Полезные материалы

Бодібілдинг і остеохондроз: пробую лікуватися в клініці Бубновського, відгук

Почалося все з банального місцевого переохолодження комірцевої зони (з метою поліпшити відновлення після тренування я поекспериментував з контрастним душем), на наступний день після якого шия дала про себе знати. Було це ще у віці 15-16 років, і в той час прагнення до тренувань, як і підліткова дурість, били ключем. Незважаючи на дискомфорт і навіть виразну біль (і в глибині душі ідіотично вважаючи себе за це не зрозуміло яким героєм-борцем з труднощами, ну прямо майже як Арнольд, нібито тренувався в Австрії в неопалюваному залі при мінусовій температурі), я продовжив тренування. За таке ставлення організм покарав юного придурка негайно. Після двох підходів жиму через голову біль стала такою, що я не те, щоб повернути голову, а навіть руки підняти не міг. Тут вже треба було бути в кінець відморожених, щоб не зупинитися. Я зупинився, не ходив на тренування цілих 3 дні (ха-ха, якою неймовірною жертвою мені це тоді здавалося!). Не дочекавшись остаточного зникнення симптомів, на четвертий день побіг до зали знову. Результат той же. Догрався, ідіот ... У підсумку наступний перерва була вже 2 тижні, а остеохондроз з тих пір вже багато років мій нерозлучний друг. Спогади той жим через голову залишив такі, що я з тих пір до цієї вправи більше ні разу не підходив.

«Дружимо» ми з остеохондрозом, поєднуючи його з бодібілдінгом, так: вправи для плечей змушений робити з легкими вагами, більше 10 повторень, з дуже довгою розминкою. Жими штанги стоячи / сидячи змушений виключити. Жими сидячи з гантелями 12-15 повторень - єдине базова вправа на плечі, яке я можу собі дозволити. В цілому, будь-яку тренування м'язів плечей доводиться починати з розминки трапецій шрагами з вагою 30-40кг по 20-30 повторів. Це допомагало. Були періоди, коли остеохондроз на час відступав і дозволяв щодо повноцінно займатися бодібілдінгом. Дуже добре допомагали курси масажу (від 10 процедур) у грамотного фахівця. Після них бувало «затишшя» на 6-10 місяців. Але про те, щоб зайнятися бодібілдінгом «по повній програмі» мови все одно не йшло. У складні періоди шию могло «заклинити» навіть при підтягуванні або жимі лежачи. З віком до проблем з шиєю періодично почала приєднуватися хоч і не така сильна, але все ж проблема із середньою частиною хребта.

У підсумку, без цілеспрямованого лікування з роками поліпшення природно не відбувалося. Все стало ще гірше. І ось, місяць тому, мене остаточно притиснуло: зазвичай ефективний курс масажу не спрацював, «заклинювання» шиї відбувалися майже на кожній другій тренуванні, при чому за сміховинними причин (наприклад, коли трохи мимоволі статично напряг трапецію під час виконання фінальних повторень разгибаний ніг ​​на тренажері). Раніше загострення проходило за 5-6 днів, а тепер, в останній раз воно тривало більше двох тижнів. Загалом, подальша «дружба» з остеохондрозом і бодібілдинг стали абсолютно несумісні.

Не можу сказати, що за цей час не робилося зовсім ніяких спроб вилікуватися: були і вже згадувані курси масажу (ефективність яких прямо залежить від кваліфікації виконавця), і похід до мануального терапевта. До останнього сходив без успіху: «намацати» якихось то яскраво виражених проблем по своїй частині він не зміг, і, відповідно, не зміг дати прогноз по ефективності своєї, м'яко кажучи, недешевої терапії. З цієї причини проходити курс у нього я не став. Не беруся на підставі цього візиту судити про ефективність мануальної терапії в цілому. Напевно, тут справа знову ж таки в рівні ліпшого мені фахівця.

Тим часом я почув багато хороших відгуків про методику доктора Бубновського, одного з найбільш відомих у нас в країні практиків кінезіотерапії (Форми лікувальної фізкультури). Застосовуються доктором підходи дозволяють відновити працездатність людей, які страждають проблемами з хребтів і суглобами (часом в гранично важких формах), без оперативного втручання і медикаментів, в основному за рахунок виконання спеціальних вправ. Сам Бубновский, до речі, після автокатострофу, в яку потрапив в армії, став інвалідом другої групи (коксоартроз, 3 розчавлених міжхребцевих диска), але зміг за допомогою своєї системи відновитися, і знаходиться зараз в прекрасній фізичній формі. Вперше я почув про методику Бубновського у відгуках від свого колеги, який на практиці переконався в її ефективності. Виявилося, що один з філій клініки Бубновського працює не так вже далеко від мого будинку. Спочатку, близько 1,5 років тому, я відправив туди дружину (проблеми з попереком). Спочатку поставившись до затії з недовірою, через 3-4 заняття вона стала завзятою прихильницею методів, які практикувалися в клініці Бубновського. За місяць занять наявні у неї проблеми (досить серйозні, до речі) були повністю зняті. Однак, з огляду на, що метод діє за рахунок приведення в тонус певних м'язів, без подальшого продовження тренувань (необхідність цього чітко проговорюється фахівцями клініки Бубновського) поступово, приблизно через рік, проблеми повернулися. Треба визнати, що пройшовши курс, дружина не провела жодного тренування вдома або в залі, спрямованої на підтримку досягнутих успіхів. Природно, тонус м'язів втратився, і все повернулося на круги своя. Самі винні…

Я прочитав пару книжок Бубновського, подивився кілька відеороликів. Принципи, які він озвучував, в більшості мені припали до душі. До того ж, сам факт, що він виступав за фізичне навантаження для вирішення проблеми, а не її скасування, як в таких випадках пропонує діяти класична медицина, давав надію на те, що через остеохондрозу з бодібілдингом для мене не буде все закінчено.

І ось, доведений своїм остеохондрозом до вже майже місячної перерви в тренуваннях, я записався на прийом в клініку Бубновського. Треба сказати, що нестачі в клієнтах у них, схоже, немає: запис на прийом проводилася тільки на тиждень вперед, найближчі 7 днів були розписані. Ціни по кишені не 100% населення, але і не захмарні: обов'язкова первинна консультація 900руб, перша тестова тренування 600руб, курс подальшого лікування 15 000руб. Курс складається з 12 занять і трьох консультаційних прийомів у лікаря в процесі. Отже, вчора я побував на первинній консультації та тестової тренуванні в клініці Бубновського, перейдемо власне до відкликання про цей візит:

Прийом у лікаря тривав хвилин 20. Крім огляду та промацування проводилися тести на гнучкість. Було дано направлення на флюорографію шийного і грудного відділів хребта в двох проекціях (робити не у них в клініці), результати потрібно принести на наступний прийом. Було озвучено, що випадок у мене, наскільки можна судити без знімка, ще не запущений. Проблеми із середньою частиною хребта явно пов'язані з дефектами постави (про це я і сам здогадувався, у мене зріст 1,90 і є такі проблеми). Невелике плоскостопість, невелика різниця в довжині ніг теж вносять свій внесок (це мені і мануальний терапевт говорив). Як вони різницю в довжині ніг визначають, я не можу зрозуміти. Візуально ніякої різниці не видно зовсім, а замірів вони теж не роблять. Чи то їм дано бачити невидиме простим смертним, то це у них така відпрацьована локшина для довірливих вух - судити не беруся.

Ще лікар запитала, коли мова зайшла про бодібілдинг, роблю я розтяжку ПІСЛЯ тренувань. Блін, ну звичайно ж ні, не роблю. Якщо сказати, що в залах, де я займався, її робить ПІСЛЯ тренування 1 людина з 50, то це буде дуже оптимістичним припущенням. «Ага, ну ось тут то, мабуть, і може бути одна з головних ваших проблем, юначе!». Фраза змусила задуматися, можливо, вона і права. Адже м'язи то у мене в будь-якому випадку далекі від атрофованого стану. Може є якісь диспропорції в розвитку, це напевно. А з гнучкістю звичайно біда, 100% попадання в точку.

Далі лікар розповіла про методику лікування, розпорядок занять і т.д. Рекомендується по 3 заняття в тиждень. Перші 3 заняття мені були призначені тільки в залі зі спеціальними тренажерами (про них пізніше). Потім, після третього тренування, слід прийом у лікаря, де вона дивиться записи моїх «досягнень» на тренуваннях, флюорографію, і вирішує по подальшій методикою. Як правило, до занять на тренажерах на цьому етапі додається спеціальна гімнастика без тренажерів + може бути, масаж. Потім доктор розписала мені програму для тестової тренування, викликав у кабінет інструктора, з яким я пішов в зал.

Приходимо в зал, всі тренажери пронумеровані, щоб тих, хто проходить лікування було чітке розуміння, як співвіднести тренажер з призначеним ним вправою. Чи не вважав спеціально, але здалося, що тренажерів штук 25. Є гантелі, гирі, штанг начебто не бачив. Однак не помітив, щоб хоч одна людина займався з вільними обтяженнями. Основна фішка по тренажерів, що використовується в клініці Бубновського - у використанні блоків в купе з ременями, що кріпляться на щиколотках, що дозволяють прикріпити до них через карабін трос блоку. Коли я читав про цих тренажерах в книгах Бубновського, мені здалося, що фішка це - чисто маркетингового плану, щоб переконати народ займатися за програмами не де небудь в фітнес клубах, а саме в клініці Бубновського. Мовляв, заміна вправ, що виконуються на тренажерах Бубновського, на аналогічні вправи, виконувані з традиційним обладнанням, не дасть результату, тому займайтеся тільки у нас. В общем-то суб'єктивно я до сих пір продовжую думати, що справа в маркетингу, але з об'єктивною оцінкою поки утримаюся.

Отже, по пам'яті, що я робив на тестовій тренуванні (всюди один підхід, навантаження інструктор намагалася підібрати під 10-12 повторень, але як то не особливо старанно, яке де я і по 30 раз зробив, а вона все записувала у себе - який вага і скільки разів):

  1. Згинання на біцепс стегна в положенні лежачи на животі на лаві, трос нижнього блоку прикріплений до кісточки.
  2. Розгинання ніг на квадріцепс в положенні лежачи на животі на лаві, трос верхнього блоку прикріплений до кісточки.
  3. Розведення ніг в тренажері для привідних м'язів (звичайний тренажер, на якому люблять сидіти дівчата в фітнес клубах)
  4. Зведення ніг в тренажері для привідних м'язів (звичайний тренажер, на якому люблять сидіти дівчата в фітнес клубах)
  5. Лежачи на лаві на спині, опускання ноги з вертикального в горизонтальне положення, кісточка прикріплена до троса верхнього блоку (ізоляція на сідниці)
  6. Зведення рук на якомусь дивному тренажері, боюся, що не зможу описати його (за великим рахунком, повний аналог грудей на кросовері, різниця мінімальна або її немає зовсім)
  7. Тяга нижнього блоку однією рукою в горизонтальній площині з упором іншою рукою в вертикальну лаву (майже повний аналог тяги гантелі в нахилі)
  8. Пуловер на похилій лаві за допомогою блоку
  9. У положенні лежачи на підлозі, до щиколоток обох ніг прикріплені троса нижніх блоків, по черзі підтягування зігнутих ніг до живота.

На питання: «У мене проблеми з шиєю, навіщо ноги тренуємо?», Інструктор спробувала щось відповісти, але було це непереконливо. Загалом, поки особливої ​​логіки в заняттях на тестовій тренуванні я не побачив, подивимося, що буде далі. Під час занять інструктор наполягала на спеціальній техніці дихання (без особливих відмінностей від того, як дихають більшість займаються бодібілдингом), через кожен пару підходів просила пити воду.

Після тренування йде сауна з подальшим обливання цебром крижаної води. Після своїх дитячих експериментів в контрастним душем у мене стійка боязнь до таких процедур, але тут я вирішив ризикнути.

Перші враження від тестової тренування і візиту до лікаря клініки Бубновського: шию ні від тренування, ні від холодного обливання НЕ заклинило, більш того - весь день після клініки колишнє дуже бадьорий стан, гострі болі в шиї дещо зменшилися. До методики Бубновського поки є багато питань, але поживемо - побачимо. Завтра йду на перше повноцінне заняття.

Після проходження огляду і тестової тренування в залі за методикою Бубновського з метою вирішення проблеми з остеохондрозом середньої і (особливо) шийної частини хребта прийшов час повноцінних занять, які повинні були тривати близько місяця. Далі в відкликання я розповім про те, що з себе представляли ці заняття в клініці Бубновського і про те, який ефект вони справили.

Отже, загальна схема лікування за методикою Бубновського в моєму випадку виглядала наступним чином:

3 рази на тиждень рекомендувалося (і я ці рекомендації строго дотримувався) відвідування тренажерного залу в клініці з виконанням комплексу спеціальних вправ. Курс складається з 12 таких занять, все їх я пройшов. Для досягнення стабільного ефекту від лікування показано проходження мінімум трьох курсів. Я пишу цей відгук після проходження одного курсу з 12 занять. Тривалість кожного заняття - приблизно 50 хвилин. Про те, що з себе представляли заняття з методики Бубновського, я теж напишу у відгуку, але трохи пізніше.

Після кожного заняття в тренажерному залі проводиться так звана «реабілітація», яка представляє з себе комплекс вправ на розтяжку, що виконуються як самостійно, так і за активної участі інструктора, а також іноді масаж і самомасаж. Тривалість - приблизно 15 хвилин. Це - найприємніша частина. У клініці є пара спеціальних італійських тренажерів для розтяжки стегон, зіткнувся з такими вперше. Цікава штука. Про ефективність цих тренажерів об'єктивно відгукнутися не можу, але сам процес розтяжки вони роблять комфортніше, це факт.

Після реабілітації - сауна, після неї обов'язкове обливання холодною водою (в душовій встановлені 2 автоматично наповнюються холодною водою діжки). Встаєш під діжкою, смикаєш за ланцюг і отримуєш на голову одномоментно відро холодної води. Шокуюча процедура, але після неї дуже добре себе почуваєш.

Раз в тиждень - огляд у лікаря. Цікавиться самопочуттям, проводить тести на гнучкість, при необхідності вносить коректування в процес лікування. Після першого тижня занять на прохання лікаря я зробив і приніс на огляд рентгенографію грудного і шийного відділу хребта в двох площинах. Розумніше, звичайно, було б зробити це ще перед первинним оглядом, щоб курс лікування остеохондрозу був спочатку призначений з урахуванням цих знімків, але хто ж знав ... У підсумку за результатами розгляду результатів рентгену лікар зробила висновки про те, що ситуація у мене незапущених, проблем з міжхребцевими дисками немає. Остеохондроз в середній частині хребта пов'язаний зі сколіозом, тобто з порушеннями постави. Дійсно, постава у мене з підліткового віку погана. Викривлення хребта в грудній частині на знімку я бачу сам, воно явне. Сколіоз можна виправити тільки до 12-13 років, пізніше можливо тільки боротися з негативною динамікою. Що стосується бодібілдингу, то всі вправи, пов'язані з навантаженням на хребет (особливо присідання, станові тяги, жими коштуючи) доведеться виключити. Пояснює це лікар в тому числі тим, що через викривлення хребта стабілізуючі м'язи при навантаженні включаються нерівномірно; якщо на хребетний стовп будуть прикладатися серйозні навантаження, це однозначно призведе до погіршення ситуації. Поки у мене скарги на цю частину хребта не такі вже сильні (серйозно турбує швидше шия), але краще не доводити до погіршення. Що стосується шиї, то я не почув від лікаря що-небудь, явно що пояснює причини проблеми. Результати тестів на гнучкість у мене виявилися хороші, крім відведення в сторону лівого стегна - рухливість в тазостегновому суглобі обмежена. Втім, лікар визнав, що до моїх поточних скаргами це не має відношення, однак замість розробки гнучкості в цьому суглобі варто приділити пильну увагу, щоб уникнути проблем з ним в майбутньому. Після огляду після закінчення першого тижня занять в клініці Бубновського лікар призначив мені додатково відвідування трьох видів гімнастики: адаптивної, шийної і дихальної.

В цілому Було рекомендовано відвідування трьох зайняти гімнастікою в тиждень, види з перерахованого - на мій розсуд. Один раз я спробував поєднаті гімнастіку з занятть в залі, но зрозумів что це - НЕ варіант. У підсумку все звелено до того, что клініку Бубновського довелося відвідуваті 6 раз в тиждень, що, з Огляду на віддаленість, непросто. Альо, тім НЕ менше, много хто з належно трьох зайняти гімнастікою в шкірних з решті трьох тіжнів я відвідав. На діхальну гімнастіку НЕ попал ні разу (проводитися Рідко, та й бажання особливого НЕ Було). 2 рази БУВ на адаптівної гімнастікі, інші заняття - шийно гімнастика. Сама гімнастика представляет з себе груповий заняття з інструктором, что триває примерно 1 годину. Адаптивна гімнастика спрямована на розтяжка и легке Зміцнення всех м'язів тела, шийно - відповідно, теж розтяжка и Зміцнення м'язів, но з великим акцентом на шию. Зрозуміло, що адаптивна гімнастика більш динамічна і витрати енергії там вище, перший раз мені вона навіть здалося важкої (я пішов на неї якраз відразу після тренажерного залу). В принципі, більшу частину комплексу за кілька занять можна запам'ятати і виконувати вдома. Крім стільця і ​​гімнастичній палиці там нічого не потрібно. У клініці Бубновського продають диски з записами програм гімнастики. Упевнений, що при бажанні їх можна знайти в інтернеті.

Тепер перейдемо до головної частини відкликання - про заняття з методики Бубновського в тренажерному залі. Найпростіше побудувати розповідь на порівнянні з традиційною бодібілдинг-тренуванням, так я і вчиню.

Спочатку про обладнання залу в клініці. Основа це звичайно тренажери. Їх там більше 30 видів, більше половини вельми якісні, італійські. Вільні обтяження теж є, але представлені в куди менших кількостях. До штанзі я так жодного разу там і не доторкнувся, з гантелями робив максимум 1-2 підходу за тренування. Насамперед, коли приходиш в зал, заміряють тиск, запитують про самопочуття. Після цього інструктор, дивлячись в твій лист, виписує програму тренувань на сьогодні. Нижче наводжу фото цього листа.

Принципово відмінним від бодібілдингу є те, що порядок і набір вправ завжди, кожен день різні. Здивувало, що перед початком заняття не пропонується зробити навіть мінімальної розминки. Діапазон рекомендованих повторень -12-15 на верх тіла, 20 - на низ. На досягненні відмови інструктори особливо не наполягають. Склалася думка, що головна переслідувана мета - просто поганяти кров по м'язах. Зате ретельно стежать за дотриманням правильного дихання. Наскільки я зрозумів з прочитання книг Бубновського, дана техніка дихання має на меті не допустити стрибків тиску при виконанні силових вправ, і тим самим зробити їх доступними без шкоди для здоров'я для всіх категорій займаються (будь-якого віку і рівня здоров'я). У більшості випадків вправи робляться лише в одному підході, зрідка - по 2. Порядок вправ знову ж далекий від методики бодібілдингу в тому плані, що проробляються частини тіла сумбурно змінюються протягом тренування. Тобто ви можете почати, наприклад, з підходу на найширші, потім перейти на сідниці, потім на груди, потім на стегна, потім знову повернутися до найширших і т.д. Вправи використовувалися майже на все тіло, крім рук, передпліч і гомілки. Відпочинок між окремими вправами інструкторами не регламентується, особисто я переходив до наступної вправи відразу після попереднього (але по факту, поки знайдеш тренажер або дочекаєшся, поки він звільниться, все одно в середньому 1 хвилина відпочинку виходила). Акценту на прогресуючої навантаженні я не помітив.

Акценту на прогресуючої навантаженні я не помітив

Які ми особисті результати за підсумками занять в клініці Бубновського протягом одного місяця? Прояви остеохондрозу в середній частині хребта зняті. Тривала гостра фаза проблеми з шиєю пройшла, але відчуття незавершеності вирішення проблеми в цій частині ніяк не змінилася. Збільшилася гнучкість, особливо в області шиї. Однак, в той же час, шия початку похрускує при певних нахилах. Можливо, це пов'язано з її збільшилася амплітудою руху. Безумовно, що з шиєю потрібно ще довго і наполегливо працювати. На жаль, за місяць втрачено приблизно 2 кг м'язової маси. До речі, лікар категорично заперечує на поєднанні традиційних бодібілдинг-тренувань із заняттями в клініці. Так що в звичайний зал я сходив за цей місяць тільки пару раз, зробив руки і гомілку.

У першій частині відкликання я писав про своє припущення, що виконання вправ саме на тренажерах з упором на блокові верстати в невластивою для бодібілдингу манері, що робить малоймовірним повторення комплексу в звичайному тренажерному залі, має на меті створити у потенційних клієнтів клініки помилкове враження, що для вирішення своїх проблем у них немає іншого шляху, окрім як звернутися в центр Бубновського, тобто це чисто маркетинговий хід. Зараз, пройшовши перший курс занять і прочитавши деякі книги Бубновського , Я думаю, що це припущення багато в чому, хоч і не повністю, помилково. Для чого необхідне спеціальне дихання і вправи на тренажерах в найчастіше досить химерної, з точки зору бодібілдингу, манері? Для відповіді на це питання потрібно розуміти, який контингент людей ходить в клініку. Серед них є, наприклад, люди старше 60 років (хоча і молоді там вистачає), люди, що мають проблеми з тиском, з серцем, ніколи до цього в своєму житті не займалися з обтяженнями. Пропонувати їм займатися в традиційній для бодібілдингу манері неправильно і нереально. Потрібно зняти навантаження на хребет, забезпечити страховку від стрибка тиску, надмірного навантаження на суглоби, на серце. Зрештою, скільки часу буде потрібно, щоб прищепити 60-річній бабусі правильну техніку виконання вправ з вільними обтяженнями? Але ж потрібно, щоб вона вже з першого заняття коректно виконувала комплекс і починала отримувати результати. З цієї точки зору іншого шляху, крім як того, за яким йде клініка Бубновського, напевно немає, і бути не може.

Якщо прочитати книги самого Бубновського, то він, насправді, пропонує комплекси вправ, які можна виконувати і без наявності під рукою 30 тренажерів, використовуючи лише вагу власного тіла, турнік, бруси, гантелі. І напевно, для тих людей, які займаються бодібілдингом і хочуть вирішити наявні проблеми з остеохондрозом, цілком достатньо таких комплексів, а в клініку Бубновського можна сходити на 1 курс, як це зробив я, щоб ознайомитися з основними принципами і отримати рекомендації фахівця. А може бути, якщо проблема не настільки серйозна, можна обійтися і взагалі без послуг клініки, прочитавши книги Бубновського і належним чином змінивши спосіб життя і програму своїх тренувань. Але вживати заходів щодо остеохондрозу в будь-якому випадку треба. З власного досвіду можу сказати, що просто так він не пройде. Він може відступити на час, але обов'язково повернеться, якщо не вживати постійних цілеспрямованих зусиль щодо усунення та профілактики проблеми.

Особисто я не стану проходити рекомендовані мені другий і третій курси лікування в клініці Бубновського. Причини: втрата м'язової маси, великі витрати часу (6 разів на тиждень, на одну тільки дорогу туди-назад кожен раз йде 1-2 години), фінансове питання, що з'явилося розуміння того, як вирішувати проблему і без відвідування клініки.

Для себе майбутнє бачу так: виключення з тренувань вправ з жорсткою навантаженням на хребет (мені і до цього вже лікарі це рекомендували, але в зв'язку з іншими проблемами), в заняттях зробити акцент на вправи для постави, приділити серйозно увагу розтяжці, знизити ваги, збільшивши кількість повторень.

Саме для вирішення проблем з шиєю Бубновский рекомендує 2 вправи: підтягування та віджимання на брусах. За його твердженням, у осіб, які по 3 рази на тиждень підтягуються і віджимаються по 100 разів за тренування, проблем з шиєю немає і бути не може. Дуже може бути, що він має рацію. Буду прагнути до цих цифр.

Сподіваюся, цей відгук про моїх заняттях за методикою Бубновського в його клініці для вирішення проблеми з остеохондрозом буде корисний читачам мого блогу.

Сподобалося? Поділіся з друзями!

На питання: «У мене проблеми з шиєю, навіщо ноги тренуємо?
Які ми особисті результати за підсумками занять в клініці Бубновського протягом одного місяця?
Для чого необхідне спеціальне дихання і вправи на тренажерах в найчастіше досить химерної, з точки зору бодібілдингу, манері?
Зрештою, скільки часу буде потрібно, щоб прищепити 60-річній бабусі правильну техніку виконання вправ з вільними обтяженнями?
Сподобалося?