Полезные материалы

Альфа-ліпоєва кислота (lipoic acid)

  1. Механізм дії альфа-ліпоєвої кислоти [ правити | правити код ]
  2. Альфа-ліпоєва кислота і бодібілдинг [ правити | правити код ]
  3. резюме [ правити | правити код ]
  4. Спортивне харчування з альфа-ліпоєвої кислотою [ правити | правити код ]
  5. Побічні ефекти [ правити | правити код ]

Що таке альфа-ліпоєва кислота (lipoic acid) Альфа-ліпоєва кислота (АЛК) в невеликих кількостях виробляється в організмі і виявляється в червоному м'ясі . Також широко застосовується в спортивному харчуванні як антиоксидант з групи сераорганических з'єднань.

антиоксидант

Дія альфа-ліпоєвої кислоти Вона може сприяти нейтралізації руйнування клітин вільними радикалами, а також підвищувати ефективність інших антиоксидантів, таких як вітаміни С , D і Е, і трипептид глутатіон . Дослідження на тваринах і діабетиках говорять про те, що вона може сприяти зниженню резистентності до інсуліну - тобто діяти як інсулін. Таким чином, добавка може допомогти діабетикам контролювати рівень цукру в крові. Чи потрібна вам альфа-ліпоєва кислота Намагайтеся підвищувати споживання антиоксидантів в першу чергу за рахунок прийому великої кількості свіжих фруктів і овочів, а також цільнозернових, горіхів і насіння. антиоксидантні добавки можуть сприяти відновленню після інтенсивних навантажень і знижувати пошкодження клітин. АЛК є поширеним інгредієнтом в відомих антиоксидантних добавках, тому приймати її окремо, напевно, немає необхідності. Побічні ефекти діабетикам , Перш ніж приймати АЛК, слід проконсультуватися зі своїм лікарем. Вона не рекомендується вагітним і годуючим жінкам.

Альфа-ліпоєва кислота (англ. Lipoic acid) - вона ж тиоктовая кислота - біологічно-активний засіб з групи умовних вітамінів. Є важливим кофактором піруватдігідрогеназного і альфа-кетоглутаратдегідрогеназного комплексів. володіє антиоксидантними властивостями, посилює дію інсуліну .

Харчові джерела: альфа-ліпоєва в великих кількостях міститься в нирках (32 мг в 1 порції), серце (19 мг в 1 порції), печінки (14 мг в 1 порції), шпинаті (5 мг в 1 порції), рисі (11 мг в 1 порції) і інших продуктах.

Альфа-ліпоєва кислота є умовно незамінною для людини. Організм здатний синтезувати її лише в тих кількостях, які здатні запобігти її дефіцит. [1]

Механізм дії альфа-ліпоєвої кислоти [ правити | правити код ]

Ліпоєва кислота виконує кілька головних фізіологічних функцій. [2] Перш за все альфа-ліпоєва кислота діє як антиоксидант . [3] Реактивні кисневі метаболіти (ROM) або реактивні кисневі агенти (ROS) є продуктами оксидативного метаболізму, які організм виробляє постійно. Надлишок вільних радикалів призводить до пошкодження ДНК і мітохондрій, гальмування виробництва АТФ , Старіння і відмирання клітин. Альфа-ліпоєва і дигідроліпоєва кислоти служать потужними антиоксидантами. Теоретично вони здатні захистити клітини від перекисло ушкоджень, скоротивши ризик розвитку захворювань, пов'язаних з агресією радикалів, а також уповільнити процеси старіння. [4]

По-друге, альфа-ліпоєва кислота виконує роль кофактора, залученого в мітохондріальний метаболізм. В аеробних умовах піруват проникає в мітохондрії і в ході комплексної реакції піруват дегідрогенази конвертується в ацетил-СоА для участі в циклі Кребса. Для цієї реакції потрібні деякі коензими і кофактор, включаючи альфа-ліпоєвої кислоти. Недолік альфа-ліпоєвої кислоти виражається в резервуванні пірувату в цитоплазмі і перетворенні його в молочну кислоту . анаеробний поріг - це межа, після якого в крові починає накопичуватися молочна кислота. Оскільки альфа-ліпоєва кислота служить кофактором в цьому комплексі реакцій, її дефіцит знизить аеробне потужність , Аеробний поріг і наявну енергію. Теоретично збільшення кількості альфа-ліпоєвої кислоти здатне підвищити ефективність конвертації пірувату в ацетил-СоА, і тим самим збільшити кількість медіаторів аеробного метаболізму. З цієї причини деякі вчені припускають, що прийом альфа-ліпоєвої кислоти, вітамінів комплексу В і інших кофакторів, що беруть участь в цьому комплексі реакцій, здатний підвищити аеробний поріг і поліпшити аеробний метаболізм.

По-третє, альфа-ліпоєва кислота може принести користь людям хворим на цукровий діабет . Для них існує кілька джерел оксидативного стресу, який є попередником цілого ряду ускладнень, пов'язаних з діабетом (інсулінорезистентність, нейропатія, захворювання нирок і т.д.). Прийом альфа-ліпоєвої кислоти у вигляді харчової добавки благотворно впливає на перебіг захворювання, послаблюючи ускладнення, пов'язані з агресією радикалів. Крім того, з'ясувалося, що альфа-ліпоєва кислота послаблює інсулінорезистентність, покращуючи засвоєння глюкози клітинами. [5]

Альфа-ліпоєва кислота і бодібілдинг [ правити | правити код ]

Альфа-ліпоєва кислота може бути корисна в бодібілдингу , Так як інтенсивні тренування стимулюють утворення вільних радикалів, підсилюючи оксидантний стрес в м'язових волокнах. Прийом антиоксидантів, таких як альфа-ліпоєва кислота, знижує показники оксидації. [6] Таким чином, послаблюється вплив вправ на формування вільних радикалів, гальмується руйнування білків і клітин. Теоретично це може дозволити атлетам тренуватися інтенсивніше з меншими ушкодженнями м'язових та інших волокон, а також швидше відновлюватися після тренувань .

Крім того, альфа-ліпоєва кислота володіє інсуліноподібний властивостями, покращуючи засвоєння глюкози м'язами. [7] Таким чином, стимулюються процеси збереження глікогену , Збільшується кількість глюкози в м'язах під час виконання вправ і підтримується стабільний рівень глюкози в крові. До того ж, дуже цікаво, чи здатне споживання альфа-ліпоєвої кислоти з іншими нутрієнтами (наприклад, креатином ) Прискорити пов'язані з інсуліном процеси засвоєння в м'язах. І третє, отримані докази того, що альфа-ліпоєва кислота може сприяти розщепленню в мітохондріях. Це означає, що електронна транспортна система стає менш ефективною в результаті посиленого вироблення тепла. Такий сценарій, можливо, не дуже підходить виносливостних атлетам, але може служити ефективним способом посилення термогенезіса і підвищення витрат енергії в схожій манері з тим, як це відбувається з розчепленими полімерами, такими як UCP-1. Іншими словами, альфа-ліпоєва кислота може служити потужним жиросжигателем .

Цілий ряд досліджень вивчали вплив прийому альфа-ліпоєвої кислоти на маркери оксидативного стресу і м'язових пошкоджень. У більшості випадків оксидативний стрес ослаблялся. Однак, набагато менше даних про вплив альфа-ліпоєвої кислоти на сам тренінг. Нещодавно опубліковані дані декількох досліджень впливу альфа-ліпоєвої кислоти на маркери оксидативного стресу у щурів. [8] Наприклад, Зенгсірісуван (Saengsirisuwan) з колегами повідомили, що застосування альфа-ліпоєвої кислоти в комбінації з вправами поліпшили показники інсуліну у інсулінорезистентності щурів, які страждають ожирінням . Однак в тому ж експерименті, але над сухорлявими, інсуліночутливості гризунами, аналогічних результатів отримано не було.

Хоча більшість досліджень властивостей альфа-ліпоєвої кислоти проводилося на тварин, було проведено експеримент і на людях, в ході якого застосовувалася суміш антиоксидантів (в тому числі і альфа-ліпоєва кислота). Шмідт (Schmidt) і колеги [9] вивчали вплив суміші антиоксидантів на групу моряків, 24 дня тренувалися в умовах холодної погоди. У суміш входили вітамін Е , Бета-каротин, аскорбінова кислота , селен , Альфа-ліпоєва кислота, N-ацетил 1-цистеїн, катехін, лютеїн і лікопен. Оцінювалися показники оксидативного стресу. Як експериментальна, так і контрольна група ( плацебо ) Показали високий рівень оксидативного стресу після 24-х днів тренувань. Особливих відмінностей в показниках оксидативного стресу між обома групами відзначено не було.

Однак незалежні дослідження, проведені Petersen Shay в 2008 році підтвердили, що альфа-ліпоєва кислота має антиоксидантну дію на людину, а також гальмує старіння, завдяки модуляції і трансдукції сигналів генної транскрипції, в зв'язку з чим поліпшується антиоксидантний статус клітини. [10]

резюме [ правити | правити код ]

Альфа-ліпоєва кислота має антиоксидантні властивості, гальмує старіння організму і збільшує споживання інсуліну тканинами. Теоретично, спортсмени і бодібілдери можуть отримати користь від споживання альфа-ліпоєвої кислоти у вигляді харчової добавки, послабивши окислювальний стрес і регулюючи метаболізм глюкози. Однак з упевненістю можна заявити, що альфа-ліпоєва кислота не має виражену анаболічну дію, тобто не сприяє приросту м'язової маси.

Спортивне харчування з альфа-ліпоєвої кислотою [ правити | правити код ]

Режим дозування [ правити | правити код ]

Дози альфа-ліпоєвої кислоти варіюються в широких межах: від 50 до 400 мг на добу.

У лікувальних цілях (при цукровому діабеті і його ускладненнях) альфа-ліпоєва кислота приймається від 600 до 1800 мг в день. Прийом за 30 хвилин до прийому їжі.

Побічні ефекти [ правити | правити код ]

Альфа-ліпоєва кислота практично не має побічних ефектів. У рідкісних випадках можливі алергічні реакції , Тяжкість в голові, зміни смаку. Набагато частіше побічні ефекти розвиваються після внутрішньовенного введення препарату. У разі передозування можливе розлад травлення , нудота , блювота , Головний біль, і ін.

З огляду на з'єднання з металами (утворення комплексних з'єднань) не призначається пацієнтам, які приймають цисплатин, залізовмісні препарати , магній , кальцій . Не рекомендується поєднувати з алкоголем.

  1. Bilska, A., L. Wlodek. [Biologic properties of lipoic acid]. Postepy Hig Med Dosw 56: 201-219, 2002.
  2. Packer, L, K. Kraemer, G. Rimbach. Molecular aspects of lipoic acid in the prevention of diabetes complications. Nutrition 17: 888-895, 2001..
  3. Shapiro, K., W. З Gong. Natural products used for diabetes. J Am Pharm Assoc (Wash) 42: 217-226, 2002.
  4. Miquel, J. Can antioxidant diet supplementation protect against age-related mitochondrial damage? Ann NY Acad Sci 959: 508-516, 2002.
  5. Sytze Van Dam, P. Oxidative stress and diabetic neuropathy: pathophysiological mechanisms and treatment perspectives. Diabetes Metab Res Rev 18: 176-184, 2002.
  6. Sen, С. К. Update on thiol status and supplements in physical exercise. Can J Appl Physiol 26 Suppl: S4-12, 2001..
  7. Greene, EL, BA Nelson, KA Robinson, MG Buse. alpha-Lipoic acid prevents the development of glucose-induced insulin resistance in 3T3-L1 adipocytes and accelerates the decline in immunoreactive insulin during cell incubation. Metabolism 50: 1063-1069, 2001..
  8. Khanna, S., M. Atalay, DE Laaksonen, M. Gul, S. Roy, С. К. Sen. Alpha-lipoic acid supplementation: tissue glutathione homeostj at rest and after exercise. J Appl Physiol 86: 1191-1196, 1999..
  9. Schmidt, M. C, EW Askew, DE Roberts, RL Prior, W. Ensign, Jr., RE Hesslink, Jr. Oxidative stress in humans training in a cold, moderate altitude environment and their response to a phytochemical antioxidant supplement. Wilderness Environ Med 13: 94-105, 2002
  10. Petersen Shay K, Moreau RF, Smith EJ, Hagen TM. Is alpha-lipoic acid a scavenger of reactive oxygen species in vivo? Evidence for its initiation of stress signaling pathways that promote endogenous antioxidant capacity. IUBMB Life. 2008 Jun; 60 (6): 362-7. Review. PMID: 18409172

Can antioxidant diet supplementation protect against age-related mitochondrial damage?
Is alpha-lipoic acid a scavenger of reactive oxygen species in vivo?