Полезные материалы

Чи реально навчитися плавати кролем за місяць?

  1. Чому Total Immersion
  2. Кому ж це треба - плавати? І у кого це виходить?
  3. Кроль, тільки кроль
  4. Плавання і постава
  5. Чи можна, плаваючи, скинути вагу?
  6. плавання плюс


Андрій Волков в школі плавання I Love Swimming - майже з самого початку. Майстер спорту з плавання, переможець чемпіонатів СРСР в минулому, фінішер гонок з триатлону серії Ironman в сьогоденні, переможець змагань з плавання Masters. Цього літа, незважаючи ні на що, в черговий раз переплив з учнями Босфор. Але набагато частіше, ніж на Босфорі, його можна зустріти рано вранці і ввечері в басейнах Москви, де він терпляче вчить кроля новачків - за методикою Total Immersion.

школі плавання I Love Swimming

Чому Total Immersion

- Особливість школи плавання I Love Swimming - методика навчання кроля Total Immersion. Але пройшовши два курси, я не до кінця зрозуміла, в чому ж тут секрет?

- Total Immersion - це методика навчання плаванню дорослих людей, тих, хто не займався цим з дитинства. Вона хороша тим, що дозволяє досить легко почати плавати, без особливих фізичних зусиль.

Відмінність від класичної методики в термінах - діти вчаться плавати з 7-8 років і це займає років десять. Якщо доросла людина вирішить навчитися таким же чином, це буде довгий процес. Та й методика з дітьми застосовується інша - вони легше чисто психологічно запам'ятовують і сприймають якісь вправи, і легше вчаться взагалі. І гнучкість у них інша, вона дозволяє їм виконувати вправи з великою амплітудою - гребки, пронос руки, рухи ніг, все, що дуже важливо в плаванні, дається дітям легше.

- Але ILS не єдина школа плавання для дорослих, на сусідніх з вами доріжках того ж вчать. У чому ж відмінність?

- Між іншими школами принципових відмінностей немає. Але все ж їх методика зазвичай розрахована на більш тривалий термін. Ми з Total Immersion намагаємося (і в більшості випадків успішно) навчити людей плисти кролем за 12 занять, який упаковані в місяць. У інших шкіл термін довше.

Можна сказати так: Total Immersion підходить для дорослих людей, які вирішили зайнятися плаванням вже в зрілому віці, не маючи дитячого досвіду. Вони зможуть в результаті плавати, скажімо, нешвидко, але досить довго і без великих фізичних зусиль, не маючи якихось особливих спортивних даних або схильності.

Вони зможуть в результаті плавати, скажімо, нешвидко, але досить довго і без великих фізичних зусиль, не маючи якихось особливих спортивних даних або схильності

- Що такого особливого в цьому методі, що він дозволяє почати плавати через місяць?

- Метод гарний тим, що складається з етапів. На перший погляд, учням може здатися, що ми займаємося дещо дивними речами - тобто ми не пливемо з першого-другого заняття, а виконуємо різні вправи - навчаємося окремих елементах, з яких потім складається загальна картинка. Не можна пропустити який-небудь етап, тому що якщо щось випаде, потім надолужити буде досить проблематично.

- А в класичному навчанні немає такого?

- Ні, там все по-іншому. По-перше, масштаб часу абсолютно різний, якщо там ми говоримо про роки, то тут мова йде про місяці. По-друге, там освоєння йде поступово. Діти вже починають плавати, а потім по ходу їм коректують якісь елементи техніки. В Total Immersion абсолютно по-іншому, тут відразу з елементів збирається ціле. Різниця в самому підході.

Насправді, методик навчання плаванню існує безліч. А метод повного занурення Total Immersion, придуманий Террі Лафлін - один з. Вивчивши його плюси і мінуси (мінуси там теж, звичайно, є), ми зрозуміли, що він більше підходить більшості людей. Це підтверджується вже багаторічним досвідом.

Це підтверджується вже багаторічним досвідом

- Добре, а мінуси які у Total Immersion?

- Якщо методику Total Immersion показати тренеру з плавання вищої категорії, який займається зі спортсменами а-ля призерами чемпіонату Росії, світу, Європи, Олімпійських ігор і т.д., то він кілька буде шокований і, можливо, буде сміятися. Тому що той результат, який ми бачимо навіть на прикладі самого товариша Лафлін - він записує відео зі своєю участю - доросла людина з неідеальної фігурою і з трохи, скажімо так, закостенілих рухами ... Методика Террі Лафлін дозволяє навчити дорослих людей плавати з мінімально достатньою швидкістю, але вона явно не підійде для спортсменів олімпійського рівня. Хоча сам товариш Лафлін часто посилається на олімпійського чемпіона Олександра Попова. Але на зустрічі, яку I Love Swimming організовував з Поповим, йому задали питання з приводу згадки його імені в книгах Лафлін. Він практично пішов від цього питання: «Так, я знаю Террі Лафлін, але ...» Але. Насправді, це трошки не те. Це не спортивне плавання, ця методика не підходить для спорту вищих досягнень.

- Але в той же час ви готуєте до IronMan за цією методикою?

- Так звісно. Тому що плавання в тріатлоні, особливо на довгих дистанціях формату IronMan (де пливуть 3,8 км) або його половинці (з 1,9 км) - не профілюючий вид.

- Тобто не має сенсу там плисти швидко?

- Це бажано, але не обов'язково. Тому що співвідношення часу плавання, велосипеда і бігу зовсім не в бік плавання. На більш коротких дистанціях, як олімпійська, де пливуть 1,5 км, їдуть 40 км і біжать 10 км, плавання вже важливо. Там, якщо ти відстав в плаванні, то потім не зможеш сісти в групу велосипедистів і наздогнати. На довгих дистанціях все інакше. Загальний результат кращих триатлетів, що беруть участь в повній дистанції IronMan, знаходиться в районі 8 годин. З них плавання у найкращих - 45-46 хвилин, а у середнячків - 50 хвилин, тобто різниця в 4 хвилини на тлі 8 годин. Тому на загальному масштабі часу очевидно, що плавання там не домінує.

- Значить їх завдання - доплисти і не витратити багато сил і Total Immersion для цього підходить?

- Абсолютно вірно. Особливо це стосується любителів. Для любителів, які виступають в вікових групах, плавання з розрахунку 2 хвилини на 100 метрів вважається цілком достатнім рівнем для проходження цієї дистанції. Це дуже навіть непогано. А для чемпіонатів з плавання на відкритій воді (навіть ветеранських) на довгих дистанціях час 2 хвилини на 100 метрів - це за гранню добра і зла, це менше, ніж нічого.

Кому ж це треба - плавати? І у кого це виходить?

- Добре, залишимо осторонь айронменов. Як вам здається, навіщо дорослі приходять вчитися плавати?

- У більшості випадків у людини з'являється якась мета. Позиціонування нашої програми - пропливаючи свої перші 500 метрів (на першому рівні) або кілометр (на другому) - це новий виклик, новий челендж. Плюс багато хто захоплюється здоровим способом життя, приходять з I Love Running'а - спочатку почали бігати, потім подивилися, де ще себе можна проявити. Але багато хто приходить просто з нуля. Тих, хто має якийсь досвід дитячого плавання, в загальному обсязі не більше 5-7%, інші або ніколи не плавали, або в дитинстві їх відвели пару раз в басейн, не більше того.

- З тих, хто до вас приходить, все пропливають свої перші кілометри в результаті? Який відсоток тих, хто не справляється?

- Я не можу сказати, що хтось не справляється. У нас три рівні: початковий, середній і просунутий. У мене частіше бувають групи середнього рівня - на ньому відсотків 80 пропливають в фіналі перший кілометр. Чи не пропливають ті, хто не приходить. Під кінець курсу вони не відчувають в собі впевненості. Всіма силами намагаєшся їм вселити: «Хлопці, ви хоч би прийдіть, ось ви прийдіть, а там все вийде». Хтось, будучи не впевнений в собі, поплавав на тренуваннях, та й добре. Їм ось цей змагальний азарт не є притаманним. Тих, хто приходить і не пропливає, взагалі якісь одиниці.

Тих, хто приходить і не пропливає, взагалі якісь одиниці

- А на першому рівні ситуація яка?

- Взагалі, якщо сказати чесно, 12 занять (плюс 13-е - заплив) - це, звичайно, замало. Тому що, якщо звернутися до першоджерела - товаришеві Лафлін, - то він каже: «Займайтеся вправою кілька годин». А у нас на все про все - дванадцять годин. Тому я завжди кажу, що якщо цього часу не вистачає, але є бажання і можливість, ходіть в басейн самі в вільні дні і повторюйте те, що ми робимо.

- Кому складніше - тим, хто хоч якось по-собачому плавати вміє або хто не вміє взагалі?

- Без різниці, все дуже індивідуально. Є люди, які реально не можуть голову в воду опускати на першому занятті, а потім дивишся - вони пливуть. А є ті, які вже вміли, а не йде.

- Дихання в воду - одна з базових речей, на якій багато спотикаються.

- Є люди, для яких дихання в воду - це проблема, а в плаванні дихання не в воду не буває. Тому багатьом доводиться себе сильно переучувати і змушувати видихнути в воду, це важливо. І це чисто психологічна річ і більше нічого, це страх. Бувають іноді такі учні, яких я називаю «жертви аварії корабля» - у них панічний страх води. Їм навчання дається вкрай важко, тому що є ось ця паніка, страх «особи в воді». Для них це шок. Вони запитують, чи можна якось потренуватися. Якщо вже зовсім страшно, будинки наливаємо воду в ванну або в таз і засовуємо голову, і чим глибше, тим краще - нічого іншого порадити я не можу.

- У мене немає проблем з видихання в воду, але важко дихати на три гребка. Це теж страх?

- У більшості випадків - теж страх. Іноді я спеціально даю вправи на затримку дихання, і учні абсолютно спокійно це роблять і 20, і 30, і 50 секунд. Проблема лежить тільки в психології. Тому що я точно знаю, що як би інтенсивно ви ні пливли, через п'ять секунд повітря закінчитися не міг, от просто не міг. І багато хто усвідомлює, що все це відбувається у них в голові. А деякі не розуміють, вони кажуть: «все, у мене повітря закінчився, я вже практично вмер». Я ж наполягаю, щоб вони плавали все-таки з вдихом на три гребка. І навіть якщо з'являється відчуття «все, повітря закінчився», то підняти голову і вдихнути - справа на максимум 3 секунди. Ви ж не в печері, не під водою, не під товщею льоду, вдихнути - не проблема!

- Чому наполягаєте на вдиху на три гребка?

- Інакше виходить дихання на одну сторону, а це призводить до однобокого плавання, викривлення техніки. Людина починає завалюватися на одну сторону, як би кульгати на неї. Плюс - недобре, коли шия повертається тільки в одну сторону.

Плюс - недобре, коли шия повертається тільки в одну сторону

Кроль, тільки кроль

- Чому I Love Swimming вчить плавати тільки кролем?

- Інші способи вимагають набагато більше часу на освоєння - це раз. Наприклад, брас в плаванні - самий сложнокоордінірованним вид (а деякі школи з нього навчання починають). А батерфляй - важкий фізично. Кроль освоїти простіше і, що важливо, це найбільш енергоефективний стиль по співвідношенню витрачених зусиль і швидкості до просування.

- Багатьом брас здається легше і швидше.

- Брас може бути легше, але він повільніше. Знову ж, співвідношення швидкості і енергоефективності. Сто метрів брасом зараз рекордсмени світу плавають десь за 58 секунд. Людина, яка нормально вміє плавати, кролем 100 метрів за 58 секунд пропливе легко. Ось співвідношення. Тому що в кролі, на відміну від брасу, положення тіла - горизонтально рівне.

Плавання і постава

- До речі, про рівне тіло. Є поширена думка, що плавання виправляє поставу і робить спину здоровою. Ви як вважаєте?

- Базуючись на своєму особистому досвіді, можу сказати, що для виправлення спини швидше ЛФК знадобиться. Тому що саме плавання (навіть якщо це спортивне плавання) проблеми спини не вирішує взагалі. Знаю сам, так як плаваю все своє життя, і якщо у мене виникають проблеми зі спиною, то плавання їх не полегшує. Чи не посилює, але не полегшує. І на прикладі своїх знайомих якогось лікувального впливу від плавання в басейні я не бачу. Я для проблем спини порекомендував би на турніку краще повисіти, це в 10 разів корисніший буде і часу займе в 80 разів менше.

- Але плавання змушує ж якось витягуватися, вирівнюватися?

- Можна з тим же успіхом витягнутися і рівненько полежати вдома на дивані. Ось ефекту від цього - від того, що ти лежиш на воді і тебе Архимедова сила тримає - я реально не бачу ніякого.

Ось ефекту від цього - від того, що ти лежиш на воді і тебе Архимедова сила тримає - я реально не бачу ніякого

- Як же цей міф виник? Багато неврологи навіть відправляють в басейн.

- Це реально міф. А неврологи - ну хіба що це загальні рекомендації, що вода розслабляє мускулатуру, нервові рецептори ... Є і такий міф, що плавання розслаблює. Але я не прихильник такого разслабону. Я за те, щоб працювати і напружуватися.

Навіть якщо взяти положення тіла на воді в плаванні - ніякого разслабону там не може бути. Щоб плисти і розсікати воду, все тіло повинно бути пряме і напружене. А де напруга - звідки там розслаблення? І краща вправа для плавання - це всім відомі зараз планки. Краще, ніж планки, для плавання взагалі нічого немає. На боці, на спині, на грудях, на ліктях, на кистях і т.д.

- Якщо вчитися плавати приходить людина, яка сильно сутулиться, він же не зможе навіть рівно лежати на воді?

- Практика показує, що вони так і не лежать. Я не бачив людей, які змінили поставу від того, що вони почали плавати. Якщо у дитини років в 8 сколіоз і його привели в спортивну школу плавання, то так, у нього виправиться постава. Якщо дорослого 40-річної людини привести, і він буде плавати місяць, два або навіть п'ять, я сильно сумніваюся, що йому це допоможе.

Якщо дорослого 40-річної людини привести, і він буде плавати місяць, два або навіть п'ять, я сильно сумніваюся, що йому це допоможе

Чи можна, плаваючи, скинути вагу?

- Є ще один міф: що від плавання можна схуднути.

- поширений міф. Мені самому за вагою стежити доводиться, так що я цим цікавлюся. У питаннях схуднення є базовий принцип співвідношення спожитих і витрачених калорій. І можу сказати: полоскання в басейні протягом 45 хвилин з тією інтенсивністю, з якою це роблять учні першого і другого рівня ILS - це еквівалент приблизно 250 калорій. А 250 калорій - це маленький пакетик картоплі в McDonald's. Тому про яке схуднення може йти мова? І навіть на третьому рівні, де можна примудритися спалити 800 калорій - це все одно небагато.

А якщо говорити не про нашу школу, а про плаванні взагалі. Я часто буваю в Олімпійському басейні, бачу там одні й ті ж особи. Роками. І ось вони або плавають, або ходять на аквааеробіку - і ніяк не змінюються. Тому що часто можна спостерігати - поплавали, а потім 90% з них зустрічаєш в буфеті. Від водних процедур дуже хороший апетит адже з'являється!

- До питання про апетит. Що порадите новачкові, освоює плавання, тобто до тренування і після?

- Мене про це часто запитують люди, які в дитинстві не мали відношення до спорту. «Що робити з харчуванням до і після тренування?» ... З поточним рівнем інтенсивності - нічого. Забудьте, це не той випадок.

- Але є ж загальні рекомендації, як краще робити.

- Залежить від часу доби. Вранці тренування бувають дуже рано, тому - легкий сніданок за годину до. Увечері - краще не їсти менше ніж за годину до тренування. Але знову ж таки, на нашому рівні інтенсивності це все мало має значення.

Але знову ж таки, на нашому рівні інтенсивності це все мало має значення

плавання плюс

- Як плавання комбінувати з іншими видами спорту? З тренажерним залом, наприклад?

- Тренажерний зал не перешкоджає плавання. Просто має сенс сказати тренеру про те, які ви робите вправи в залі - деякі з них можуть допомогти, а деякі нашкодити: перевантажити, забити м'язи, потрібні для плавання. І правильного, нормального плавання не вийде насправді, так як пропаде гнучкість.

У більшості випадків всі інші види спорту сумісні з плаванням, питання тільки в тайм-менеджменті: скільки є вільного часу, щоб їм займатися? А так вони цілком паралельні. Можна поплавати і в той же день побігати, якщо є час.

Андрій Волков навчає плаванню на першому і другому рівні I Love Swimming.

Групи стартують на початку кожного місяця, записатися можна на сайті .

Фото: Христина Співак.

Дякую за допомогу в підготовці матеріалі Ірини Кисельової.

Читайте також:

І у кого це виходить?
Але пройшовши два курси, я не до кінця зрозуміла, в чому ж тут секрет?
У чому ж відмінність?
Що такого особливого в цьому методі, що він дозволяє почати плавати через місяць?
А в класичному навчанні немає такого?
Добре, а мінуси які у Total Immersion?
Але в той же час ви готуєте до IronMan за цією методикою?
Тобто не має сенсу там плисти швидко?
Значить їх завдання - доплисти і не витратити багато сил і Total Immersion для цього підходить?
Кому ж це треба - плавати?