Полезные материалы

Амінокислота гліцин в бодібілдингу

Назва гліцину походить від грецького «glycys», що означає «солодкий». У харчовій промисловості зареєстрований як E640 як модифікатор смаку і аромату. Гліцин необхідний для виробництва нуклеїнових і жовчних кислот, креатин фосфату і порфіритів. Гліцин необхідний для біосинтезу гема, а гем є ключовим компонентом гемоглобіну. Високі дози гліцину в поєднанні з антипсихотичними препаратами можуть значно полегшити негативні симптоми, пов'язані з шизофренією. Дослідження показали, що гліцин допомагає запобігти напади, пов'язані з епілепсією. Гліцин надає допомогу в регуляції рівня цукру в крові, шляхом перетворення глюкози в енергію. Гліцин є однією з амінокислот, необхідних для біосинтезу креатину, а креатин дає нам енергію і приріст м'язової маси. Приблизно третина колагену складається з гліцину, а колаген є дуже важливим білком, який робить сполучну тканину і шкіру гнучкою і пружною. Дослідження показали, що гліцин запобігає утворенню ракових пухлин і меланом. Наше тіло може самостійно синтезувати гліцин, але, крім цього, ви можете отримувати його з риби, м'яса і молочних продуктів. А вегетаріанці можуть отримати його з: сої, шпинату, білокачанної і цвітної капусти, гарбуза, бананів, ківі, огірків і бобових. Як правило мінімальні дозування гліцину складають від одного, до 3 грамів, дозування до 45 грамів не приводили до видимих ​​побічних ефектів. Гліцин підвищує якість сну. Гліцин зменшує токсичну дію алкоголю і лікарських засобів, які пригнічують центральну нервову систему при отруєннях.

Гліцин, як і всі амінокислоти дуже корисний. Основною функцією цієї амінокислоти є допомога в оздоровленні центральної нервової системи і стабілізація психічної діяльності людини. Підвищені обсяги гліцину в тілі людини допомагають різко знизити нервове напруження, яке з'являється як наслідок тривалих фізичних і психічних навантажень, призведе до нормалізації загального стану і настрою, зняття психологічної втоми і підвищення розумової працездатності. Ця амінокислота бере безпосередню участь в процесі утворення антитіл і імуноглобулінів, а також виконує незамінні функції в роботі вашого імунітету. Крім цього, гліцин представляє собою фундаментальний матеріал для створення одного з самих незамінних енергоносіїв - креатину. Без креатину не обходиться жодна нормальна робота всієї м'язової системи.

Гліцин в великих кількостях міститься в протеїнової їжі: в курячих яйцях, желатині, сирі, м'ясі птиці, яловичині і яловичої печінки, трісці, грече, вівсянці, арахісі, холодці, Хаще (абхазьке національне блюдо), яйцях перепелиних, мармеладі, соєвих бобах, гарбузовому насінні, нуте, імбир, арахісі сиром, горіхах волоських, базиліці єреванському, насінні кунжуту, фенхелі, кедрових горіхах, фісташках.

Ця амінокислота міститься в багатьох терапевтичних комплексах, спрямованих на зменшення кислотності шлункового соку, токсичного впливу алкоголю, зменшення обсягу цукру в крові.

Недолік в організмі гліцину може викликати такі негативні ефекти:

  1. схильність до тяги до вживання фаст-фудів і алкогольних напоїв,
  2. відхилення в роботі функції всмоктування в шлунково-кишковому тракті,
  3. порушення балансу важливих поживних елементів в організмі,
  4. поява стресу, інфекцій і травм.
  5. психічна нестабільність
  6. порушення травлення
  7. занепад сил
  8. погіршення шкіри, волосся і нігтів
  9. порушення сну
  10. вкрай повільний синтез білка

Відсутність балансу гліцину в організмі і недобір його з їжею, призведе до того, що тіло людини приступить до витрачання власних запасів цієї амінокислоти. Як наслідок у людини виникне слабкість, виснаження організму, уповільнення росту, розумового і фізичного розвитку.

Потреба в гліцин зростає при:

  • стресових ситуаціях;
  • слабкості центральної нервової системи;
  • алкогольних і лікарських інтоксикаціях;
  • травматичних ураженнях мозку;
  • судинних катастрофах - інсультах та інфарктах.

Потреба в гліцин знижується при:

  1. індивідуальної непереносимості амінокислоти;
  2. вагітності і лактації;
  3. гіпотонії;
  4. роботах, що вимагають швидкої реакції.

Гліцин в бодібілдингу.

Для найкращого впливу від вживання спортивних амінокислот типу гліцину потрібно дотримуватися двох правил:

Перше: приймати їх тоді, коли вони зможуть найкраще, засвоїться тілом спортсмена.

Друге: пити їх тоді, коли організм відчуває в них сильну потребу.

Виходячи з цього, гліцин в бодібілдингу вживають або за 20 хвилин до прийому їжі, або під час прийому. Крім цього, багато професіоналів рекомендують приймати амінокислоти через 20 хвилин після завершення занять у залі і перед сном.