Полезные материалы

Культуризм (Бодібілдинг). Опис, історія розвитку

Підвищений інтерес до спеціального нарощування мускулатури виник наприкінці дев'ятнадцятого століття Підвищений інтерес до спеціального нарощування мускулатури виник наприкінці дев'ятнадцятого століття. Причому потужні м'язи вважалися не тільки засобом виживання або самозахисту, скільки поверненням до давньогрецького ідеалу - гармонійно розвиненому людському тілу.

Давня традиція підняття важких предметів перетворилася в сучасний вид спорту - важку атлетика . У міру свого розвитку вона набувала різну спрямованість. В Європі важка атлетика стала одним з видів циркового мистецтва. З'явилися професійні силачі - люди, які заробляли собі на життя різного виду силовими атракціонами. Краса тіла не мала для них значення, тому вони тяжіли до нарощування здоровенних масивних тел.В Америці ж значний інтерес до розвитку сили проявився в зв'язку з її впливом на здоров'я. Це був час, коли американці починали переселятися з ферм і з маленьких містечок у великі міста. З появою автомобіля збільшилася мобільність, однак спосіб життя ставав все менш рухливим. До того ж поширення нових технологій обробки продуктів привело до того, що населення стало вживати занадто багато неякісних продуктів. До цього треба додати ще життя в умовах постійного стресу. На цьому тлі й з'явилися прихильники фізичної культури і здорового способу життя, які почали боротьбу за загальне здоров'я і фізичне вдосконалення.
Бодібілдинг робить істотний вплив і на мозок. Важкі тренування змушують тіло виділяти ендорфіни (натуральні речовини, схожі на морфій), які піднімають настрій. Вельми сприятливий вплив робить збагачена киснем кров, яка прокачується через організм. Бодібілдинг так само робить глибокий вплив і на особистість, спосіб життя, допомагає успішніше адаптуватися в сучасному житті.
Для бодібілдингу виключно важлива дисципліна. Як і здатність концентруватися, ставити собі цілі і досягати їх. Але він, вимагаючи від людини багато чого, віддає йому сторицею.

Не було випадку, коли людина домагався б успіхів у бодібілдингу, не відчуваючи при цьому зростаючого почуття самоствердження, впевненості в своїх силах, не отримуючи великого задоволення від життя.

Почуття власної гідності залежить від реальних досягнень. Не можна просто так, раптом "повірити" в себе. Тренування мозку, відточування своїх здібностей, створення фізично досконалого тіла є способами підвищення самосвідомості. Якщо у вас досконале тіло, то пишатися ним - це не егоїзм, який проявляється тоді, коли ви намагаєтеся приписати собі якості, якими не володієте.

Бодібілдинг змінює вас. Він покращує самопочуття і змінює ставлення інших людей до вас. Цей шлях відкритий для всіх. Чоловік, жінка або дитина можуть поліпшити своє тіло за допомогою тренувань і підвищити разом з тим впевненість в собі. Заняття бодібілдінгом допомогли багатьом людям, які мають фізичні вади, подолати свою слабкість і значно зменшити свою неповноцінність.

Це так само хороший спосіб не відриватися від реальності. Коли ви тренуєтеся з холодним залізом в руках, яке можете або не можете підняти, то це реальність. Реально видно і досягнутий прогрес. При правильному тренуванні ви домагаєтеся помітних результатів. Якщо ж тренуєтеся неправильно або як-небудь, то домагаєтеся небагато або взагалі нічого. Тут неможливо обдурити. Ви дивіться фактам в обличчя.

Людське тіло не створено для сидячого життя. Воно було створено для полювання на шаблезубих тигрів, для походів по сорок миль в день. Коли фізична енергія не знаходить виходу, наростає напруга. Організм неадекватно реагує на дрібні неприємні події. Наприклад, чиєсь неправильне поводження на дорозі сприймається мало не як смертельна загроза - механізм "бий - біжи" спрацював, адреналін виділяється, кров'яний тиск стрімко зростає. Фізичні вправи в цілому, і бодібілдинг зокрема, дають вихід цього напрузі і задовольняють потребу тіла в м'язової активності.

Якщо рівень генетичної обдарованості ставить перед вами очевидний межа, це не означає, що треба підняти руки догори.

Ні, якщо ви ні до чого не прагнете, то нічого і не доб'єтеся. Самоповага і рішучість грають у бодібілдингу дуже велику роль.

Ставте перед собою серйозні цілі - "серйозні" не за чемпіонським мірками, а за аматорським. Нехай навіть ваш генетичний потенціал дуже невеликий - все одно ви зможете змінити себе! Нехай ви не станете Шварценеггером, проте жодна дівчина на пляжі не переплутає вас з нетренованим дохляком. Подумайте: хіба гра не варта свічок? Та й хто знає, наскільки ви обдаровані від природи? І ви самі не дізнаєтеся цього, якщо не почнете наполегливо і планомірно тренуватися рік за роком.

Багато любителів не можуть накачати величезні м'язи (генетика не дозволяє), зате їм вдається зробити свої тіла потужними і красивими, а іноді і дуже красивими. У них немає отвисшего живота і сутулою спини. Ці люди гармонійно складені, стрункі, у них характерна спортивна зовнішність. Класичний приклад - Сильвестр Сталлоне. Так, він зовні дуже далекий від Ятса, але до чого ж здорово виглядає його тіло!

Щоб на ваші м'язи було приємно дивитися, зовсім не потрібно накачувати їх до гігантських розмірів - ось істина, яку треба запам'ятати.

У багатьох любителів тіла спочатку виглядають непоказно. Що робити - такими вже вони народилися. Тим не менш, ви зможете з гарантією удосконалити те, що дала вам природа. Повірте, яким би ви не були зараз, зміни на краще будуть, і цілком помітні. Головне, перестаньте порівнювати себе з іншими, особливо з професіоналами, інакше будь-який власний успіх буде здаватися вам незначним. Ви не доженете профі, навіть якщо будете ковтати анаболіки жменями.

Вам не подобаються такі поради? Що ж, дивитися правді в очі важко.

На жаль, на світлі, дійсно, існує величезна різниця між "заможними" і "незаможними" культуристами (в сенсі генетичного потенціалу). Але це не повинно бути причиною зневіри і відчаю. Потрібно чітко розуміти, яких саме переваг ми позбавлені. Завдяки цьому ми зможемо ставити перед собою реальні, а не маячні мети і вибирати результативні методи тренінгу, призначені для нас, любителів.


Поради для початківців культуристів.

Для початку виберіть собі максимум шість базових вправ і виконуйте їх двічі в тиждень. Наприклад: присідання, жим лежачи, жим через голову, підйоми на носки, вправи на біцепс і трицепси. Кожну вправу по черзі, раз в тиждень. За бажанням можна додати до цього ізолюючі вправи для рук. Чи не знижуйте ефективність сверхмедленного стилю занадто частими тренуваннями. В період навчання, коли ви працюєте з малими навантаженнями, можна ходити в зал частіше, ніж потім, коли навантаження стануть більшими.

Будьте готові до того, що для освоєння сверхмедленного тренінгу і підбору потрібних ваг буде потрібно кілька тижнів (а не одна - два тренування). Починайте з малого і ретельно стежте за технікою.

Присвятивши десять хвилин загальній розминці і вправ на прес, ви можете відразу приступати до шести основних вправ - кожне з одного сету. Між вправами треба відпочивати рівно стільки, скільки потрібно, щоб підготувати наступний снаряд.

Все тренування займе у вас хвилин тридцять, а якщо ви обійдетеся без розминки, то і менше. Якщо у вас є проблеми з часом, сверхмедленний стиль виявиться дуже до речі.

Працюйте з партнером або обмежувачами, які в разі чого можуть зняти з вас штангу - не забувайте, що в кінці сету треба тягти або жати нерухомий вагу ще п'ятнадцять секунд. Це означає, що ви не повинні, наприклад, опускати штангу на опори в присіданнях або при жимі лежачи. Якщо у вас немає надійних опор з обмежувачами для присідань і жиму лежачи, краще замініть ці вправи на станову тягу на зігнутих ногах і віджимання на брусах.

Навіть якщо ви довго займаєтеся в сверхмедленном стилі, не чекайте, що, повернувшись до звичайної програми, ви відразу подвоїте свої колишні тренувальні ваги. Ні, сверхмедленний тренінг розрахований на ріст маси, а не сили. Щоб зберегти свої колишні досягнення, треба не забувати і роботу в звичайному темпі. Спробуйте робити її на кожній другій або третій тренуванні.

Хоча сверхмедленний темп - це екзотика бодібілдингу, багато новачків можуть виявити, що зручніше за все почати свої заняття культуризмом саме в такому стилі. Місяця через два, як треба освоївши всю процедуру, вони можуть спробувати поєднання сверхмедленного стилю з іншими. Однак тренування при цьому не повинні подовжуватися - не "нагромаджуйте" один тип тренінгу на інший. Або чергуйте заняття в різних стилях.
Якщо ви налаштовані скептично і хочете спочатку перевірити ефективність сверхмедленного тренінгу, випробуйте його на якійсь одній частині тіла і робіть вправи в сверхмедленном темпі перш всіх інших.

Вас не залучають фігури культуристів професіоналів, і викликають огиду гігантські м'язи, але ви хочете домогтися певних обсягів і пропорцій, тоді культуризм створений для вас. Це можуть зробити і жінки, причому не збільшуючи обсяг м'язів і не купуючи їх рельєфність, тобто зберігаючи свою жіночність.

Подумайте: хіба гра не варта свічок?
Та й хто знає, наскільки ви обдаровані від природи?
Вам не подобаються такі поради?