Полезные материалы

Аргінін в бодібілдингу: для чого він потрібен?

  1. Що таке аргінін?
  2. Користь аргініну для бодібілдера
  3. Аргінін і оксид азоту
  4. Аргінін і гормон росту
  5. Аргінін і відновлення
  6. Дозування і побічні ефекти аргініну
  7. Читайте також:

Останнім часом в середовищі любителів бодібілдингу та фітнесу вельми популярними стали спортивні добавки, що сприяють досягненню якомога більше яскраво вираженого ефекту накачування (пампа)

Останнім часом в середовищі любителів бодібілдингу та фітнесу вельми популярними стали спортивні добавки, що сприяють досягненню якомога більше яскраво вираженого ефекту накачування (пампа). Однією з найбільш поширених добавок, що володіють подібним ефектом, є аргінін.

Що таке аргінін?

Аргінін - це ні що інше, як амінокислота (Складова частина білка). Людський організм здатний самостійно виробляти аргінін з таких амінокислот, як цитрулін і орнітин. Однак зробити дану амінокислоту в достатній кількість наше тіло не в змозі, тому її потрібно отримувати з харчових джерел або харчових добавок.

Найбільш багаті аргініном м'ясо, морепродукти, молочні продукти, більшість горіхів і злаків. Якщо ж ви вирішили збагатити свій раціон аргініновая добавками, то в магазинах спортпіта можна знайти не тільки чистий L-аргінін, але і аргінін альфа-кетоглютарат (AAKG), а також L-аргініну гідрохлорид.

Користь аргініну для бодібілдера

Користь аргініну для бодібілдера

Для бодібілдера інтерес представляють наступні ефекти аргініну:

  • виробництво організмом оксиду азоту (NO) і, відповідно, підвищення пампа;
  • стимуляція синтезу гормону росту;
  • прискорення відновлення після тренувань.

Аргінін і оксид азоту

Аргінін і оксид азоту

Оскільки аргінін є речовиною, необхідною для виробництва нашим організмом оксиду азоту, медіатора, що володіє судинорозширювальну дію, то логічно було б припустити, що аргініновая добавки здатні підвищити приплив крові в працюючі м'язи і забезпечити сильніший памп.

Але крім обіцянок компаній-виробників спортпіта і запевнень бодібілдерів, чи є наукові докази того, що аргінін в формі харчової добавки може сприяти підвищенню ефекту накачування? Адже у бодібілдерів, що використовують спортивну фармакологію, підвищення пампа може відбуватися завдяки впливу зовсім інших речовин. Та й компанії спортивного харчування часто обіцяють занадто багато.

Так що ж нам говорить наука? А говорить вона то, що хоча аргінін виконує важливу роль в організмі, не існує ніяких наукових доказів того, що прийом аргінінових добавок дійсно стимулює синтез оксиду азоту у людей з нормальним станом здоров'я. І ось чому.

Для виробництва NO необхідний фермент під назвою ендотеліальна синтаза оксиду азоту (ЕСОА) і аргінін. Так ось, в організмі здорової людини кількість аргініну в крові перевищує кількість ЕСОА. Іншими словами, кількість аргініну не є чинником, що обмежує синтез оксиду азоту. Додатковий прийом 5 або навіть 10 грамів аргініну в формі харчової добавки не зробить ніякого ефекту на виробництво NO.

Аргінін і гормон росту

Аргінін і гормон росту

Одне з досліджень показало, що 1500 мг L-аргініну в поєднанні з 1500 мг L-лізину здатні підвищити рівень гормону росту, але тільки за певних умов.

В даному експерименті 16 чоловіків випадковим чином були поділені на чотири групи. Група А приймала плацебо (вітамін С) перед силовим тренуванням. Група В брала аргінін і лізин негайно після тренінгу. Учасники групи С також брали аргінін і лізин, але не тренувалися. Ну а в групі D брали плацебо і також утримувалися від фізичної активності.

У групах А, В і D змін в концентрації гормону росту помічено не було. А ось у випробовуваних з групи С, які брали аргінін і лізин, але не тренувалися, концентрація гормону росту значно підвищилася через одну годину після прийому амінокислот.

Також вченими було проведено дослідження, в якому перевірялося вплив аргініну на секрецію гормону росту під час нічного сну.

П'ять здорових випробовуваних у віці 20-35 років протягом 7 днів брали аргініну аспартат (суміш 1 до 1 аргініну і аспартату) в дозуванні 250 мг на кожний з кг маси тіла. Так ось, концентрація гормону росту у фазі повільного сну підвищувалася у них на 60%. Більш низька дозування (100 мг на кожний з кг ваги тіла) не дала подібного результату.

Аргінін і відновлення

Аргінін і відновлення

У подвійному сліпому дослідженні, яке було проведено ще в 1989 році, брали участь 22 дорослих чоловіки. Протягом 5 тижнів вони займалися силовим тренінгом за програмою з прогресивним підвищенням інтенсивності.

Половина учасників приймала 2 гр L-аргініну і 1 гр L-орнітину, інша половина приймала плацебо. Ті випробовувані, що брали аргінін і орнітин, більшою мірою збільшили свою м'язову масу і силу. Крім того, в їх сечі було виявлено менше гидроксипролина (присутність даної амінокислоти в сечі є маркером катаболізму).

Вчені припустили, що низький рівень гідроксипроліну в сечі свідчить про те, що аргінін і орнітин допомагають відновлюватися в умовах хронічного стресу, знижуючи руйнування тканин.

Дозування і побічні ефекти аргініну

Дозування і побічні ефекти аргініну

Аргінін - це всього-на-всього амінокислота, яка міститься як в наших тілах, так і в їжі, яку ми їмо. Отже, це цілком безпечну речовину. Надлишок аргініну виводиться з організму і повідомлення про побічні ефекти вкрай рідкісні.

У 2007 році було встановлено, що чоловік з масою тіла 70 кг може прекрасно переносити дозування в 20 гр аргініну в день.

Однак в деяких випадках, при перевищенні дозування в 15 г на добу, можливо сильне зниження артеріального тиску, слабкість, нудота, діарея, запалення підшлункової залози, рецидив вірусу герпесу 1 і 2 типу.

Наведені вище дослідження наочно показують, що приймати аргінін в мега-дозах зовсім ні до чого. В даному випадку, більше - зовсім не означає краще. Тому починати слід з 1-3 г і в міру потреби підвищувати дозування, уважно спостерігаючи при цьому за індивідуальною реакцією свого організму.

Читайте також:

(Visited 228 times, 1 visits today)

Що таке аргінін?
Що таке аргінін?
Так що ж нам говорить наука?