Полезные материалы

Новий погляд на tribulus terrestris

  1. пов'язані теми

Автор: Юрій Бомбела
Автор: Юрій Бомбела   Що таке трібулус Що таке трібулус? «Все просто - скажуть одні, - це препарат для підвищення рівня тестостерону в організмі чоловіків. До речі, треба піти купити, а то мій закінчився. «Абсолютно марна річ - скажуть інші. - Не варто на нього навіть гроші витрачати ». Ось тобі і на - такі протилежні думки про одне й те ж препараті! Так марний трібулус або, все-таки, може н щось згодитися? Чи діють ці капсули і якщо так, то як саме? Чому одні препарати вважаються більш дієвими, ніж інші? На всі ці та деякі інші питання я і спробую дати відповіді в статті, яку ви почали читати.

мінус тестостерон
Почну ось з якого заяви: трібулус ніяк не впливає на виробництво власного тестостерону у чоловіків. Втім, і у жінок теж (а ви не знали, що і в організмі жінок тестостерон утворюється?) Власне кажучи, всі твердження про підвищення трібулус виробництва тестостерону ґрунтуються на одному болгарському дослідженні, яке датується сімдесятими роками минулого століття. Наскільки я розумію, дослідження це потрібно було болгарським спортивним чиновникам виключно для того, щоб мати можливість заявити: успіхи штангістів Болгарії (а були вони вельми гучними, якщо хто пам'ятає) обумовлені саме трібулус, а зовсім не надвисокими дозами метандростенолона, як вважалося на Заході. Довгий час то горезвісне дослідження належало істиною непохитною, і засіб зайняло місце на полицях магазинів спортивного харчування в розділі «Товари для підвищення тестостерону». До тих пір, поки західні вчені не засумнівалися в правдивості вчених східних і на самому початку нинішнього століття не провели власні дослідження. Як мінімум три з яких не підтвердили факт підвищення «трібулус» рівня лютенизирующего гормону у молодих людей, в тому числі і займаються тренінгом з обтяженнями. А значить - і рівня ендогенного тестостерону (1 -3). «Ось бачите - вигукне згадані на початку статті ті самі« інші », - а ми що говорили? Так і є - абсолютно непотрібний препарат. Пустушка ». У мене є правило: не давати поради і не прислухатися до них. Але іноді від правил доводиться відступати, що я зараз і зроблю. Так ось, раджу вам ніколи не поспішати з висновками, а в цьому випадку особливо. Я вже не раз говорив: заміну андрогенів і анаболічних стероїдів шукати не варто - все одно не знайдете. А завищені очікування призводять до того, що ви перестаєте помічати у того чи іншого препарату дійсно корисні властивості. У разі трібулус. »Їх не просто чимало, але дуже багато. Варто тільки розкрити очі ширше.

А що - сексуальне здоров'я нічого не означає ?!
Ох, щось я побіг попереду паровоза: Але ж спочатку варто було б дати визначення цьому самому трібулус. Що ж, якщо треба - дам. Отже, трібулус будемо називати препарати, що представляють собою екстракт (витяжку з) трави, яка по латині називається Tribulus terrestris . Виростає ця рослина в південних регіонах Європи і Азії, по всій Африці (навіть в пустелі) і в Австралії. Подібно до багатьох інших рослин, tribulus terrestris має оригінальні назви практично у кожного народу, який коли-небудь займався його збором: так, у нас він називається якірці сланкі.
Але повернемося до хронології подій. Захопившись викриттям Трибулус, вчені якось випустили з уваги одну цікаву книгу (4), видану за сприяння уряду Індії. А в ній згадувалося про те, що в традиційній китайській та індійській медицині засіб здавна використовували як тонізуючий, яке здатне підвищувати працездатність і зміцнювати сексуальне здоров'я. Грунтуючись на цих твердженнях, індійські вчені почали свої дослідження (5,6), результати яких були опубліковані в 2002-му і 2003-му роках. І результати ці виявилися вельми цікавими.
По-перше, саме індійськими вченими вперше було виділено діюча речовина Трибулус - протодіосцин (сапонін фурустанолового ряду, про нього ми поговоримо нижче), по-друге, виявилося, що це діюча речовина має здатність приєднуватися до андрогенів рецепторів в клітинах головного мозку. Що сприяє значному підвищенню лібідо, причому, як у чоловіків, так і у жінок. Іноді настільки значного, що ознаки його доводиться ретельно приховувати (один молодий чоловік розповів жалісну історію про те, як він поїхав на пікнік зі своєю дівчиною та її батьками, попередньо казна для чого прийнявши засіб; на пляжі йому довелося сидіти з ногами, підтягнутими до живота або лежати попою догори).
Подальші дослідження виявили позитивний вплив на сперматогенез (збільшується кількість сперматозоїдів і їх рухливість), що дало медикам підставу почати застосовувати цей препарат для лікування зниженої фертильності (здатності до запліднення) у чоловіків. І вже зовсім недавно вчені виявили у жінок середнього віку підвищення під впливом Трибулус концентрації естрадіолу та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) в плазмі крові, що дало старт застосування цього препарату в період клімаксу для усунення безсоння, нервового напруження, підвищеної збудливості або апатії.

плюс дигідротестостерон
Але найцікавіше дослідження, датується зовсім недавнім часом - 2008-му роком. У його ході виявилося, що хоча трібулус ніяк не впливає на рівень власного тестостерону, він здатний підвищувати рівень дигідротестостерону (7). До сих пір ми не говорили про застосування засобу в спортивній практиці. Так ось, підвищення рівня дигідротестостерону (ДГТ) якраз і робить його цікавим для спортсменів.
По-перше, ДГТ дозволяє швидше відновлюватися після перенесених навантажень, особливо це стосується центральної нервової системи. Тобто, трібулус може застосовуватися в період тренінгу високої інтенсивності - не тільки в бодібілдингу або пауерліфтингу, але і в інших видах спорту. Що стосується бодібілдингу, то в період підготовки до змагань припадуть до двору ще й антиестрогенні властивості дигидротестостерона, що знижують ступінь затримки води під шкірою. Необхідні антіестрогени і в період відновлення після «курсу» ААС, а значить, і тут він цілком може стати в нагоді. Якщо ж врахувати його здатність піднімати лібідо, то в той час, коли рівня тестостерону в плазмі крові істотно знижується, «трібулус» буде явно не зайвим.

У пошуках протодіосціна
«Не все те золото, що блищить» - сподіваюся, це прислів'я ви добре засвоїли. До чого це я? А до того, що якщо ви зважилися таки на придбання Трибулус, вибирати препарат коштує досить ретельно, не орієнтуючись тільки на красиву упаковку та затягають обіцянки виробників. Це щоб потім не було почуття глибокого розчарування. Відволікся на секунду. Як ви вважаєте, які ліки можна вважати більш ефективним, якщо обидва містять один і той же діюча речовина? Зрозуміло, то, у якого діючої речовини більше - з підвищення кількості активного компонента і виникають всі ці «форте», «плюс» і т.д. в назвах препаратів. А чи буде ефективним препарат, який взагалі не містить діючої речовини? Дивне запитання: звичайно ж, немає! Ну, хіба що, «ефект плацебо» може бути присутнім. Насправді, це питання зовсім дивний, якщо мова йде про ТРИБУЛУС.
Як ми з вами вже встигли з'ясувати, діючою речовиною препарта є протодіосцин - сапонін фурустанолового ряду. Цікаво, що якірці сланкі містять і інші сапоніни, які самі по собі активності не проявляють, а лише модулюють поведінку протодіосціна. Так ось, аналіз восьми препаратів відомих компаній - виробників спортивного харчування, в назві яких значилося слово «трібулус», показав, що в чотирьох з них протодіосціна немає взагалі, в двох його трохи більше одного відсотка, ще в двох - на рівні 30 відсотків. Чому таке можливо? Я згадував про засобі як про витяжці з рослини tribulus terrestris , Не уточнюючи, звідки саме робиться витяжка. Так ось, найпростіше зробити її з листя і стебла цієї рослини, найскладніше - з пилку. Перші препарати виходять найбільш дешевими, тому саме їх випускає більшість виробників. Біда в тому, що вони містять вкрай мало протодіосціна (якщо взагалі містять). Почитайте анотацію до будь-якого препарату, представленому в магазині «спортпіта». Ви не побачите там згадки про те, звідки зроблена витяжка - в кращому випадку будуть вказані якісь «надземні частини». Як не зустрінете і згадки про зміст протодіосціна - замість нього буде значиться «стандартизований для 40% стероїдних сапонінів». Препарати, що представляють собою витяжку з пилку tribulus terrestris, хоча і складаються з протодіосціна практично на сто відсотків, виходять шалено дорогими у виробництві. Золота середина в даному випадку - витяжка з насіння цієї рослини: так препарат виходить і відносно недорогим, і зміст протодіосціна в ньому досить високо. На сьогоднішній день єдиним препаратом, що представляє собою витяжку з насіння Tribulus terrestris, є Tribulus Caps виробництва Dynamic Development Labs. Концентрація протодіосціна в капсулах цього препарату досягає 70 відсотків.

Що ховається за абревіатурою БАД?
Ну, а «на закуску» пройдемося трохи по БАДам. Зрозуміло, що відповідь «в лоб» на запитання, поставлене в заголовку цього розділу, досить простий: «БАД» розшифровується як - «біологічно активні добавки», які ще називають біодобавками. А ось що таке ці біодобавки, і чому вони настільки популярні у виробників, ми і спробуємо зараз розібратися. Почну здалеку. Для виробництва фармакологічної продукції дозволено застосовувати тільки спеціальне обладнання, що має сертифікат GMP (Good Manufacturing Practice). Особливі вимоги пред'являються до стерильності приміщень, в яких ведеться виробництво; всі препарати проходять стадію доклінічного вивчення та клінічних випробувань. У БАДів нічого цього немає. Вся їх «принадність» полягає в тому, що якість виробник контролювати не зобов'язаний. Так само, як не зобов'язаний контролювати чистоту продукту, а також наявність побічних ефектів при його застосуванні. Про які-небудь дослідженнях і випробування й мови немає, а випуск БАДів можна налагодити хоч в брудному напівпідвалі на абсолютно непридатному обладнанні. Для виробника - просто «блиск»: витрат на кілька порядків менше. А ось споживач в результаті набуває такого собі «кота в мішку» - продукт незрозумілої якості і ефективності. Жорстока, але правда життя.
Так ось, фармакологічних препаратів, що містять екстракт рослини Tribulus Terrestris зовсім небагато. Якщо говорити точніше, то їх всього два: «Трибестан», який випускає болгарська «Софарма» (зміст протодіосціна - 9-13%), і Tribulus Caps виробництва Dynamic Development Labs (зміст протодіосціна - 70%). Ефективність і першого, і другого препаратів доведена клінічними дослідженнями, а побічні ефекти від їх застосування зведені до мінімуму (у Tribulus Caps вони відсутні взагалі).
Які висновки можна зробити з усього вищесказаного? А чи варто їх взагалі робити? Думаю, тут і так все зрозуміло ...

Список літератури

  • BrownG.A., Vukovich MD, ReifenrathT.A, UhlN.L, Parsons К.A., Sharp RL, King DS «Effects of anabolic precursors on serum testosterone concentrations and adaptations to resistance training in young теп». International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism (2000).
  • Brown GA, Vukovich MD Martini ER., Kohut ML, Franke WD, Jackson DA, King DS «Endocrine and lipid responses to chronic androstenediol-herbal supplementation in 30 to 58 year old men-. Journal of American College Nutrition (2001).
  • Neychev VK & Mitev Vl «The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men». Journal of Ethnopharmacology (2005). The Ayurvedic Pharmacopoeia of
    India. Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, Department of Indian System of Medicine & Homoeopathy. Vol 1, Part 1: 260 (2001).
  • Gauthaman K., Adaikan PG, Prasad RN «Aphrodisiac properties of Tribulus Terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats». Life Sciences (Aug 2002).
  • Gauthaman K., Ganesan AP, Prasad RN «Sexual effects of puncturevine (Tribulus terrestris) extract (protodioscin): an evaluation using a rat model». Journal of Alternative and Complementary Medicine (2003).
  • Gauthaman K., Ganesan AP «The hormonal effects of Tribulus terrestris and its role in the management of male erectile dysfunction - an evaluation using primates, rabbit and rat-. Phytomedicine (Jan 2008).

Phytomedicine (Jan 2008)

пов'язані теми

Tags: Юрій Бомбела

Так марний трібулус або, все-таки, може н щось згодитися?
Чи діють ці капсули і якщо так, то як саме?
Чому одні препарати вважаються більш дієвими, ніж інші?
А ви не знали, що і в організмі жінок тестостерон утворюється?
«Ось бачите - вигукне згадані на початку статті ті самі« інші », - а ми що говорили?
А що - сексуальне здоров'я нічого не означає ?
До чого це я?
Як ви вважаєте, які ліки можна вважати більш ефективним, якщо обидва містять один і той же діюча речовина?
А чи буде ефективним препарат, який взагалі не містить діючої речовини?
Чому таке можливо?