Полезные материалы

Фізичні навантаження при загостренні геморою: біг, присідання, басейн і плавання

  1. Корисні види тренувань
  2. лікувальна гімнастика
  3. Від чого потрібно відмовитися

Переповнення кров'ю геморагічних вен прямої кишки і подальше випинання вузлів виникає з різних причин, в тому числі при неправильних фізичних навантаженнях або повному їх відсутності. Чи можна займатися спортом при геморої, залежить від стадії захворювання і впливу, який чинять активні рухи на кровотік.

Чи можна займатися спортом при геморої, залежить від стадії захворювання і впливу, який чинять активні рухи на кровотік

Корисні види тренувань

Для судинної системи однакові шкідливі як недолік фізичної активності, так і надмірні її прояви.

У першому випадку в області анальних вен виникають застійні явища - кров надходить по артеріях нормально, але венозний відтік порушений. При важкому напрузі анальна область забезпечується надмірною кількістю крові, яке не встигає пройти по венах. Різні причини порушення циркуляції ведуть до одного результату: набухання гемороїдальних вузлів. Невипадково геморой часто розвивається у спортсменів, які займаються важкою атлетикою, бодібілдінгом, а також у тих, хто за родом діяльності довго сидить на одному місці: таксистів, програмістів, диспетчерів. У зв'язку з цим, відповідь на питання, яким спортом можна займатися при геморої, очевидний - тим, який сприяє нормальній циркуляції крові, зміцнює тонус судин і м'язів. Цим вимогам відповідають так звані аеробні спортивні навантаження, засновані не на силовому напрузі м'язів, а на їх рухової діяльності низькою або помірною інтенсивністю. Ритмічно повторювані скорочення різних груп м'язів сприяють нормалізації роботи судин і кровопостачання тканин.

Корисні навантаження при геморої:

  • спортивна ходьба, в тому числі на лижах, - відмінний спосіб поєднати геморой і спорт, ідеальний вид аеробного діяльності. Ходьба задіє всі групи м'язів, не навантажуючи їх надмірно. Для профілактики і лікування ранніх стадій хвороби займатися потрібно щодня. Для досягнення результату проходити потрібно близько 4-5 км за один раз. При швидкому стомленні можна чергувати повільний і швидкий крок, поступово збільшуючи темп. На першій стадії патології ходьба є єдиним з дозволених занять спортом при геморої;
  • біг - цей вид фізичного навантаження при геморої корисний так само, як заняття ходьбою. М'язи тут працюють інтенсивніше, потужний стимул отримує серце, швидше проганяючи кров по судинах. Ліквідуються застійні явища в тазової області. Біг і геморой цілком сумісні при дотриманні деяких умов. Більш корисний марафонський стиль, що дозволяє дотримуватися баланс сили м'язової навантаження і тривалості тренувань. Чи можна бігати при геморої в спринтерському стилі, залежить від фізичної підготовленості і маси тіла. Швидка швидкість викликає різкі струсу м'язів, особливо у людей із зайвою вагою і не вміють рухатися правильно. При початкових ознаках хвороби шкоди здоров'ю це не завдасть, але виражені, схильні до травматизації вузли можуть відреагувати кровоточивостью. Швидкий біг при геморої можна назвати умовно корисним видом спорту;
  • плавання - вага тіла і навантаження на судини в воді зменшуються, опір рідини робить рухи плавними, знижує ризик травм, перерозподіляє м'язове навантаження. Завдяки цьому плавання можна вважати відповідним спортом при геморої. Займатися їм корисно не тільки на перших стадіях хвороби, а й як відновлювальної терапії після оперативного лікування. Відвідувати басейн можна хворим з тривалим анамнезом, вагітним жінкам, людям похилого віку та ослабленим. Єдиним обмеженням, яке здійснює плавання небажаним, є схильність до масивних кровотеч;
  • йога - східні методики рекомендують при геморої особливі пози, або асани, що сприяють відтоку крові з венозних сплетінь в анальної області. Найвідоміша - Сарвангасана, знайома нам як «берізка». Стояння на лопатках зміцнює м'язи тазового дна і черевної стінки. Якщо важко витримувати традиційну позу, можна її полегшити, злегка опустивши і зігнувши ноги в колінах.

Якщо важко витримувати традиційну позу, можна її полегшити, злегка опустивши і зігнувши ноги в колінах

Рекомендуємо прочитати

лікувальна гімнастика

Слід зазначити, що рухливий спосіб життя вже є своєрідною спортивною тренуванням. Прогулянки, звичка долати пішки довгі відстані, ранкова гімнастика, регулярні розминки після сидячої роботи - все це благотворно позначається на системі кровообігу, попереджаючи застійні явища в тазової області.

Ще корисніше виконувати гімнастичні вправи для зміцнення м'язів і стимуляції кровотоку. Робити їх потрібно довільно, орієнтуючись на самопочуття.

Приблизний лікувально-фізкультурний комплекс вправ:

  • Лягти на спину. По черзі піднімати і опускати випрямлені ноги, крутити уявні педалі, в піднятому положенні виконувати «ножиці».
  • На видиху вигинати таз максимально вгору, спираючись на лопатки і ступні, на вдиху опускати на підлогу.
  • Сісти на підлогу, витягнувши прямі ноги. По черзі рухаючи сідницями, переміщатися по підлозі спочатку вперед, потім назад, імітуючи ходьбу.
  • Встати на карачки, плавно потягнутися вперед, вигнувши спину вниз. Трохи затримавшись в крайній точці, прогнутися назад і вгору.
  • З силою ритмічно стискати і розслаблятися сідниці протягом 2-3мінут. Виконувати можна лежачи або стоячи.

Крім перерахованих вище вправ прискорити одужання від геморою допомагають швидкі присідання, східні танці, руху на розтягування м'язів.
Крім перерахованих вище вправ прискорити одужання від геморою допомагають швидкі присідання, східні танці, руху на розтягування м'язів

Рекомендуємо прочитати

Від чого потрібно відмовитися

Силові (анаеробні) фізичні навантаження при судинних патологіях прямої кишки небажані. Підвищення черевного тиску провокує посилений приплив крові до венозних сплетення.

У зв'язку з цим виникає питання, чи можна качати прес при геморої, підтягуватися, віджиматися і займатися іншими видами фітнесу.

Більшість спортивних тренувань будується на чергуванні аеробних і анаеробних навантажень, що вельми корисно для здорової людини. Але геморой накладає суворе обмеження на використання силових навантажень. Якщо хвороба знаходиться на другій або більш пізньої стадії, вправи на прес і віджимання категорично заборонені, так як загрожують розвитком загострень і ускладнень. У період ремісії початковій стадії подібні тренування вирішуються дозовано.

Відмовитися доведеться і від занять бодібілдінгом, пауерліфтингом, використання гир, штанги. Зниження сили навантаження надає менше шкоди, але досягти ремісії не допомагає. При відвідуванні тренажерного залу краще віддати перевагу бігову доріжку, степпер, еліптичний тренажер.

Чи не приносять користі і «сидячі» види спорту: кінна і велосипедна їзда, веслування. М'язи і судини тазової області під час занять ними знаходяться в здавленим стані, порушуючи природний кровотік. При геморої від них потрібно відмовитися.

Спорт і геморой.


Watch this video on YouTube

Розлучатися з улюбленим заняттям завжди нелегко, але вибір - накачані м'язи або здоров'я - нерівноцінний. Натомість небажаних видів тренувань можна підібрати корисні і залишатися при цьому у відмінній спортивній формі.