Полезные материалы

Перевага тваринних білків для культуриста

У бодібілдера є три основних джерела отримання білків: з рослинною їжею, з їжею тваринного походження і самостійний синтез. Останній спосіб можливий тільки за умови реалізації двох перших (організму потрібно матеріал, з чого синтезувати). З практичної точки зору тваринний білок більш корисний для бодібілдера, ніж будь-який рослинний хоча б тому, що швидше і повніше засвоюється. Фахівці розробили многокритериальную систему оцінки ефективності білків різного походження. Найбільший інтерес для бодібілдера представляє так званий коефіцієнт ефективності, який відображає швидкість і вага приросту м'язової маси на кожну одиницю засвоєного білка. Найбільший показник зафіксовано у тваринних білків: яєць, молока, сиру, яловичини. Найгірший результат в цьому ряду - у свинини (2,3 умовних одиниць). Рослинні білки не можуть дотягнути навіть до цього показника, кращий результат - у рису: 2,0, що на 15% нижче, ніж у свинини, і на 90%, ніж у яєчного порошку.

яєць, молока, сиру, яловичини

Другий важливий показник при розробці раціону харчування - це процентне вміст білка в продуктах . Наприклад, вміст білка в яйцях - всього 12,7% (в яєчному порошку - 45%), сирі - 25%, в яловичині - 19%. Вміст білка в продуктах рослинного походження, як правило, вище: соя - 35%, арахіс - 26%, квасоля - 23%. Але це лише кількісні показники. Важливим залишається і якісний зміст, тобто склад амінокислот (в першу чергу незамінних). Тільки при надходженні всіх 8 незамінних амінокислот можливе зростання м'язової маси. Кількісно хімічна цінність кожного продукту харчування виражається через коефіцієнт засвоєння. Так, для тваринного білка його значення становить від 0,63 (для свинини) до 1,0 (для молочних продуктів, яєць), але для більшості продуктів він коливається в межах 0,92..1,0, в той час, як для рослинних зазвичай значення - 0,54..0,67 (лише соя вибивається з цього ряду, зі своїм 0,91).

Вже з наведених вище значень змістів білка в різних продуктах явно видно, що, вживаючи в їжу тільки тваринний білок, теоретично можна набирати м'язову масу, в той час, як рослинний білок не дозволить ефективно впоратися з цим завданням. Втім, як показав досвід Білл Перла, професійного бодібілдера-вегетаріанця (але не вегана, молочні продукти і яйця він вживав), досягти хороших результатів можна і на рослинній їжі, головне правильно поєднувати різні продукти, для повноцінного надходження в організм усіх необхідних тому для зростання амінокислот. А якщо підійти з розумом до раціон не вегетаріанця, грамотно комбінуючи тваринний білок з рослинним, то результат буде ще краще, і проявиться ще швидше. Потрібно тільки не забувати про процентний вміст білка в продуктах, і вибирати ті з них, які найбільшою мірою покривають потребу організму в амінокислотах.