Полезные материалы

«Бодібілдинг - з підвалів до олімпійських вершин» :: Інші :: РБК

Бодібілдинг та фітнес - вид спорту, який з кожним роком набуває все більшої популярності. На сьогоднішній день його популярність зростає не тільки в нашій країні.

З одним з тих, хто перебував біля витоків становлення бодібілдингу та фітнесу в нашій країні ми зустрілися напередодні його 40-річчя. Олег із задоволенням розповів про те, як зароджувався це вид спорту, а також про те, як бодібілдинг і фітнес згодом постійно еволюціонував, які нові напрямки були додані. Невипадково елементи цього виду спорту входять сьогодні в програму тренувальної підготовки тих, хто професійно грає в футбол, хокей, баскетбол, волейбол та інші види спорту.

Олег Ханукаев:

Народився 16 серпня 1974 року в Москві. Почесний президент Федерацій бодібілдингу та фітнесу Москви і Московської області. Заслужений тренер Росії. Майстер спорту. Суддя республіканської категорії. Лауреат найвищих нагород ИФББ і державних почесних звань. Меценат. Бізнесмен.

ВИКЛИК САМОМУ СОБІ

- Олег, давайте згадаємо ваші перші кроки в цьому виді спорту. З огляду на, що в СРСР багато західних спортивні дисципліни, такі як Бодібілдинг, Карате і ще цілий ряд інших, не користувалися популярністю, перебуваючи або під ідеологічним забороною, або про них просто ніхто не знав в силу відсутності інформації, що вас привело в бодібілдинг?

- Про те, що таке Бодібілдинг я вперше дізнався в 1988 році. Причому тоді ця дисципліна іменувалася як атлетична гімнастика, а поняття Бодібілдинг в звичному тепер нам образі, тоді не існувало. Ще в Радянському Союзі люди зрозуміли, що це невід'ємна частина життя, багато спортсменів систематично займалися атлетичною гімнастикою. У той час мені випадково потрапила до рук книга Василя Плехова «Візьми в супутники силу». Видання настільки зацікавило мене, що я його прочитав що називається «від корки до корки».

- Досить доленосною вийшла зустріч з книгою. Невже тільки книга так сильно вплинула на ваше рішення тоді?

- До цього були спроби займатися єдиноборствами - боксом, карате, але однолітки і раніше випереджали мене в фізичному розвитку. Ви не повірите, я не міг підтягуватися, віджиматися на брусах. Загалом, були потрібні зміни, щоб зміцнити загальнофізичний стан. Спочатку купив гантелі, почав займатися вдома. Трохи пізніше записався в тренажерний зал, який знаходився в сусідньому з будинком інтернаті.

- Наскільки відчутні результати принесло це захоплення?

- Я дуже швидко почав прогресувати - віджимався більше 60 разів, підтягувався по 30 разів. Тепер вже однолітки стали дивуватися і заздрити моїй витривалості. Питали, радилися як домогтися таких же результатів, як правильно займатися.

- А коли з'явилося бажання спробувати себе на професійному помості?

- Одного разу зовсім випадково натрапив на оголошення: «федерація атлетизму Москви оголошує набір в клуб« Червоний балтієць ». Миттєво зібрав сумку і поїхав туди. Клуб базувався неподалік від метро Войковська. Виявилося, це не просто «гойдалка», тоді там тренувалася збірна команда Москви. У «Червоному балтійці» познайомився з метрами цього виду спорту - Георгієм Мосалевим, Вадимом Федотовим, Сергієм Балабаєва, Юрієм Новиковим і багатьма іншими.

ВІД СПОРТСМЕНА ДО ГОЛОВНОГО ТРЕНЕРА

- Які були ваші перші кроки в Бодібілдінг?

- Я виступив на кількох змаганнях, став другим в абсолютному заліку серед юніорів, після чого залишив змагальний бодібілдинг і зробив свій вибір на користь роботи вже в якості тренера і спортивного функціонера, поєднувати виступи і організаційну роботу було вкрай важко. Ще коли я виступав, закінчив тренерські курси. Тоді ж почав судити змагання, вивчив усі тонкощі суддівства. У 19 років став наймолодшим суддею республіканської категорії.

- З боку суддівство в Бодібілдінг може здатися дуже суб'єктивним, здається що оцінки судді виставляють грунтуючись на особистих уподобаннях?

- Існує методологія навчання суддівства бодібілдингу та фітнесу, на яких навчають, розповідають, пояснюють. Суддя починає свою кар'єру з азів. Перший ступінь - це юний суддя по спорту. Потім поступово переходиш на наступний рівень. В результаті цієї методології виробляється чітке розуміння, як судити спортсменів, на що звертати увагу. У нас, в бодібілдингу та фітнесі існують критерії оцінки спортсменів, і по ним чітко судять. Розбіжності в оцінках у суддів зазвичай вкрай мінімальні. Крім того, свого часу я ввів систему оцінки якості суддівства. Завдяки якій з'явився рейтинг суддів. Суддя займав перше місце в цьому рейтингу отримував грошовий приз.

- Розкажіть про вашу роботу з молоддю. Багато нових хлопців приходило до вас на змагання після того як упав «Залізна завіса»?

Коли в кінці 80-х, початку 90-х бодібілдинг вийшов з підпілля, для багатьох людей, які так чи інакше займалися атлетизмом у себе вдома з гантелями, у дворах на турніках і брусах, з'явилася хороша можливість позмагатися на професійному помості. І до нас на змагання почали приїжджати багато охочих виступити. В основному це була молодь. Через великий наплив охочих, ми не встигали проводити змагання в один день. І було прийнято рішення проводити молодіжний турнір в окремий день. Тодішній президент Федерації атлетизму Москви доручив організацію всіх змагань серед юнаків та юніорів віком до 21 року. Так, у віці 19 років, я організував перші свої змагання серед молоді. Це було в 1993-му. Багато хлопців приїжджали з регіонів, у деяких грошей не вистачало навіть на їжу, не кажучи вже про готель. Я допомагав з вирішенням усіх побутових питань, вирішував проблеми з розміщенням. Паралельно, до мене зверталися багато молоді спортсмени з питаннями про тренування. І я радив їм, як будувати тренувальний процес, на що варто звернути пильну увагу, розробляв їм комплекс вправ, говорив про те, як потрібно харчуватися. Бувало доводилося майже до ранку затримуватися в залі. Мої поради допомогли багатьом досягти успіху. І незабаром мене призначили тренером молодіжної збірної Москви. З цього моменту я став відповідати за все молодіжний напрям в Федерації. А в 2003 році я очолив Федерацію бодібілдингу та фітнесу Москви, зараз я поступився своєю посадою.

- Ви зробили неоціненний внесок, виступаючи спонсором для проведення безлічі турнірів, як регіональних, так і федерального і міжнародного масштабу, допомагали спортсменам не тільки з точки зору тренувань, а й фінансово. Поясніть, чим ви керувалися, вкладаючи свої гроші? Адже ви витрачали значні суми на Бодібілдинг.

Це не було спонсорство. Спонсор вкладає гроші, щоб отримати рекламу, в кінцевому рахунку, дивіденди. А мені, нічого рекламувати. Мій бізнес не був пов'язаний зі спортом. І під визначення благодійності моя допомога теж не потрапляла. Благодійність - це допомога малозабезпеченим. Мене ж ніколи не хвилювало, то скільки у спортсмена було грошей. Я завжди допомагав тим людям, які зробили внесок в розвиток нашого спорту, тим хто ставив собі за мету домагатися високих досягнень на подіумі. Тому найбільш правильно говорити, що я - меценат. На жаль, держава виділяє дуже невеликі суми на наш спорт, їх ледь вистачає на оренду залів. А вже про виплату зарплат чи стипендій навіть мови не йде. От і доводилося розраховувати в основному на свої сили. Так я почав виплачувати стипендії спортсменам. В тому числі, тим, які перебували на відпочинку. Я завжди розумів, що якщо у хлопця є потенціал, йому треба допомогти. Спортсмени, які досягли видатних результатів, отримували у мене машини. Так само і в іншому. Якщо до мене підходив функціонер і просив допомогти з організацією того чи іншого змагання, я ніколи не відмовлявся і допомагав. Разом ми робили суспільно-корисну справу. На щастя у мене завжди була така можливість. Як і раніше, сьогоднішній мій бізнес не пов'язаний зі спортом, і зосереджений в алмазної сфері в Африці. Моя компанія представлена ​​на всіх алмазних біржах по всьому світу. І до і після президентства я був і залишаюся меценатом, вкладаючи гроші в розвиток і популяризацію нашого виду спорту.

ЛАМАТИ - НЕ БУДУВАТИ

- У свідомості більшості, що займається бодібілдінгом ставить перед собою тільки одну задачу - наростити купу м'язів, причому не важливо яким способом. Перекаченние атлети, особливо жінки, викликають у звичайних людей відторгнення до бодібілдингу. Інша справа - Фітнес. Вже не один рік точаться розмови про те, що Фітнес не має нічого спільного з Бодібілдінгом. Що ви думаєте з цього приводу?

- Це загальний стереотип, який нічого спільного не має з реальним станом справ. Щоб відповісти на це питання, потрібно подивитися на ситуацію, що склалася на даний момент. Протягом останніх десятиліть, бодібілдинг постійно прогресував і розвивався, підлаштовуючись під вимоги того чи іншого часу. У 70-х роках була одна ситуація, атлети ще не володіли тим обсягом знань про будову людського тіла, типах м'язових волокон, який у нас є зараз. Всі ці знання ми отримували шляхом постійних проб і помилок, досліджень в області медицини, анатомії і фізіології. Все це призвело до того, що ми частенько бачимо з екранів телевізорів професійних змагальних бодібілдерів, що володіють екстремальним м'язовим розвитком. Однак професійний бодібілдинг - це всього лише один з напрямків нашого виду спорту. Ми взагалі любимо брати на озброєння західні слівця, до яких і відноситься слово «бодібілдинг», але ж воно до простоти невинне і перекладається як «будівництво тіла». Кожен, хто займається уявляє собі межа досконалості в атлетичному розвитку за своїм і «будує» своє тіло виходячи саме зі своїх цілей і завдань. На даний момент ми створили вид спорту, який підходить практично будь-якій людині. Сьогодні Бодібілдинг включає в себе п'ять основних напрямки і цілком можливо, що в найближчому майбутньому список доповниться.

- Розкажіть детальніше про кожен з напрямків та їх особливості.

- Професійний бодібілдинг. Для того щоб досягти висот у цьому виді, спортсмен повинен бути генетично дуже обдарованим, мати тонку талію і широкі плечі, так званий мезоморфних тип статури. Такі атлети краще за всіх реагують на тренувальній стрес, у них від природи закладені здатності до нарощування великих м'язових обсягів і силі. На жаль, подібні здібності є далеко не в кожному з нас. І як наслідок - досягти вершин в цьому напрямку здатні лише одиниці. Саме професійний бодібілдинг є лідером за кількістю стереотипів, а спортсмени, які виступають тут, мають обсяги м'язів, найчастіше перевищують генетичний потенціал середньостатистичного людини. Судді оцінюють мускулатуру спортсменів на підставі загального обсягу м'язової маси, естетичності пропорцій, симетрії і збалансованості, визначають атлета з найбільш досконалим тілом.

Далеко не кожна людина ставить перед собою мету наростити екстремальну м'язову масу. Тому свого часу з бодібілдингу вийшло інший напрямок - Фітнес. Існує як чоловічий фітнес, так і жіночий. Тут наявність величезних м'язів - зовсім не головне. Безперечно, щоб виступати на професійному помості, потрібні певні задатки від природи, але вже іншого роду - це гармонійне статура, пластичність, зовнішні дані спортсмена. Судді оцінюють загальний розвиток мускулатури, збалансований, симетричний вигляд спортсмена, зачіску і красу особи, стан шкіри і її тонус. Важливу роль відіграє здатність спортсмена подати себе з упевненістю на подіумі. У змаганнях є раунд, коли спортсмен під час довільної програми виконує ряд акробатичних вправ ( «Сальто», «Колесо», «Шпагат»). Таким чином, фітнес, вимагає від спортсмена гімнастичної підготовки. Вільні вправи тут нагадують циркову репризу. Вони виконуються динамічно, швидко, ефектно. Спортсмен демонструє акробатичні елементи, вражаючу розтяжку, віртуозне володіння тілом. Артистизм, творча непересічність, оригінальність погляду - всі ці особистісні якості часом важко розкрити в бодібілдингу. Інша справа, фітнес. Тут вони вітаються. Більш того, визначають перемогу.

Більш того, визначають перемогу

Альтернативою Фитнесу, є - Бодіфітнес. Іноді його ще називають фігурінг. У якийсь момент стало зрозуміло, що не всі мають хорошу акробатичну і гімнастичну підготовку. Основна відмінність від фітнесу якраз полягає в тому, що в бодіфітнесі немає раунду довільної програми. І є велика група жінок, зайнятих дітьми і роботою, яким вкрай складно дорости до рівня змагання фітнесу, головним чином, через неминучою брак часу. Умови проведення змагань з бодіфітнесу дуже демократичні і допускають участь жінок, які встигли позайматися не більше року. З боку може здатися, що мова йде всього-на-всього про конкурс краси серед спортсменок. Тим більше, що учасниці змагань виходять на сцену в купальниках і на шпильках, одягають ювелірні прикраси. Однак це не зовсім так. Спортсменка повинна володіти щільними і пружними м'язами, з невеликою кількістю жирового прошарку. Оцінюється привабливість особи, пропорційність атлетичної статури, артистизм і грація. В цьому напрямку виключені глибока м'язова сепарація і венозность. Спортсменки з зайвою мускулистостью, а також з плоским тілом ставляться на останні місця.

Відносно недавно, наш спорт поповнило дуже видовищне і жіночне напрям - Фітнес-Бікіні. Це досить масовий напрямок, яке пред'являє до учасниці змагань ще менше вимог, ніж бодіфітнес. Фітнес-Бікіні, ще більше зовні нагадує конкурс краси, але тільки дівчата, які беруть участь в змаганнях в категорії бікіні, займаються спортом, дотримуються дієти, мають гарний статурою, красивими лініями тіла. Тут також важливі такі деталі як привабливість особи, макіяж, зачіска, тонус шкіри, здатність себе красиво подати.

- Не секрет, що вища стадія визнання будь-якого спорту - це входження в Олімпійську сім'ю, бути визнаним олімпійським видом спорту. Чи є шанси на ваш погляд шанси у якого з напрямків потрапити на олімпійські ігри?

Одним з напрямків, які вийшли з бодібілдингу в 2005 році - Класичний бодібілдинг. Ця дисципліна має на увазі жорсткі обмеження по вазі щодо зростання спортсмена. Наприклад спортсмен з ростом 180 см, максимально повинен важити 86 кг., Так що надлишкова гіпертрофія тут просто не можлива. Саме тому спортсмени, що займаються класичним бодібілдінгом, зовні істотно відрізняються від спортсменів виступаючих в професійному змагальному бодібілдингу. Зовні Класичний бодібілдинг чимось нагадує бодібілдинг золотої ери 70-х-80-х років. Тут спортсмени, оперуючи певною вагою, намагаються досягти досконалості в своїй категорії зростання-вага. Тому в класичному бодібілдингу спортсменів оцінюють в першу чергу по гармонійності, пропорційності статури і рельєфності мускулатури. Це саме той напрямок бодібілдингу, де успіхів може досягти практично будь-яка людина, воно масове і у нього є реальні олімпійські перспективи. Більше 120 національних олімпійських комітетів по всьому світу визнають класичний бодібілдинг, але тільки не як олімпійський вид спорту. Нещодавно президент Міжнародної Федерації бодібілдингу та фітнесу повідомив про те, що механізм визнання класичного бодібілдингу запущений. До речі, вже підтверджено його поява в програмі європейських Олімпійських ігор, які пройдуть в Баку в 2015 році. Для нас це величезний крок на шляху до олімпійської сім'ї. Сподіваюся, включення Класичного бодібілдингу в олімпійську сім'ю не за горами. Інший напрямок бодібілдингу, що має олімпійські перспективи - Фітнес.

- А що все-таки об'єднує всі ці, на перший погляд дещо різні напрямки?

- Ось тепер я можу відповісті на ваш початковий питання, что стосується Спроба розділіті Бодібілдінг и Фітнес. Яке б направление НЕ Вибравши спортсмен, є Одне загальне правило: тренувальний процес побудованій на правильному и збалансований харчуванні, силових заняття у вільній вазі, або на тренажерах, а такоже на кардіо-Тренування. Це база, без якої ні один напрямок неміслімо, віключівші будь-який з ціх компонентів, спортсмен Ніколи НЕ досягнено результатів. Уже в подальшому додаються заняття гімнастикою, вміння добре себе подати, вміння користуватися макіяжем та інші необхідні елементи. З кожним роком, в той чи інший напрямок приходить безліч нових людей, які бажають вдосконалити свою фігуру, стати більш здоровими, сильними і витривалими. І якщо подумки об'єднати всі ці напрямки бодібілдингу, то в результаті ми отримаємо вид спорту, яким займаються практично всі: від простих любителів здорового способу життя до професійних спортсменів, які займаються в тренажерних залах. Не побоюся гучних слів, але на сьогоднішній день Бодібілдинг - наймасовіший вид спорту на планеті. І будь-які спекуляції або спроби вичленувати звідси який-небудь напрямок в окремий вид спорту - є грубою помилкою і повним нерозумінням цих основ. І я б не поспішав ламати те, що копітко створювалося і будувалося роками.

І я б не поспішав ламати те, що копітко створювалося і будувалося роками

Вітаємо Олега Романовича з 40-річним ювілеєм і зичимо міцного здоров'я і подальших успіхів у всіх його життєвих починаннях.

матеріал надано Sports.ru

Невже тільки книга так сильно вплинула на ваше рішення тоді?
Наскільки відчутні результати принесло це захоплення?
А коли з'явилося бажання спробувати себе на професійному помості?
З боку суддівство в Бодібілдінг може здатися дуже суб'єктивним, здається що оцінки судді виставляють грунтуючись на особистих уподобаннях?
Багато нових хлопців приходило до вас на змагання після того як упав «Залізна завіса»?
Поясніть, чим ви керувалися, вкладаючи свої гроші?
Що ви думаєте з цього приводу?
Чи є шанси на ваш погляд шанси у якого з напрямків потрапити на олімпійські ігри?
А що все-таки об'єднує всі ці, на перший погляд дещо різні напрямки?