Полезные материалы

Чим відрізняється фітнес від бодібілдингу

  1. Вступ
  2. Чим відрізняється фітнес від бодібілдингу
  3. Проблеми розбіжності у визначеннях
  4. Змагальний фітнес і бодібілдінг
  5. висновок

Чим відрізняється фітнес від бодібілдингу? Цим питанням дуже часто задаються не тільки новачки, вперше прийшли в фітнес-клуб, але також і більш досвідчені його відвідувачі, які намагаються, але все ще поки не можуть намацати цю тонку грань між даними видами фізичної активності. У цій статті ми якраз і постараємося розібратися в тому, чим вони відрізняються, які цілі перед собою ставлять, на яку цільову аудиторію розраховані, а також на деякі інші супутні питання.

Вступ

Для того, щоб зрозуміти в чому різниця між фітнесом і бодібілдингом , Нам перш за все необхідно буде розглянути окремо кожне з цих понять. Це необхідно зробити виходячи з тих міркувань, що дуже часто люди, які відвідують фітнес-клуб стверджують, що вони займаються бодібілдингом, хоча по факту те, що вони роблять є самим натуральним фітнесом. В такому випадку ви запитаєте - може вся справа в навантаженнях? А може в тривалості тренування? Або вся справа в інтенсивності? І так і ні і не тільки. Втім, давайте розбиратися.

Почнемо з того, що як фітнес, так і бодібілдинг мають на меті роботу над власним тілом. Спочатку фітнес виник як полегшена альтернатива бодібілдингу. Фітнес в буквальному перекладі з англійської мови означає пристосованість або відповідність. Це свого роду система оздоровчої фізичної підготовки, яка сприяє підтримці здорового способу життя. Добре, скажете ви, а бодібілдинг хіба не переслідує ті ж цілі? Абсолютно вірно, але як я вже сказав трохи раніше, в базовому розумінні фітнес від бодібілдингу відрізняється більш спрощеним підходом, тобто більш низькими вимогами до тренувального процесу в цілому.

Якщо основне завдання бодібілдингу полягає в побудові великих обсягів мускулатури, а суть наприклад родинних бодібілдингу видів спорту полягає в кількості піднятих кілограм, то мета фітнесу полягає в досягненні тонусу м'язів, подтянутости фігури, візуальної привабливості і спортивної статури. До слова, ще більше відмінності помітні в змагальному фітнесі, де різниця між фітнесом і бодібілдингом полягає у відсутності надмірної мускулистості і тим більше венозности, яка проявляється за рахунок суворої дієти і перш за все сушки тіла.

Чим відрізняється фітнес від бодібілдингу

Зародження фітнесу було обумовлено декількома причинами. Перш за все, що важливо для розуміння даних причин, батьківщиною фітнесу, як власне і бодібілдингу є Сполучені Штати Америки. Ми говоримо про це, тому що першою причиною виникнення фітнесу послужило масове ожиріння американського населення. Нав'язувана повсюдної рекламою культура фастфуду завжди надавала на американське населення величезний вплив, що поряд з концепцією споживання призвело до безконтрольного ожиріння нації, з яким терміново необхідно було щось робити. Проблема ожиріння стояла настільки гостро, що програми розвитку і популяризації фітнесу на початкових етапах спонсорувались безпосередньо самою державою.

Другою причиною виникнення фітнесу є сам бодібілдинг, а точніше змагальна його частина, негативну репутацію якому склали анаболічні стероїди. Це самий натуральний бич бодібілдингу, з яким за довгі роки боротьби так ніхто нічого і не зміг зробити. Вся справа в тому, що основним завданням бодібілдингу є саме побудова великих м'язових обсягів. А оскільки кошти, якими досягається дана мета обмежуються лише міркуваннями етичності і гуманності, які багатьом бодібілдерам не знайомі, відбувається те, що відбувається і більшість виступаючих атлетів, якщо не всі вживають стероїди. Фітнес в свою чергу такої мети перед собою не ставить, а значить і пропадає будь-який сенс застосування стероїдів.

Третьою причиною виникнення фітнесу, як більш легкої варіації бодібілдингу є професійний змагальний жіночий бодібілдинг. Якщо в попередньому пункті йшлося про проблему вживання анаболічних стероїдів в принципі, то окремою проблемою є застосування стероїдів жінками. Вся справа в природі їх дії. Якщо чоловікові властиво виглядати м'язистим, навіть якщо ця мускулистість надмірна, то жінці величезні обсяги м'язів явно не личить, але і цим справа не обмежується. Природа дії стероїдів на жіночий організм така, що вони викликають у ньому незворотні зміни, які методично перетворюють жінку в чоловіка, що викликає огидне і відразливе враження.

Четвертою причиною, яка відрізняє фітнес від бодібілдингу є прагнення як держави, так і численних федерацій прищепити широким масам культ здорового способу життя. У тому числі це реалізується за рахунок створення тими ж федераціями бодібілдингу більш спрощених версій змагань, в яких до атлетам пред'являються менш жорсткі вимоги. Так в жіночому бодібілдингу в 2011 році була введена категорія фітнес-бікіні, в якій цінується підтягнута фігура, округла попа і мінімальна мускулистість. А в 2012 році у чоловіків була введена категорія менс-фізик, в якій достатньо лише мати спортивну статуру.

Проблеми розбіжності у визначеннях

Також не слід плутати фітнес з гімнастикою або шейпінгом, які передбачають взагалі інші критерії роботи з власним тілом. Не дивлячись на те, що ми говоримо про фітнес, як про полегшений варіант бодібілдингу, варто все ж розуміти, в якій ніші дані поняття розглядаються. Популярні нині різновиди фізичної активності, такі як калланетика , Табата або зумба і так далі прийнято узагальнювати поняттям «фітнес». У широкому сенсі слова фітнесом можна назвати власне і сам бодібілдинг, однак я пропоную не плутати поняття і калланетику називати калланетикой, Табата - Табата, а Зумбо - Зумбо. Фітнес в розрізі його порівняння з бодібілдінгом - це робота в тренажерному залі з тими ж гантелями, штангами і тренажерами, але з меншими навантаженнями, більш низькою інтенсивністю, а також укороченою тривалістю тренування.

Черговий рисою, яка відрізняє фітнес від бодібілдингу, є харчування. Коли ми в черговий раз стикаємося з тією плутаниною, яка спонукає людей сприймати фітнес як щось підлозі акробатическое, підлозі танцювальне, ми також стикаємося з укоріненим стереотипом, що нібито для досягнення бажаного результату необхідно перш за все худнути. Причому худнути на якійсь конкретній дієті, яка виключає або якісь каші, або якісь фрукти, або взагалі все кисломолочні продукти. Так ось, в даному випадку потрібно розуміти, що всі ці схуднення, дієти і інші відмови від морепродуктів необхідно залишити тим, хто не розуміє або не хоче розуміти очевидності здорового харчування , Яке обов'язково має бути повноцінним.

Але повернемося до фітнесу та бодібілдингу. Як ми знову-таки з вами знаємо, завдання бодібілдингу полягає в методичному і систематичному нарощуванні м'язової маси. Для того, щоб маса активно росла необхідно споживати більше калорій, ніж ви витрачаєте. Якщо ви хочете, щоб маса ваша росла швидше, необхідно створювати великий профіцит надходять в організм калорій, що в свою чергу також зажадає підвищити інтенсивність силових тренувань, щоб нарощувався саме м'язова маса, а не жирова. Так ось в плані харчування, відрізняється фітнес від бодібілдингу тим, що не ставить за мету нарощувати настільки значні м'язові обсяги, що в свою чергу не провокує вас до того, щоб споживати велику кількість їжі.

До слова, не зайвим буде сказати і про відновленні , Як про третю невід'ємною складовою будь-якого виду фізичних занять. Чим відрізняється фітнес від бодібілдингу за частиною відновлення, в найширшому сенсі цього слова - це перш за все кількістю часу, який для цього необхідно. Бодібілдинг в силу своєї високої навантаженості, інтенсивності та тривалості тренувань пред'являє до процесу відновлення дуже високі вимоги, які передбачають не тільки відпочинок між тренувальними днями, але також і певну тривалість сну і що не менш важливо конкретний перелік продуктів харчування, добавок і препаратів. Фітнес в свою чергу на увазі менших навантажень настільки суворих вимог до процесу відновлення не пред'являє.

Змагальний фітнес і бодібілдінг

Змагальний фітнес і бодібілдінг

Як вже було сказано раніше, один з основних способів популяризації фітнесу та бодібілдингу - це змагання , На яких атлети демонструють свою форму і тим самим показують, як повинен виглядати і в якій формі має бути людина, яка веде здоровий спосіб життя. Основна ідея, яку хочуть донести як учасники змагань, так і організатори - що бути струнким, спортивним і підтягнутим круто, модно і сучасно. Оскільки даної тенденції намагаються слідувати в прямому сенсі все, як національні, так і міжнародні федерації бодібілдингу, то з плином часу кожна слідуючи загальній тенденції впроваджує у себе наймасовіші і популярні змагальні дисципліни, такі як менс-фізик або фітнес-бікіні, втім не тільки .

Досвідчені атлети по різному реагують на фітнес дисципліни, які впроваджуються в програму змагань з бодібілдингу. Так чи інакше, всі вони відзначають відміну фітнесу від бодібілдингу саме в частині тренувальної та підготовчої навантаження, так як змагання в фітнес дисциплінах пред'являють значно менше вимог до мускулатури, рельєфу і венозности, які в бодібілдингу грають якраз вирішальну роль. В іншому, базові цілі участі як у фітнесі, так і в бодібілдингу схожі - це демонстрація гармонійності будови тіла шляхом позування на сцені перед суддями. Як в першому, так і в другому випадку, судді оцінюють атлетів в порівнянні з іншими учасниками, а потім у відбіркових етапах вибирають трійку і потім переможця.

По частині тих турнірів, які проводяться в першу чергу міжнародною федерацією фітнесу варто сказати, що вони здебільшого являють собою конкурс краси. Так, безумовно і в фітнесі та в бодібілдингу присутній елемент порівняльного позування, але одним з головних відмінностей фітнесу від бодібілдингу крім менш суворих вимог до змагальної формі атлета є наявність хореографічної програми, яка нерідко включає в себе артистичні і навіть акробатичні елементи. І якщо в програмі змагань з бодібілдингу вільна програма передбачає тільки вільне позування, то в змагальному фітнесі хореографічна програма є обов'язковим елементом програми виступу атлета.

Судді оцінюють атлетів за багатьма параметрами, не тільки за обсягом мускулатури або кількості сальто або перекрутився, скоєних під час вільної програми. Вони в тому числі оцінюють грим, макіяж, стан шкіри, поставу, ходу, впевненість на сцені, іншими словами - весь образ атлета в цілому, як він тримається на сцені перед публікою і суддями, наскільки його персона є привабливою і переконливою з точки зору фізичної форми. Також черговим відмінністю фітнесу від бодібілдингу є вагові категорії, які у важкому бодібілдингу дозволяють виступати атлетам з масивної мускулатурою вагою за 100 кг, в той час, як в категорії фітнес, такі видатні обсяги не вітаються, а скоріше навпаки.

Не менш важливим елементом змагальної програми, який відрізняє фітнес від бодібілдингу, є одяг для виступів. Для пересічного глядача змагань тут все трохи більше очевидно. Як відомо, в категорії чоловічого бодібілдингу можна виступати тільки в спеціальних плавках. Це єдине в чому атлет повинен виходити на сцену. У той же час категорія менс-фізик має на увазі наявність шорт приблизно до рівня коліна і це правило також є строгим. У жіночих категоріях все трохи простіше, там допускається тільки спеціальний купальник для виступів, хоча і він за правилами має певний перелік обмежень. Іншими словами, за частиною відмінностей бодібілдингу від фітнес категорій в плані одягу різниця більш ніж очевидна.

висновок

Нарешті, давайте все-таки підсумуємо, чим відрізняється фітнес від бодібілдингу. Якщо розглядати це питання глобально, звести пояснення можна до того, що все залежить від мети. Бодібілдинг ставить за мету побудову великих обсягів мускулатури, в той час, як метою фітнесу є створення лише спортивної та підтягнутою фігури. Ця відмінність є базовим і лежить в основі відмінності понять фітнесу та бодібілдингу, однак їм не обмежується. Як ми з вами вже з'ясували, відмінностей насправді значно більше і вони в тому числі стосуються тренувань, харчування, відновлення і не тільки. Фітнес на відміну від бодібілдингу не вимагає настільки інтенсивно тренуватися, настільки довго відновлюватися і приймати настільки багато добавок і препаратів.

Також не варто забувати про те, що якщо бодібілдинг сплутати з будь-яким іншим видом спорту практично неможливо, то фітнесом, як правило називають мало не все підряд, від пілатеса та калланетики, до Табата і навіть Зумбо. Оскільки завданням даної статті було крім відмінностей, розібратися також і в поняттях, тепер ви точно знаєте, що можна називати фітнесом і бодібілдингом, а що ними називати не можна. Використовуйте цю інформацію, коли будете спілкуватися з тими, хто буде намагатися переконати вас у зворотному. Так що вибирайте те, що вам більше до душі, тримайте своє тіло в такій формі, яка буде подобатися саме вам і домагайтеся великих спортивних успіхів, як на аматорській, так і на змагальній арені.

В такому випадку ви запитаєте - може вся справа в навантаженнях?
А може в тривалості тренування?
Або вся справа в інтенсивності?
Добре, скажете ви, а бодібілдинг хіба не переслідує ті ж цілі?