Полезные материалы

Бідна Маша »Sport.kg

Шарапова роками заробляла мільйони Шарапова роками заробляла мільйони. Допінг ледь не забрав у неї все.

Рік тому тенісистку Марію Шарапову виключили зі списку Forbes. Тепер вона з'явилася там знову і зайняла незвично низьке - п'яте місце. У порівнянні з 2015 роком її дохід впав майже вдвічі, а кількість спонсорів скоротилося на третину. Шарапова, чиє життя в березні 2016- го пішла під укіс через допінговий розгляду, вже півтора року намагається повернути колишню. Як мельдоніевий скандал вдарив по заробітку тенісистки - розбиралася «Лента.ру».

І престиж, і мільйони

Американський журнал Forbes опублікував традиційний рейтинг найбільш високооплачуваних спортсменок світу, що охопила період з червня 2017 по червень 2018 року. Втретє поспіль в списку лідирує Серена Вільямс - повернулася з декретної відпустки 23-разова чемпіонка турнірів Великого Шолома. Втім, якби не допінг-історія Шарапової, Вільямс так і чекала б на свій зоряний час.

До березня 2016 року Шарапову заслужено називали однією з найуспішніших росіянок сучасності. Її життя нагадувало казку: стрімкий зліт, великі перемоги, серйозні рекламні контракти, власний бізнес, лідерство в рейтингу Жіночої тенісної асоціації (WTA). З 18-ма мільйонами доларів вона очолила рейтинг Forbes в 2005-му, рівно через два роки після своєї першої перемоги на турнірі Великого Шолома. Від сезону до сезону доходи росіянки росли, спонсорських контрактів ставало все більше, а світові бренди шикувалися в чергу, щоб отримати її «обличчя».

Коли спортсменці тільки виповнилося 12 років, вона почала співпрацю з Максом Айзенбадом. Ця людина є її агентом і до цього дня. У 2003-му Айзенбад погодив контракт з першим великим спонсором Шарапової. Ним став виробник мобільних телефонів Motorola. За повідомленнями західних ЗМІ, угода приносило дівчині більше одного мільйона доларів на рік. Починаючи з 2004 року спонсорами тенісистки стали TAG Heuer, Colgate & Palmolive, Land Rover, Tiffany & Co, Head, Samsung, Porsche і Evian. Величина контрактів з цими брендами коливалася від трьох до дев'яти мільйонів доларів щорічно.

Але перевершив усіх технічний спонсор тенісистки - Nike. Він підтримував росіянку з 11-річного віку, а в 2010 році і зовсім запропонував Шарапової рекордну угоду. За умовами цього контракту за вісім років співпраці тенісистка повинна була отримати 70 мільйонів доларів. Марія багато років була Амбассадор Nike в Європі і Північній Америці, а натомість отримувала ексклюзивні наряди для корту. Плаття Шарапової кілька сезонів поспіль визнавалися кращими в турі.

У 2012-му Шарапова запустила лінійку власних солодощів Sugarpova. Через три роки обсяги продажів цукерок досягли п'яти мільйонів упаковок в рік, а дохід від них склав близько 20 мільйонів доларів. При цьому на створення бізнесу спортсменка витратила всього півмільйона.

У підсумку росіянка увійшла в список найбільш високооплачуваних спортсменів десятиліття (2005-2015) за версією Forbes, зайнявши 18-й рядок із загальним доходом 250 мільйонів доларів. У період з 1 червня 2014 по 1 червня 2015 року Джолі заробила 29,2 мільйона. При цьому офіційні призові склали трохи більше шести мільйонів, а решта Марія заробила на рекламі.

У спортивному світі росіянку називали феноменом. Шарапової необов'язково було перемагати на корті, щоб збільшувати свій заробіток. Контракти приходили до Марії самі в будь-який період її кар'єри: під час травм, операцій, змін тренера і банального невезіння. Відсутність гри не викликало відтік спонсорів: Шарапова давно стала брендом.

«Той найгірший момент»

Все звалилося відразу. «Я впала нижче плінтуса. Це був той самий поганий момент, коли я дійсно злякалася того, як раптом перекинувся цей світ », -написала тенісистка в автобіографії.

Історія з мельдоній дійсно «перевернула світ» Шарапової: вона на 15 місяців виявилася відлучений від спорту і втратила майже всіх спонсорів. До того ж довелося витримувати нескінченні нападки інших тенісистів, які твердили: «ошуканку не місце в турі». Важко сказати, що вдарило по Марії болючіше: ганебна дискваліфікація або те, що майже всі співпрацювали з нею бренди відмовилися від неї.

Почасти в цьому винен Айзенбад, який свого часу запустив машину для заробляння грошей: саме він проігнорував листи від Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) і не помітив, що «Мілдронат» (він же - мельдоній), який Шарапова регулярно приймала протягом десяти років для зміцнення серця, включили в список заборонених препаратів.

Першим відреагував TAG Heuer. Контракт з росіянкою закінчувався в ті ж дні, коли світ дізнався про допінг історії, і компанія вирішила не продовжувати співпрацю. Через добу після прес-конференції з визнанням Шарапової тимчасово заморозили контракти Porsche і Nike.

Але Айзенбад, усвідомлюючи масштаб провини, швидко взяв все під контроль. Лінія захисту була вибудувана максимально грамотно. Відвертість і відкритість Шарапової розташували до неї спонсорів і нагадали WADA про пом'якшуючих обставин. В результаті навіть в Nike визнали: «Ми здивовані і розчаровані, але цінуємо щирість, з якою виступила Марія», -говорилося в зверненні компанії. Через півроку Nike повернувся до Шарапової, залишивши в силі рекордний контракт.

Росіянка знову вийшла на корт у квітні 2017 го. До того моменту з нею вже відновили співпрацю Colgate & Palmolive, Porsche і Evian. Компанія спортивного екіпірування Head і зовсім не кидала тенісистку: вони продовжили контракт з Шараповою ще до рішення суду і підтримали запущений в соціальних мережах хештег #IStandWithMaria. Остаточно відмовилися від співпраці TAG Heuer, Avon і Tiffany & Co.

У найприбутковіший рік Шарапова заробила 29,2 мільйона доларів, включаючи призові. За останні три роки цей рекорд не вдалося побити нікому. Максимально близько до цієї цифри підібралася Серена Вільямс в 2016 році (28,9 мільйона), і малоймовірно, що найближчим часом хтось із тенісисток заробить більше. Включаючи і саму Шарапову.

В оновленому списку Forbes загальний дохід Шарапової оцінили в 10,5 мільйона доларів і лише один мільйон зароблено безпосередньо грою в теніс.

Повноцінного повернення в спорт у Марії не вийшло: великі перемоги не прийшли, старі травми продовжили мучити.

Росіянка стала дуже вибіркова в виборі турнірів, грає вона мало і нестабільно. Зате все більше Шарапова займається власним бізнесом і рекламою. Днями в Нью-Йорку вона представила авторську колекцію для Nike.

А тим часом 27 серпня стартує Відкритий чемпіонат США, де Шарапова отримала 22-й номер посіву. Сітка їй випала не найпростіша: серед можливих суперниць четверта ракетка світу - Анжелік Кербер і друга - Каролін Возняцкі. Шарапова вже перемагала на US Open 12 років тому, проте зараз бізнес, схоже, цікавить її більше, ніж спорт.