбергом Р.П. вперше отримали дану амінокислоту з м'язових тканин і помилково віднесли його до групи вітамінів В. Однак, потім стало зрозуміло, що організм здатний самостійно виробляти цю речовину в нирках і печінці.

У процесі подальших досліджень карнітину, його почали відносити до речовин, необхідним для роботи ферментів (коферментам). Такої думки вчені дотримуються досі.

У яких продуктах його найбільше?

Найбільше цієї амінокислоти містять в собі такі продукти (на 100 гр.):

  • яловичина (95 мг);
  • стейк з яловичини (94,5 мг)
  • свинина (27,7 мг);
  • бекон (23,3 мг);
  • качка (18,4 мг);
  • лосось (10 мг);
  • молоко (3,3 мг).

Використання для схуднення

Застосування L-карнітину при схудненні доцільно тільки в разі поєднання прийому препарату і постійних фізичних навантажень (аеробіка, швидка ходьба, біг, танці, тренування на кардіотренажерах). В іншому випадку, ефект буде зворотним: ви спровокуєте сильне і марне збільшення апетиту. Тривалість тренування потрібно встановлювати не менше 25-30 хвилин, щоб активізувався процес природного спалювання ліпідів. Прийом цієї спортивної добавки допоможе організму переключитися на видобуток енергії саме з запасів жирів.

При цьому варто переглянути своє харчування і скласти раціон з корисної їжі, відмовитися від специфічних дієт, які можуть довести організм до виснаження.

Можна ввести деяке обмеження на вживання вуглеводів, наприклад, знизити загальна їх кількість в їжі на 10%. Завдяки цьому ви зможете на тренуванні швидше їх витратити, а значить і механізм вироблення енергії з ліпідів запуститься швидше.

для спортсменів

Як вже говорилося вище, левокарнітіна допомагає спортсменам захистити м'язи від пошкоджень, які досить часто виникають під час тренувань. Також прийом речовини підвищує витривалість організму за рахунок енергії, що звільняється в процесі спалювання жирів.

Також прийом речовини підвищує витривалість організму за рахунок енергії, що звільняється в процесі спалювання жирів

Прийом БАДів з L-карнітин в спортивному харчуванні схожий з прийомом їх для схуднення, за винятком дозувань і кратності прийому, але про це пізніше.

Також серед «плюсів» харчової добавки для тих, хто захоплюється спортом, відзначимо наступні:

  • речовина дозволяє зберігати запаси глікогену в організмі;
  • знижує відчуття голоду, яке особливо сильно проявляється після фізичних навантажень;
  • позитивно впливає на стан серцевого м'яза;
  • при регулярному прийомі скорочує травматизм;
  • зберігає запаси ВСАА та інших амінокислот.

При цьому левокарнітіна допустимо приймати з іншими спортивними добавками. Обмежень на використання з іншими жиросжигателями, анаболиками і добавками на даний момент вченими не виявлено.

різновиди

На прилавках магазинів можна зустріти такі різновиди спортивної добавки:

  1. Ацетил карнітин.
  2. Л-карнітин фумарат.
  3. Левокарнітін тартрат.
  4. Пропіоніл карнітин.
  5. Чистий карнітин.

Перший вид рекомендується при активній мозкової діяльності з метою поліпшення мислення, адже він легко проникає в головний мозок. Другий різновид принесе велику користь серцево-судинній системі.

Третій вид легко розчиняється в організмі, розпадаючись на винну кислоту і чисту добавку. Найчастіше для схуднення використовують саме його. Пропіоніловий варіант добавки спрямований здебільшого на поліпшення роботи судин, допомагає при серцево-судинних захворюваннях. У чистій формі добавка за дією схожа з левокарнітіна тартратом.

Як приймати?

При інтенсивних навантаженнях левокарнітіна, отриманого з їжі, може не вистачати організму При інтенсивних навантаженнях левокарнітіна, отриманого з їжі, може не вистачати організму

Спочатку розберемося, скільки L-карнітину потрібно приймати організму в принципі. У тканинах поперечно-смугастих м'язів і печінки людини сумарно міститься близько 25 г цієї речовини. Добова потреба організму становить 0,2-0,5 г, при підвищених навантаженнях потреба зростає до 1,5-2 м

Частково запаси L-карнітину поповнюються з прийомом їжі, багатої протеїнами. Це може бути біле куряче м'ясо, риба, сир, паростки пшениці та ін. Проте, кількість речовини, що надходить "зовні" часто буває недостатньо (особливо, спортсменам). Його недолік якраз і дозволяють заповнити різні БАДи.

Дозування підбираються для кожного окремого випадку, в залежності від стану організму, рівня навантажень і обраного препарату. Виробники часто розміщують вказівки по прийому на упаковках з харчовою добавкою, ними не слід нехтувати.

Загальні рекомендації по використанню

Форма випускуРекомендації щодо прийомуПримітки

Сироп За 5 мл 3 рази на день Спортсменам переважно випивати відразу 15 мл за 20-30 хвилин до походу в спортзал Таблетки і капсули За 250-500 мг 2-3 рази на добу Спортсменам - 500-1500 мг одноразово перед тренуванням Порошок По 1 г за один день при необхідності (наприклад, при підготовці до спортивних змагань) допускається інтенсивний прийом речовини в "супер" дозах: 9-15 г на добу

І, хоча випадків передозування або будь-яких побічних дій (за винятком діареї через сильного роздратування слизової шлунково-кишкового тракту) при такому застосуванні добавки раніше не спостерігалося, перед цим варто проконсультуватися з фахівцем.

Тривалість прийому рідкого L-карнітину може становити 1-1,5 місяця з можливістю повторного проходження курсу через 2-3 тижні. Тривалість використання харчової добавки в таблетках - 2-6 місяців.

Припустимо повторення до 4-6 курсів на рік. Більше 6 місяців використовувати препарат не рекомендовано. Також добавки з левокарнітіна не рекомендовані до прийому в період годування грудьми і вагітності через недостатню кількість даних про дію препарату на немовля.

Як приймати речовина в рідкій формі?

L-карнітин випускається в рідкій (розчини, сиропи, спеціальні напої, ампули) і твердої (таблетки, капсули) формах. Добавка представлена ​​як на ринку БАДів, так і на ринку лікарських засобів (Елькар і ін.).

)

Рідкий левокарнітіна (частіше ацетил-левокарнітіна) лікарі і дієтологи рекомендують приймати у вигляді вітамінних коктейлів в перервах між "основний" їжею або за 20 хвилин до їди. Не варто використовувати його на зовсім «порожній» шлунок, щоб уникнути негативних наслідків для мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Препарат рекомендується вживати в 1-й половині дня (ідеально в період з сніданку до полудня), тому що вироблення великої кількості енергії на тлі прийому може спровокувати проблеми зі сном.

Приймати добавку в рідкій формі особливо зручно перед тренуванням (зручність дозування, приємний смак, не потрібно шукати чим запити добавку).

В інший час краще капсули або таблетки. Як правило, виробники рідко випускають чистий елькарнітін в рідкому вигляді: в таких препаратах часто присутні підсолоджувачі, ароматизатори. Ця форма випуску більш дорога в порівнянні з іншими.

Як приймати добавку в таблетках або порошку?

Правила прийому L-карнітину в таблетках або порошку, в загальному, не відрізняються від рекомендацій щодо приймання препарату в рідкому вигляді. Хіба що варто звертати увагу на вміст речовини в одній таблетці або капсулі. Дієтологи рекомендують запивати речовина соком або негазованої мінеральної водою.

У вигляді таблеток препарат засвоюється організмом трохи довше, ніж при рідкому варіанті.

Таблетки більше підходять для прийому з метою нормалізації діяльності серця. У боротьбі з «зайвими» кілограмами і при спортивних тренуваннях рекомендується використовувати добавку в рідкій формі.

Пам'ятайте, що під час прийому левокарнітіна в будь-яких формах випуску слід обмежувати вживання продуктів, що містять кофеїн, щоб не перенапружувати нервову систему.

Головні помилки

Будь-яка харчова добавка вимагає уважного ставлення до неї в частині правильного вживання. Користь від карнітину буде мінімальною якщо:

  1. Порушувати оптимальний час прийому. Пік дії препарату виникає через 20-30 хвилин після його використання. Ефект триває до 2 годин. Намагайтеся вживати спортивну добавку мінімум за 15-20 хвилин до тренування.
  2. Занадто маленька доза. В даному випадку краще більше, ніж менше. Від передозування препаратом може початися діарея, але це досить рідкісні випадки.
  3. Карнітин сам по собі не допомагає схуднути або зберегти фігуру в формі. Тому не варто забувати про тренування, правильному і збалансованому харчуванні.

Відгуки спортсменів про прийом добавки

Як в мережі, так і в найближчому залі можна зустріти людей, які використовують левокарнітіна в своїх тренуваннях. У більшості випадків вони позитивно відгукуються про цю спортивної добавці, при цьому відзначають, що вона не буде діяти, якщо сидіти на дивані склавши руки.

Насправді в світі існує багато критиків, які посилаються на сумнівні дослідження дії "понад" доз спортивної добавки на організм спортсмена. Вони вважають, що немає сенсу приймати карнітин не з природної їжі, а всі доводи про його користь - це просто замовлення реклами і маркетинг з боку виробників спортивного харчування.

На сьогоднішній день дійсно немає єдиної думки з цього приводу. При цьому є багато прикладів, які показують, що з моменту прийому додаткових доз популярного коферменту у людей значно поліпшується прогрес на тренуваннях в плані спалювання жиру і підвищення витривалості. А який у вас досвід від прийому карнітину? Ви дотримуєтеся думки критиків або виробників спортивного харчування?

Шалухін Олександр Олександрович

Персональний тренер, спортивний лікар, лікар ЛФК

Складає і проводить персональні програми занять, для корекції статури. Спеціалізується на спортивній травматології, фізіотерапії. Займається проведенням сеансів класичного медичного та спортивного масажу. Проводить медико-біологічний моніторинг.


Як приймати добавку в таблетках або порошку?
У яких продуктах його найбільше?
Як приймати?
Як приймати речовина в рідкій формі?
Як приймати добавку в таблетках або порошку?
А який у вас досвід від прийому карнітину?
Ви дотримуєтеся думки критиків або виробників спортивного харчування?