Полезные материалы

кортизол

  1. Що таке кортизол
  2. шкода кортизолу
  3. вироблення кортизолу
  4. Кортизол і спорт
  5. Зниження рівня кортизолу
  6. підсумкові висновки

У лексиконі будь-якого спортсмена є чимало слів, які на підсвідомому рівні асоціюються з чимось хорошим або навпаки - з чимось поганим. Атлет може навіть в повній мірі не знати сенсу цього слова, фізіології процесу або дії речовини, але бути впевненим в користь чи шкоду. Наприклад, анаболізм, соматотропін, тестостерон -сприймає однозначно як позитивні чинники тренінгу. Але ось негативних слів набагато більше. І одне з них, відоме практично кожному спортсмену - кортизол. Цей гормон вважається чи не головним противником бодібілдерів і спортсменів інших видів спорту. Саме його дії приписують багато негативні процеси в організмі. Однак так чи він шкідливий насправді і в чому полягає його роль в організмі? Про все по порядку.

Що таке кортизол

Кортизол (англ Кортизол (англ. Cortisol) - специфічний глюкокортикоїдний гормон, який відноситься до класу стероїдних. Його виробляє кора надниркових залоз, а регулює за допомогою адренокортикотропного гормону рилізинг-фактора гіпоталамус. Але це все біологія. Яку ж роль відіграє кортизол на практиці?

Енергетична функція. Завдяки своїй молекулярній структурі кортизол легко проникає всередину клітин. Де зв'язуючись з певними рецепторами він прискорює синтез глюкози. В результаті глюкоза відкладається в печінці у вигляді глікогену. Одночасно кортизол уповільнює процеси розпаду глюкози, що так само підвищує її рівень в організмі. Таким чином, під дією кортизолу підвищується рівень енергетичних запасів організму, м'язи отримують приплив енергії для фізичної активності.

Серцево-судинна функція. Під дією кортизолу активується робота серцевого м'яза. Поліпшується робота головного мозку, мислення і координація людини. Як наслідок - різко підвищується працездатність і активність. Крім того - кортизол здатний регулювати кров'яний тиск, звужуючи або розширюючи судини. Саме кортизол не дозволяє «зашкалить» кров'яного тиску в періоди емоційних та інших стресів, оперативно реагуючи і знижуючи тиск.

Біологічна функція Біологічна функція. Кортизол бере активну участь у величезній кількості хімічних реакцій в організмі. Більш того - багато хто з них без кортизолу неможливі. Кортизол сприяє розщепленню жирових молекул, покращує вуглеводний обмін. Він підвищує рівень тромбоцитів і еритроцитів в крові, покращує роботу печінки, підвищує імунітет спортсмена .

Захисна функція. Кортизол є найпотужнішим натуральним протизапальним засобом. Він пригнічує будь-яку запальну реакцію в організмі. Саме тому його часто використовують як ліки, ін'єкційно вводячи ззовні, наприклад - при лікуванні травм . Кортизол використовують так само для лікування багатьох алергій, астми та інших захворювань.

вплив кортизолу

енергетична функція

Підвищення рівня глюкози в крові

Збільшення запасів глікогену

Підвищення рівня підшкірного жиру

Серцево-судинна система

Нормалізація кров'яного тиску

Активізація роботи серця

Поліпшення роботи мозку

підвищення витривалості

Поліпшення концентрації і зібраності

лікувальні функції

Потужне протизапальний засіб

антигістамінні властивості

Поліпшення роботи печінки

Прочитавши все це у багатьох, швидше за все, виникне здивування - чому ж кортизол так не люблять спортсмени? Причому настільки, що існує цілий ряд препаратів, які блокують його вироблення. На жаль, але у кортизолу існує і ряд значних недоліків. Але наскільки вони вагомі - судіть самі.

шкода кортизолу

Кортизол часто називають «гормоном старості». Як це часто буває - його недоліки є продовженням його достоїнств. Покращуючи м'язову і мозкову активність, активізуючи роботу серця, він прискорює їх знос, сприяє швидкому руйнуванню. Незважаючи на початковий фізичний і емоційний підйом з плином часу кортизол викликає почуття втоми і втоми. Що особливо критично в спорті. Кортизол часто називають «гормоном старості» Яка спостерігається у багатьох людей підвищена стомлюваність або слабка витривалість може бути викликана саме порушеннями в роботі кори надниркових залоз, коли кортизолу виробляється занадто багато.

Активну участь кортизолу в енергообміну сприяє збільшенню запасів не тільки глікогену, а й підшкірного жиру. Так, кортизол підвищує рівень глюкози в крові. Але що з нею станеться, якщо в цей момент ви не зайняті інтенсивним фізичним навантаженням? Правильно - глюкоза здебільшого піде в жир, який також є однією з форм запасу енергії організмом. Однак на відміну від глікогену підшкірний жир є справжнім ворогом у багатьох видах спорту, особливо в бодібілдингу. А з огляду на здатність кортизолу руйнувати білки для відновлення рівня глюкози, то нелюбов спортсменів до кортизолу стає зрозумілою. Якщо ви відчуваєте почуття голоду, організму не вистачає енергії, вас охоплює почуття гіпоглікемії - будьте впевнені, що кортизол забезпечить організм глюкозою. Перш за все, за рахунок білків і амінокислот, так потрібних м'язам для відновлення.

вироблення кортизолу

Головна причина вироблення кортизолу - це стрес. Емоційний або фізичний - не важливо. Навіть просте почуття голоду може запустити найпростішу ланцюжок: гіпоталамус -> гіпофіз -> кора надниркових залоз. Гіпоталамус виробляє кортиколиберин, який вловлюється рецепторами гіпофіза, починаючи вироблення адренокортикотропного гормону. Який, в свою чергу, і змушує кору наднирників виробляти кортизол. Потрапивши в кровотік кортизол негайно береться за роботу - активізує роботу серця, нормалізує рівень глюкози, стабілізує тиск.

Рівень кортизолу в організмі непостійний і змінюється протягом доби. Найбільша його концентрація припадає на ранкові години - на час відразу після сну, а так само першу половину доби. Так само його секрецію збільшує додатковий денний сон. Як не складно зрозуміти - саме ці періоди часу і є найважливішими для прийому їжі, щоб мінімізувати катаболічну вплив кортизолу.

Кортизол і спорт

Так що ж кортизол для спорту - користь чи шкода? Зло чи добро? Однозначної відповіді, як часто буває, не існує. З одного боку, денний сон - це величезний плюс, додатковий відпочинок, поліпшує відновлення і зростання м'язів. До того ж під час і після сну виробляються багато інших гормони, зокрема - тестостерон. З іншого боку, денний сон - це додаткова порція кортизолу. З одного боку, кортизол - нейтралізує запальні процеси, підвищує фізичну активність, з іншого - сприяє збільшенню жирових відкладень і руйнує білки для збільшення рівня глюкози в крові.

Уявіть, що кортизол б раптово зник з вашого організму. І як би тоді організм отримував глюкозу при падінні її рівня в період відсутності споживання їжі? Як би він регулював тиск? Безумовно, кортизол не єдиний механізм регуляції як тиску так і енергетичних процесів. Але кортизол - перша і часом єдина реакція організму на стрес!

Тут треба відштовхуватися від ваших професійних цілей. Якщо ви змагаються бодібілдер і кожен зайвий грам підшкірного жиру віддаляє вас від перемоги то має сенс боротися з кортізолом всім способами, в тому числі і медикаментозними. Зрештою, є й інші способи підвищення енергозапасів організму, а також контролю власного тиску. Але от якщо ваші цілі в спортзалі не сягають далі приведення себе в хороший зовнішній вигляд, то штучно занижувати рівень кортизолу, на наш погляд, сенсу немає ніякого. Більш того - це дуже ризикована затія. Усвідомлене скорочення захисних функцій організму для любителя ні до чого доброго не приведе. Тим більше що є чимало зовсім не те що безпечних, а навіть корисних способів утримання рівня кортизолу на безпечному рівні.

Зниження рівня кортизолу

Перший і самий дієвий спосіб знизити рівень кортизолу - відсутність стресів Перший і самий дієвий спосіб знизити рівень кортизолу - відсутність стресів. Перш за все - емоційних. Оскільки саме вони надають саме руйнівну дію, як на нервову систему, так і на організм в цілому. Щоб цього уникнути досить тримати себе «в руках», досягти в своєму житті гармонії і рівноваги. Так, це не просто, але подібне зробить благотворний вплив не тільки на вироблення кортизолу, а й на весь ваш організм і все ваше життя в цілому. Відсутність стресів і конфліктів -> мінімальний рівень кортизолу.

Постарайтеся звести до мінімуму ситуації голодування. Тримайте під рукою протеїновий батончик. Зрештою - краще з'їсти шоколадну цукерку і отримати глюкозу від туди, ніж чекати поки за справу візьметься м'ясорубка кортизолу і перемеле всі доступні білки і амінокислоти. Тільки врахуйте, що приймати їжу треба до настання голоду, а не після! Голод - це вже початок стресової ситуації.

Повноцінний сон, якісне харчування, багате киснем свіже повітря - все це благотворно впливає як на організм, так і на нервову систему людини, роблячи її більш стійкою до стресів. І, як наслідок, скорочуючи потребу організму в кортизоле.

Фізичні ж навантаження повинні бути дозованими і ні в якому разі не виснажливий! Як тут зайвий раз не згадати один із принципів бодібілдингу - важливо щоб тренування була інтенсивною, а не тривалою. Тривала тренування стомлює і стимулює вироблення кортизолу, тоді як коротка і високоінтенсивних лише навантажує м'язи і створює сприятливі умови для росту м'язів. Втім, для цього ще важливо грамотно їх навантажити, що залежить як від програми занять так і техніки виконання вправ .

Допоможуть знизити рівень кортизолу і багато натуральні речовини. Наприклад, що володіє антиоксидантними властивостями вітамін С здатний знижувати рівень кортизолу. Однак з його прийомом варто бути акуратним і не приймати більше 1 грама за один прийом, а так само рясно запивати водою. Вітамін С - це аскорбінова кислота, яка може викликати подразнення шлунка при необережному прийомі.

підсумкові висновки

При заняттях спортом не варто розглядати кортизол, як ворога. Швидше - це ваш напарник, що страхує ваш організм в стресових ситуаціях. Іноді він може перестаратися і підкинути вам проблем у вигляді підшкірного жиру і уповільнення анаболічних процесів, але без нього організм б швидко пішов в рознос. А критичне падіння рівня глюкози здатне обернутися фатальними наслідками для людини. Тому про дію і вплив кортизолу треба просто знати і не боротися з ним бездумно тільки тому, що «так тренер говорить». Блокування кортизолу спеціальними препаратами можлива тільки в крайніх ситуаціях і тільки коли спортсмен на 100% усвідомлює що, навіщо і як він робить. Але це, повторимося, доля професіоналів.

Однак так чи він шкідливий насправді і в чому полягає його роль в організмі?
Яку ж роль відіграє кортизол на практиці?
Але що з нею станеться, якщо в цей момент ви не зайняті інтенсивним фізичним навантаженням?
Зло чи добро?
І як би тоді організм отримував глюкозу при падінні її рівня в період відсутності споживання їжі?
Як би він регулював тиск?