Полезные материалы

Чи можна тренуватися під час хвороби?

  1. Тренування при застуді: "правило шиї"
  2. Тренування: з застудою, як без застуди
  3. Як тренуватися при хвороби: інфографіка від Precision Nutrition
  4. Розкажіть друзям:

Відповідь на це питання здається очевидним: якщо ви хворі, то всі сили організму слід направити на боротьбу з інфекцією

Відповідь на це питання здається очевидним: якщо ви хворі, то всі сили організму слід направити на боротьбу з інфекцією. Однак для багатьох людей тренування - це глибоко укорінена звичка, тому їм потрібно знати, чи можна продовжувати заняття спортом під час хвороби, не заподіявши собі шкоди.

Коли мова йде про будь-якому серйозному недугу, тренуватися, безумовно, не можна. З таким запитанням зазвичай виникає, коли у людини, наприклад, застуда - неприємне, але не таке вже небезпечний стан.

Тренування при застуді: "правило шиї"

Хоча на цю тему проводилося не надто багато досліджень, багато вчених, за словами Томаса Вейднер з Університету ім. Болла, дотримуються перевіреного часом постулату, який також називають «правилом шиї». Суть його в тому, що зазвичай пацієнти можуть спокійно тренуватися, якщо всі симптоми «знаходяться вище шиї»: наприклад, нежить, чхання, біль в горлі.

А ось при наявності симптомів «нижче шиї» (скажімо, м'язового болю або грудного кашлю), а також в разі високої температури краще бути обережним.

Тренування: з застудою, як без застуди

Сам Вейднер в кінці 1990-х років здійснив пару незвичайних досліджень, заразивши добровольців риновірусом (який в народі зазвичай називають простудою), - це була одна з небагатьох спроб вивчити дане питання в рамках контрольованого експерименту.

Спочатку Вейднер заразив 45 добровольців; на наступний вечір у них почало боліти горло, а все повноцінні симптоми застуди проявилися на третій день експерименту. На піку протікання хвороби випробовувані пройшли серію тестів на біговій доріжці. Порівнявши їх результати з результатами контрольної групи, члени якої не були заражені вірусом, вчений, на свій подив, що не виявив ніяких відмінностей. Всі показники (результати бігу, функціонування легенів і інші фізіологічні реакції) виявилися ідентичними. Іншими словами, якщо ви підхопили звичайну застуду, на ваші спортивні досягнення це ніяк не відіб'ється.

Вдруге Вейднер заразив 50 добровольців, розділив їх на 2 групи і змусив першу через день протягом 40 хвилин виконувати фізичні вправи з такою інтенсивністю, щоб частота пульсу становила 70% від максимально допустимої, а другий - надав хворіти спокійно.

Ніяких відмінностей в серйозності перебігу або тривалості недуги між обома групами виявлено не було; правда, за суб'єктивними відчуттями ті, хто піддавався фізичним навантаженням, відчували себе трохи краще.

«Хоча я проводив свої експерименти вже досить давно, проте до цих пір ніхто ще не зробив досліджень, які спростували б їх результати», - каже Вейднер. (Це, втім, не дивно: не так-то просто набрати групу добровольців, які бажають, щоб їх заразили застудою!)

Існує безліч окремих доказів на підтримку твердження Вейднер щодо того, що легке тренування під час застуди покращує самопочуття хворого. Це пояснюють по-різному: очищенням дихальних шляхів, поліпшенням кровообігу або ж просто тим, що людина відчуває позитивні емоції.

На сьогоднішній день точно встановлено, що помірні тренування стимулюють імунну систему, а одне дослідження навіть показало, що разовий 45-хвилинний забіг на біговій доріжці допоміг організму мишей впоратися з вірусом. Так що, схоже, фізична активність під час хвороби і справді може принести користь. Або принаймні заняття спортом під час застуди вже точно не погіршують стан пацієнта.

Як тренуватися при хвороби: інфографіка від Precision Nutrition

Відомий проект, який спирається на наукові дані, переклав рекомендації вчених по тренуваннях при хвороби в інфографіку. Ми перевели для вас найважливіші ілюстрації.

Рекомендовані активності, коли ви відчуваєте легке нездужання або у вас застуда: ходьба, легкий біг, плавання, велосипед, цигун, тайцзи, йога. Нерекомендовані активності: важкі силові, тренування на витривалість, ВІІТ, спринт, командні види спорту, заняття в екстремальних температурах.

Коротка інтенсивне тренування не принесе користі, благотворніше всього для імунітету - тренування середньої тривалості (40-50 хвилин) і низькою або середньої інтенсивності, погіршує стан і погано впливає на імунітет - тривала тренування з високим навантаженням.

Як тренуватися (і тренуватися взагалі) на 1-4-й дні застуди:

Перший день хвороби. При симптомах: болить горло, кашель, соплі - рекомендується тренуватися з низькою інтенсивністю. Якщо є такі симптоми: головний біль і біль у суглобах, озноб, діарея, блювота - займатися не рекомендується.

Другий день хвороби. Якщо не з'явився озноб і симптоми "вище за шию" не погіршились - рекомендується легке тренування 30-45 хв без обважнювачів, в приміщенні, пульс до 150 уд / хв. Якщо ж є температура, посилився кашель, є діарея або блювота - тренуватися не рекомендується.

Третій день хвороби. При відсутності ознобу і погіршення колишніх симптомів - можна провести тренування середньої інтенсивності 45-60 хв, пульс до 150 уд / хв. Якщо негативні симптоми (діарея, блювота, озноб) все ще залишаються або погіршуються - не тренується і зверніться до лікаря.

Четвертий день. Симптоми хвороби йдуть на спад - візьміть перерву від занять на добу, щоб потім повернутися до них. Якщо ж симптоми на 4-й день не зменшилися і з'явилися нові - зверніться до лікаря.

Від редакції Зожніка вважаємо важливим додати: якщо ви заразилися інфекцією вірусного характеру, все ж не поспішайте займатися в місцях скупчення здорових людей, щоб не передавати "естафету" хвороби далі - краще навантажите себе самотньо (і помірно!)

джерела: precisionnutrition.com , книга «Кардіо або силова»

Читайте також на Зожніке:

Чи є користь від тренувальної маски?

Чи збільшується ризик отримання травм при бігу по твердих поверхнях?

Чи корисний еліптичний тренажер так само, як і біг?

Чи потрібно уникати занять на вулиці при високих показниках забруднення повітря?

Мілан Мілетіч: ідеальної техніки бігу не існує

Розкажіть друзям:

Максим Кудер

Пятница, 30.03.2018

Чи збільшується ризик отримання травм при бігу по твердих поверхнях?
Чи корисний еліптичний тренажер так само, як і біг?
Чи потрібно уникати занять на вулиці при високих показниках забруднення повітря?