Полезные материалы

Дія глютамина - міф чи реальність

  1. Для чого потрібен глютамин?
  2. В яких природних продуктах міститься глютамин?
  3. Чи потрібен глютамин у вигляді спортивних біодобавок

Глютамин - одна з основних амінокислот, що містяться в структурі білка

Глютамин - одна з основних амінокислот, що містяться в структурі білка. Більш ніж наполовину м'язи складаються з цієї речовини, і саме цим обумовлена ​​його незамінність для людини. Це ж породжує попит на дану амінокислоту в різних видах спорту, включаючи бодібілдинг.

У нашій статті спробуємо розібрати питання, яку реальну функцію глютамин виконує в організмі людини, а також вкажемо на приклади, красномовно говорять, що додатковий прийом цієї амінокислоти спортсменами ніяк не впливає на їхні спортивні результати.

Для чого потрібен глютамин?

Для чого потрібен глютамин

Як ми вже сказали, ця амінокислота є будівельним матеріалом для м'язової тканини. Він присутній в крові, циркулюючи в ній і накопичуючись в м'язах. Одна з основних функцій глютамина, як на це вказують продавці спортивного харчування, полягає в перешкоджанні процесам катаболізму. Більш того, згідно з тією ж теорії речовина надає незаперечну анаболічний вплив, сприяючи зростанню наших м'язів.

В процесі активного тренування, в паузах між прийомами їжі і при нічному сні починаються катаболические процеси, суть яких полягає в розпаді тканин, внаслідок витрачається організмом енергії. Глютамин - і є частина тієї енергії, і коли його запасів в органах шлунково-кишкового тракту стає недостатньо, організм починає витягати амінокислоти на свої потреби з наших м'язів, тим самим виснажуючи їх.

Організм може синтезувати глютамин самостійно, тому відносити до ряду незамінних амінокислот його некоректно. Однак з цією думкою згодні не всі, пояснюючи свою незгоду тим, що в процесі активних тренувань печінку підвищує свої апетити щодо споживання глютамина в кілька разів. Тому ці потреби потрібно компенсувати.

Необхідною його кількістю організм більшою мірою може забезпечити себе самостійно. Залежно від виду спорту, інтенсивності тренувань, маси тіла спортсмена, а також від його щоденного раціону, рекомендується додаткове вживання глютамина в кількості 5-30 грам. Надлишок же просто не засвоюється організмом і виводиться з нього природним шляхом.

В яких природних продуктах міститься глютамин?

В яких природних продуктах міститься глютамин

Ті, хто не зациклюється на комерційному Спортпіт, добре знає, що для компенсації енергетичних втрат під час інтенсивних навантажень, необхідно добре харчуватися продуктами природного походження. У них є всі необхідні організму мікроелементи, питання лише в їх концентрації. Харчування має бути збалансованим, і не кожен може кілограмами поїдати м'ясо. В цьому і мають переваги спортивні біодобавки, споживання яких вирішує деякі питання.

Що ж стосується глютамина, то він міститься в продуктах харчування як рослинного, так і тваринного походження. У числі перших, перш за все, потрібно перерахувати гречану крупу, буряк, шпинат, петрушку, соєві і капусту. Що ж стосується тварин джерел, тут слід не забути про м'ясо (риба, птиця, яловичина), яйцях, молочних продуктах і т. П.

У спортивному харчуванні речовина міститься в білкових біодобавки, а також представлений у вигляді самостійної амінокислоти.

Чи потрібен глютамин у вигляді спортивних біодобавок

Чи потрібен глютамин у вигляді спортивних біодобавок

А тепер поговоримо про факти. На сьогоднішній день в світі спортивної медицини досі не досягнуто одностайної думки щодо користі глютамина для організму. Природно, виробники спортивного харчування вказують на незаперечний анаболічний ефект від його впливу, посилаючись на якісь джерела. У той же час, інші джерела категорично відкидають необхідність в прийомі глютамина.

Дослідники з Канади ставили експерименти, які полягали у прийнятті цієї амінокислоти спортсменами протягом двох годин після закінчення тренувального або змагального процесу. Дозування - 100 мг на 1 кг маси тіла випробуваного.
Результати досліджень зводилися до того, що додавання глютамина в їжу майже не приносить відчутної користі. В ході експериментів були отримані наступні результати:

  • Швидкість процесів білкового синтезу не змінюється. Прийом швидких вуглеводів в чистому вигляді надає більш відчутний ефект анаболізму, ніж суміш глютамина і вуглеводів. Однак функцію гальмування катаболічних процесів в м'язах амінокислота все ж виконує.
  • Відсутність впливу на поліпшення спортивних показників і на зростання м'язів спортсмена.
  • Відсутність позитивного впливу на імунну систему спортсмена і відновні процеси, незважаючи на факт підвищеного вмісту глютамина в крові.
  • Дві групи спортсменів, які беруть плацебо і глютаминовие добавки, показали однакові результати в жимі лежачи та інших нормативних вправах. Тобто, силові показники представників обох груп залишилися на початковому рівні.

Однак ж паралельні дослідження проводилися і Оксфордський експертами, які аналогічним чином розділили спортсменів на дві групи. В експерименті взяли участь бігуни. З групи, що вживала глютамин, після марафону протягом тижня захворіли 19% спортсменів. З брали же плацебо кожен другий піддався недузі.

Подібні експерименти проводили і інші дослідники, проте їх результати не збігалися з думкою вчених з Оксфорда.

Післямова

Багато спортсменів, зокрема, бодібілдери, приймають цю амінокислоту і дуже позитивно про неї відгукуються. Однак ряд досліджень красномовно вказує на відсутність впливу глютаминових біодобавок на тренувальну діяльність спортсмена.

Як би там не було, глютамин користувався і буде користуватися попитом. З чим сперечатися категорично неможливо, так це з його незаперечною користю в порівнянні, наприклад, з пивом. Займайтеся спортом і будьте здорові!

Ще публікації по цій темі

Для чого потрібен глютамин?
В яких природних продуктах міститься глютамин?
Для чого потрібен глютамин?
В яких природних продуктах міститься глютамин?